Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Prochy38

Opravdu velmi silný filmový zážitek. Skvělé herecké výkony všech a především trojice Williams, Leonard, Hawke. Moc se mi to líbilo. Mělo to hloubku i poslání. Záverečná půlhodina hodně drsná. Film, který nejde k jinému přirovnat. Supr, supr a jen u mě utvrzuje názor, že jestli takové školy jsou, jejich zaměstnanci by se měli hodně rychle vzpamatovat a přístupu ke studentům a samotnému studiu, protože to je fanatismus. A rodiče? K breku... Film parádní! ()

Lionheart

Takový film, který vás při sledování nadchne a pokud jste studentem, tak i inspiruje... bohužel je to hlavně "jen" pěkný film, kdy po skončení stejně musíte zalehnout do knih a vaše "Carpe diem" bude nějakou dobu zas jen zbožným přáním. ()

angloumene

Zkostnatělý výukový systém je problémem evidentně nejen v Čechách. Je otázka, jak bychom na tom byli, kdyby každý z nás měl svého pana učitele Keatinga, který by ho vyvedl z pevných mantinelů chápání světa a nechal by ho projít vždy otevřenými dveřmi svobody. Za mě 85 %. ()

Rozjimatel

Rozumiem, zhruba o čo vo filme ide, ale dovolím si tvrdiť, že to nie celkom funguje. Film stojí a padá na scenári, ktorý skúsim rozpitvať na jednotlivé motívy. Hlavný problém je v úvodnom a v záverečnom motíve, práve v tých dvoch, ktoré sú pre film kľúčové. Prvý motív je príchod nového, neortodoxného učiteľa, ktorý si okamžite získa sympatie študentov. Lenže ako? Tým, že sa tvári ako jediný osvietený (ostatní sú sprostí), tým, že núti študentov trhať stránky z učebnice, vyliezť na stôl a pochodovať na dvore dokolečka? To má ako tých študentov priviesť k samostatnému mysleniu? Pôsobí to akosi umelo, strojene, mám problém tomu učiteľovi čokoľvek uveriť. V záverečnom motíve sú zase strašne vykonštruované dôvody, ktoré údajne viedli k tragédii a na základe ktorých je učiteľ potrestaný. Také prihlúple dôvody by snáď neprešli ani v stredoveku! A ten záverečný prejav študentskej solidarity, to je niečo tak patetické! Ale aby som nevzbudil falošný dojem, film sa mi inak celkom páči. Spomeniem aspoň dva motívy, ktoré sa celkom vydarili. Prvý je motív prudkého vzplanutia lásky, ktorý je podaný veľmi milo a vtipne, druhý je asi najsilnejší motív, motív rozporu medzi vlastnými túžbami a predstavami prísnych rodičov, ktorý vedie k tragédii. Herecké výkony sú taký lepší priemer, Williams hraje dobre, ale nijak výnimočne, z chalanov vyčnievajú asi len dvaja, zato Ethan Hawke ma veľmi v jednej z jeho prvých rolí nepresvedčil. ()

.baris.

Vlastně moc nevím, co si o tomhle snímku myslet. Asi kdybych si předem nečetla všechna ta skvělá hodnocení, byly by moje dojmy lepší, ale takhle byla ta očekávání veliká. Začnu plusy. Myšlenka filmu je skvělá, fakt skvělá, velká, nosná a silná a nutí tě se vážně zamyslet, básně jsou skvěle vybraný (konkrétní Frostův kousek, který zazněl, miluju od puberty), konec je dojemný a fantasticky vygradovaný, Williams, Leonard i Hawke předvádějí naprostý herecký koncert. Bohužel stopáž je neúprosná, chápu záměr nenápadné, postupné gradace, ale občas je to - zvlášť ze začátku - prostě trochu nuda. Škoda, vymáčknout z toho ještě víc za mě šlo, ale to téma je strašně těžko uchopitelný. ()

hammerhead

Krásný poetický film, který mě vrátil o několik let nazpět, i do přítomnosti. Robin Williams a Marlon Brando :) zde podávají výborný herecký výkon. ()

dehlie

pred tým ako Kapitán vstúpil posledný krát do svojej už bývalej triedy som chcel napísať, že americké decká z vyšších kruhov sú banda zasraných sráčov. po odvážnom geste todda andersona a až následne tých ďalších svoju domnienku korigujem. film oslavujúci individualitu, vlastný pohľad na svet a carpe diem. obrovsky obsažný film. ()

