Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

NorseSword24

////Už je pre mňa zvykom že na hodnotenia s okrúhlymi, tisícovými číslami si nechám voľačo špeciálne. Naposledy to mal byť "Obchod na Korze" ale skončilo to u pesničky "La La La La Long". Teraz som to aj synchronizoval s recenziami a teda film ktorý som pozeral ako ďalšiu veľkú udalosť si u mňa obsadil miesto hodnotenia 10 000 a recenzie 200. Koniec zbytočných kecov./////  Dotklo sa ma to. Celých 117minut som mal strašne divný smutný pocit ktorý sa párkrát prekonal až do slz. Oscar za hl. herca zaslúžený a aj všetci ostatný hrali perfektne. Kamera, vizuál a 4:3 sú mi už milované veci. Scény kde je vyzobrazená "veľkosť" Charlieho sú veľmi atmosférické a "nechutné". Prostredie jedného menšieho bytu je super a aj vonkajšie počasie tomu dosť pridáva či už to pochmúrne tmavé daždivé alebo na konci viac slnečné ktoré perfektne pasuje do toho konca. Scenár... ľudský a plný emócií. Povedal by som že toto je asi najviac prístupný film od Aronofskeho a možno aj vďaka tomu to je aj jeden z naj. ale stále si drží svoj rukopis. Nemám rád tieto filmy, lebo mi príde blbé všetko len chváliť v recenzií, ale stále to chcem vyzdvihnúť ako super to je. Tento film sa snaží hrať na city.... a u mňa to zahralo veľmi dobre. Pripočítam ostatné prvky filmu a mám plný počet, veľkú filmovú udalosť a na 100% sa mi to umiestni v Top 5 filmov 23. ()

Kalimero13

Jako fanoušek Darrena Aronofskyho jsem měl od filmu určitá očekávání. Což nikdy není dobře. V tomto případě dvojitě, protože film se lehce vymaká předchozí tvorbě. Přestože jsem si užíval Fincherovský vizuál, opravdu skvělé herecké výkony i uvěřitelnost každé scény, měl jsem místy obtíže ztotožnit se s motivacemi a chováním některých postav, v čímž důsledku ve mě tolik nerezonovalo celkové poselství filmu, aspekt, který mě u Arofonskyho filmu vždy zadrtil do země na dlouhé dny. Možná je to ale známka o mě a musím do filmu ještě dozrát nebo ocitnout v jiné životní fázi s jinými zkušenostmi.  Rozhodně za shlédnutí stojí. ()

tomik99

Nejezte, budete tlustí. Moudro, které se zdá být jako očividné, přesto celá řada lidí po celém světě takto skončí, kdy již nevede cesta zpátky. Film už není určen jen pro obtloustlé Američany, ale i pro všechny ostatní, neboť obezita není jen výhradním problém nového kontinentu. Sám se někdy nestačím divit, jak se lidi jsou schopní vyžrat a to jen kvůli své nenasytnosti. Ničí svoje zdraví, zatěžují zdravotní systém a životní prostředí, ubližují rodině a parazitují na našem solidárním systému. Při cestě do USA jsem vždy nevěřícně zíral, kolik lidí si zničí život kvůli kusu žvance. A tento film vlastně o tom pojednává. Je to anti-reklama, která snad efektivně zapůsobí na pojídače Big Maců po tunách. Když ale pominu poselství filmu, obstojí snímek jako takový? Darren Aranofsky umí z herců vymáčknout to nejlepší a ti zde předvádí své životní výkony. Ale film by spíše u mě obstál jako svižná půlhodinka, která chce předat poselství o obezitě. Zbytek filmu už je jen dokola omývanou vatou a témata se neustále opakují po celou dobu stopáže. Rozhodně si film nepouštějte k obědu či k večeři. I to nejlepší jídlo na světě se vám totiž zhnusí. Na film se mi nedívalo lehce a už ho rozhodně nepotřebuji nikdy vidět. ()

Biopler

Priehľadný film, tuctový, ktorý sa rejža snaží ozvláštniť monštróznou hlavnou postavou. Rozumiem čo nám chcel zdieľať cez tučné telo a "čistú" dušu, ale prísť s niečím tak "prelomovým" ako dôležitosťou úprimnosti, vyjadrením sa bez servítky v živote... no čo ja viem, mňa to fakt nedostalo. A to sústavné zdôrazňovanie ako je dcéra úžasná, výnimočná, šikovná... do toho neustály dážď, ako z temnej krimidrámy Se7en. Úsmevne pôsobí aj fakt, že Charlie odmieta liečenie v nemocnici a film to poníma ako hrdinské gesto. Toto nejako nevypálilo, lebo chtiac-nechtiac je snímka kritickým ohlasom rastúceho trendu obezity ľudstva v USA, resp. v celom svete. Paradoxne ma na filme bavila dcéra protagonistu, ktorá ilustruje celkom dobre kam smeruje mládež, na ktorú kašlú rodičia, resp. rozvedení rodičia a akú silu majú sociálne siete, ako sa so všetkým prázdni teenageri potrebujú podeliť v tomto priestore, ako zúfalo hľadajú nejaké pochopenie. ()

