Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

Tuty

"What is the Matrix?"Aneb kultovní to otázka...Tak tedy Matrix je naprosto ORIGINÁLNÍ film se spoustou vynikajících vizuláních efektů, hudbou a pro mě nezapomenutelnou střílecí scénou v budově, kde je Morpheus držen agenty s přitom hrající skvělou a dneska celkem ohranou peckou ,,SpyBreak" (myslim,že se tak jmenuje ,ale nevim).Tehdy převratné spomalené záběry, které se dnes objevují v každyYm druhYm filmu a dokonce i v tý přitroublý,,SIMÍROVĚ" Kobře 11!!A to je totální vrchol nevkusu a přehnanosti.Ale na druhou stranou i to možná z Matrixu dělá opravdovej kult, nebo ne? ()

Danielitto

Revoluce v kinematografii. A nejen tam. Nelze popsat pocity jaké atmosféra a tajemný přiběh Matrixu vyvolávají, musíte ho vidět, hned teď. ()

djrewerz

Nenapadá ma iné slovo ako KULT. Najlepšie sci-fi aké kedy videlo moje oko. Prevrat v oblasti sci-fi filmov a latka posadená tak vysoko, že doteraz sa neobjavil rovnocenný súper. ()

Trinculo

Jo první MATRIX to bylo něco. Lidi na to chodili do kina, myšlenka že všechno je jen virtuální svět a simulace se uchytila a dostala jako velké překvapení k lidem, kteří tímhle způsobem vůbec nikdy neuvažovali. Dobrá posila do kina byla tehdy nějaké marihuana a po vystřízlivění se vedly dlouhé diskuze o tom, co to všechno znamená. Po druhých dvou dílech to znamená pouze akční film, který jako největší novinku přinesl výtvarné zpracování a zkombinoval již dávno v Honkg Kongských filmech používaná lana s kvalitními CGI efekty. Jednička jako celek působí dobře, protože je uzavřená, děj není natahovaný a rozvláčný. Dvě koule za to, co pro mě z tohoto filmu zůstává. ()

vofo

Tenhle film nikdo v téhle podobě nečekal. Ale stalo se. Matrix je něco víc než akční sci-fi, je to revoluční počin v tom jak natočit akční záležitost, jak udělat ještě neviděné efekty a zamíchat to spolu se scénářem, režiíí, kamerou, hudbou a herci do nejlepšího filmového koktejlu za posledních deset let. Tenhle film budou dávat za pár desítek let jako film pro pamětníky v sekci kultovní must see. PĚT HVĚZD, JENOM ŠKODA ŽE NEMUŽEME DÁT ŠEST. ()

ElFifo

Revoluční sci-fi a nejlepší díl trilogie, který dal vzniknout pojmu bullet-time. Film dále zdobí výborná choreografie a provedení soubojů, perfektní postapokalyptická cyber-punk atmosféra kterou musí ocenit každý milovník žánru (a Gibsonova Neuromancera) a v neposlední řadě úžasný soundtrack...prostě je to jízda a o tom žádná. ()

Mainer

Filmy jako je tenhle řadím mezi revoluční počiny- stejně jako je to u Terminátora, Jurského parku nebo Aliena. Nemá smysl pět ódy na tenhle skvost, mnohem radši bych si něco zatrénoval aniž bych se v reálu zabil :D ()

DAI

Matrix je mozaika různých inspirací (námět samotný není příliš originální, docela dost vykrádá některé klasiky), má snovou atmosféru a zahrává si s tématem mě hrozně blízkým, existencionalismem. Uznávám, že v samotném filmu mohlo být využití těchto esencí mnohem větší, navíc má i režijní mouchy, ale na druhou stranu je možná relativně vyvážený mezi zábavou a myšlenkou. Dívat se na tenhle film pro mě bude něco jako zažít "filmový sen" a jelikož rád sním, nemůžu hodnotit jinak než za 5*. ()

saladín.

3+. Jemne nadpriemerna sf novatorska po trikovej a vizualnej stranke ale nijak zvlast originalna co do obsahu (na temu reality ktora nie je tym cim sa zda byt tu bolo uz v case premiery Matrixu len asi 689 sf poviedok a noviel najroznejsieho razenia a kalibru, vratane definitivnej a vtipnej bodky za celym subzanrom z Lemovho pera vo Futurologickom kongrese). Taky vcelku prijemny maly filmik ktory inak mne osobne najviac pripomina Tron. Len podotknem ze tie stroje nas musia mat nejakym zvratenym sposobom rady pretoze neexistuje horsi zdroj energie nez ludske telo. To ze toto dielko redefinovalo vyraz HYPE je vyskumna uloha dňa na najblizsie desatrocia pre sociologov a kulturnych antropologov, nie pre filmologov. Narazat na to vsetko od Freuda (no, to by snad este slo) cez Descarta po vcerajsie vestenie mojej mamy zo zacu moze len doba jenz vymknuta z kloubu po novem nabozenstvi, novych prorocich, novem ukotveni sili, a dostalo sa jej na to aj patricnej a zasluzenej odpovede v podobe nadvaznych nocnych vyronov dvoch onanistov. Jo a pise sa Nitsche ;-) ()

Sethlans

Jeden z naprosto dokonalých filmů vůbec. Matrix je neskutečným průlomem v kinematografii. Pro mě je perfektní nejen kvůli příběhu, myšlence, ale i kvůli zpracování, hudbě, efektům a spoustě dalších drobností, které z něj dělají fakt velmi perfektní film. ()

StrixCZ

Matrix není trilogie. Matrix je jen jeden (+ dva ubohé pokusy vyždímat z jeho jména více peněz). Akční filmy ani thrillery už delší dobu nevyhledávám, ale k tomuhle mistrovskému dílu se jednou za čas vždycky rád vrátím. Tento film je totiž narozdíl od svých rádoby nástupců nejen přehlídkou fascinujících vizuálních efektů, ale především tak úchvatnou symbolikou světa, ve kterém dnes žije většina západní civilizace, až mě překvapuje, že ho ještě nikdo nezakázal... Edit: 20 let od vzniku, asi 20. shlédnutí - mrzí mě, že nemůžu přidat šestou hvězdu - tenhle film nemá chybu (s odstupem času lehce úsměvná choreografie některých bojových scén je stále víc než bohatě vyvážena myšlenkovým přesahem i řemeslnou dokonalostí 99 % tohoto snímku). ()

Zeddi

Ve své době naprosto revoluční zážitek. Jak ve formě příběhu tak efektů a bojových scén. Málokdy se mi stane, že bych byl tak nepozorný divák, že bych na poprvé nepochopil celkový příběh a hlavně myšlenku příběhu. V Matrixu se mi do hlavy lilo tolik věcí a pocitů současně, že jsem myšlenku úplně pochopil až na druhé shlédnutí. Každopádně je to první pokrokový film na poli efektů a bojových scén. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)