Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

Kodrcik83

Nejsem příznivce akčních filmů,připadají mi hloupé,přeefektované a hrozně jednoduché.To ale neznamená,že nemám rád AKCI!Pokud je kvalitně natočena a má hlubší podtext,ve filmu působí velice dobře......byl jsem dlouho přemlouván,abych shlédl tento tolik populární snímek....tak jsem se nechal přemluvit.První půlka filmu,se mi velice líbila....Keanu Reeves působil jako opravdový "vybraný jedinec",a celkově se film docela dobře vyvíjel.....bohužel jeho 2.půlka mi už přišla jako přeefektovaná splácanina,s cílem natočit co nejvíce akce a co nejvíce "vzrůša".Další díly z trilogie už mi přišly bohužel navázaním na tyto "akce" a celkově brilantně rozjetá pointa z 1.půlky prvního dílu,dávno a zcela ustoupila do zapomnění.Škoda!Pro mě obrovské zklamání,čekal jsem od tohoto snímku opravdu hodně,vzhledem k jeho masové propagaci a reklamě.Bohužel,nedostavilo se.Se smutkem na tváři dávám za 3,se zavřenýma oběma očima.....a smutkem na duši:-( ()

ELDoctorow

Film z mojej Top 3, ktorému ku kultovosti chýba len to aby to bol býval v kinách prepadák a poznala ho len úzka skupina vyvolených (čo by nás bolo zároveň ušetrilo zbytočných pokračovaní). ()

zurivymlok

Velmi zajímavé dílo, které nabídlo opravdu mnoho nového. Sice tam je pár scén, kdy jsem se musel smát. Tatkéž je tam tam pár naprosto zbytečných hlášek, co možná vypadali dobře na papíře, ale ve filmu zní směšně. Nejsilnějšími stránky a to na čem film stojí je nápad a zvolený způsob režie. Obojí velmi inovativní a to se moc nevidí. ()

Lailath

U mňa patrí Matrix k jedným z najlepších filmov všetkých čias. Prevratné sci-fi na ktoré je ťažké zabudnúť. Verím tomu, že sa zaradí medzi také filmové legendy ako napr. Star Wars, ktorý aj po tridsiatich rokoch pozná 90percent ľudstva. Matrixu niet čo vytknúť, je to originál. Nič pred ním a myslím že už ani nič po ňom sa mu nemôže rovnať ani ho napodobiť. Škoda len, že posledná časť sa až tak moc nepodarila. Pravdu povediac bola som z nej dosť sklamaná. ()

Zette10

Přestože doslova nesnáším sci-fi, Matrix je pro mě od roku 1999 stále filmem č. 1. Solidní scénář a výtečná režie pokládají tomuto snímku kvalitní základ. Ten je rozvíjen skvělým stylem, který Matrix přináší. A hlavně toho si na filmu cením. I teď, po 10 letech od jeho vzniku, působí dílo bratří Wachowskich ultramoderním dojmem. Černé latexové/kožené materiály oděvů, množství palných zbraní, dokonale vystavěný systém počítačového světa, spojený s efektním využíváním access pointů – telefonních budek. To si vybavím, když se řekne Matrix. Punc geniality u mě snímek získává zejména díky hudbě. Soundtrack filmu totiž usměrnil můj hudební vkus směrem, v jakém se nachází i teď, po celé dekádě, a v jakém se asi bude nacházet už navždy. Rage Against The Machine, Deftones, M. Manson nebo také Prodigy nemohou dát nikdy dohromady jiný než dokonalý výsledek. ()

Woyczek

V žánru sci-fi klasika, kterou žádný fanoušek nemůže minout. Strhující příběh, revoluční efekty - prostě nářez jak má být. ()

moorks

Filmová vize bratří Wachowských mě fascionovala. At nejsem moc fanda do sci-fi, tenhle film mě prostě dostal. Fantastické kostýmy, akční scény i herecké obsazení. Ve své době to byl trhák jako hrom. ()

Naby

Dneska uz je to povinost kazdeho sci-fi fandy. Pro me je to velice zajimavy a originalni pocin (i kdyz pry ukradeny studentce). Kdyz jsem ten film videl a bavil jsem se o nem s lidma, tak v te dobe se naslo alespon 50% lidi co to napoprve ani nepochopilo (vcetne nekterych hercu, kteri to nedali po prvnim precteni scenare). Ja mam fantazie na rozdavani, takze jsem to pobral hned. Film si taky nasel sve ctitele a odpurce, ani nevym, ktera skupina zverenila celou radu chyb co ve filmu byla. Jako napr. ze z kulometu padaly naboje asi 5ti razi ;-). Nu cos, chyb tam bylo mozna nejvic ze vsech filmu, ale neni to chyba rezije ani nikoho okolo filmu, jednouse receno.... chyba v Matrixu :-D. Jasna 5* ()

FAxPR

rok 1999 si pamatuji hlavně díky dobrým filmům.. matrix je jeden z nich.. je to vlastně už klasika a myslím, že nikdo z diváků matrix už nevidí k.reeves,l.fishburne, c.-a. moss nebo h.weaving v jiné roli zařit tolik jako právě tady. must see. ()

