Kráľ českých rozprávok Václav Vorlíček prichádza s voľným pokračovaním kultového filmu pre celú rodinu - Dívka na košteti.
Saxána žije so svojím manželom Honzom Bláhom normálny život vo svete ľudí a jej čarodejnícka minulosť je ukrytá na povale v starej truhlici. Bol by v tom však čert, keby jej dcéra, malá Saxánka, presne ako jej mama kedysi, nevypátrala všetky tajomstvá. Keď Saxánka tajomstvo odhalí, tak ako každá zvedavá školáčka, so zatajeným dychom číta Lexikon a kúzla sa akoby zázrakom začínajú diať. Dostáva sa do čarodejníckej školy, kde stretáva čarodejníkov a čarodejnice, škriatkov, víly a ďalšie tajomné príšery.
Keď spoznáte tetu Irmu, vôbec vás neprekvapí, že dokáže veci pekne skomplikovať. Omylom totiž dostane do ríše rozprávok komiksového zlosyna Crashmana, ktorý nenechá kameň na kameni v snahe stať sa vládcom celej ríše. Našťastie je tu Saxánka, spolu s kamarátmi - malým neposlušným čertíkom Krakavousom, trpaslíkom Řehořom, kostlivcom Vinckom sa spoločne postavia proti Crashmanovi. Nebude to však jednoduché. Podarí sa im zachrániť svet kúziel? (TV Markíza)

Slarque

Těžko říci, zda to někdy mělo scénář, který by dával smysl. Ale ono tu vlastně smysl nedává téměř nic. Od vizuální podoby, která vypadá v každé scéně jinak, přes triky, ve kterých se zřejmě ztratil i pan režisér, až po herecký výkon Jiřiny Bohdalové v hlavní roli. Děti naštěstí mají dost rozumu, aby se podobným taškařicím pro starší a pokročilé (to platí zejména o senilitě) vyhnuly. ()

Asia_Power

A máme tu další brutální znásilnění známé pohádky velmi zkurveným pokračováním. Pravda, nejde o tak strašlivou przničinu, jako byla spáchána na Nekonečném příběhu, ale i Dívka na koštěti byla zprzněna dost solidně násadou od koštěte nasucho do prdele a zanechána v křečích na zemi. Malá Saxánka je tak neuvěřitelně otravnej tvor až sem si říkala, že by jí mohl Crashman sejmout. Jenže to by Crashman musel být záporák na úrovni kterému se dá fandit a ne ultrakokot ktrej Vám leze na nervy už tím jménem. A co teprve Bohdalová. Ta jak se objevila na obrazovce, tak jsem měla chuť zalézt pod deku. Korunu tomu všemu nasadil příběh kde se dozvíme, že reálnej svět je komiksovej svět ve kterém je třeba i komiksovej svět Crashmana, ale to je zase jinej komiksovej svět než reálnej komiksovej svět...Kurva tak moment...Můžete mi to někdo říct ještě jednou? Já to nechápu. Nebo ne, serte na to, já to ani chápat nechci...Vorlíček holt začal na starý kolena fetovat. ()

Gemini odpad!

