Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

Pajky3

Southampton, 7.2.2023 Film jako The Whale by pravděpodobně proplul pod radarem, kdyby nebylo hereckých výkonů. Není divu, že se jméno Brendana Frasera zmiňuje v souvislosti s Oscarem, protože to, co tady předvadí stojí za vidění. Film sice emociálně dost tlačí na pilu a tak je v podstatě nevyhnutelné, že ke konci se očekávají slzy. V průběhu taky nejspíš dojde na okamžiky, kdy vám nebude úplně skvěle a tak jak fyzicky, tak i psychicky, ale rozhodně stojí za vidění ()

Sludger

Nečudujem sa, že Brendan Fraser získal sošku, zahral skvelo. Veril som mu každú jednu emóciu či pohyb. Zároveň bol film riadna žmýkačka na emócie. Pôsobil veľmi depresívne, ťaživo, nepríjemné a komorne. Plus má veľké plus za kritiku náboženských fanatikov, dúfam, že sa svedkovia jehovoví v tom nájdu (nezaslúžia si veľké písmená). ()

zette

Komorni drama je voda na muj filmovy vkus. Nemohl jsem tedy Velrybou pohrdnouti. A musim rict, ze jsem dostal, co jsem chtel. Mozna ten Aronofskeho zaver byl zbytecny, ale jinak dobry. Bavily me jednotlive dialogy a samotna postava Charlieho a jeho vztahu ke sve dceri. No, veceri jsem pri sledovani vynechal... ()

Juto

Tento film je oveľa hlbší ako vzhľad Frasera vo filme a to je skutočný zámer a sila tohto diela. Ľudia musia vidieť tento surový a dojemný výkon od Brendana a určite vás nadchne.Toto je patričná renesancia a návrat pre Frasera. Záverečný dialóg medzí dcérou a otcom ma úplne rozsekal. 8/10 ()

NiWi

Dvě hodiny hluboké deprese, které stojí výhradně na hereckých výkonech, režii a scénáři. Velryba dokáže tnout do živého, a vyvolává protichůdné ale silné emoce. Odpor vzezřením, a empatie povahou k hlavnímu hrdinovi budiž hlavním příkladem. V některých scénách ale Arronofsky až zbytečně moc tlačí na pilu. Místy film tíhne k patosu, který do příběhu nesedí. Charakterní drama s pár postavami je podtrhnuté jejich vrstevnatostí, a taky výkony herců, jejichž výběr si neumím představit lepší. Ne každý se zvládne úspěšně prokousat tmavým, depresivním prostředím až k silnému konci, ten však stojí za to. ()

