Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

Nemmonn

Hodně deep film ale to už je u Aronoskyho zvykem. Jsem nesmírně rád za Brendana, že měl konečně znovu šanci ukázat, jak skvělý herec to je (výhra oscara byl největší pog moment). Rozhodně by to měl vidět každý, kdo má rád filmy a rozhodně každý, kdo je tlustej vepř a ještě se sebou nic neudělal (já). Úžasný film, který samozřejmě není jen o vypořádávání se s obezitou, ale i o těžkých vztazích mezi blízkými. 9/10 ()

Myslivir

Proč jsou lidi tak zlí, Esterko? Jsou na sebe jako saně, člověk na člověka jako kat. Neschopni jeden druhého pochopit, odpustit a zapomenout na minulost dál pokračují v kruhu nenávisti a neštěstí. Nikdo neexistuje za žádným účelem, nikdo nikam nepatří, všichni umřeme. Pojď se dívat na telku, kde bude Fraser při většině záběrů s bližším rámováním zabírat alespoň dvě třetiny obrazu. Lidé jsou přeci jen úžasní, stejně jako mnoho jimi vytvořených filmů. ()

l.u.s.s.

Darren Aronofsky je jeden z mála režisérov, ktorý vo mne dokáže pri sledovaní filmov vyvolať tak silné emócie. V Mother! to bola predovšetkým úzkosť, vo Veľrybe mix hanby, odporu, nechutenstva a smútku, nespravodlivosti či ľútosti. Film je komorný, vystačí si s pár hercami a celý dej sa odohráva v podstate v jednej miestosti.  Brendan Fraser absolútne dominuje, jeho postava je uveriteľná a dokážem s ňou súcitiť. Atmosféra a emočné napätie sa postupne stupňujú až do záverečnej scény, ktorá, podľa môjho názoru, nie je ani prvoplánová a ani sa nesnaží zbytočne citovo vydierať. Ťažky film, ktorý vo mne zanechal dojem a musela som nad ním premýšľať aj dlho po dopozeraní. ()

M__

„Já o žádnou záchranu nestojím“ // Výčitky, lítost a nenávist se snahou svalit ji na někoho jiného. Tohle není jeden příběh a jedna hlavní postava, tohle je hned několik příběhu a několik hlavních postav, které prožívají v podstatě to samé – odmítnutí, ztrátu, zlost a samotu. Tak málo stačí pro tak skvělý film plný otázek a témat k zamyšlení. Postupné odkrývání minulost s důrazem na přítomnost a zničující konec s malou nadějí. Krása! „I am sorry“ 100 % ()

gemi

Těžká látka. Komorní psychologické drama, které ale ani přes dvouhodinovou stopáž nenudí. Nutí diváka přemýšlet, proč se ten člověk tak bičuje, proč páchá sebevraždu. Na nervy mi teda lezla jeho dcerka, která která je regulérně fucked. Ne jako by ji v osmi letech opustil otec, ale jako by ji někdo od té doby držel ve sklepě a pravidelně znásilňoval. Ale optimismus pana Velryby a jeho schopnost vidět v lidech to dobré to zase vyvažují. Jeden z těch filmů, které v člověku něco nechají. No, rozhodně zasloužený Oscal pro Frasera. Tohle byl životní výkon, absolutně uvěřitelný. ()

Simomon

POSLEDNÍ SLOVO: Řemeslně skvěle ukočírovaná těžká témata smrti, odcházení a sebedestrukce. Nějak jsem dokázal pochopit všechny zúčastněné postavy, což se mi málokdy stane. CCA v polovině tomu na chvíli spadne řetěz, ale finále je opět grandiózní. Silný zážitek, 80 %, 4/5 ()

tlesk

Velryba vás jednoznačně nenechá chladnými. Smutný a přitom nadějeplný film ve mně rezonuje i řadu dní od zhlédnutí a stále mnou probublávají silně rozporuplné dojmy. Použít pro přiblížení tohoto snímku sousloví „herecký koncert“ rozhodně není nadsazené. Naopak. Brendan Fraser zde v doslova a do písmene životní roli dokazuje, že je opravdu charakterním hercem a protagonista snímku v jeho podání je pak naprosto podmanivým výkonem, pro který si zasluhuje veškerého uznání. Případný (a skoro jistý) Oscar bude rozhodně zasloužený (jak za herecký výkon v hlavní roli, tak za masku). V závěsu ale nezůstává ani zbytek obsazení a hlavnímu herci, proměněnému k nepoznání zde zdatně sekunduje zejména Sadie Sink, ztvárňující jeho „oprsklou“ dceru. Vzato kolem a kolem se jedná o nesmírně silný filmový zážitek, který však rozhodně není pro slabé povahy a leckoho možná odradí přílišné tlačení na pilu a „americký“ kýč. Krom dojetí se možná neubráníte značnému znechucení a smutku, nebo dokonce frustraci. A ačkoli tento film dost možná už nikdy neuvidím znovu, zhlédnutí nelituji a přece jen asi přetrvává pozitivní dojem… ()

