Historický příběh Františka Vláčila se odehrává v drsných reáliích druhé poloviny 13. století. Zobrazuje svár mezi vnucenou příslušností k asketickému křižáckému řádu a touhou po svobodném životě. Fanatický rytíř Armin von Heide (Jan Kačer) pronásleduje svého přítele Ondřeje (Petr Čepek), potomka českého zemanského rodu, jenž uprchl a vrací se zpátky na rodnou tvrz. Rytíř je rozhodnut jej potrestat za provinění proti regulím řádu a během Ondřejovy svatební noci vnikne do ložnice jeho nevěsty... (oficiálny text distribútora)

manonfire

Jednoznačný vrchol vrcholné vlny šedesátých. Má pozornost určitě směřovala více k postavě a pohnutkám Armina von Heide, nežli lidštějšímu naturelu Ondřeje z Vlkova. Komu by se nezamlouvala Heideho patetičnost, vážnost a jakási vyšší, byť nikoliv povýšená vznešenost jeho postavy, za předpokladu, že bychom nemuseli absolvovat askezi onu vznešenost samu podmiňující. Výrazná tvář Jana Kačera a jeho tiše klidný, přesto obsahově silně rezonující hlas byly naprosto bezchybnou volbou. Natolik bezchybnou a přesnou, že se dnes jeví až jako volbou jedinou možnou. Rytířova vlastní přísnost vůči požitkářství vrozenému každému z nás a rozhořčení proti cizímu nerespektování tohoto pravidla, byly hlavními motivy filmu. Dalším pak byl trest a právě v jeho zobrazení (u Somrova i Kačerova hrdiny) se Vláčil mohl realizovat svým specifickým citem a slabostí pro středověký naturalismus, kdy se krutost snoubí s poetikou a ani jedna z těchto vlastností jeho rukopisu přitom nezaniká pro sílu a zdánlivou protipólnost té druhé. Věřím, že odkaz asketického křižáckého rytíře jistě vnímá každý muž, a ikdyž by tomu zprvu neuvěřil, i on by chtěl jednou pronést větu: "Zakryj se děvče." 100% ()

giovanni3

Atmosféra středověku zde sálá z každého záběru, což samo o sobě zvedá film nahoru. Herecké výkony jsou kvalitní (výborná byla především slepá žena) a scénář neskýtá moc dramatu a náboje, ale to vynahradí závěrem, který mne dosti překvapil (svatba se dala čekat, ale co následovalo poté...). Bez pochyb kvalitnífilm ,ale dávám ,,pouze,, 4z5. ()

Pecival

No příběh skoro není, ale hudba je dokonalá, kamera taktéž, herci neskuteční a k tomu kouzelně ponurá atmosféra. Nechápu jaktože se mi to tak líbí, ale je to prostě tak. ()

Maynard.

Jojo, tyhlety "zlatá léta šedasátá". Naprosto přesně sem věděl, už před začátkem, že se mi to líbit nebude, že to bude nezáživný, plný hromady řečí, mouder, rozumů, poznání sebe sama a podobných pro mě absolutně nezajímavých témat. A, nemýlil sem se. Jakožto obyčejnej filmovej fanoušek a né žádnej kritik či uznávač staré školy sem moc rád, že si tenhle film, který se bůh ví proč drží v top 200, můžu odškrtnout a při tom hlasitě oddychnout ůůůůf. Dokážu si docela živě představit, jaký musel tento film způsobit poprask v "šedesátkách", ale mě je to prostě šumák. Na filmu se mi trochu líbila postava Armina, kterou Kačer zahrál výtečně. No stejně muselo to bejt super patřit do řádu, kde je zakázáno pohledět na ženu. To se pak není čemu divit, že tu ženskou podříznul, když si na něm vynutila políbení. Toto byl naštěstí poslední podobný film, který sem "musel" absolvovat. Na vzdáleně připomínající kousek - Kladivo na čarodejnice, se tento vůbec nechytá, ale chápu, že všem rádoby kritikům a "antikomerčňákům" se to může líbit. Ty dvě hvězdy dávám asi jen proto, že venku tak krásně chumelí :o) ()

Sdoom

Viděno už před trošku delší dobou a zapomněl jsem ohodnotit...nechápu jak je to možné, protože i druhý film z období středověku od Františka Vláčila je vynikající. Tu dobovou atmosféru se podařilo zachytit vskutku výjimečným způsobem, hudba od Zdeňka Lišky je skoro stejně geniální jako u Markéty Lazarové a oba hlavní herečtí představitelé působí ve svých rolích naprosto přirozeně a věrohodně. Pěkné čtyři hvězdičky. ()

vitekpe

Chtel jsem dat 4, ale nakonec jsem sam sebe premluvil, a dal 5....protoze je to lepsi nez Marketa, protoze Vlacil byl borec (nejen timto filmem), protoze je to krasne natocene (vizual), a protoze takoveto poklady cs kinematografie je povinne si hyckat. :-) P.S.: kdyby chtel byt clovek cynicky nebo kousavy, naslo by se par bodu (nebo odlisnych pohledu, chcete-li) k diskusi...ale ja si to pro tentokrat odpustim, a necham si uvahy pro sebe. Krasny film, zazitek. ()

