Najhorší človek na svete

• Česko Nejhorší člověk na světě (viac)

Čoskoro tridsaťročná Julie stále hľadá svoje miesto vo svete a experimentuje, zatiaľ čo jej starší priateľ Aksel by sa rád usadil a začal novú životnú etapu. Veci sa skomplikujú, keď zvedavá Julia prenikne na večierok, na ktorom stretne mladého a okúzľujúceho Eivinda… Film na pomedzí drámy a komédie rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v čase, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. (ASFK)

MrPierc

Člověk stále přemýšlí, porovnává a hodnotí. Celý život něčeho lituje nebo něco hledá a přitom si neužívá ty silné okamžiky přítomnosti, které jednou nebudou. Hlavní postava chce od života něco víc a přesto zažívá běžný život a proti němu chce nějak bojovat. Zažívá krásné chvíle o kterých ještě neví, že jsou krásné. Potká smrt, lásku, tragédii a nakonec je vděčná, za obyčejnou přítomnost. Konfrontace se smrtí najednou dodávají životní pomíjivosti zcela jinou váhu. Silné, dojemné, přítomné. ()

dubinak

Tady jsem se se nechala asi trochu unést davem a dívat se na tento film doma, tak vím jistě, že bych mu dala jen tři. Ve Varech to ale byla v kině taková pocitovka s celkem surrealistickými momenty a zajímavými prvky, že si to možná zaslouží trochu nad tím přivřít oko. Asi se tu s hlavní hrdinkou dokáže dost lidí ztotožnit a hlavně ženy, které prostě rády vzpomínají na prožívání té počáteční lásky. Herečka Renate Reinsve byla ve své roli opravdu velmi přirozená a sympatická, což taky přidává. Z obecného hlediska je ale příběh v závěrečné části zas taková ta klasická ždímačka, kterým já fakt neholduju a celkem mě zamrzelo, že takový ten všudypřítomný good-feel se vytratil do sfér, ve kterých bychom našli filmy jako třeba Hvězdy nám nepřály a podobné sentimentální hrůzy. Tři a půl zaokrouhlené. KVIFF 2021 ()

campix

Festivalová pověst Nejhoršího člověka na světě předchází a rozhodně nelhala, protože Joachim Trier vytvořil moderní vztahové drama přesně tak, jak by dle mého názoru mělo vypadat. Hlavní hrdinka a životní situace kolem ní jsou dostatečně komplexní a uvěřitelné. Taková rádoby ''obyčejné''. Jedinou kaňkou bych řekl, že je konec, protože tady film spadá už do takového melancholického patosu plného přemítání nad životem a vztahy vzhledem k situaci jedné z hlavních postav. Nicméně výborný film a ukázkový představitel evropského romantického dramatu. ()

zette

Vyborne napsane a zahrane postavy. Tem lidem jde rozumet, dialogy jako ze zivota. Film, ktery umi rozesmat, zaujmout. Film urceny pro me.-)! Severske vztahove filmy nemaji v tomto tisicileti konkurenci. Nasi tvurci by se mohli ucit... ()

Juto

Dánsky režisér Trier sa chopil jedného z najťažších žánrov, ktoré si možno predstaviť, romantickej drámy, a skombinoval to s ďalším veľmi zložitým štýlom – dospievaním, aby vytvoril niečo nádherne sladké a očarujúce. 8/10 ()

Martrix

Tak jo, všichni víme, že severský humor je svérázný a nemůžeme čekat juchanádu plnou třeskutého humoru. Ale v tomto případě mě nenapadá snad žádná scéna, která by Trierovo dílko posouvalo do žánru komedie. Možná jde o nějaký subžánr, který nejsem schopen dekódovat. Takže v tomto ohledu byla má očekávání nenaplněna. Ovšem oč byla ochuzena bránice, to bylo vynahrazeno mozku. Sledujeme sondáž do života mladé ženy, která v mých očích zprvu působí jako typická mileniálka...neví co si počít s životem, který napohled skýtá mnoho možností, ale současně působí jako sotva fungující spotřebič. Poskakuje po zážitcích, stejně jako po mužích, kdy jeden působí jako spřízněné živočišno a druhý jako spřízněná duše. Dost silně jsem vnímal generační rozdíl; postava Julie mi zrovna sympatická nebyla. Jenže bylo by zbrklé házet flintu do žita předčasně. Protože s přibývajícími minutami ve mě tvůrci probouzeli zájem a myšlenkové pochody Julie mi najednou připadaly vcelku srozumitelné a pochopitelné. Takhle "zblízka" sledovat postupný vývoj mladé ženy, může být pro chlapa vcelku zajímavá záležitost. Ovšem ne každý ocení tu "upovídanost", která tu exkurzi zprostředkovává. Oduševnělé diskuze, občas na hraně intelektuálských keců mají ukázat, že krom té tělesné intimity, existuje i mentální a sociální blízkost, která dokáže to samé, co hormony. Pobláznit. Mnozí diváci svou definici nevěry přehodnotí, nebo rozšíří, při pohledu na to, jak to začíná. Nebýt poněkud sentimentálních momentů ohledně nemoci jedné z postav, nejspíš by se v mých očích tento film vyšplhal z počátečních 20%, na úctyhodných 80%. Ta pozvolnost s jakou se můj pohled na Julii v průběhu času měnil...už dlouho jsem podobný zážitek u sledování filmu neměl. Za to "proplesknutí", si Nejhorší člověk na světě ty 4* zaslouží. ()