Ulmos

Poctivé a hutné drama, rozehrané na minimálním prostoru s maximální osudovostí. Šest postav, které nejsou stereotypně rozděleny na dobro a zlo, stydí se za své chování a cítí se provinile. Škoda, že jen postava Thomase působí poněkud nedotaženě. Každopádně ve finále ani jedno oko nezůstalo suché a Brendan Fraser si pro toho Oscara zkrátka musí dojít, i kdyby mu to při ceremoniálu mělo trvat stejně dlouho, jako hlavní postavě snímku. "Potřebuji vědět, že jsem udělal v životě alespoň jednu věc správně." ()

groz122

Nebudu opakovat jak moc dobrý pan Fraser ve své roli byl. Ani nemůžu souhlasit s těmi, kteří tvrdí, že Aronofsky hraje až příliš tvrdě na city. Já například s ústředním protagonistou vůbec nesoucítil a jeho osud mi přišel jako přiměřený. Myšlenky se kterými si Darren mistrně pohrává jsou podávány nenásilně a dají se velmi svobodně interpretovat. Je to přesně taková Aronofského klasika. Film který vidět potřebujete, ale ne víckrát nežli jednou. Jsem moc rád, že stále vznikají takové inovativní a tvůrčí filmy. Přesně dle jejich odkazu lze kinematografii stále nazývat uměním. Procentuální hodnocení zde nemá smysl. Na každého jedince film zaútočí v něčem jiném. A to je sakra dobře. Díky Darrene! ()

Anianna

Když sjíždíte každý den nejméně jeden dobrý film z domácí či světové produkce, máloco vás překvapí. Když navíc (jako v mém případě) zrovna nefandíte americkým kasovním trhákům typu Mumie a máte tím pádem v hlavě nastaven ne úplně objektivní pohled na šíři hereckého umu jeho hvězd. Jo, Brendan Fraser mě sakra překvapil. Už tím, že se nechal uvěznit v těle, jež ho omezilo v hereckém výrazivu natolik, že stěžejním prostředkem, jímž oslovuje diváka, je jeho laskavý pohled a práce s hlasem. A ještě možná řeč těch mohutných rukou. Na jednu stranu se jimi cpe, aby jako ve Velké žranici umřel v rozkoši naplněn, a na druhou stranu se s dojemnou citlivostí snaží obejmout ženu. Tu, v níž byste asi těžko poznali krásné médium z Minority Report. Samantha Morton ovšem není tou, jež by nás měla hereckým výkonem ohromit. Tím opravdovým parťákem hlavního hrdiny je zdravotní sestra (pro mě neznámá Hong Chau). Vedle rozložitého statického Brendana působí křehce, ale je to ona, jež ho v přeneseném i skutečném slova smyslu podpírá. Herecký koncert těchto dvou lidí je mistrovský! Je mi jedno, proč a co dohnalo hlavního hrdinu do fatální situace… Těch motivů se nabízí nespočet. Pokrytecká morálka, pocit viny, homosexualita, ztráta přítele, jež byl (jak jsem pochopila) zároveň bratrem zdravotní sestry, nebo opuštění rodiny? Nevím. Rozhodně život hlavního hrdinu semlel a on se s tím vypořádává tak, jak umí. Dožívá ve fyzické podobě nelichotivé, přímo odpudivé, i když je uvnitř člověkem nadmíru citlivým, laskavým a milujícím. A v závěrečné scéně snad i smířeným sám se sebou. Za mě 95% ()

ellniora

Má to emoce, Brendan a i některý ostatní hrají opravdu skvěle, ale nějak to ve mně na konci vlastně nic moc nezanechalo. Něco je hezky propracované, něco je plytké. Overall fajn psychologický film, ale ten “americký” konec mi přišel strašně přitažený za vlasy. Vlastně mě to úplně vytáhlo z děje a říkala jsem si “wtf, vážně?” No, takže 3 hvězdy a víc ani ránu. Škoda. ()

