Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

Lucas005

Film, který si Brendan Fraser po tolika letech útrap, depresí a osobních problémů opravdu ke svému návratu zasloužil a který celý stojí na jeho geniálním hereckém umu. Jeho velký tlusťuš se spackaným životem a neutuchajícím věčným optimismem vás celé dvě hodiny udrží v sedačce a panoptikum postav, které se se svými vlastními tragickými příběhy postupně mihají Charlieho bytem, ho v tom skvěle doplní. Škoda jen, že to občas podkopává až přílišný pokus z diváka vyždímat i tu poslední kapku emocí a mírné utápění se ve vlastních metaforách. PS: Když jsem si přečetl, že měl původně hlavní roli hrát James Corden, polil mě studený pot a při představě potencionálního výsledku jsem dostal mírnou mrtvici. ()

bonovox

Darren potvrdil svoje kvality a opäť natočil strhujúci portrét jedného muža, ktorý hľadá v posledných dňoch svojho života vykúpenie a hlavne zlepšenie vzťahu so svojou dcérou. Brendan Fraser vo svojej životnej úlohe, skvelý výkon aj pod kilami makeupu. 80% ()

Standey

Neuvěřitelný herecký koncert. Ať už hlavní postava v podání Brendana Frasera, nebo i těch pár vedlejších postav... Všichni jedou naplno a já nestačil měnit kapesníky. Emoce tady tečou plným proudem aniž by se jednalo o prvoplánově nucenou ždímačku. Takhle má vypadat nízkorozpočtové rodinné drama. ()

lwp

K tomuto filmu má veľa ľudí odpor už len vďaka traileru alebo tomu o kom a čom to asi tak je. Absolútne chápem. U mňa to bolo podobné napríklad s takým Oppenheimerom, alebo Barbie. Saló alebo 120 dní hajpu ;-). Ale v každom prípade veci nie sú tak ako sa na prvú zdajú. Oba vyššie uvedené majú samozrejme svoje miesto na slnku a ten prvý z nich priamo na výslní, ale Veľryba... No, na Aronofského nemám filtre, to je fakt. Aj Noahovy som znížil hodnotenie až na tretie pozretie, ale toto je naozaj niečo, kvôli čomu sa oplatí mať rád film ako taký. Nejde predsa vždy len o lúbivé obrazy, dychberúcu akciu, alebo kamerovo-strihové hračičiky, ale o to čo to v človeku vyvolá. Tu sa takmer dve hodiny pomaličky pripravujeme na niečo čo vo finále trvá pár sekúnd a cez obraz, slovo a skvelú hudbu dostane divák nakladačku podobnú výhre v lotérii i keď asi na opačnej strane spektra, ale o to viac trvalejšiu. ()

sarulefilm

Velryba je slovy nepopsatelný snímek u kterého jsou nejdůležitější emoce, které ve vás vzbouří. Příběh je pomalejší, jedná se opravdu o komorní drama s malým množstvím postav, kdy se vše odehrává v prostoru jednoho bytu. Určitě to není pro každého jako všechny Aronofskyho filmy. Diváci mohou pocítit výraznou nudu, ale i znechucení, u některých scén. Přesto když vydržíte může se pro vás zhlédnutí Velryby stát silným zážitkem. Já určitě jen tak nezapomenu na srdceryvný herecký výkon Brendana Frasera a stále častější zvuk otevírajících se kapesníků ke konci. Zatím jsem nezažila, že by po skončení projekce diváci zůstali tak dlouho připevnění na svých sedačkách, neschopni pohybu, jen vstřebávající pocity z filmu. ()

petra8619

Nepochopila jsem, co tím básník chtěl říct. Místo silného příběhu se nám v tomto bytě odehrává nesmyslný zmatek. Nic nedává smysl... Například ta esej? Copak si opravdu nepřečetla ani větu z toho, za co dostala pětku???? a takových nesmyslností tam bylo více. Zbytečné dvě hodiny v kině ()

