Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

PogoJoe

Podle mě nešel film o životě Napoleona B. natočit lépe nebo o moc lépe. Joaquin opět výborný, technicky na jedničku s hvězdičkou. Nicméně u filmu jsem se zase tolik nebavil. Život Napoleona a jeho milníky znám velice dobře, takže tady nebylo nic, co by mě překvapilo. Přesto - několik, řekněme, epizodek/scén/drobností mě docela pobavilo. Pro milovníky historických velkofilmů "mustsee", silné tři hvězdy, spíše tak 70%, ovšem já v hodnocení upřednostňuji spíše jak jsem se u filmu bavil, jak moc mě dokázal vtáhnout do děje, takže ***. Možná delší 270 min verzi ve formě minisérie bych si užil víc. ()

Steven47

Bohužel, Napoleon toho chce probrat tak moc, že by jakékoliv zkrácení v jeho případě bylo cítit, natožpak takhle razantní. Prakticky nic, čemu se film věnuje, nemá dostatek prostoru. Samotná postava Napoleona je podaná nezajímavě, povrchně a někdy až parodicky, což se obávám, že není způsobené pouze kratší verzí. Vztah s Josefínou není dostatečně prokreslený a historický kontext je odbytý. Bitvy jsou sice kvalitně zpracované, ale působí spíš jako atrakce než výsledek pečlivě vystavěného politikaření. Co nicméně funguje na jedničku, je soundtrack, který je excelentní a fakt mi celkový dojem zlepšil. Ridley Scott se zkrátka soustředí na tolik věcí, že vlastně žádnou nedokáže uspokojivě přenést na plátno. Zdůrazňuji na plátno, protože věřím, že režisérský sestřih mnohé problémy odstraní. Mám však pocit, že ani čtyři hodiny nebudou takhle rozsáhlému pojetí vybrané látky stačit, a nechce se mi věřit, že za pár týdnů dostanu stoprocentně uspokojivý zážitek. Ale zřejmě bude lepší než ten, který nabízí nepovedená kino verze. 5/10 ()

Colby Sawyer

Dokážu si představit, že ta prodloužená verze klidně může být za pětipalbu, ale kinoverze k tomu má daleko. I kdyby Ridley neprásknul, že tohle není ta "jeho" verze, tak by se bezpochyby objevily hlasy, že je to moc zrychlené nebo, že by to chtělo prodlouženou verzi jako Království Nebeské. Nabízí se otázka, když Scorsese může dostat tři a půl hodiny, tak jestli by stejná stopáž nestačila i Ridleymu. Tohle je především špatně pro kinematografii, když kina dostanou jen takovouto osekanou verzi. Aspoň nějaké speciální promítání té čtyřhodinové se mohly udělat, když kina zvládnou prodlouženého LOTRa. Takhle je Napoleon sled výjevů, které sice vypadají parádně, ale z velké části jim chybí kontext, pokud divák při dějepise nedával pozor, tak může být v některých chvílích parádně zmatený. Například návrat z Elby působí velmi random a širší evropský kontext v tu chvíli zcela chybí. Každopádně je to zábavné, když si vzpomenu na Exodus, tak oproti němu je Napoleon balzám na duši, protože u něj ani na chvilku neumíráte nudou, sice se občas člověk neubrání nadzvednutému obočí, ale nenudí se a hlavně takovýchto filmů se točí dost málo, takže je to pořád ještě filmový svátek, i když s výhradami. ()