Inu nic naplat, Václav Vorlíček bude muset ještě něco natočit. Nelze připustit, aby TOHLE byla poslední věc, pod kterou by bylo napsáno jméno tohoto otce mnoha a mnoha počinů zařazených do když ne zlatého fondu, tak minimálně rodinného stříbra české tvorby nejenom pro děti. Je celkem známo, v jakých bolestech a po jak dlouhou dobu pokračování Dívky Na Koštěti vznikalo. Bohužel díky rozhodnutí vytvořit "next-gen" pohádku, kterou by Mistr dokázal, že dokáže ve vizuálním stylu držet prst na tepu doby, se nám do rukou dostal filmový ekvivalent Daikatany nebo Duke Nukem Forever - obrovské množství CGI se muselo několikrát předělávat, aby dokázalo alespoň jakž takž důstojně obstát před divákem zmlsaným zahraniční velkoprodukcí. Celkem nepřekvapivě se to nepodařilo, a o to víc zamrzí, že drtivá většina počítačové animace je naprosto zbytečná (především renderovaná pozadí typu žalářní chodba), a sám pan Vorlíček mnohokrát dokázal, že dechberoucí podívanou lze vytvořit i bez ní, kvalitní prací s maskami a zvláštními efekty (ať už se bavíme o Arabele nebo Čestmírovi nebo i první Saxaně). To by se ovšem všechno dalo odpustit, zvlášť když to není ani zdaleka takové peklo jako příběhy s kozami a Kozami, a i když jsou trpasličí profesor nebo čertovský spoluhrdina evidentně zbytečně renderovaní, nemám problém se na ně dívat. To by ale Saxána nesměla být na úrovni Koz i co se týče logiky příběhu a nějakého morálního obsahu!!! Navíc když jsou ve filmu namnoze zastoupené i regulérní řemeslné kopance, jako třeba zcela náhodná dvoj nebo čtyřrukost ředitele čarodějné školy. Mimochodem by mne opravdu velmi zajímalo, proč je Jaromír Dulava ve většině záběrů naprosto k nerozeznání od Ctirada Götze (který tam nehraje), ale hlavně proč se tu objevuje arabelácký čaroděj Vigo (hraný Bronislavem Poloczkem A DABOVANÝ OLDŘICHEM VLACHEM?!?!) a mluví se o králi Hyacintovi ze světa kouzelného prstenu. Jediným vysvětlením kromě čirého zoufalství v oblasti lákání diváctva by bylo oddělení původní Saxany od té nové, což by se dalo akceptovat, když už tu máme draka vypadajícího jako hroch, který je "skutečně EfEf" (neřešte, že to nedává smysl, přesně tak to v tom filmu bohužel je:P)... Přidejte k tomu, že se nová Saxána opravdu odehrává v jiném vesmíru než ta původní - tam byl totiž náš reálný svět, kdežto tady se v úvodu u soudu dozvíte, že ten "reálný" je nějaký "comicsový" (což neznamená ten Crashmanův, ten je tam ještě taky, tak nějak navíc;)), protože trestní senát řeší, že oběť přejetí parním válcem už bohužel nešlo nafouknout:P A hlavně ve světě nové Saxány už není třeba řešit, jestli je někdo dobrý nebo zlý, a že zlo by mělo být potrestáno, protože nejpříšernější záporná postava je od začátku do konce Jiřina Bohdalová jako sobecká, oportunistická, nic a nikoho nerespektující vdavekchtivá slepice Irma (IT Crowďácké úsloví "Přijela teta Irma." dostává zcela nový horrorový rozměr:P), které v zásadě všechno vyjde k její naprosté spokojenosti. K tomu ještě přihoďte tragicky ochotnické herectví Petry Černocké (v původním filmu to bylo lepší, jakkoliv se to zdá nelogické) i malé Helenky Nováčkové (je to sice dítě, ale rozdíl oproti jiným českým dětským filmům je nehorázný), úplně zbytečně pronesenou "mrchu", a máte učebnicový příklad toho, jak by tvorba pro děti NEMĚLA vypadat. A je to tak odfláknuté, nesmyslné a údiv budící, že si to zaslouží epesních nula procent. Ale PROSÍM, Česká Televize, nevysílej to v hlavních ani jiných časech, když máš ve fondu taková kvanta i zahraničních neporovnatelně lepších filmů, včetně Dívky Na Koštěti! () (menej) (viac)

MM_Ramone odpad!

V dobách totalitného režimu bol Václav Vorlíček výnimočný režisér, ktorého diela boli plné fantázie, humoru a dobrodružstva. Stačí spomenúť snímky ako napríklad "Dívka na koštěti", "Jak utopit Dr.Mráčka", "Tri oriešky pre Popolušku" alebo úžasne televízne seriály "Arabela", "Létajíci Čestmír" a "Křeček v noční košili". To sú výborné filmové diela, ktoré si vždy rád pripomeniem. Po roku 1989 začala Vorlíčkova tvorba viditeľne upadať. No do úplnej krízy sa dostal až v novom miléniu. Nezmyselné pokračovanie "Dívky na koštěti", ktoré dostalo názov "Saxána a Lexikon kouzel", je jasnou ukážkou jeho neschopnosti natočiť kvalitný, komerčne úspešný kinofilm. Václav Vorlíček bol výborný režisér, ale už dávno mal odísť na zaslúžený odpočinok, do dôchodku. Pretože dnes už dokáže natočiť iba nepodarený odpad! ()