angel74

Ve vztahu roztěkané Julie a vnitřně již vyrovnaného Aksela se odrážejí všechny možné problémy a nectnosti současného světa, s nímž se dobrovolně řítíme do záhuby. Připadá mi docela zvláštní, že zde při tom volném pádu střemhlav probleskují šťastné okamžiky, které mají sílu diváka strhnout k radostné euforii. A přesně to se během sledování filmu párkrát stalo i mně. (85%) ()

kocik1

Pomalu plynoucí severská vztahovka, která, i když se zdánlivě nic neděje, dokáže vtáhnout do pavučiny vztahů, nadhledu i tvrdého nástupu reality. ()

jedna_vrana

Aksel: „Bola si najdôležitejším vzťahom v mojom živote. Nemusíš nič hovoriť. Viem, že pre teba to nie je rovnaké. To je normálne. Zostáva ti ešte veľa rokov života. Ale ja to viem, cítim to. A chcem, aby si to vedela. Bola si láskou môjho života. Si sakra dobrý človek.“  Kto je tu vlastne dobrý, kto zlý? Je to film o tom, že v každom z nás je egoista, ktorý kladie do popredia ja, ja, ja? Film sa zameriava najmä na dva Júliine vzťahy. Júlia nie je celkom bezcieľna, rozhoduje sa na základe svojich priorít. Keď sa cíti v nejakom ohľade neistá - ide ďalej. Nedarí sa Ti na lekárskej fakulte? Vyskúšaj psychológiu. Priateľ sa stáva takým slávnym, že si ťa nikto nevšíma? Uteč z večierka a prepadni svadbu, na ktorej budeš predstierať, že si dôležitá. Júlia sa nevie v živote nájsť – od kariéry až po osobné rozpoloženie. Čo vlastne chce? A to som ja nezistila... ()

Johnny.ARN

Ach, Trier, ako ja ťa nemám rád. Zase si naservíroval píčovinu, čo je problém dopozerať, ale v konečnom dôsledku, aj keď je to píčovina, niečo to v tom divákovi zanechá. Obyčajný príbeh jednej zmätenej ženskej, ktorá vlastne nikdy nevedela čo chce. Do toho nejaké tie vzťahovky, drámičky, rakovinka len tak na okraj, rozpadnutá rodina a ostatné klišé veci, ktoré poznáme. Stále sa točilo dokola, obviňovala z toho všetkých naokolo, nikde a nikdy nebola spokojná. A? Koľko takých pobahuje po svete, koľko krát sa už takáto postava objavila na plátne? Veľa. Takže, načo bolo dobré toto? Podprahovo na kritiku spoločnosti, jej konzumný spôsob života, na to prečo nemať alebo mať deti a hlavne kedy. A pri absencií zberačov, šikmých a buzerantov je mi záhadou, že toto prerazilo v holomúde a chce to dokonca dve sošky. Nebol som nadšený, ale jeho predošlé počiny sú podstatne väčšia katastrofa. S dabingom, k hubičkám a ako podnet na filozofickú debatu by to ale nemuselo byť od veci. Pokiaľ to niekto dokáže dopozerať dokonca. Dám ako dám ale nie som o tom vnútorne presvedčený. 2 z 5 ()

Lachtaan

Svým způsobem mám jisté pochopení pro lidi, co jsou přelétaví v myšlenkách a životních prioritách, ale těžko jim to tolerovat v případě, kdy tím ubližují svému okolí a přesně z tohoto důvodu ve mně rychle opadly jakékoli sympatie/empatie vůči hlavní hrdince. Samotná romantická linka už poté nepřináší nic, co bychom tu neměli v obdobných filmech nesčetněkrát. [viděno na HBO Max 9.12.2022] ()

noriaki

Citlivě vyvážený mix dramatu, komedie, sociální satiry a generační výpovědi, tažený absolutně přesnou Renate Reinsve v hlavní roli - ano, doopravdy to "jen" hraje. Nejhorší člověk na světě má zápletku banální jako je život sám, ale stejně jako život, je i tento příběh krásný, složitý i krutý. A stejně jako život, ani film nemá žádnou zásadní pointu. Kvůli tomu vyznívá závěr trochu jalově a neuspokojivě. Top 10 za rok 2021. ()

