Dívka na koštěti

Rozprávka / Komédia
Československo, 1971, 76 min

Predloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (viac)

Saxana, žiačka čarodejníckej triedy, nedosahuje dobré študijné výsledky. Keď za zlé známky dostane trest a musí ostať 300 rokov po škole, rozhodne sa utiecť z rozprávkového sveta do sveta ľudí, kde stretne sympatického Honzu. Aby mohla zostať medzi ľuďmi natrvalo, potrebuje vypiť odvar z babského ucha. Honba za elixírom privádza Saxanu do mnohých problémov. Jej pobyt medzi ľuďmi sprevádza celý rad vydarených aj pobabraných kúziel, popri tom však dievča spoznáva celkom nový cit - lásku. Situácia sa však veľmi skomplikuje, keď Honzovi spolužiaci ukradnú knihu kúziel. (TV JOJ)

anyonecek

Klasická Česká pohádka, která diváka chytí, ale má to rezervy. Stačí to vidět jednou, protože po 2. už mi to přijde jako ztráta času a okouká se to. ()

Dinsberg

Bezchybná antipohádka, majstrštik z dílny Václava Vorlíčka. Konfrontace pohádkového a reálného světa, ze které nečekaně vítězně odchází ten lidský, je silná i dnes. Byť je zde značně odlehčena komediálním podtextem. ()

Guran

Jeden z nejlepších českých (vlastně Československých) filmů! Skvělé filmové triky, které v té době nám mohli závidět i hoši z Hollywoodu, skvělí herci a samotný příběh. Velká poklona a gratulace našim filmařům, protože tento snímek miluji. Skvělý film! ()

Brano

Keď som bol menší, tak som si to rád pozrel v TV, ale teraz mi to už veľmi komické nepríde. Česká rozprávka o mladej čarodejnici, ktorá síce neurazila, ale tiež ma už ani veľmi nebavila. Na jedno pozretie a dosť. ()

ostravak30

Tahle komedie baví i po letech. Mlaďounký Jan Hrušínský a Jan Kraus, Helena Růžičková a její Kryštof Kolumbus a samozřejmě Petra Černocká a hledání babského ucha. A spousta zábavných hlášek: „Vidíte, krávy, taky jsem přepracovaný." „Vy už chcete na podstavec?" „Nezdržujte nás, jedeme do Švýcarska světit kostel. Jeď vole." Včera jsem se díval a opět jsem se nasmál. Jsou komedie, které nestárnou a tahle je jedna z nich. Pár momentů, proč nedat maximální hodnocení jsem našel, například je škoda, že "pohádkový" prostor se odehrává jen ve sklepeních, ale jinak je to výborná komedie s vynikajícím scénářem, skvělou hudbou a ještě lepší zápletkou, vyústěním a hlavně humorem. Neboť to dělá komedii komedií. „On nechce, abychom mu zabíjeli to kuře. Neměl bys to s tou láskou ke zvířatům tak přehánět." ()

yntelygent

Harry Potter sa natocil uz v r.1971 a to vo vtedajsom Ceskoslovensku...Vaclav Vorlicek predbehol dobu o desatrocia,Tento film a potom serial Arabela bolo to co si americka "kinematografia:nenapadne pozicala pri sfilmovani Harryho Pottera a ten sa stal celosvetovo slavny-v porovnani s tvorbou V.Vorlicka sa ale stal slavny nepravom...napad je cesky,a navyse technicke moznosti natacania boli rozdielne v 90.rokoch a v rokoch 1970...preto americka vykradacka nesiaha tymto Vorlickovym rozpravkam ani clenky.... ()

JosefTomas

Černocká se role ujala skvěle a mohla to dělat, jako vedlejšák. Ostatní skvěle doplňují, Vorlíček díky Macourkovi vytvářel úctyhodná díla a skvělá hudba, to je kombinace k nezaplacení. Jen škoda, že to s pokračováním dopadlo tak, jak to dopadlo. ()

Pitryx

Klasika mého mládí na kterou se rád vždy znovu podívám. Herci jsou skvělí a triky na tehdejší dobu a finance vlastně velmi dobré. Ano, chybička se vloudí, takže ta neviditelná noha zdravotní sestru při úprku z pokoje se dá klidně odpustit. Svých devadesát si snímek jistě zaslouží. ()

DJ Kritik

Svet čarodejníc a rozprávkových bytostí sa stretne so študentami strednej školy v ľudskom svete a niet divu, že sa to pekne zamotá. Prvé stretnutie s rozprávkovou ríšou od p. Vorlíčeka a veľmi úspešné. Pesnička "Saxána" je nesmrteľná. ()

(fjw)

Kam se hrabe čarodějný svět Harryho Pottera. Tohle je opravdu čistě zábavné a kouzelné a hlavně české! Ano, další důkaz, že za komunistů se uměli natočit parádní snímky jako je tento. "Dexempo!" :D ()

Don_Salier

Krásná klasika české kinematografie, výkony budoucích hvězd jsou nezapomenutelné a jak vidno i vez velkych digitalní efektů jde natočit film a kouzelné dívce :) ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

15.11.2021

Již 8. ročník festivalu Malé oči je tu! Během listopadu a prosince se filmový festival pro děti objeví v několika městech po celé republice. Dramaturgové připravili pro malé diváky (i jejich rodiče)… (viac)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (viac)