mardun

Vidíme postavu, která ztratila chuť do života a svůj smutek utápí v přejídání až k morbidnímu stavu. Výrazný Brendan Fraser zde vystupuje v roli svého života a jeho filmová dcera Sadie Sink mu vynikajícím způsobem dělá společnost. Hong Chau se snaží mu pomoci, ale zdá se to být marné. Tato postava se snaží přejídáním zničit a doufá, že jediné, co v životě dokázal, je být otcem dcery, která je mu v mnohém podobná. Možná si toho je vědoma, a proto je plná hněvu a netolerance. Příběh je plný smutku, lásky, dobra, vzteku a beznaděje. ()

Torgal

Jedna izba a jeden herecký koncert v dojímavom príbehu o otcovi a dcére. To, že otec je morbídne obézny gay je len čerešnička na torte. Áno, tento setup si nepokryte pýtal Oskara, ale nutno uznať, že bol plne zaslúžený. Brendan Fraser zo seba dostal herecký výkon o ktorom som netušil, že v ňom drieme. Jeho stretnutia s dcérou (tiež skvelá Sadie Sink) sú emocionálne mimoriadne silné, hnev proti ľútosti. Náročný film na sledovanie ku ktorému sa nebudem chcieť vracať, ale to nijak neznižuje jeho kvality. 8-/10 ()

Kingjiri

Když byl na scéně Brendan Fraser, byla to občas fakt radost pohledět. Došlo i na několik hodně silnejch dramatickejch momentů (hádka s bývalkou, přežírání u ledničky nebo závěr). Problém nastal, když se děj točil kolem zbytečnejch postav (kluk z církve nebo ošetřovatelka) a celkově to bez Fraserovy postavy před kamerou zkrátka nikdy nebylo uplně ono. Místo toho se měl ještě víc vyždímat dramaturgickej potenciál Charlieho vztahu s dcerou, bývalou manželkou nebo ztráty přítele. Mohlo se jít víc do hloubky a vznikla by pak ještě víc intenzivní podívaná. Takhle jsem se občas trochu nudil a zamrzel mě nevyužitej potenciál. Nicméně Brendon Fraser v hlavní roli, hudba a filmařina se postaraly o skvělou atmosféru, tři silnější hvězdy. ()

pepa3rd

Tak tohle bylo rozhodně překvapení a těžko uvěřit, kam se Brendan za ty roky posunul či přesunul? Z akčního hrdiny a bláznivých komedií k takovéhle charakterní roli. Celý film stojí právě jen a pouze na jeho výkonu a je to asi to jediné, co mě opravdu zaujalo. Jinak je to od začátku těžce ztrozkotanecké a jen těžko se toho pocitu v průběhu filmu zbavujete, obzvlášť, když se vlastně film v tomto ohledu nikam neposouvá. Jen a pouze pomalu odhalujete střípky celé skládačky a tím pozadí celé tragédie. Za skvělý výkon Brendona slušných 70 % ()

Vabr

Aronofsky je borec, a tak nebylo pochyb, že by Velryba nezabodovala. Navíc, když se na vzniku podílelo studio A24. Úvod je lehce pomalejší a moc nevíte, co bude náplní filmu, když za Charliem chodí plno návštěvníků a vše se tak nějak odehrává kolem něj. Sice se snímek již od počátku snaží o silné emoce, ale připadá mi, že to na mě ne úplně působilo. Avšak s postupem času přichází na scénu více myšlenkových proudů a film se blíží ke svému finále, které je zaručeně naprostým vrcholem. Tam se film emočně vyšvihne nahoru a dialogy naberou na správné tíživosti. To vše za doprovodu vizuálně atraktivních záběrů a moc dobrého hudebního podkresu. Vyhodnocení: Za co nedávám plný počet hvězdiček, je moc zjevná divadelnost (uvítal bych filmovější podobu) a úroveň emočního nátlaku, která byla po většinu stopáže slabší než třeba u Requiemu za sen ()

