Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

Biopler

Film, v ktorom ťažko nájdem chybu. Dokonalá filozofia. Áno, tá myšlienka je to úchvatné čo ma dostalo. Hneď po nej skvelé triky a páčili sa mi aj všetci herci. Hugo Weawing ako agent Smith je nezabudnuteľný. Klasika, ktorá s ďalším a ďalším zhliadnutím mi odhalí opäť niečo nové, neprebádané, nepochopené. The Matrix je legenda, ktorá sa veľkými písmenami zapísala do filmových dejín. ()

maciii

První film, na který jsem šla do kina jako "velká holka", bez tatínka, maminky a bez paní učitelky, a po kterém jsem se cítila jako bych právě prožila dvouhodinovou extázi. Ten film měl všechno a byl po všech stránkách dokonalý. Dneska už si to nemyslím, ale díky jeho technologické přelomovosti, fascinujícímu příběhu, dokonalému soundtracku a v neposlední řadě hluboké nostalgii bude vždycky patřit mezi mé srdeční záležitosti. ()

Haide

První díl z Matrix série, který je pro mě minimálně o lvl výše než další dva filmy. Neuvěřitelný spád, akce a skvělé trikové sekvence. Skvělý nápad dává mnoho možností. Kontrast matrixu a skutečného světa je hnaný do extrému, což zde překvapivě nevadí a Keanu Reeves hraje svým klasickým "strnulým" způsobem, což do filmu tohoto typu skvěle pasuje. ()

Anayka

Ve své době revoluční rozhodně byl, a posunul svět filmu zase někam dál. I náš svět. Matrix nás má... stačí jen následovat bílého králíka :) ()

Mandalorian

Film obsahující obrovskou myšlenku. Protože když se nad tím zamyslíte, v jistém směru je to pravda. Keanu Reeves udělal kariéru. Skvělé obsazení, výborný scénář a perfektní hudba. 100% ()

odmocnina

Taktiež revolučný film, ktorý urobil dieru do sveta filmov. Ohúril najmä doposiaľ nevydanými digitálnymi efektami. Taktiež príbehom, niektorý diváci po zhliadnutí tohto filmu fakt mysleli že žijeme v matrixe. Výborné digitálne efekty, herecké výkony a neustála akcia vás úplne vtiahnu do deja. 5* ()

Rikky007

Pokud si nějaký film doopravdy zaslouží označit za kultovní, tak tento. Bratři Wachowští dokázali do jednoho filmu dát obsah na tolika rovinách, že snad není ani možné ho plně vychutnat po prvním shlédnutí, což byl i můj případ. Když jsem se na film nějaký ten rok po premiéře a s pokročilým věkem díval znova, dostalo mě kolik náboženských, filozofických otázek tam stačili naznačit nebo rozebrat a kolik toho tento snímek dokáže vyjádřit. Až jsem si někdy říkal, že o některých věcech snad ani sami tvůrci nevěděli (což částečně dokázali v pokračováních, která nemají podle mě takovou úroveň). Další věc je neuvěřitelná stylovost. Na první pohled poznáte, o co se jedná. Po vizuální i choreografické stránce stále jedna z nejlepších věcí. ()

papaguy

Tvůrci dokázali mistrně zpracovat a začlenit inspirační zdroje nejrůznějšího druhu a propojit s vlastními originálními nápady a divákům tak nachystat lákavou mnohavrstevnou podívanou. Vše je detailně rozpitváno a stokrát omleto na četných fanouškovských webech a diskuzních fórech a více se rozepisovat by bylo příslovečným nošením sov do Athén. Jediná věc, která mi na Matrixu vyloženě vadí, je přehypovanost daleko za hranicí kýče. Diverzní akce probíhá v těch nejkůl oblečcích, jaké mohli v Hollywoodu vymyslet. Ale hlavně nenápadně! Na druhou stranu to alespoň lépe kontrastuje se světem za "zrcadlem". ()