FrankSusta

O filmu ,,Velryba'' je nutno říci moc a moc věcí... však je téměř nemožné o takovémto divadelním filmu mluvit bez jakkoliv velkého vyzrazení děje. Proto recenzi rozdělím na dvě části, jak spoilery přijdou, upozorním.         ,,Velrybu'' je prakticky nemožné popsat. Je to zcela neuvěřitelný zážitek, který si každý bude chtít co nejvíce nechat jen a pouze pro sebe. Má mnoho nádherných šťastných momentů, stejně jako se může pyšnit neuvěřitelnou hromádkou srdceryvných okamžiků - když to tak vezmu, takhle jsem naposledy brečel u Zelené míle či Velké rybě (a to jsem u těchto dvou vždy brečel jen jednou).  Jo, brečel jsem. A ne jednou, hned několikrát, aspoň čtyřikrát. Je vlastně neuvěřitelné, jaký má tento film divácký přesah, protože každého dojme či rozšťastní úplně jiný okamžik. A za to všechno může neuvěřitelný Brendan Fraser v jeho skutečně životní roli a ku pomoci mu byl vždy úžasný, depresivní a děsivý Darren Aronofsky se scénářem Samuela D. Huntera, který je fakt wow. taková hromada menších příběhů jen a pouze krásně odvyprávěných prostě lidskými postavami, to umí jen mistr (divadla). Každá z těch sedmi postav tu má historii, motivaci, city... především pak samozřejmě Fraserův Charlie. Postava Ellie v podání konečně opravdu skvělé Sadie Sink je něco. Posr*ná emařka zas. Ale konečně nějaká, co si na to nehraje a skutečně depresivní šestnáctkou je. Sadie to podala neuvěřitelně. Ale nominaci Hong Chau na toho Oscara chápu přeci jen o něco víc. Vyobrazení církve je též neuvěřitelně lidské a sneuvěřitelnou přesností a myšlenkami si s tímto též silně citlivým tématem mistrovsky pohrává a podává ho jak s neuvěřitelným odporem, tak neuvěřitelnou láskou. Za největší škodu považuji na tomto filmu jen to, že je postava Charlieho zhruba uprostřed (když usne) lehce utísněna do pozadí, ale to se po chvilce vrátí. Opravdu obdivuji práci režiséra a jeho hrátky s technikou, především pak se zvukem, ve scénách, jako je ,,žraní a žraní'', kde mlaskání co nejvíce zesílí a nechutný protžitek co nejvíce zesílí. celý film je vlastně neuvěřitelně citlivý, i přes to, jak brutální výjevy občas zobrazuje. I přes to jsou ty brutality neuvěřitelně citlivé a své využítí pochopitelně mají. Co víc říct? Snad už jen pochválím jen nádhernou muziku (líbí se mi ,,témata rybářských výprav s vyjížďkou na velryby'' nebo jak jinak to mám nazvat, prostě to dunění moře) a udělím hodnocení 9,5/10 - proč srážím půlbodu? je to proto, že se mi na film ze začátku nedalo úplně napojit, ale to je spíš můj problém. Každopádně tahle citlivá jízda si zaslouží být co nejvíce v podvědomí co nejvíce lidí, aspoň si lidi pobrečej. Více ZDE:  No a teď spoilerová část! Tak bacha, SPOILER! Tento film je klasickým příkladem kino-odvahy a otrlosti Čechů, protože i přes rating 12+ tu máme jako snad první záběr samohonku nad gay pornem. Zbytek ovšem už je prakticky takto nezávadný. Brutální (pakliže je tamto brutální) výjevy ovšem nevymizí - a teď to asi nebude znít tak hrozně. Ať už jde o pouhé zadušení jídlem, či strašlivé přežírání či nahotu (to není zas tak hrozné). U hromady z těchto silných momentů jsem se i rozbrečel, trochu. Nejstrašnější a největší množství smutku se však dostavilo v posledních pěti minutách. A tam to dokázalo vygradovat snad třikrát! Od věty ,,Hej, co se děje?!?'',,Umírá!'' mi začala téct jedna slza za druhou, pak začala Ellie číst svojí esej a slzy už nekapaly ale tekly proudem, a nakonec úplný vrchol, kdy Charlie vstal. Obětování pro svou dceru je jediným pohybem a zaručenou smrtí je něco tak silného, že jsem opravdu vydržel bez hnutí do konce titulků (které byly krátké, to už se tak často nestává. je krásné vidět, že dokáže v této době vzniknout úžasný uznávaný film s partičkou úžasných herců - bez hromady zvláštních efektů). A i pak jsem nedokázal normálně vstát a přemýšlet. Dalo by se to i přirovnat spoilerově k Wrestlerovi,  kde si oba ubíjí svá těla a taky udělají s naprostým vědomím svůj poslední pohyb. Bože, jak já to miluji. Tohle, je PROSTĚ NĚCO NEUVĚŘITELNÉHO A NEPOPSATELNÉHO. NEMÁM SLOV! JÁ TO MILUJU. () (menej) (viac)

KajusaK

Nejlepší osvěta boje proti obezitě.. Nicméně mě to úplně nebralo. Brendan byl super, skvělé masky, vlastně až nechutné. Zbytek už dost zaostával, chaos. ()

angel74

Troufám si tvrdit, že tohle hutné a intenzivní lidské drama s dobře rozkreslenými charaktery patří rozhodně k těm nejlepším snímkům, které režisérský mág Darren Aronofsky zatím natočil. Dle mého názoru má obrovskou výpovědní hodnotu o současných mezilidských vztazích. Navenek to možná může působit jako jednoduchý příběh o přejídajícím se tlouštíkovi, ale já osobně si myslím, že Velryba velmi umně odráží stav dnešní západní společnosti. Aronofského film vyžaduje větší vnímavost a trpělivost, za což se však divákům bohatě odměňuje psychologickou hloubkou a pravdivostí. Pokud procházíte dějem bez předsudků a necháte jej na sebe působit, o to silnější katarze se pak v závěru dočkáte. Ani ve snu by mě nenapadlo, že někdy budu přát zrovna Brendanu Fraserovi zlatou sošku Oscara, nicméně za to, jak naprosto přesvědčivě ztvárnil morbidně obézního dobráka Charlieho, si ji opravdu zaslouží. Tím ovšem výčet skvělých hereckých výkonů určitě nekončí. Výborná je i Sadie Sink v roli rebelující dcery Ellie a velkou pozornost vzbuzuje také Hong Chau coby Charlieho starostlivá kamarádka. Viděno v DK Střelnice Rumburk. (90%) ()