Tomash58

Jednou větou by se dala Velryba shrnout jako perfektně vykonstruované drama téměř bez jakéhokoliv kýče. Drama s velkým D - jde jednoduše poznat, že se jedná o adaptaci divadelní hry (v tom nejlepším slova smyslu) a to na struktuře filmu - celý děj se odehrává v jednom bytě/domě, dalo by se říct, že je rozdělen do 5 částí, kdy jedna část rovná se jeden den (pondělí až pátek) a minimální počet postav objevujících se vždy, když se to (ne)hodí. Zmíněný kýč se pro některé objeví možná jedině v poslední scéně, jinak dokáže Aronofsky s celkem absurdním/přehnaným motivem nadváhy podat divákovi v rámci divadelní hry realistické drama, od kterého v nejedné scéně chcete kvůli až hororové nechutnosti, jíž výrazně napomáhá skličující hudba, odvrátit zrak, ale díky mnoha vlivům to zkrátka nejde. Určitě atmosféru skvěle dokresluje zmíněná hudba. Ta se vynoří jen občas, ale vždy sedne jak hrnec na prdel:) Dále stísněný pocit umocňuje formát 4:3, pro mě ze začátku překvapení, ve výsledku milé. Témata, která nejsou ničím zajímavým ani v nejmenším (rodina, láska, smrt) a scénář filmu se ale scházejí na výbornou a dohromady vytváří a můžou se řadit mezi špičku.  Další kapitolou samou pro sebe jsou herci - vyzdvihnout se musí především Sadie Sink, od které jsem jako od tamtý holky ze Stranger Things asi nečekal moc a tak jsem byl mile překvapen. Značný kus práce avšak odvádí samotný Brendan Fraser - ve zkratce oscarový výkon po všech směrech a za rok 2022 asi to nejlepší co jsme mohli vidět.  Možná až na pár pomalejších scén, kdy se Fraser dlouze kolíbá přes byt zde není část, která by aspoň pro některou z postav nebyla důležitá či zajímavá. Ovšem i ty skoro se nevyskytující scény ale "krásně" umocňují bezmoc protagonisty i samotné tempo filmu a celkový nádech.  Nevím u jakého filmu z posledních let jsem (téměř?) uronil slzu, jestli vůbec u nějakého. Tím se to možná vystihuje nejlépe. ()

samkko

Musím přiznat, že na mě film hned po dokoukáni dvakrát velký dojem neudělal. Pak jsem si však našel nějaký čas a pořádně se nad tímto počinem zamyslel. Darren Aronofsky je vrcholový umělec (jak už jsem se jednou zmínil). Jeho filmy rozhodně nejsou pro každého, nesednou každému a nebudou se líbit všem. Ale proč vlastně? To je trochu těžší otázka, ale dle mého amatérského názoru je to prostě tím, že točí filmy na takové úrovni, kterou klasický mainstreamový divák nedokáže rozumně strávit. Darren totiž do svých filmů vkládá víc než jen pouhopouhou zápletku. Dá vám možnost se do filmu vcítit, prožívat vše co prožívají postavy a cítit s nimi ty nejhlubší pocity a prožitky. No a The Whale není výjimkou. Film je ukázka mistrovského zpracování divadelní hry, mistrovského výkonu a návratu Brandona Frasera, a v neposlední řadě i ukázkou srdcervoucí lidské dobroty. Ve filmu máme možnost pozorovat život pár lidí, kdy je každý z nich úplně jiný a každý vidí svět trochu jinak. Charlie (B. Fraser) je postavou, kterou z hlavy a srdce nějakou dobu nevyženete. Jeho pohled na lidi kolem něj je totálně neuvěřitelný a nebál bych se říct, že vás dožene k malému zamyšlení. Bohužel Charlie (jak už je u Aronofskych filmů zvykem) nemá vůbec jednoduchý život a sledování toho, jak ho vše okolo tlačí dolů, ale on si je stále schopen udržovat svůj přístup, je něco nevídaného. Pokud se do filmu vžijete pořádně, možná vás také zastihl onen povznášející pocit, že netušíte co se v další minutě odehraje. Zrovna tahle nezřetelná věc, mi však z celého filmu udělala nevšední záležitost, protože tím pádem film působí tajemně, nečekaně a velmi, velmi nejistě (= dokonalý pocit ze sledování). Nakonec, je tu konec, u kterého taktéž nemáte největší tušení kdy udeří, ale jakmile udeří, zasáhne vás v té největší síle. ()

