Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

ZetDaElO

Film, ktorý nie len že ovplyvnil kinematografiu, ale sa mu za pomoci soundtracku podarilo ovplyvniť aj hudbu 21. storočia. Som rád, že som mal možnosť vyrastať v období najväčšieho ošiaľu okolo tohto kultu. ()

svorko

Čo nám pomáha odlíšiť skutočnosť od fantázie – päť základných zmyslov, psychózou nezaťažená myseľ, väčšinová mienka okolia? Pri dostatočne hlboko prepracovanej fikcii to nemusí stačiť. Napriek odvekej túžbe dopátrať sa pravdy, môže byť táto krutá. Kto z nás by bol ochotný vložiť všetko do banku a vziať si červenú tabletku? A koľkí by potom ľutovali, že nemôžu svoje rozhodnutie vziať späť? ()

Scaevola

Po letech zůstává v paměti absolutní napětí, do detailů promyšlený fikční svět a znepokojivé otázky, jejichž význam jsem docenil až mnohem později. První díl zůstane navždy tím nejvíce zneklidňujícím a zároveň po technické i umělecké stránce nejsuverénnějším, byť to samozřejmě není způsobeno hereckými výkony ani jistotou režisérského vedení. ()

JudgeLemire

Zajímavý a unikátní film s vizí, stylem a hlubšími myšlenkami. Herci jsou cool, stroje jako záporáci jsou cool a cool je i výstavba světa. Matrix je zkratka popkulturní ikona i má velká srdcovka, ()

belinko

Pre mňa sa jedná o jeden z najnápaditejších a najlepšie spracovaných nápadov alternatívneho sveta. Matrix by nemal chybu, už len zasadením chrobáka do hlavy, či už dávno v Matrixe nie sme. Scifi film, ktorý je o čosi viac, než len film. ()

fafejt001

Po  delší  době  viděno  v  Tv .  Tak  nějak  ,   totááální   pakárna . Nepatří  to  mezi  mé  oblíbené  scifi .  Možná  jsem  divný  ,  ale  takové  lepší  béčko . Nejsem  cílovej  divák . Ale   Keanu  a  ta  jeho  kolegyně  -  dooost   dobrý . ()

ssd3niss

Naprosto nadčasové a průlomové sci-fi. Tehdy ještě neznámí a nezkušení bratři Wachowští (dnes už sestry) si řekli, že natočí film, a vytvořili tuhle klasiku všech klasik. ()

Matevoj

Po zhlédnutí Matrixu mám dost rozporuplné pocity. Měl jsem dost velké očekávání a to možná byla ta chyba. Děj je velmi nápaditý a donutí vás v průběhu sledování přemýšlet o věcech typu. "Žijeme opravdu ve skutečném světě? Nejsme opravdu jen otroci, kteří pro někoho pracují a my si to jen nedokážeme uvědomit?" Nápad opravdu skvělý, příběh neměl chybu. Bohužel, to samé nemohu říct o vizuálním zpracování. Ano, beru v potaz, že film je pomalu starý více, jak 20 let. O tom trochu také vypovídá rozpočet filmu, který byl cca $60 milionů, což mi na takový Sci-Fi film přijde dost málo i na rok 1999. Někdy vše působí trochu uměle, zbytek je OK, nebo ho téměř nerozeznáte.. I na dnešní požadavky/poměry film pořád může stále zaujmout, co se týče efektů a celkového grafického zpracování. Konec si nemůžu více, než vynachválit. Miluju konce s natrženou hádankou! Hlavní postavou je ještě "nezarostlý" a můj velice oblíbený herec Keanu Reeves, který roli zahrál, tak jakoby on sám byl opravdu Neo, který se snaží zjistit všechna tajemství o Matrixu. Parádní výkon nejen Keana Reevese, ale i všech ostatních! Kdo ještě neviděl, tak určitě doporučuji zhlédnout. ()

PTuranyi

Strhujúce akčné cyberpunkové scifi s ikonickými postavami a pútavým príbehom zo špinavého sveta budúcnosti, v ktorom ľudstvo živorí ovládané strojmi žijúc vo virtuálnej realite. Takmer rozprávkový príbeh s archetypálnym hrdinom a prímesou mystiky strháva divákov napriek určitým logickým dieram a klišé, svojou prepracovanosťou a pôsobivým zobrazením. Jednoducho je cool. Produkcia je perfektná a vizuálne efekty skvelé. Obraz aj zvuk tlačí diváka tam kde ho tvorcovia chceli mať a atmosféra hustne každou scénou. No a herci vedú svoje postavy tak, akoby nimi boli. 90% ()

F2003F

Inovátorsky nadčasové scifi nestarnúce v efekte pôsobivosti. Úžasná práca s podaním informácii a narábaním s charakterom postáv. Vizionársky skvost žánru od prvého momentu vytvárajúci ikonické šialenstvo v paranoji z reálneho sveta. Čakal som, že dnes, po 25 rokoch, to už bude iba dobre natočená haluz bez väčšej funkčnosti na príbehu, no opak je skutočne pravdou a výsledok ma dokázal nesmierne udiviť spracovaním precízneho štýlu v remesle a zdanlivo unikátnym kabátom na obale všetkého v ňom. Detailne zosúladené kostýmy s videohernom znejúcim prostredím vytvárajú elegantne magickú atmosféru, ktorá boduje osobitým prednesom a výraznými vlohami, čím prináša hĺbavejší a uveriteľnejší zážitok. Dej je nepredvídateľný a vrcholne epický či ikonický, nestráca na pútavosti, nič ho nekazí (až na výkony zopár vedľajších hercov ako Joe Pantoliano) ani výrazne neruší, akcia v ňom je poriadne strhujúca a dodáva výsledku nezameniteľný dojem. Matrix som si dal so zámerom odľahčenia, ale na celú stopáž ma zdrapil a nepustil. Veľmi zaujímavé, živelné a pamätné scifi, jedno z najlepších svojho druhu. Škoda, že Clubbed to death, na ktoré som najviac čakal, sa vo filme objaví tak na 20s. Ako podklad k niektorej bojovej scéne by to prospelo, dodalo jej výrazne tvrdší štýl a obohatilo štýlovú originalitu filmu. ()

Super8martiN

Kultovní klasika distopické fikce, která možná nemusí být tolik fikcí, jako možnou budoucností, což mě na filmu baví asi nejvíce. Na pět hvězdiček to u mě nedotáhl kvůli ne příliš uvěřitelné romanci a neustálému omílání slova vyvolený, což považuju za scénaristickou lenost. Za takové slovo se da schovat všechno, ale příběh to zajímavějším rozhodně nedělá. Když tohle opominem, je to od obsazení přes DOKONALÝ vizuál a trefnou hudbu úplný masterpiece. ()

Ywo

Film skvele technicky vytvoreny. Mozno mu pripisat generacnu vypoved, ale na hlbsiu analyzu si treba pockat par rokov, do opadnutia prvotnej vasne. ()

Niedal

Skvělý nápad. Do té doby nepoužité efekty a filozofický podtext tohoto díla jej dělají jedním z mezníků kinematografie. ()

Lada

Tento film byl příjemným překvapením,asi pro velké množství filmových fanoušků se stal jistou modlou,ja jsem poněkud skeptičtější,ale i tak je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů.Zápletka je docela v pohodě a navíc si ještě tak moc nehraje na pseudo-intelektuálně-mystickou slátaninu.Velmi pěkné triky,které změnily akční filmy a dobrá zábava jsou zárukami,že k tomuto filmu se budu vracet,narozdíl od pokračování. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)