salalala

Jako by Ridley Scott po natočení monstrózního díla ztratil zájem o "snesitelnou" verzi, která má být uvedena do kin a sestříhal ji víceméně náhodně a pouze za sebe encyklopedicky vyskládal všechny zásadní události z Napoleonova života. Tím pádem je divák bez šance se k postavě jakkoli dostat, což je o to větší škoda, že Napoleon rozhodně není adorován, ale příjemně ironizován a popisován jako slaboch, který je fixován na jedinou ženu. Děj tak bohužel nedává smysl, neboť je na něm vidět, že některé epizody zcela chybí a jednotlivé postavy se omezují jen na holou existenci a pár vět a o jejich dalším osudu není nic známo. Je svým způsobem unikátní, že i tak dlouhý film dokáže být heslovitý a zároveň utahaný, nikdy pořádně nezaujme a víc než co jiného působí jako ultimátně dlouhý trailer na pravděpodobně propracovanější režisérskou verzi. Nepříjemně překvapí i tuctová hudba, která postrádá jakoukoli velkolepost a výraznost. De facto to jediné, co stojí za to, jsou vskutku epické bitvy, které jsou natočeny pokaždé jinak a potřebně velkolepě, a i přes určitou digitálnost jsou strhující, mají výborný vizuál, dobovou atmosféru a místy jsou příjemně krvavé. Jakmile ale akce ustoupí dialogům, snímek se nikdy nevymaní z unylosti a nudy. Joaquin Phoenix v hlavní roli je překvapivě nevýrazný a necharismatický a takřka geniálního vojevůdce mu nejde věřit, Vanessa Kirby je na tom o něco lépe, minimálně v první polovině, kdy ještě tak trochu hýbe dějem, později ale ustoupí do pozadí a taktéž nemá co hrát. O ostatních nemá smysl cokoli zmiňovat, protože v kinoverzi se víceméně mihnou, splní svou krátkou úlohu a zase zmizí. Napoleon je v kinoverzi hodně zvláštní "paskvil", který vypadá jako kratší verze, k níž se nikdo nechce hlásit a má jen splnit touhu sponzorů a studia po tom, aby se objevila na velkém plátně. Nic víc, nic míň. 60 % ()

FilmFan24

Opulentní bojové scény v kontrastu s intimitou milostného vztahu Napoleona a Josephine. Historické filmy umí opravdu točit jen Ridley Scott. Každý i ten nejméně důležitý záběr je co se výpravy týká dokonalou pastvou pro oči. Díky zvolené délce a trochu odtažitému pohledu film trochu skřípe v něktetých souvislostech, ale i tak si tento epos zasluhuje náležitou pozornost. Každopádně Joaquin Phoenix v hlavní roli podává strhující herecký výkon byť je jednou tak starý jako byl Bonaparte. Vezmu-li režisérem natočené historické filmy z nedávné doby, Poslední souboj se mě líbil mnohem více. ()

Ediebalboa

Víc zábavné, než vyloženě dramaticky strhující. Místy jsem si vzpomněl dokonce na Yorgosovu Favoritku. V Napoleonovi pravděpodobně na place skvěle fungovala chemie Ridley-Joaquin-Vanessa, ale pokud by "vypravěči" Scarpovi při psaní nepomáhala sama historie, tak se obávám, že by se i zmiňované trio neubránilo utonutí ve vodách průměru. Velká výstraha před 2. Gladiátorem, který už bude jen čistě z jeho kebule. Nejlepší scény jsou proto spíš v malých hereckých detailech a když maestro historických velkofilmů začne malovat epické výjevy na bitevním poli. Waterloo po ridleyovsku mě rozhodně nezklamalo. ()

kajas

Jestli někdo v posledním čtvrtstoletí točí výpravné historické filmy, na které se těší celý svět, je to Ridley. Od projektu o životě jednoho z nejslavnějších vojevůdců v historii se čekalo mnohé, zejména když titulní roli ztvárnil Phoenix. Jenže Ridley taky oznámil, že do kin půjde dvouapůlhodinová verze, zatímco on má v rukávu čtyřhodinový režisérský sestřih (který bude pravděpodobně brzy k vidění na Apple TV+). A podle toho taky vypadá výsledek. Ačkoli by se mohlo zdát, že 150 minut bude pro odvyprávění základního Napoleonova příběhu dostačujících, není tomu tak. Všechno je zabalené do perfektního výpravného kabátku, bitevní scény jsou skvěle natočené, na to je Ridley i ve svém věku pořád mistr. Co je to ale platné, když nemáte šanci se hlavnímu hrdinovi emocionálně přiblížit, pochopit jeho jednání a hlavně jeho vztah s životní láskou Joséphine. Ten je totiž vykreslen velmi zkratkovitě. Na režisérský sestřih se možná jednou podívám, ale natěšená na něj moc nejsem. Za mě jedno z filmových zklamání minulého roku. ()