campix

Aronofskyho čisté citové vydírání na ploše jednoho bytu a jednoho člověka o rozměrech průměrného mořského kytovce. Velké herecké vzkříšení Brendana Frasera, které bylo akorát velmi čerstvě okořeněné ziskem hereckého Oscara za hlavní roli. A rozhodně mu to nelze nepřát. To je pro mě asi hlavní deviza tohoto filmu. Po delší době je ale pro mě Aronofsky alespoň koukatelný, protože jeho dvě poslední náboženské etudy ve formě Noeho a Matky jsem těžce odzvýval. Fanfáry nejsou na místě, ale plus mínus jsem spokojený. ()

Šimpy

Očekával jsem spíše filmek o tlouštíkovi, který bojuje za uznání homosexuálních tlouštíků a místo toho jsem dostal komorní rodinné drama. Ale nutno uznat, že velmi povedené, s brilatními výkony. Jen ta Sadie Sink je mi prostě nesympatická už od pohledu. ()

CatcherBlock

Úžasné představení Art-Prostethic make-up Department a VFX ….. A pak samozřejmě Brandona Frasera, který hraje emoční fyzično až na dřeň. Že má Aronofsky zálibu v outsiderech, kteří mají sebedestruktivní sklony a špatně končí už víme a tady to zase o kus posunul. Film má záběry a scény, kde budete jen žasnout a jsou extrémně nechutné a znepokojující, temné a zlověstné, Aronofsky umí navodit tuhle atmosféru ( viz. Když se Charlie nekontrolovatelně extrémně cpe a dává si chipsy s džemem mezi chleba atd.) emoce ale fungují a věřil jsem to všem. Konec je pak asi trochu diskutabilní: samozřejmě se to asi dalo čekat, ale způsob provedení byl zvláštní. Aronofsky klasický, moc připomnělo Matku a Noema. Brandon je zpět v první lize a zaslouží si to, 65% ()

StanislachKo

Toto bolo tak osobné, že sa mi nechce riešiť forma (inak výborná). Tiež som čas od času rovnako nastavený ospravedlňovať sa všetkým okolo niekedy iba tak "zo zvyku". Lebo človek si nad sebou vie zlomiť palicu. Ale vytiahnuť z duše to dobro. To nedokáže každý, tobôž človek, ktorému je jasné, že to má za pár. A zároveň nezatrpknutý na celý svet, ba priam naopak. "People are amazing". S tým nesúhlasím, ale amazing je že tomu verí aj zdevastovaný človek. PS: Brandon famózny. ()

HorrFi

Pro mě zcela zásadní film posledních let.. původně jsem dal 4hvězdy, ale už ten film dva dny nemůžu dostat z hlavy a to je důvod dát 5.. ne že by mě to emočně úplně rozsekalo, nicméně podobnej film nepamatuju a Fraser si střihnul životní roli ()

danliofer

Film klasického Aronofského střihu... Napínavý až do samotného konce, ač člověk dopředu cítí, jak to dopadne, i když by si přál, aby autor scénáře dodal hlavnímu hrdinovi více energie přemoct své vnitřní démony, aby mohl být po letech, kdy to spíše nedopadalo, dceři oporou více než jen tvrdě naspořenými financemi, které ona dostane po jeho smrti... Znám lidi, kteří zabojovali a tento boj vyhráli... To by ale film trval ještě déle a bylo by to pak spíš na seriál... Pět hvězdiček dávám hlavně za herecký výkon Brendana Frasera a celkový pocit z filmu, když přijmu fakt, že scénárista prostě chtěl svého hrdinu raději nechat zemřít. ()