elanius

(35/2022) / Parádny škandinávsky počin pri ktorom sa dá oddýchnuť a zabaviť (hlavne prvá polovica) a zároveň aj zamyslieť nad ťažkými témami (tá druhá). Množstvo situácii a emócií je ohromné, tým viac s akou ľahkosťou sa ich podarilo sfilmovať. Film je to zložitý no veľmi príjemný a ľahko sledovateľný. Plný počet si zaslúži aj preto ako aj všetko ostatné fungovalo, hudba, pekný obraz a výborný, prirodzený herci. Joachim Trier natočil asi svoj zatiaľ najlepší film. Nominácia na najlepší cudzojazyčný film je tá pomyselná čerešnička na torte. (9/10) ()

venison

Zajímavá severská komedie na téma vztahy třicátnice a její existenční ukotvení v dospěláckém svět.. Film vypráví o reálných vztazích skutečného světa a hlavní hrdince klade otázku, zda se má či nemá stát matkou. Kvůli svému rozhodnutí překope stávající život, aby jí souhra událostí nakonec dohnala. Příběhově asi nic zásadního, ale dobře natočené i zahrané. Takové jednohubky si nechám líbit :-) ()

hroubek

Hodně příjemný film. Režisér Joachim Trier odvedl moc dobrou práci a je vidět, že má nápadů na rozdávání a umí s nimi pracovat. Samotný film tohoto nabízí mnohem více, než se na první pohled zdá. Ty otázky, které předkládá mají smysl a hloubku. To jakým způsobem se hlavní hrdinka musí vyrovnávat s otázkou mateřství, kariéry, budoucnosti nebo očekáváním je uvěřitelné a zajímavé. To do jaké pozice jí občas staví její partneři je natočeno velmi citlivě a opravdově. Film ukazuje, jak moc je to někdy složité, zvláště když vnímáte svět trochu z jiné perspektivy. Ve filmu jsou dvě luxusně natočené scény, které upoutají Vaši pozornost a jsou přehlídkou skvělé filmařiny - zastavení světa a drogový trip. Sedly mi dialogy, rozdělení do kapitol, nadsázka a černý humor. Osobně bych lehce krátil stopáž a nebal bych se jít v některých věcech více do hloubky. Oceňuji parádní herecké výkony (Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie a Herbert Nordrum) a to co film ve výsledku říká. Čekal jsem trochu více, ale zklamaný rozhodně nejsem. Nejhorší člověk na světě je moc dobře natočený film, jenž má co říci. ()

vyfuk

[KVIFF 2021] Tak kdo to je? Ten nejhorší človíček? Já bych rád věděl. Zajímavý film o hledání nějaké své vlastní podstaty, který končí v přehoupání se mezi různými muži a různými tématy. Občas najdeme silnou a zajímavou myšlenku v nějakých kapitolách, něco je vytrženo skoro mimo příběhovou podstatu. Nějaké kapitoly prostě jdou, nějaké jsou osina v prdeli. Objektivně asi nejsem schopen říct jaký film to asi byl. Neslaný, nemastný, někdy kořeněný. Prostě jsem v tom necítil něco, co by mě zachytilo a bavilo. Nešlo to. Pardon. ()

Skeksis

Otravná ofrnená čúza, ktorá nevie, čo so sebou a nemá štipku súdnosti. Najprv ide študovať jedno, potom druhé, potom tretie, nakoniec nevyštuduje nič a robí predavačku. Najprv chce jedného chlapa, potom druhého, potom tretieho a neviem koľkého... Prvého oserie, a potom sa k druhému správa ako debilná fúria, lebo chce toho prvého, a nechce dieťa, potom chce dieťa, alebo neviem, čo vlastne chce... Proste piča! Strašne mi tam vadili tie snové bludy, že zastavila čas ostatných ľudí a ako drbnutá behala po ulici. Neviem, či to bolo myslené vážne, alebo si to iba predstavovala, ale tak či tak ma to štvalo. Tie scény po užití húb boli dobré. Režiséra mám rada, ale toto ma proste iritovalo debilitou hlavnej postavy. ()

kklepkaa

Chtěla bych vidět nějaké pořádné norské drama... to už to pak bude ale rovnou na lano :-)) Snímek opravdu realisticky nahlíží na lidské osudy nynější generace třicátníků. ()

jefff

Tenhle film se těžko hodnotí. Je vlastně výborně natočený, ale příběh sám je strašně nepříjemný. Asi je to z pohledu tvůrců vlastně úspěch, ale mě jako divákovi vyznění celého snímku vadilo a lidsky dotklo. ()

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)