TheKiw

Citlivě natočená krása, která mě měla skoro perfektně v hrsti. Od začátku jsem si ale říkal, s čím na mě film může přijít - s takhle rozdanými kartami se nemohlo stát nic dostatečně seriózního a odpovídajícího váze propagovaných myšlenek. To, jak film naložil s postavou Leonarda, mi proto přišlo trochu drzé a ne úplně perfektně zapadající. Nezoufejme však, na jinak výborném díle je to jediná seriózní bota. ()

Yaan

snad občas film, který nazveme skvělým, nemusí být výběrovou záležitostí. snad může být dokonce i natočen pro masy. jen když má ...Něco - ale co? snad něco neopakovatelného? snad atmosféru? či snad poselství, které dosahuje transcendentálnosti (snad) právě svou naivitu... (omlouvám se za zbytečnou filosofii) ()

Jorge-Z

Robina Williamse nemám extra v lásce, zde mě však mile překvapil jako neortodoxní učitel anglického jazyka na jedné "zvláštní" škole. Jeho snaha a zápal zaujmout a přitom nechat svobodně myslet mladé lidi by mohla sloužit jako pedagogická učebnice. Trochu mě mrzelo chování tehdejších rodičů, ale s tím asi nic nezmůžu. Co mi nejvíc utkvělo v paměti a vzpomenu si na okamžik z filmu i třeba po dvaceti letech? Asi když Robin Williams recituje Shakespeara jako Marlon Brando a John Wayne. A závěr má být takový, jaký byl...vynikající! CARPE DIEM ()

lareinna

Krása, krása, krása...jednoducho skvost. Všetkým postavám je venovaný dostatočný priestor na to, aby si ich divák obľúbil a spoznal ich. Skvelí chalani všetci do jedného, skvelí herci. Ešte dlho mi v ušiach zneli tóny saxíku odrážajúce sa od stien jaskyne, v ktorej sa stretáva spolok mŕtvych básnikov. "Poézia, krása, romantika, láska, tie nám dávajú život" Nádherný film, nádherný scenár, úplná hra so slovami. ()

Jayem

Už v tretine filmu som absolutne stratil záujem. Neskutočná nuda. A ta banda gayov mi stašne liezla na nervi. Nebyť skvelého Robina tak tomu dám bez milosti odpad. ()

geimz

Ja tomuto filmu proste nemám čo vytknúť, či ide o silný príbeh, postavy, hercov, hudbu alebo myšlienku. Len ľutujem, ako dlho mi taký skvost unikal. ()

Theresia

Slovo, které se mi ve spojení s tímto filmem neustále vybavuje je slovo krutý. Je realistický a přesto zasněně romantický. Poodhaluje smysl věcí, který je pod závojem všednosti skryt. Je to jeden z příjemně zneklidňujících filmů. Po takových mám pocit, že mě něco nutí něco udělat, pochopit, polapit a přestože vím, že tu nejde o ten cíl to něco chytit, ale o to konání... jde tu o prožití každého dne. ()

Snails

Mám rád toto téma. Film se mi krásně trefil do nálady skvělým Robin Williamsem, který vzbouzí hlad po umění ve svých studentech. Líbí se mi rozvíjení fantazie v rigidní a přísné chlapecké škole. Je to film tak příjemný, skoro pohlazení po duši. Velmi lidský a dojemný, ale takovým nepatetickým způsobem. Na to, že byli herci tak mladí podali úžasný výkon. Přál bych si aby bylo více takových to filmů a více lidí, co by se na ni dívali. ()

Mouzon

Snímek o snaze najít sílu a odvahu, o tom, že když člověk sílu a odvahu najde, může zůstat sám... o tom, jak se rodí sny a jak mohou být sny zadupány do země. A také o tom, jestli poslední krok může být prvním. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall