Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Jeden z nejznámějších filmů Otakara Vávry vznikl podle stejnojmenného románu Václava Kaplického a podle dochovaných soudních zápisů z čarodějnických procesů z let 1678-1695. Inkvizitor Boblig, povolaný do města Šumperka, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky, zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení a která neváhá pro tento cíl ničit všechny odpůrce a obětovat životy desítek nevinných lidí... Na scénáři s Vávrou spolupracovala i výrazná osobnost českého filmu Ester Krumbachová. Oba obohatili scénář neskrývanou analogií s politickými procesy 50. let, jejichž hrůza začala vycházet v 60. letech najevo. Film se tak v obecné podobě stal působivou výstrahou před zneužíváním neomezené moci nad životy lidí. (oficiálny text distribútora)

Motinski

Kladivo na čarodejnice je ukážka skazenej doby, filmový klenot tuzemskej tvorby a nedá sa povedať že sledovať ho je zážitok. Práve naopak. Nepríjemné pocity aké som prežíval ma občas skoro donútili dať si pri pozeraní pauzu. Ajkeď sa tu ani raz nejde do úplne explicitného obsahu, náznaky bohate stačia. Rezonujúca hudba a priamočiaré rozprávanie. Bez pátosu, bez jemnosti. Filmársky je všetko zvládnuté ajkeď som sa najprv bál aby to neskĺzlo do samoúčelnosti. Jeden z najtemnejších filmov aké kedy vznikli. ()

senor

Vskutku sugestivní a velmi skličující. Jsem otrlý divák, ale při mučení kuchařky Zuzany jsem měl slzy na krajíčku a nestydím se za to. ()

Blacks

Z představy tak obrovské moci nad lidmy, jejich životem a smrtí, kterou může mít jediný člověk mám husí kůži. Ukázkový případ, jak jeden blázen - tedy spíš zatraceně vychytralý a bez kousku cti, po moci bažící člověk dokáže zničit osudy desítek lidí, jak všichni ostatní v lepším případě jen nečinně přihlíží, nebo dělají, že nic nevidí a že je vše v zájmu boží. Prostě sakra dobře natočeno. ()

PavelR

Čarodějnické procesy se staly záminkou pro zastrašení společnosti. A ještě lépe, pokud "čarodějnice" byly majetné, aby se dalo něco nahrabat. To se dělo za dob inkvizice a s malou obměnou i v době komunistů u moci. Změnilo se jen prostředí. Když se k tomu přidá vše, co má mít skvělý film - výborný scénář, herci, režijní vedení... vzniklo cosi nezapomenutelného. ()

gjjm

Jeden z nejlepších českých filmů (když to říkám normálně, tak tím myslím něco jako "jednooký mezi slepými", tentokrát je to ale vážně skvělý film), ve své době politicky i počtem nahých těl na scénu velmi odvážný, dnes prostě působivý. Psychologické drama o člověku bezmocnému vůči zlu, o tom, že cokoliv se dá z člověka vytlouct a o spoustě dalších věcí. Bezchybné herecké výkony (krutý úsměv Vladimíra Šmerala jako Bobliga z Edelstadtu, geniální Eduard Cupák v roli kněze, který napřed rozpoutá tragédii a pak ji nemůže zastavit), skvělý scénář atd., v podstatě všechno vynikající. A mimochodem, nedokážu si představit lepší titulní píseň než nádherné verše Adama Michny z Otradovic: Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják Už táhne smrťák zabiják Už zabiják táhne na hrbatém koni A na tom koni kosti jenom zvoní A vlá a vlá mu hříva plesnivá A kosti a kosti a těma on nás hostí Jak černý mrak už táhne smrťák zabiják Už táhne smrťák zabiják A krev a krev, není čas na rakev A krví a krví on pustá pole mrví Nám je už hej, už s námi táhne zubatej Už s námi táhne zubatej Už zubatec táhne na svém černém koni A na tom koni jenom kosti zvoní A láká a láká každého vojáka Ta dávivá kosa smrti zabijáka A černej host už ohryzává bílou kost A černej host už ohryzává kost A kosti a kosti a těma on nás hostí Nám je už hej, už s námi táhne zubatej... Už s námi táhne zubatej... ()

BS

Konečně jsem nalezl nějaký český (potažmo československý) film, který by měl tak silnou atmosféru. Dnes, téměř 40 let po natočení má tento film stále co říct i díky jisté parafrázi k minulému režimu. ()