Arkanoid

Zaslepený fanatik Jana Kačera robí atmosféru hlavne kvôli práci s hlasom (svojou neoblomnosťou môže byť prirovnaný k Alexanderovi Andersonovi z Hellsing, aj keď tento Armin von Heide ukáže hriešny, pochybujúci ľudský rozmer), aj keď najpôsobivejšia je posledná scéna Josefa Somra. Pozrieť si tento film po Markete Lazarovej, režisérovom a československom vrchole nie je úplne dobrý nápad. Núka sa porovnanie vo veľkej strohosti oproti tomuto opusu a chýbajúce výrazové a obsahové prostriedky, no aj tu je Vláčil sústredený na tému ľudského hľadania si miesta na zemi a vymanenia sa z pazúrov moci a tá je stále aktuálna. ()

klúčik

Ano: to je film, ktorý ma zaujal. Ano :to je film o ktorom sa mi snívalo. Ano: Petr Čepek a Jan Kačer sú v tomto filme fantastický. Ano: František Vláčil je super režisér. Ano: ja dávam 100%. ()

bari68

Zobrazenie stredoveku,moc náboženstva,rádové sfanatizovanie ,to všetko je dokonale vyobrazené .Náhody existujú ,aj to, že film vznikol hlavne preto, len aby sa použili kostýmy z Markéty Lazarové a nakoniec film mal divácky úspech ,kriticky pozitívne hodnotenia a ocenenia kvality réžie.Kto videl, určite mi dá za pravdu, ale príbeh tejto historickej drámy mi nejako u srdca neležal. ()

Finskej

Naprosto bezchybné drama o povinnosti a věrnosti. Svým způsobem je to vlastně film paradoxu: nejproslulejším Vláčilovým dílem je Markéta Lazarová, mně osobně se ale Údolí včel vždy líbilo víc a považuji je za lepší. Primární hlavní roli hraje Petr Čepek a hraje ji výborně, přesto jej Jan Kačer ještě překonává - jeho naprosto ideji oddaný a loajální Armin je hypnotický jako kobra i při vší odosobněné a cituprosté studenosti. A nakonec: Kačerův Armin je tak odosobněný a cituprostý, že je nejvyšším ztělesněním vášně. Tenhle film člověk musí vidět, jinak neviděl vrchol českého filmu. ()

CSSML

Knihu jsem četl a je výborná. Film je také kvalitní, ale slušela by mu o něco delší stopáž. Středověk je zde syrový, strohý a zcela uvěřitelný. Herci úžasní. Střední cesta mezi náboženským fanatizmem a volnomyšlenkářstvím, mezi puritánstvím a nemravností je úzká a nemnozí po ní kráčí. Zároveň mají tyto protipóly spolu více společného, než by si někdo mohl myslet. ()

Jancll

Pro mě veliké zklamání, ale mé hodnocení berte s rezervou (that's not my cup of tea). Film mi nijak neučaroval, líbily se mi maximálně některé herecké výkony (hlavně ten Čepkův). Většinu filmu jsem se nudil a marně hledal motivaci se koncentrovat. ()

wosho

To co chybí Markétě, dal Vláčil do Údolí. Prakticky naráz natočené dva filmy, odehrávající se v stejném postředí a přitom dál od sebe ani nemohly bát. Údolí je malý, skromný film o tom, že ikdyž člověk najde trochu toho štěstí, neznamená to, že šťastným bude. Rozpor mezi oběma rytíři, skvěle zahraní Čepkem a Kačerem ukazuje dávný souboj mezi lidskostí a fanatismem. To vše zabaleno v jednoduchosti a velmi jemné režii Vláčila, jako by si uvědomoval těžkost Markéty a proto nám dal Údolí včel- pro ty větší zabedněnce :-) ()

Bohemák

Srozumitelný příběh a hrdinovi/nehrdinovi a době, ve které byl fanatismus zcela normální. Skvělá filmařská práce v terénu. Kolik lepších kousků jsem viděl? Moc ne... ()

Bafo

Skvělá kniha a její skvělé zpracování. Nelze se ubránit srovnání s Marketou Lazarovou. Ta, podle mne, postrádá spád a tak silný příběh jako Údolí včel. Obě knihy jsem četl a ve skrze na mě působí stejně jako filmy. Markéta Lazarová pomyslny souboj jasně prohrává v obou případech. Zřejmě si to budu muset přečíst znovu. Údolí včel samotné dokáže bez problému ustát i srovnání s takovým filmem jako je Sedmá pečeť. Ta má více existencionální a tedy obecnější téma a může být z myšlenkového hlediska pro většinu diváků přijatelnější. Přesto ústřední souboj Údolí včel je v českém kontextu velice na místě, jak Vláčil i Korner správně vytušili. Souboj mezí vírou a světským štestím tady totiž probíhá neustále. Film neukazuje vítěze. Každému může být sympatická jiná postava - Ondřej nebo Armin? Ani jeden z autorů vám neporadí, musíte si vybrat sami. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (viac)