DanVavra

Tak jsem se konečně odvážil podívat na Napoleona. Měl jsem obavy, co Ridley Scott, který ve svých posledních dílech zcela rezignoval na jakoukoliv snahu o alespoň elementární logiku a točí v zásadě už jen fantasy, kde se všichni chovají jako debilové (Prometheus, Kingdom of Heaven), zase provede a jak se vysměje historikům. A obavy byly oprávněné. Sice mě potěšilo, že Phoenix vyjímečně nehrál svojí pózu psychotického pitvořícího se úchyla, který se nechal podle Stanislavského metody na pět let zavřít na ostrově Helena, aby se dokázal vžít do role exilovaného vojevůdce a zahrál ho vcelku civilně, ale to bylo tak všechno. V ději se nedalo vůbec vyznat. Je těžké obsáhnout život člověka, nějak protřídit ty stovky důležitých lidí, které se v něm za tu doby vyskytly, vypíchnout to nejdůležitější a nějak srozumitelně to zjednodušit, ale tady se to fakt nepovedlo. Absolutně jsme netušili kdo je kdo. Vrcholem bylo, když se po rozhovoru s ruským carem, se kterým si domlouval svatbu s jeho mladou sestrou oženil a já teprve na wikipedii zjistil, že ta mladá holka nebyla ruská kněžna, ale rakouská vévodkyně. Navíc kvůli tomu, co si tam Ridley navymýšlel za vlastní hovadiny neměl čas tam dát věci, které se skutečně staly a byly mnohem zajímavější. Napoleonova žena Josefína měla z minulosti dvě děti. Jedna její dceras se později provdala za Napoleonova bratra a jejich syn, Napoleon III pak vládl Francii. Do vztahu, který Scott prezentoval v zásadě jen jako vášnivé mrdání, by to možná vneslo něco zajímavého. A fakt, že váš bratr si vezme dceru vaší ženy a zplodí vašeho jmenovce a nástupce mi přijde do scénáře poměrně cool. Napoleon měl kromě druhé ženy i milenky, se kterými ještě před rozvodem zplodil dva syny. Jeden z nich se pak stal ministrem zahraničí Francie. Ve filmu nejsou nijak zvlášť vysvětleny ani motivy k většině válek a bitev, politická situace a vůbec tak nějak okolnosti toho, proč ten Napoleon dělal co dělal. No a pak jsou tu takové ty detaily, jakože podle Scotta se Slavkov nachází v Alpách a místo velké planiny to je údolí mezi obřími horami, kde jsou jezera hluboká desítky metrů (viz obrázek jak to tam vypadá doopravdy). Nebo že ruského cara zobrazeného jako nezralého cucáka hraje dvacetiletý herec, přičemž carovi tehdy táhlo na čtyřicet a nebyl o moc mladší než Napoleon. Scott podobě a snad ještě víc doprasil už Království nebeské, které nemělo s realitou křížových válek naprosto nic společného. A mě jakožto scénáristu se zkušeností s psaním podle historických událostí tohle americké ignorantství neskutečně sere. Proč si někdo vybere ke zfilmování nějakou skutečnou historickou látku, aby se pak naprosto vysral na jakoukoli snahu aspoň trochu se přiblížit realitě a vybleje fantasmagorické fantasy? Je to lenost načíst si zdroje a trochu víc přemýšlet o tom, jak to poskládat dohromady? Obvyklou výmluvu těchto lidí (on to dělal třeba i Forman, který třeba už navěky zostudil neprávem Salieriho), že to potřebují trochu změnit, aby to byl "dobrý příběh", což je to nejdůležitější, naprosto neberu. Jak Království nebeské tak Napoleon by šli udělat mnohem zábavněji i s držením se toho, co se skutečně stalo. No a v neposlední řadě mě vadil i vizuál filmu, který byl v podstatě černobílý a strašně zatmavený. Což v případě, že sledujete bitvy, ve kterých lze jednotlivé armády poznat primárně pouze podle barev, je dost problém. Nehledě na to, že právě ty pochodující masy v barevných extravagantních uniformách, jsou na tom celém vizuálně nejvíc cool a Scott to celé desaturoval do zahuleného černého oparu. Škoda. () (menej) (viac)