John80

Veľmi silna psychologická dráma o obecnom chlapíkovi , ktorý príde o blizkeho človeka , čo bude aj dôvod jeho zdravotného stavu a popritom rieši aj vlastnú dcéru a manželku, ktorú opustil, kvoli blízkemu človeku 3* ()

arajnoha

Velryba je sestřenice od REVENANT Zmrtvýchvstání (2015) . Oba filmy sebou vláčí hlavní postavu s batohem zmaru. A mě to prostě nebaví sledovat, když tam není nějaký opravdový vývoj. Všechny představené postavy během filmu přidávají střípky do mozaiky utrpení, a celovečerní film o utrpení prostě vůbec nedosáhl očekávání, která tento film z recenzí měl mít. Upřímně jsem si myslel po první třetině, že už stačí toho vykreslování postavy. Že tedy, dobře, toto je tedy on, ale ono to je vlastně vše, co film nabízí. Herecky to Fraser dal pěkně a je pro mě vždy osvěžující vidět film, který si poradí s takto omezeným prostorem (prakticky celé točeno v jedno bytě s prostřihem na kus pláže). Ale příběh, vývoj postav, poselství, to vše mi tam tak moc chybí, že jsem si to jednoduše neužil. ()

kukkik

Jestli je tohle velký návrat Brendana Frasera na filmová plátna, tak jsem rád, že můžu být při tom. Opravdu excelentně zahraný tragický příběh o skutečném monstru, které je o to děsivější, nakolik je reálné. Z bytu čiší smrad, zatuchlina, pot a deprese, stejně jako z Charlieho, ovšem zároveň z nich čiší i něco jiného, snad podstatnějšího.. a to naprosto syrové lidství. Lidská duše obnažená na kost, čelící věčnosti v prostředí naprosté duševní i fyzické izolace, vše vystihnuto do detailu pohledem a zkušeností člověka, který dobře ví o čem píše a natáčí, tady hluboká poklona panu Hunterovi. Už opravdu dlouho mě závěr filmu tolik nedojal, jako zde. Ano, režisér si tu s divákem hraje a hraje i na emoce, nicméně (!) nikoli lacině. Co je hlavní je výsledný zážitek a dojem z filmu, a to nadevší byť snad i objektivní kritiku, a tady říkám naprosto upřímně, že tento film stojí za to vidět, prožít a že se k němu jistě někdy vrátím. 4/5 ()

Likan7

Mám rád Darrena Aronofského. Bohužel ale musím uznat, že svůj stín (Wrestlera) nikdy asi nedokáže překonat. Černou labuť uznávám, ale Wrestler mě dojímá i fascinuje. Tehdy byl Darren na špici. Velryba má jedno plus. A ono je fakt doslova monstrózní. Brendan Fraser je dobrej, máme ho všichni rádi, milujeme Mumii, máme rádi jeho Tarzana a jeho ústup mě mrzel, ale jeho návrat se vydařil na 1*. Oscar za roli učitele Charlieho, který váží asi 300 kilo, je na dně a utápí se v KFC a pizze s majonézou, je ZCELA ZASLOUŽENÝ. Je skvělý, nesleze z plátna a jen díky Frazerovi je ten film tak nadprůměrný. Bohužel Aranofsky tu, hlavně ke konci, hraje příšerně moc na city. Problém je, že to na mě skoro vůbec nefungovalo a vadilo mi to ke konci stejně moc jako zbytečná náboženská témata... Wrestler zůstal nepřekonaný, ale Frazer to svým triumfálním návratem na výsluní zachraňuje kde to jen jde. ()

Nemmonn

Hodně deep film ale to už je u Aronoskyho zvykem. Jsem nesmírně rád za Brendana, že měl konečně znovu šanci ukázat, jak skvělý herec to je (výhra oscara byl největší pog moment). Rozhodně by to měl vidět každý, kdo má rád filmy a rozhodně každý, kdo je tlustej vepř a ještě se sebou nic neudělal (já). Úžasný film, který samozřejmě není jen o vypořádávání se s obezitou, ale i o těžkých vztazích mezi blízkými. 9/10 ()

l.u.s.s.

Darren Aronofsky je jeden z mála režisérov, ktorý vo mne dokáže pri sledovaní filmov vyvolať tak silné emócie. V Mother! to bola predovšetkým úzkosť, vo Veľrybe mix hanby, odporu, nechutenstva a smútku, nespravodlivosti či ľútosti. Film je komorný, vystačí si s pár hercami a celý dej sa odohráva v podstate v jednej miestosti.  Brendan Fraser absolútne dominuje, jeho postava je uveriteľná a dokážem s ňou súcitiť. Atmosféra a emočné napätie sa postupne stupňujú až do záverečnej scény, ktorá, podľa môjho názoru, nie je ani prvoplánová a ani sa nesnaží zbytočne citovo vydierať. Ťažky film, ktorý vo mne zanechal dojem a musela som nad ním premýšľať aj dlho po dopozeraní. ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+