Sweepy

Komorní drama, ve kterém je znatelný Aronofskyho rukopis a ve kterém hned poznáte, že je to filmová adaptace divadelní hry, což aby film zafungoval, musí mít kvalitní herecké výkony a zde je dostaneme. Kromě Brendana a Sadie, na které můžeme slyšet ódy skoro v každé recenzi, bych vyzdvihl i výkon Hong Chau. Opravdu herci to táhnou. Společně s hudbou. Nějaké aspekty děje mě prekvapily, ale spíše jsem si u některých scének říkal, že jsou zvláštní a nemají žádný smysl/východisko, ale nebyly natolik zvláštní jako v matka! (kde se mi tento aspekt naopak velice líbil). Jinak velice povedený film a hlavně super comeback Frasera. ()

betykabrdova

Herecké výkony famózní. Brendan Fraser se opravdu vrátil s velkým boom a zaslouží si všechnu chválu, která míří jeho směrem. Sadie Sink dospívá ve skvělou herečku a tahle role jí konečně představí jinému publiku jak fanouškům Stranger Things. Hong Chau je pro mě skvělým objevem a asi si kvůli ní konečně pustím Menu. Ale to je asi tak všechno. Při pročítání seznamu režisérských počinů Darrena Aronofskyho se nemůžu ubránit pocitu, že jeho tvorba prostě není pro mě. Asi chápu, že vyvolání znepokojení jak psychického, tak fyzického je Aronofskyho neskrývaným cílem, ale mě to přinejmenším odrazuje od opakovaného shlédnutí jeho filmů. Možná to je součást záměrů jeho umělecké tvorby? Každopádně jeho interpretace sebedestrukce, zoufalství, nenávisti na mě ve filmu nezapůsobila. I přes skvělý výkon Frasera mi prostě přišla absurdní a přehnaná. Držím palce ať je Brenaissance na Oskarech dokonána, ale spíše než abych doufala v úspěch tohoto snímku se těším na další herecké počiny tří výše zmíněných herců. ()

Filmantomas

Film o tlustoprdovi především pro tlustoprdy. Proč lidi nedokáží nechat druhé žít jejich životy? Jestli se chce někdo užrat k smrti a nežádá o pomoc, tak co? Film je celkem nuda, protože když se někdo nemůže pořádně hýbat a spasí cokoliv co se mu dostane pod ruku, tak je jasný, co asi celý dny a noci dělá. Určitě dobrá pomůcka, když se člověk dostane do stádia žravosti. Čeho je moc, toho je příliš a i já si určitě jednou zase pustím Verlybu, abych zastavil chuť se neúnosně přežírat a nastartoval touhu zase nějaký to kilo shodit. All ppl are assholes! A jestli ne všichni, tak ta dcera určitě je a buřt měl na konci klopýtnout a zavalit ji. ()

MartinSTFC

Hned na začátek to vezmu od konce, který, musím uznat, byl opravdu emotivní. Vůbec celá třetí čtvrtina filmu byla dle mého názoru nejsilnější. Bohužel, i přes velmi dobrý herecký výkon Brendana Frasera, film napadá na jednu nohu právě při nešťastně až trapně a nedůvěryhodně vedených dialozích a nesmyslných myšlenkových pochodech vedlejších postav. Některé dialogové scény mi přišly natolik nedůvěryhodně a v danou chvíli zcela nelogické, až to bylo úsměvné, což samozřejmě, vzhledem k žánru tohoto snímku, nemůže být plus. Některé dialogy byly zřejmě záměrně vyhnány do extrému, aby tak apelovaly na závažnost situace, ale vůbec to nefungovalo, což je obrovské mínus u filmu, který je stavěn pouze na dialogu. Jinak Samantha Morton byla také skvělá, vedle Brendana jediná, která se zdála být alespoň trochu uvěřitelná. Ostatní prostě jen přehrávali a to velmi nešťastně. Bohužel, když se nad tématem člověk zamyslí, film byl pojat tak, abychom s lítostí oplakávali člověka, který se svou vlastní hloupostí a lhostejností k sobě a k ostatním, dostal do stavu, kdy již není schopen normálně fungovat. A to je jako morální poučení velmi špatné. Lidská slabost a neochota věci změnit, není něco, nad čím by člověk měl ronit slzy. Každý svého štěstí strůjcem. ()