Maczin

Až mi jde mráz po zádech napsat komentář po tolika letech od vydání filmu. Bezesporu revoluční, převratný a bezkonkurenčně zatím nejlepší nápad na film! Absolutně úžasný obsah člověka pohltí a nepustí nejen po dobu filmu, nebo jeho dvou pokračování, ale po celý divákův život. Všechno doprovázeno brilantní hudbou a o efektech a prvním pořádném bullet-timu snad ani mluvit nemusím. Celkové hodnocení: NEJLEPŠÍ FILM VŠECH DOB! ..a taky byl ve vás ten pocit, když jste poprvé viděli Matrix, že opravdu něco takového může i existovat, že to snad ani není jen film? Vítejte v Matrixu! ()

1Legend1

NO, abych pravdu řekl, asi tak první polovina filmu mě skoro unudila, ale ono to bylo tak, že k takovému filmu jako je tento chce vědět přesně a podrobně jak se věci mají, a proto ten možná nezáživný začátek. Zato poslední 30-45 minutovka plná soubojů s agentem Smithem byla geniální. Musím samozřejmě pochválit vizuální efekty ty byly opravdu vynikající. Mě osobně chybělo více akčnosti a soubojů a ne to dohánět všechno až na konci, ale jinak se nestydím Matrix pochválit pěti hvězdičkami a uděluji mu 90% ()

joker30

Originalny snimok ktory ma posadil na zadok. Skvele efekty, hudba a famozne vyvrcholenie. Som vsak jednym zo zastancov toho, ze to malo prvym dielom aj skoncit. Nasledujuce dva ma tak nedostali. 95% ()

B.e.n.Q

Mně to prostě nějak extra nezaujalo. Hlavně mi tady neukamenujte :D Přijde mi to jako normální obyčejný sci-fi film :D Všechny 3 díly. Takže u každého filmu dám stejný komentář :D :) Sorráč :D ()

Kadas97

Wachowski dostali dokonalý nápad na film a dokonale ho uskutočnili. Sympatická svätá trojica Neo, Morpheus a Trinity zachraňujú zvyšky ľudskej populácie, ktorá nie je zotročená strojmi. Film má silný príbeh a nesie svoje posolstvo. Film má všetky veľké plus, čo má film mať od hudby, scenára až po efekty a atmosféru. Čo sa týka efektov si myslím, že tomuto filmu nemám čo vytknúť. Skvelé prevedenie či už stopovacích chobotničiek alebo rozrazeného vzduchu okolo letiacich guliek. Akčné scény s bojovím umením je radosť sledovať. Agent Smith je záporák gentleman a divák ho nemôže nemať rád. A aby nebolo tých super vlastností dosť, tak film nesie ešte aj veľké množstvo posolstiev, ktoré stoja za zamyslenie. Skvelý film po všetkých stránkach takže 10 z 10. P.S. Matrix je všade! ()

P. J. D.

Režiséry Wachowské mám rád, protože jejich filmy mají vždy onu správnou hloubku a ducha, co nevyprchají den po tom, co jsem film shlédnul. Ne, ty vydrží týdny, měsíce a v některých případech se zapíší do mysli napořád. U matrixu tomu je stejně tak. Mnozí by řekly, že staví na předloze scify, ale dál by nešly. Já dobře vím, že to má mnohé společné se shadowrunem, který je zde ve velké míře užit. Krásně tak kombinuje představu světa sourozeneckého dua režiséru s tím, co bylo již pevně stanovené dávno před nimi. Díky tomu vytvořili něco, co je nezapomenutelným dílem, jejž si vytvořilo mnohé fanoušky ve světě. Pojem „Matrix" je proto znám prakticky všude, kde je televize. Co by to však bylo za film, kdyby se v něm neobjevily dobře ztvárněné a zahrané postavy. Hlavním tahounem je bezesporu Keanu Reeves. Za mě je to však Laurence Fishburne, který mi mé sympatie k němu potvrdil v novém ztvárnění vyšetřovatele v seriálu Haniball. Dalším velkým plusem, který film ode mne získává, je naprosto epochální a úžasný soundtrack, který mi do teď zní v uších. Clubbed To Death si pamatuji dokonce nazpaměť. Co víc k tomu říci. Snad jen mohu vyzvednout skvělou počítačovou animaci, co mnohé dozajista nadchne. Celkově tomuto dílku, co v jakési podivné harmonii drží při sobě, dávám pět hvězd z pěti. Víc takových filmů! Škoda jen, že následující dva díly z trilogie nebyly tak skvělé, jako tento (snad kdyby si na ně vzali víc času - kdo ví). ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)