Triple H

Aronofsky sa časom vyprofiloval viac-menej do popredného Hollywoodskeho tragéda, v zmysle že sa špecializuje na ťažké, depresívne témy. Dno drogovej závislosti v Requiem za sen, umieranie na vážnu chorobu vo Fontáne, osobné dno a okraj spoločnosti vo Wrestlerovi, poruchy osobnosti a bulímia/anorexia v Čiernej labuti, kríza viery/náboženský fanatizmus v Noem, zničenie matky prírody/ľudskosti/empatie v matke!. Vo Veľrybe v dokumentovaní ľudského trápenia zašiel Aronofsky asi do úplnej krajnosti, ďalej to už hrotiť veľmi nejde. Film o nechutne obéznom človeku, ktorý sa skrze jedlo rezignovane a odovzdaný osudu ničí a ničí až do úplného konca, a okolo neho rozvrátené, trpké, alebo komplikované vzťahy, ktoré sa snaží v rámci možností z posledných síl nejako urovnať a napraviť. Film začína tým ako hlavný hrdina na gauči, v špinavom byte, spotený, masturbuje pri gay porne a skoro ho to položí a takýchto príjemných obrazov je viacero. Celé je to natoľko až morbídne a zároveň presne vykalkulované, že je ťažko film ohodnotiť. Fraser hrá naozaj na Oscara, a dáva do toho maximum v každej scéne a naozaj tej postave vdýchol niečo čo by inak zrejme nemala a lepšie to trafiť nemohol. Ale príjemné sledovanie to nie je a je otázne či práve fakt, že sa jedná o až takto fyzicky spustnutého hrdinu nemá za následok, že prestížnejšie ceny zbiera zatiaľ viac Butler. Viem si predstaviť, že aj Akadémii sa predsa len viac bude pozdávať do histórie vpísať a oceniť fešáckeho bohéma čo eventuálne v žiari reflektorov vyhasne Elvisa, než osamelú ľudskú trosku Charlieho, hoci Fraser to myslím na body asi vyhráva. Každopádne výkon to je zo životných a chcelo vlastne veľký kumšt, aby film fungoval a aby Charlie stále pôsobil nejako ľudsky a aby v ňom človek videl aj trochu niečo viac, aby sa nestratilo že kedysi bol iným človekom. Ostatní Fraserovi len sekundujú a v niektorých prípadoch možno trošku zbytočne, aby sa film natiahol na povinné cca dve hodinky (vytvoriť okolo človeka čo žije úplne odizolovane dynamickejšie vzťahy sa nevyhnutne bez určitej účelovosti nedá). Aronofsky obezitu sníma preňho štandardne tak, že divák pomaly odvracia zrak, ako depresívny skoro body horor, vrátane tiesnivej hudby, aby nezdravosť Charlieho situácie maximálne zdôraznil. Skrátka keď sa tlačí sendvič hoci je jasné, že srdce a telo to už nedáva, je to prezentované odstrašujúco, so vztýčeným prstom. Tam kde Jared Leto prichádzal o ruku a Jennifer Connelly predvádzala sex show v Requiem za sen, tam Charlie má svoj eating binge. Vlastne je skoro prekvapivé, že až Aronofského ďalší film bude jeho prvý zdá sa čistokrvný žánrový horor, lebo v tejto škatuľke sa tak či onak často ocitá aj formou, aj obsahom, aj tým ako vie diváka vyčerpať. ()

UhLee

(8/10). Každý jeden prozatímní počin od mého oblíbeného režiséra Darrena Aronofskeho byl jedinečným filmovým zážitkem. Očekával jsem, že to bude zážitek, který bude cílit především na negativní emoce, jak je u něj tak trochu už tradicí. Ovšem nečekal jsem, že půjde v jistých ohledech lidem docela na ruku a bude to jeden z jeho nejpřístupnějších filmů vůbec. Tahounem tohoto filmu je Brendan Fraser, který doslova klame tělem. Hrozně se mi líbí ten minimalismus, který je rozehrán na prostoru jednoho bytu a kontruje s velikostí muže, o kterém je celé toto dílo. Obrovitánský muž se zlatým srdcem předkládá velice intimní zpověď o sebedestrukci a naději na vykoupení. Myslím si, že sdílím názor s většinou filmových fanoušků v tom, že by za tento fenomenální a nezapomenutelný herecký výkon měl dostat Oscara. Jeho nevinný výraz v očích v kontrastu s korpulentní postavou byla castingová výhra a trefa do srdce každého diváka, které muselo roztát pod každým jeho pohledem.  Vedlejší výkony taktéž na velmi vysoké úrovni a Sadie Sink ukazuje, že jí čeká zářná herecká budoucnost. V konečném důsledku mě Velryba dostala hlavně emocionálně, protože u některých scén jsem cítil, jak se mi vypalují hluboko do paměti. Rozhodně nechci opomenout výbornou svízelnou hudbu Roba Simonsena, protože dokázal dokonale umocnit emoce, které se z mého nitra draly na povrch. Já do kina na dojemné filmy moc nechodím, takže si troufám říct, že takové slzavé údolí v kině už dlouho nezažiju. PS: Udělalo mi ohromnou radost a zároveň mě to neskutečně překvapilo, když začínal film a celé kino bylo plné. Neočekával jsem, že na filmu od studia A24 uvidím někdy v kině tolik lidí (for the record - byl jsem v multiplexu). "I Need To Know That I Have Done One Thing Right With My Life!" ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+