J!b

Absolutní hodnocení pro absolutní film. Když jsem kdysi odcházel z kina, běhal mi mráz po zádech, a do dneška na Matrixu nevidím, kromě jeho pokračování, jedinou chybu. Je to jeden z filmů, které se objeví párkrát za život, a které navždy změní směr, kudy filmový průmysl půjde. ()

Allein4

Kultovní film, na který historie nikdy nezapomene. A až zase nebude co točit, tak o Matrixu (či alespoň podobném nápadu) ještě určitě uslyšíme. Pravda ale je, že jen první díl byl skutečně kultovní. Dvojka byla slabá, ale potřebná (tzv. vysvětlovací), trojka už byla zase velmi solidní. Asi to nemá cenu nějak víc rozebírat, protože snad opravdu každý ví, o co jde ;-) ()

blackperseus

O Matrixe ako a trilógii: Nechcel som tento trojlístok hodnotiť skôr ako po ďalšej, súvislejšej projekcii. Všetky diely som videl nesčíselnekrát, Reloaded a Revolutions dokonca v kine a mám na to celkom fajn spomienky a poviem na rovinu – väčšiu (alebo aspoň obdobnú) závislosť ako toto veľdielo u mňa spôsobil snáď len neskorší fenomén LOST (nikdy to ale našťastie nedošlo do vyhroteného štádia, že by som tĺkol na steny akvária a žiadal odpojenie :-)). Matrix je skrátka neskutočne prepracovaný, skvelo natočený, herci vo svojich životných úlohách excelujú, aj keď po poslednom „shlédnutí“ musím povedať, že mi práve akcia, ktorou je Matrix legendárny, prišla na viacerých miestach trochu prepálená, ale to sú len trošku „odstátejšie“ subjektívne poznámky. The Matrix Trilogy je GENIÁLNA. O The Matrix: Diel, ktorý to všetko začal. Z poriadneho príbehu ešte neobsahoval nič, aj sami tvorcovia Wachowskí tvrdili, že je to len úvod do sveta Matrixu. Ale bol to úvod vo veľkom štýle! Priznávam, že u mňa to nie je čistých päť hviezd, nakoľko nie som veľký sci-fi fanda... ale čo, napriek tomu som to videl miliónkrát, takže si to tých päť hviezd zaslúži! ()

Esquirol

... přelomový film jak oblasti efektů, tak v oblasti sci-fi!! ... Film člověka naprosto pohltí, je to herecký koncert u kterého na první shlédnutí ale vůbec nechápete o co běží. A to je to, co vás nutí si tenhle film pouštět pořád dokola a dokola. A když už konečně pochopíte o co jde, tak jste tak nadšeni genialitou, že vás to nutí si tenhle film pouštět pořád dokola a dokola! :))) ()

srazer

Jednoznačne, ale určite jednoznačne NAJLEPŠÍ film všetkých čias. Absolútne skvostný Keanu Reeves, brilantný Laurence Fishbourne a famózna Carrie-Anne Moss. Samozrejme aj ostatný herci v Matrixe skutočne sadli na rolu, ktorú hrajú. Film skutočne bez chýb a s absolútne geniálnym dejom, ktorý vo mne už navždy zanechal kúsok zo seba. Ťažko sa hľadajú tie správne slová na to, aby som tento film ohodnotil presne tak, ako si to zaslúži. No ak by tu bola možnosť dať 6 hviezdičiek, tak by som ich dal iba tomuto filmu. Bratom Wachowskim zostanem za tento film už navždy vďačný. Matrix nerozdeľujem na 3 dieli, matrix je jeden film rozdelený na 3 časti a preto tento komentár bude aj pri ostatných dieloch. ()

schindler

Abych se přiznal musel jsem Matrix zkouknout 2krát abych dokázal na 100% odpovědět na otázku co je to ten matrix? A když matrix pochopíte, zjistíte, že jste sledovaly špičkové sci-fi. Keanu Reeves bude už do smrti Neo, ale i Hugo Weaving v roli agenta Smitha patří mezi nejcharizmatičtější padouchy jaké jsem kdy viděl. Skvělě sem zapadají stylové kostými, které spolu s tmavými brýlemi dávají filmu onu charakteristickou atmosféru. Nerad bych zapoměl na perfektně zvládnutou choreografii soubojů a samozřejmně bulett-time, díky němuž se stal Matrix nesmrtelný. ()

shinlove

Nejlepší sci-fi všech dob v mých očích. Nápad i zpracování jsou prostě geniální a čas od času si jej rád pustím znovu, abych se podíval, jak to na mě po letech bude působit. Wachovské ani neviním, že udělali dvě hrozná pokračování, protože prostě chtěli vytřískat prachy, co jen to jde, udělal bych totéž. Každopádně jednička je TOP a další dva jsou brak. Klobouk dolů před fantazií tvůrců - moc se mi to po všech stránkách líbilo. 5* ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)