SeanLSD

Najväčší problém pokračovania VEĽKÉHO ÚTEKU vidím v tom, že tento "neznámy príbeh" bol z veľkej časti neznámy až dovtedy, kým si ho nevymyslel jeho scenárista. A to je škoda, lebo kým John Sturges a James Clavell nám iba v mierne skreslenej verzií ukázali, ako to bolo so slávnym masovým útekom z prísne stráženého zajateckého tábora pre letcov, tento dvojdielny televízny projekt mal zaujímavú ambíciu podrobnejšie ukázať, čo sa stalo po ňom... - a to počas vojny aj po nej. Prvá štvrtina rekapituluje útek, druhá chytanie utečencov a celá druhá časť je venovaná honu na gestapákov zodpovedných za popravy po vojne. V hrubých obrysoch to tak akosi aj prebehlo, ale niektoré veci sú predsa len príliš. V prvom rade skutočnosť, že hlavná postava filmu stelesnená Ch. Reevom unikla z Nemecka vďaka pomoci vysokopostaveného nemeckého dôstojníka, ktorý mal patriť k okruhu sprisahancov proti Hitlerovi, aby vyjednal mier s Churchillom. To je bohapustý nezmysel, podobne ako úspešný únik druhého hlavného hrdinu za pomoci francúzskej odbojárky. Tento romantický motív a takisto akčné finále, ktoré by to za normálnych okolností v očiach neinformovaného diváka pozdvihovali, u mňa hodnotenie naopak zráža. Ten príbeh je úžasný aj bez toho, aby si bolo treba čokoľvek vymýšľať. Samozrejme, sfilmovať príbehy dvoch Nórov a jedného Holanďana, ktorí ako jediní z utečencov unikli z nacistickej ríše, by bolo pre amerických producentov v 80. rokoch zrejme príliš odvážne... Ale nebudem sa nad tým rozčuľovať, tak sa to proste robí - ostatne ani slávny predchodca nebol ani zďaleka dôsledným historickým filmom... P:S.: Zaujímavou raritou je, že VEĽKÝ ÚTEK 2 vedie hrdinov aj do pankráckej väznice a nemenovanej brnenskej hospody, v ktorej padne dokonca aj pár slov pseudočeštinou bizarnou natoľko, že som si istý, že tak zhovadile sa nemôže hovoriť ani v Brne! ()