Lovci čarodějnic

• Veľká Británia Witchfinder General (viac)

Po Cromwellově vítězství u Naseby 1964 se Anglie zmítá v bezpráví a anarchii. Bandy dezertérů se potulují krajem, loupí a znásilňují. Hopkins a Stearne se své gaunerství snaží legalizovat tím, že se vydávají za lovce čarodějnic. Z důvěřivých místních úřadů tahají peníze za to, že odhalují údajné čarodějnice. Mladý Richard Marshall, příslušník Cromwellovy armády, dostane dovolenou, aby mohl navštívit svou vyvolenou Saru, která žije se svým strýcem, venkovským knězem. Když dorazí na místo, naskytne se mu hrůzná podívaná na dílo Hopkinse a Stearneho - vesnice je zplundrovaná, strýc Sary umučen k smrti, Sara znásilněná. Richard se se Sarou ožení a přísahá, že Hopkinse najde a zabije. Nejdřív se ale musí vrátit ke svému pluku. Teprve po nějakém čase se mu podaří vydat se znovu za Hopkinsem, který právě řádí v Lavenhamu. Zprvu se zdá, že osud Richardovi přeje, pak se ale Hopkins zmocní Sary i Richarda a vypadá to, že je živé ze své mučírny nepropustí... (Interama)

Big Bear

Pozdně renesanční drama, rozhodně ne horor o podivné prospěchářské osobě Mathewa Hopkinse, který za svůj život nechal v čarodějnických procesech odsoudit 260 lidí k smrti. Tato historická postava se velmi podobá Jindřichu Františku Bobligu z Edelstadtu (viz. Kladivo na čarodějnice - kniha i film), dokonce je shodné i období kdy tito inkvizitoři roznášeli kudy prošli hrůzu a strach. V obou případech se s největší pravděpodobností jednalo o deviantní sadistické jedince, kteří navíc využili možnosti snadného obohacení. Odsouzení dle tehdejšího práva museli totiž zaplatit úplně vše, od poplatků za pobyt ve vězení, za mučení, tak i v případě odsouzení za dřevo na svoji vlastní hranici a poplatek za úkon kata... Inkvizitor tak dostal zaplaceno dvakrát. Od panovníkem pověřené osoby, či vděčné rady města zasaženého čarodějnictvím, tak i z konfiskátu majetku odsouzených. Samozřejmě našli se i tací, kteří se v dobré víře snažili ničit tmářství, lidové zvyky a pověry. V těch dobách stačilo být mentálně retardovaný, chovat se nějak vyjímečněji než jiní, rozumnět bylinám či se rouhavě vyjádřit o Bohu a člověk měl zaděláno na hodně velkou lapálii. Na mučidlech pak každý přiznal i to, že líbá řiť satana a létá za temných nocí na sabaty. V těch dobách nekonečných válek, morových ran, hladomorů a nevysvětlitelných nemocí mezi lidmi zakořenila doslova panická hrůza z čarodějnic. To bylo vhodným podhoubím pro jedince jako byl Matthew Hopkins. Mně se snímek líbil velmi. Bohužel ,,smrděl Librou" a tak o výpravnosti nemůže být řeč, což je možná trochu škoda. Velmi mi to připomínalo televizní film a samozřejmě nelze pominout ani fakt, že byl točen před 40 lety... Přesto jsem se velmi dobře bavil a z Vinceta Price a jeho hlasu šla na mne skutečná hrůza (doporučuji původní znění!). To co jsem očekával od Honu na čarodějnice s Nicholasem Cage, jsem našel právě v tomto snímku. Závěr byl strhující ! * * * ()

obitus

Spise nez horror historicky film o honu na carodejnice v Anglii behem obcanske valky. Rovnou priznavam, ze po nadsenych ohlasech skoro odevsad jsem byl hodne zklamanej. Dej se da predvidat prakticky na minutu a i kdyz tema samo o sobe je jiste silne, neni zpracovano nijak zajimave. Dobry pocit pak zachranuji pouze skveli herci a uplny zaver, mit to cele obdobnou atmosferu tak jdu s hodnodcenim nahoru. ()

D.Moore

Leckde po internetu lze najít srovnání tohoto filmu a našeho Kladiva na čarodějnice. Proč ne, ale bohužel pro Brity je Vávrův film neskonale lepší. Lovci čarodějnic sice vyprávějí o tomtéž a divákovi zprostředkovávají tentýž hrůzný zážitek (absolutně netečné pohledy davu, který přihlíží upálení, jsou čirá hrůza), ovšem zdaleka nejsou tak sugestivně odpornou a od začátku do konce autenticky působící podívanou. Jako by se tvůrci báli o čarodějnických procesech vyprávět "jen tak", a tak příběh zaobalili do vcelku klasicky pojatého dobrodružného příběhu s romantickou zápletkou. Špatné to rozhodně není, ale čekal jsem něco trochu jiného. O tom, že Vincent Price (kterého bych skoro nepoznal) je úžasný, snad psát nemusím. ()

T2

Rozpočet $175,000║ Veru lovci čarodejníc a ich prznitelia, miestami dosť zaujímavo stvárnené, až skoro ohavné, drsné, v podstate aj taká smutná história ako si ľudia pri vytváraný nenormálnych nezmyslov vedia ubližovať. Ale náš podobný počin Kladivo na čarodějnice (1970) je niekde úplne inde, ten asi nenájde len tak konkurenciu. /60%/ ()

*CARNIFEX*

Veľmi vierohodne pomerne kruto pôsobiaci snímok o chorom prenasledovaní údajných posluhovačov diabla samotnou cirkvou. Na Československé “Kladivo na čarodejnice” sa to síce nechytá, no musím naozaj uznať, že príbeh je viac než uveriteľne podaný. Každá žena čo nechcela “dať”, bola automaticky čarodejnica, v dnešnej dobe by už nebolo koho upáliť :D Dobre sa nato pozeralo či už z historického hľadiska, alebo samotnej atmosféry dávnej doby, ktorá bola jednou z najkrutších čo si človek pamätá. No a táto banda v blieloch rúchu so zlatými gombíkmi a krížom na krku doteraz vládne svetom .. to kurva nevymyslíš. ()

• Hned první natáčecí den spadl Vincent Price z koně. (Chatterer)
  • Film je známý také jako Edgar Allan Poe's Conqueror Worm. (Chatterer)

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

Tvůrci Cesty a Drive chystají spolupráci

19.05.2019

Dva oceňovaní filmoví tvůrci John Hillcoat (Cesta, Triple 9) a Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) oznámili spolupráci, které by teď měl věnovat pozornost nejspíš každý hororový fanoušek. Natočí… (viac)