Endyis

Kdo nehodnil 5ti hvězdy buď snímek naprosto nepobral, hlavně ta podobenství a považoval to "jenom" jako historickej film a nebo prostě nemá filmový cit. Fantastické, bravurní a úžasné. Další film, který se označením ZfčK pyšní právem. Vytáhl bych krom skvělých hereckých výkonů také opět fantastickou výtvarnou stránku (viz. Ester Krumbachová) a parádní kameru, která už tak nějak k nové vlně patřila. Bravo Vávra, your best flick... 100% (nelze dát méně než 4hvězdy, ne prostě od tří hvězd to jednoduše nemůžete obhájit!) ()

asirtes

Uf, snáď abych si dával na držku bacha. V 90.-kach storočia 17.teho by som bol asi tuze hezky predĺžený, rozštvrtený a upálený. V 90.-kach storočia 20.-teho som už bol len zasran zasraný. Tak snáď už by to mohlo byť aj v pohode. Velmi intenzívna bolesť CS cinemy. ()

Micro41CZ

Křesťanství je nejhorší výmysl v historii lidstva. Nesnáším všechno tohle pokrytectví, hloupost, strach, hamižnost a slepou nespravedlnost, jež se přesně objevuje v Kladivu na čarodějnice. Při sledování máte jen pocit marnosti a zuby vám skřípou v touze upálit všechny ty arogantní, nabubřelé takzvané představitele Boha, kteří sami chlastají víno a válejí se ve zlatých křeslech, zatímco skrývají své pokrytectví a hloupost skrze svá nekalá rozhodnutí a rozkazy. Smutné na tom je, že tahle několik tisíc let trvající pohádka svým způsobem do dneška neztratila jisté aspekty téhle tragikomičnosti (viz třeba papež a jeho pozice ve světě). Skvělý film. ()

progression

Jeden z největších klenotů československé kinematografie, ale nesmírně krutý a depresivní snímek s nadčasovou působností. Je až s podivem, že se podařilo takovýto film v roce 1969 natočit (dost pravděpodobně rozhodnutí o natočení padlo ještě v době Pražského jara), a že neputoval ihned po natočení do trezoru (což se stalo až později). Strhující příběh o čarodějnických procesech na Šumpersku nejenom o tom, že i malý (revoluční) plamínek (když jde o jmění či moc a o to jde vždy až v první řadě ...) může přerůst ve zničující "požár" s mnoha obětmi i nespravedlnostmi. Nezapomenutelný Vladimír Šmeral v "záporné roli par excellence" Bobliga z Edelstadtu, Josef Kemr jako "našeptávač - poradce", Elo Romančík jako "protivník bezpráví", ale spousta dalších nezapomenutelných hereckých výkonů, které zůstanou navždycky v mé paměti (Soňa Valentová se ve filmu také patřičně zviditelnila). Hodně výrazná výstraha pro diváky, k čemu až může vést "vůle mocných", když se neohlíží na spravedlivost a zachování (demokratických) pravidel hry pro "ty bezmocné" a platilo to v historii neustále bez ohledu na třídní, společenské, náboženské i státní režimy a bude tomu tak i nadále. Takže by si to "ti bezmocní" měli moc dobře pamatovat, neustále připomínat, ale v neposlední řadě "hlídat i ovlivňovat". ()

Dreaker.24

Totální peklo, až v tu chvíli kdy se pořádně zamyslíte nad tím co se kdysi skutečně dělo vám tenhle film bude připadat jako jeden z nejtemnějších horrorů. Ne z filmového horroru jak ho klasicky známe, ale z uvědomění si, těch naprosto nelidských činů, které jsou všechny pravdivé se dostaví strach z kruté reality, jelikož se tyto odporné činy neděli naposledy v 17. století při čarodějnických procesech. Film, který si snad nikdo nemůže oblíbit. Právě proto je ale tak výjimečný, protože nám dokáže ukázat pravdu tak jak byla a ty pocity nám přiblížit co nejdetailněji, abychom ho mohli nenávidět a zároveň plně docenit. ()

nevermore

Mně, coby Šumperákovi a zároveň historikovi tento film naprosto učaroval, tady je snad vše dotáhnuté navrchol (a to i v potaz ke stáří filmu)... ()

Millanium

Výborný český film, který ani po tolika letech neztrácí nic ze své úžasné atmosféry. Vladimír Šmeral svojí zápornou roli inkvizitora zahrál opravdu mistrovsky. Klenot mezi českými historickými filmy. Rozhodně doporučuji. 90% ()

České lázně ve filmu

13.02.2012

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011

16.09.2011

Ve věku 100 let zemřel včera nejstarší žijící český režisér Otakar Vávra. Režisér před nedávnem podstoupil operaci zlomeniny krčku, kterou si přivodil krátce po jarních oslavách svého významného… (viac)