L_O_U_S

Pokud se budete snažit pětadvacet let života jedné z nejvýraznějších osobností novověku vtěsnat do dvou a půl hodiny, musí to dopadnout zákonitě takhle. Nicméně ta avizovaná(?) prodloužená verze by mohla zacelit spoustu děr. Jsem rád, že Ridley Scott konečně zatočil s mýtem o nízkém vzrůstu Napoleona (byl na tu dobu normální výšky), i když jiným klišé kráčí naproti (barevné filtry). Dost zvláštně působí vyobrazení sexuality ve vztahu Napoleona a císařovny (co by na císaře lezoucího pod stolem asi řeklo tehdejší služebnictvo?). I přes veškeré nedostatky ale hodnotím tuhle velkolepou věc vysoko a modrá čísla mi nepřijdou úplně spravedlivá. (1 418.) ()

Axis

Nekompletní, zmatené přeskakování v životě  Napoleona Bonaparte, které mě vůbec nenadchlo a to naprosto přecházím fakta velkých historických nepřesnosti. Řekl bych že i téměř libovolný díl TV série Hornblower je lepším vhledem do napoleonských válek. 5/10 a to jsem moc hodnej... ()

ilemas

Nebýt pod tím podepsaný Ridley Scott, tak bych film nikdy neviděl, jelokož mě Napoleon a celé to období nijak nezajímalo. Bitva u Slavkova byla odfláklá a spíše to bylo o jeho vztahu k Josefíně. Odporná hudba hned od samého začátku a nuda až do konce. Kdyby místo toho se věnoval Vetřelcům nebo pokračování Covenanta udělal by líp. ()

Lenka.Vilka

Cítím se zrazená a tuto křivdu budu ventilovat ve svém hodnocení. Připadám si, jako kdybych v kině zaplatita za teaser filmu, který mě má dostatečně namlsat, abych se potom v telce koukla na trailer, kde si všechno víc vychutnám. Ale co si budeme, stejně si to potom lidi jenom stáhnou, už za to ty dvě kila dali, a možná to Applu bude úplně jedno, svoje za to už dostali. Co jsem dostala já? Film, kde jsem dostala scény, které za sebou úplně nedávají smysl. Postavy jsem neměla šanci úplně vstřebat, protože tam toho bylo málo. Ano, vnímám to jako hned druhý podraz ze strany v Applu v moc krátké době, abych to klidu rozdýchala. Tohle mi vadí mnohem víc než historické nepřesnosti (historici a dějepisáři všech zemí spojte se!; já to zase tak nehrotim). Čekala jsem historický spektákl s prvotřídní výpravou a sondou do nitra hlavních aktérů. To se bohužel nestalo. Prostě jsem si objednala kafe s plnotučnou smetanou a místo toho tam dostala sojový mlíko. A bylo tam strašně moc momentů, kdy ten rozdíl okradenosti byl v puse cítit dost brutálně! S velkou pravděpodobností to, pro co jsem si původně přišla, dostanu za pár měsíců. Jenže do té doby bude ve vzduchu viset nebezpečná otázka: Co když někomu dojde, že to není blbý nápad, a stane se to standardní postup tvorby filmů? (Omluvte mou nedůvěru, ale nežijeme ve spravedlivém světě.) Zatím opatrně čtyři hvězdy. Ale nelíbí se mi tenhle způsob hodnocení. Nelíbí. ()

Lischai

Uf. Nevím, no. Jsou tam scény ze soukromí a nějaké to válčeníčko. Ve scénách ze soukromí Napoleona ukazují jenom jako nevtipného, divného troubu s napoleonským komplexem, bez nějaké plasticity. Scott se z něho rozhodl udělat blbečka, jehož rozhodnutí stály miliony životů a nic dobrého světu nepřinesl, a tuhle linku si vytrvale jede. A u válčeníčka chybí politika, takže nevíte, proč se to či ono děje, a bitvy jsou takový horší Pán prstenů v kabátcích a s puškama. Bitvu u Borodina sfoukli za třicet sekund, zato rodáci z Brna jistě ocení zobrazení slavné bitvy ve Slavkovském průmysku, kdy Napoleon dovedně využil místní obrovské zamrzlé jezero. ()