Primus tesla

Jak by řekl Íjáček: "Dójemný jako můj ztracený ocásek." Nevím. Pochopil jsem o čem to je, herecký koncert to byl, ale kdyby dnes dávali v kině Indiana Jonese, po Aronofského velrybím dojáku s tělnatým Fraserem by neštěkla ani frackovitá Sadie Sink. A to si myslím že jsem poselství filmu pochopil a jako rodič chápu i postoje jak Charlieho, tak jeho bývalé ženy. ()

Carlito1

Herecky absolutně perfektní. Spousta lidí vychvaluje Brendana Frasera, ale všichni ostatní byli úžasní, Sadie Sink jako Charlieho dcera byla fenomenální. Co se ostatního obsahu týče... Celý film se odehrává v jednom smradlavém bytě, z kterého se Charlie odmítá hnout a každým dnem se přibližuje ke své smrti spoustou jídla a nezdravých aktivit. Tak se rozhodne v posledních dnech svého života vzpomenout na to, že kdysi měl krásnou a talentovanou dceru a rozhodne se s ní opět spojit. To je celý děj filmu, nic více neočekávejte. Trailer malinko, trochu víc než malinko navnadil na odlišnou podívanou, ale dostali jsme další z pohledů Darrena Aronofskeho na téma sebedestrukce se špetkou poetismu, symbolismu a jakéhosi nevím jestli negativního či pozitivního pohledu na víru. Film vás znechutí, zvedne vám žaludek a rozbrečí, avšak také v některých částech také i znudí. ()

Sopholojong

Film zo zivota... toho vyssej "luzerskej" vrstvy (vyzraty instruktor, jednoducha zdravotacka, ADHD dcera, fagansky jehovista, mater alkoholicka). Brendan Fraser v zivotnej roli "velryby", ktora vidi v ludoch len to dobre a zaroven egoista, ktory ich svojimi lutostivymi rozhodnutiami i nici. Ruku ale na srdce, bez tych "disgusting" masiek (fakt skvela praca vsetkych realistickych zahybov, fald, podbradkov, ochlpeni a potu) by to na "AA" nominaciu nebolo. Tu si v mojom skromnom nazore zasluzi aj Samantha Morton v roli neurotickej trosky este viac ako sice snaziva, ale obycajnejsia Hong Chau (asi jedina normalna postava vo filme). Sadie Sink a Ty Simpkins idu skor v mode "perks of being wallflower" a prave interakciu ich dvoch povazujem za najvacsiu brzdu filmu. No a pan Aronofsky opat predvadza znicujucu existencialnu dramu (Requiem, Labut, Wrestler) s komornou, ale sakrametsky pasujucou hudbou, aby po rozmrdani laptopu ("Being honest") a chodzou ku dveram v samotnom zavere vysustruzil emocionalny rozstrel, hodny znameniteho reziserskeho majstra. 8/10 ()

RomanL

Naprosto jsem nepochopil, o čem to mělo být, nebo co jsem jako měl cítit. A raději nebudu rozebírat, co jsem cítil doopravdy. Empatie to ale rozhodně nebyla. ()

Moonwalker

Naprosto úžasný snímek, který mi vehnal slzy do očí. Úžasně zahrané drama s Brendanem Fraserem v hlavní roli. Na první pohled se může zdát Charlie jako člověk s kterým to špatně dopadlo, což je ve finále pravda, ale nedávejme na první dojem. Charlie je sice pohledem odpudivý, ale za to jeho duše je čistá jako slovo boží. Neskutečný herecký výkon, nemám zkrátka slov. Jen doufám že za tuto roli dostane Brendan Fraser filmové ocenění v podobě Oscara, protože jinak to snad ani nejde. Všem doporučuji se na tento snímek podívat. Jsem dojat a hlasitě jásám v comeback tak skvělého herce. 10/10 ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+