RAFT

No konečně to trvalo .Režisér Aronofsky natočil když nepočítám filmy jako jsou Noe a Matka ,tak po 12letech po filmu Black Swan tak, zase jeden dobrý film.Herec Fraser už potřeboval nějaký ten solidný kousek po těch propádáků co hrál v různých filmech.Dobré drama o člověku který ,vidí v lidech jen dobro.Oscar pro Fraser no asi ano.Za mě 80% ()

J.e.r.e.c

Když film začíná masturbací u homoporna, je ihned jasné, že bude stát za to. U Darrena se ostatně s nějakou tou onanií dopředu počítá, ale ta nejočekávatelnější – tedy audiovizuální – se tentokrát... chtělo by se napsat nedostavila, protože snímek je velice komorní a odehrává se v jednom bytu o třech místnostech a čtyřech postavách, ale má to háček. Tedy spíš pořádný hák, protože na klasický rybářský vercajk byste třísetkilovou obludu s tváří Brendana Frasera rozhodně lapit nemohli. Ta iluze, že před vámi polosedí/pololeží a plouží se skutečná lidská bytost, je naprosto dokonalá a všichni, kdo na ní pracovali, by si plně zasloužili veškeré Oscary, BAFTy i Americké lvy za masky, protože podobná transformace lidské bytosti do velrybí nemá v historii kinematografie obdoby. Kytovce Charlieho budete litovat nejen kvůli vzhledu nebo tomu, že si ani nemůže v klidu vyhonit mobyho, ale především kvůli roztomilé dcerušce, kterou byste nejradši umlátili ploutví do bezvědomí... Je to standardně nestandardní infuze aronofské deprese, tentokrát ještě navíc přikrmovaná vorvaními dávkami lítostivosti a všeprostupující ubrečenosti, která asi leckomu bude po chuti stejně jako blahé paměti lžička rybího tuku, ale mně to kupodivu zážitek z filmu nijak nezkazilo. Dokonce bych řekl, že spíš naopak; ten oceán slané vody už k velrybám zkrátka patří! 80 % ()

Duke90

Jsem moc rád za samotného Brendana, že se mu opět podařilo vrátit na plátno v plné síle a dosud nejambicióznější rolí. Myslím, že nikdo z nás takový comeback určitě nečekal. V rámci psychologických dramat je "The Whale" určitě jedno z těch lepších, které jsem doposud viděl a kdyby se občas tolik netlačilo na emoce, abychom se správně dojmuli, mohl výsledek dopadnout ještě lépe. V rámci snižování procent tělesného tuku si lze motivačně pouštět několik specifických "konzumačních" scén a člověku se ihned vrátí motivace pro zdravý životní styl. Hlavně Brendanovi přeji hodně zdraví a dalších úspěchů, protože by byla velká škoda, kdyby tahle krásná role zůstala jeho velkou poslední. ()

Homerking

Za mě trochu zklamání, čekal jsem příběh mastodontního tlusťocha svádějícího boj s přežíračkou. Tlusťocha jsem dostal ale boj sváděl hlavě s osamělostí, depresemi a také s problematickým vztahem ke svojí dceři. Byl tu sice vynikající Fraser (chálovací scény top) ale mimo něho mě na tomto filmu nic extra nebralo. Pokud chcete drama zabývající se rodinnými vztahy je pro vás Velryba to pravé ale pokud vám jde o tlusťochy bojující s nadváhou pusťe si radši Můj 300 kg život. ()

Stillborn83

Doteraz som videl všetky Aronofskeho filmy (u mňa neplatí, že love him or hate him), tie najkultovejšie ma najviac nebavili (Pi a Requiem for A Dream) a naopak, najslabšie hodnotený Noah mi rezal. Najradšej mám od neho ale Black Swan, Fontánu a Wrestlera. Veľryba je niekde uprostred. Cítiť tam jeho typické prvky, aj tie, ktoré ma bavia, aj tie, ktoré vyslovene nemusím. Takže za mňa taký zlatý stred, aj keď na záver som nečakal toľko dojímavosti, ale úplne posledný záver ma zas len vytočil. Úplne skvelý bol Brendan Fraser, ale výborne mu sekundovala aj Sadie Sink, priznám sa však, že som čakal od tohto filmu trošku viac. ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+