M.i.k.e

Na Napoleona sem se po kulervoucích trailerech extrémně těšil a i když Ridley stále umí historické velkofilmy jako nikdo druhý, tak je to ve finále docela zklamání. Bitvy jsou sice skvělé stejně jako výprava, ale bohužel nedokáží přebít ten zbytek. Phoenix opět potvrzuje že je pan herec, ale osobně sem měl problém jeho Napoleona jakkoliv uchopit a přišel mi jako postava extrémně plochý až nevýrazný. Co se týká příběhu/scénáře tak na něm je vidět jak moc tam toho chybí. Postavy (mnohdy důležité) se prostě objeví na jednu scénu a pak hned zmizí a v čase se skáče tak moc, že jsem z toho byl tak akorát zmatený a jako někomu kdo nemá Napolena úplně nastudovaného mi nebylo úplně jasné proč se teď děje to co se děje a vlastně mi ani nebylo jasné proč se Napoleon dostal až tam kam se dostal. Byl sem sice připravený na to, že v tomhle případě dostnu zhruba něco jako Království nebeské, kdy původní film byl fajn, ale režisérský sestřih byl úplně někde jinde, ale v případě Napoleona mi to teď přijde že rozdíl mezi kinoverzí a režisérskou verzí bude asi jako mezi trailerem a plnohodnotným filmem a je to snad poprvé co to vnímám jako solidní šmé na diváka…60% ()

William_

6/10. Natočené je to opravdu krásně, kostýmy nádherné, bitvy zpracované pěkně, ale co z toho když ten zbytek je bez duše a prázdný? Ta necelistvost vyprávění mi začala vadit už v první půlhodince. Je opravdu škoda, že i v den kdy píšu tuto recenzi (8.3.2024) nemáme k dispozici director's cut, který by několik scén a rozhovorů diametrálně vylepšil. Takto je to jen ořezaná verze učebnice o Napoleonovi, která sice zprvu vypadá zajímavě, ale vnitru je děravá a rozkouskovaná. ()

Aljak

Aj keď nie som zrovna fanúšik historickej osobnosti Napoleona Bonaparteho, jeho vplyv na dejiny a historický geopolitický vývoj v Európe je nepopierateľný. Od filmov Ridleyho Scotta má človek vždy vysoké očakávania, a inak tomu nebolo ani pri Napoleonovi. A musím uznať, že toto sa naozaj vydarilo po všetkých stránkach! Vynikajúca výprava, kulisy, kostýmy, kamera, takisto herecké obsadenie, scenár, kompozícia, kvalitné dialógy,... všetko bolo výborné (teda až na zopár tých prebytočných intímnych a erotických scén). Joaquin Phoenix a Vanessa Kirby boli vo svojich úlohách výborní! Bolo určite ťažké napchať celý Napoleonov život do 158 minút, ale podľa mňa tu všetko to podstatné bolo a nič zásadné opomenuté nezostalo. Celkovo teda veľká spokojnosť, až som nemilo prekvapený, že takýto historický veľkofilm neútočil na viac filmových cien ako svojho času Gladiator. Za mňa však  jednoznačne 5* ()

MrPierc

Film natočený jako pohled z okna Šinkansenu. Není na nic čas a skáče se očima z jedné scény na druhou. Napoleon je zde vykreslen jako podivín, introvert a možná autista bez klasických emocí. Více se tu probíraly jeho moce a nutkání než klasický obraz vojevůdce a to bylo zábavné. Tohle mělo mít 2 díly nebo to pojmout jako minisérii. Scény jsou pěkné, ale místy to vypadá televizně. Přesto film hodnotím kladně a Phoenix nezklamal. ()