kingik

Líbil se vám první film o čarodějce Saxaně, která se dostala do říše lidí? A líbil se vám alespon trošičku? Pokračování po 40 letech je jeho pravým opakem a zaboduje, jen pokud budete ochotni zapomenout na první geniální díl, jemuž pokračování nesahá ani po paty. Já jsem to udělal a nahlížel jsem na pokračování, jako na samostatnou moderní filmovou pohádku, která kloubí moderní comicsové prvky s klasickým pohádkovým vyprávěním. Saxana a Honza Bláha mají spolu dceru, malou Saxánku, bylo mně divné, že teprve asi desetiletou, která za pomoci kouzelného zaklínadla se spojí s říší pohádek, do které se pak následně dostane studnou. Shodou náhod se v říši také ocitne její excentrická teta Irma, která píše moderní pohádky, které ale nikdo nechce vydávat a shodou okolností a kouzlem, se do pohádkové říše dostane i comicsový zloduch Crashman, který ji chce ovládnout. A pak už sledujeme sled bláznivých scének, které dohromady nedávají kompaktní děj, ale dávají možnost předvést digitální trikovou stránku, která v českém filmu dostává nevídaný rozměr a prostor. Nevypadá sice nijak úchvatně, ale nešetří se s ní. Některá strašidla jsou moc pěkně výtvarně vyvedena (baba Jaga asi vede). Vše se však mohlo využít mnohem líp a uvážlivěji, protože zloduch Crashman Jaroslava Dulavy na to měl, ale byl záhy ve svých zlotřilých plánech upozaděn. Josef Sommer se snažil jako čtyřruký ředitel nahradit zesnulého Josefa Bláhu, ale na toho zkrátka neměl. Nejvíce se děj točí kolem potrhlé tety Irmy, kterou ztvárnila Jiřina Bohdalová a ta si v pohádkové říši hledá dokonce nápadníka. Za pomocí kouzla jich nakonec nashromáždí hned tři. Všechny ostatní postavy zůstaly trochu v jejím stínu a nejmenší prostor dostala Petra Černocká s Janem Hrušínským, což je škoda. Malá Saxánka, kterou si zahrála Helena Nováčková, nijak neoslnila svým hereckým talentem, ale nebyla ani vyloženě otravná. Je však jasné, že srovnání s prvním dílem se nelze vyhnout. Je však pro mě pozitivem, že tvůrci po takové drahné době do toho vůbec opětně šli. K dispozici byl scénář, který nápady možná trochu zabíjel a bez nápaditého Miloše Macourka se nelze divit. Hudba Radima Hladíka byla opravdu mizerná a zajímavě přepracovaná písnička Saxana zazní až v závěrečných titulcích v duetu s Janem Křížkem a rapujícím dětským sborem, ale to už bylo pozdě. Nevím, proč skladbu nenasadili hned v úvodu. Triků bylo opravdu nepočítaně, ale ty staré je svojí působivostí spláchly. Film nedopadl podle představ, ale nedá se napsat, že mě jeho zpracování rozlítilo. Od návratu po čtyřiceti letech se nedaly čekat zázraky. Nejsme v pohádkové říši, aby se jako mávnutím kouzelné hůlky pokračování stalo geniálním, stejně jako byla nedostižná Dívka na koštěti. Film je orientován na dnešní teenage publikum, které by jen s obtížemi přijalo archaickou pohádku o čarodějnici druhé kategorie, ale mám pocit, že cestu si k němu nenajde ani tahle triky našlapaná jízda, z níž je cítit Vorlíčkův režijní rukopis víc, než z jeho předešlých počinů. Ano, ten samý Vorlíček, co dal s Macourkem světu nejen Saxanu, ale také Arabelu, Rumburaka a další originální postavy, tentokrát se chtěl až moc zavděčit všem diváckým kategoriím. Vyšel z toho takový poctivý český pohádkový gulášek se vzdálenou ozvěnou filmů "Pane, vy jste vdova" nebo "Kdo chce zabít Jessii". Jenže v takové formě už pan režisér Vorlíček dávno není, a tak mu bude muset stačit mých 40%. () (menej) (viac)

• Původní název film byl Saxana kontra Blackman, pracovně byl pojmenován také jako Saxana - veletrh strašidel. (M.B)
  • Natáčení probíhalo v Praze, v Králově dvoře a ve Vraném nad Vltavou. (rafix)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Po vleklých zdravotních problémech dnes zemřel ve věku 72 let herec Bronislav Poloczek. Pocházel sice z hornické rodiny, ale vzhledem k otcovým problémům s účastí ve 2. světové válce pod britskou… (viac)

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato… (viac)