Ondatra

Tento rok se jenom hemží životopisnými filmy o nějaké známé osobnosti nebo události. Měli jsme tu Oppenheimera, pak Zabijáci rozkvetlého měsíce a teď tu máme životopisný velkofilm o veleznámém francouzském císaři jménem Napoleon Bonaparte. Režisérem je Ridley Scott, u kterého jsme docela zvyklí na historické velkofilmy jako byl například Gladiátor nebo Království nebeské. A i tady u Napoleona jde poznat, že se jedná právě o Ridleyho Scotta. Celý film je opravdu krásně natočen, ale má to samozřejmě spoustu mínusů, za které musím odečíst ty dvě hvězdičky. Samotný příběh začíná v období Velké francouzské revoluce a sleduje celý život Napoleona až po jeho pád. Dětství a mládí zde bohužel nenajdete. A to je právě jeden z hlavních problémů celého filmu. Jeho život a celý Napoleon je tak obsáhlé téma, že je naprosto nemožné nacpat všechno do 150 minut. A proto se kolikrát stává, že lidé, kteří o Napoleonovi moc nebo vůbec nic neví, se často v příběhu ztrácejí. Příběh jede docela v rychlém tempu a pořád se přemisťuje z jednoho místa na druhé, na jinou lokaci a do jiné země. Jediným řešením je zde režisérská verze, která má neskutečných 270 minut a upřímně nevím, jestli někdy budu mít odhodlání a chuť se koukat na čtyřhodinový film. Možná až se budu hodně nudit. Proto doporučuju si před filmem aspoň trochu stručně nastudovat jednotlivé bitvy, osud a jeho život. Naopak co musím pochválit jsou bitevní scény. Ty skutečně nemají chybu. Ať už se jedná o francouzské bitvy na poli nebo v pouštním Egyptě, tak všechno vypadá naprosto krásně. To Ridley Scott prostě umí (přece jenom už jsme si to ověřili u Gladiátora). Všechno hezky nazvučené, záběry do sebemenšího detailu a tomu nemám co vytknout. Druhá věc, kterou musím pochválit jsou scény s jeho láskou Josephine. Všechny morbidní scény z bojiště to aspoň obzvláštňuje a dělá zajímavější. Navíc Josephine hraje moje oblíbená herečka Vanessa Kirby a jí prostě sluší role princezen nebo císařoven (v minulosti hrála sestru Alžběty II. Margaret). Samozřejmě nesmím vynechat toho nejhlavnějšího herce celého filmu a tím je Joaquin Phoenix. U něj jsme zvyklí na ledacos a je to prostě pan herec. Takže i role Napoleona nemá chybu. Celkově bych tento velkofilm hodnotil jako povedený, ale stačí mi to jednou za čas. S celkovým rozpočtem 41 milionů eur se jedná pro mě asi o třetí nejlepší životopisný film tohoto roku. 6,5/10 ()

Streeper

Velké, velké zklamání. Tak moc jsem se na tenhle film těšila a nakonec jsem z kina odcházela strašně zklamaná. Vizuálně je to povedené, tomu nemůžu co vytknout, kostýmy krásné. Přišlo mi to ale dost uspěchané. Napoelon měl rozmanitý život a udělal a zažil toho tolik, že je těžké to vše vměstnat do 158 minut. Nezachránil to ani Joaquin Phoenix, který mě vůbec herecky nepřesvědčil, prostě jsem mu to nevěřila. Stejně tak Vanessa Kirby, už jsem jí viděla v daleko lepších hereckých polohách než je role Josefíny. Myslím si, že se měl Ridley Scott zaměřit spíš jen na určitou část nebo událost z Napoleonova života a tu detailně zpracovat a natočit. 158 minut na obsáhnutí takového života je strašně málo a ve výsledném filmu je to dost cítit, ta uspěchanost, ten nedostatek informací a času spojit se s postavami. ()

C0r0ner

Ta modrá čísla moc nechápu. Není to taková historická bomba jako Poslední souboj a ano, kdyby se ubralo kecech s Josefínou a přidalo víc bojových scén, určitě by to bylo pozitivní. Když už totiž dojde na akci, je to naprostá špička. 80% ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům