Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Garson

Dámský gambit je téměř dokonalý seriál o mladé slečně Elizabeth Harmon,která jako dítě skončí v sirotčinci kde jednou ve sklepě narazí na správce objektu pana Shaibela a ten jí zasvětí do této fyzicky nenáročné hry jménem ŠACHY a ona tomu kouzlu figurek zcela propadne.Časem se účastní různých turnajů i po odchodu ze sirotčince když si jí adoptují náhradní rodiče.Šachy jsou pro ní jako "hasící přístroj" na citovou vyprahlost.Její hra i strategie vyvádí z míry mnoho mužů.To že se tu Elizabeth chovala k mužům jak k rohožce na boty vnímám jen jako vedlejší produkt moderního seriálu.Vždycky jsem dával přednost intelektu před vzhledem a přesto tak i tak na mě Elizabeth udělala dost velký dojem svým noblesním chováním i když jsem občas cítil ten chlad.Co mi na seriálu vadilo bylo to,že už jako úspěšná šachistka si slečna Harmon nikdy nenašla čas aby navštívila správce pana Shaibela když ještě žil,svého mistra který jí přivedl k šachům a dal jí ten podstatný základ do budoucna.Dámský gambit má určitou spojitost i s filmem Dirigentka,protože i zde musela žena bojovat a vítězit v čistě mužském světě.První 4 díly byly dost dobré,ale pak už to šlo s kvalitou rychle dolů. ()

vydumnica

The Queen's Gambit musím ohodnotiť vysoko, celý miniseriál sme s manželom dopozerali za 6 dní, čo je u nás skoro rekord. O šachu neviem skoro nič, ale to vôbec nevadí, lebo toto vôbec nie je len "šachový" seriál. Je to príbeh osamelého dievčaťa zo sirotinca, ktorému sa v živote veľa lásky neušlo a tým pádom ju ani sama veľmi rozdávať nevie. Ale je múdra, cieľavedomá, zdravo sebavedomá a ako všetky ženy, niekedy nevie, čo vlastne chce, samozrejme okrem toho, že chce byť majsterkou sveta v šachu. Fakt dobrý seriál. Dufam, že bude aj ďalšia séria. Anya Taylor-Joy je ako Elizabeth Harmon perfektná!!! Zaslúžené Golden Globes!!! Nedá sa to ani len porovnať s takou Emily in Paris!! U Queen's Gambit minisérie ma nezaujal len príbeh a dej, ale aj krásna výprava a kostýmy!!! Aj make-up a účesy tiež stoja za zmienku. A nechce sa mi veriť, že takmer všetko sa nakrúcalo v Berlíne! Najslabší bol prvý diel, malá Beth až tak na mňa nezapôsobila, ale potom sa to rozbehlo a finále bolo super!!! Posledné tri epizódky sme popozerali za jeden večer. 4,5*. ()

Nach

Jeden z nejlepších filmů pojednávající o královské hře zvané šachy. Skutečně je radost vidět jak se tvůrci piplali s charaktery a jak záživně můžou podat něco tak monotématického, jako je zdlouhavá šachová partie, která může trvat i několik dní. Anya Taylor-Joy je navíc excelentně vybranou hlavní protagonistkou do níž se nemám problém vžít, stejně tak do jejích přátel. Scénář excelentně pracuje s charaktery a vývojem postav, čímž drží diváka v napětí i mimo šachové partie. Když si k tomu připočtete i kvalitní práci na vedlejších postavách, dostanete zcela jasnou pětihvězdičkovou tutovku, kterou Dámský gambit zaslouženě je. 90% ()

MrPierc

Šachovnicová pohádka o cestě jedné holčičky z dětského domova. Realita toho světa je trochu ohnutá, ale hlavní představitelka hraje hypnoticky a tváří se stále jako modelka. Poslední dva díly jsou nej, ale realita by byla opravdu tvrdá. Je to vysněné a pro dobrý pocit s happy endem. ()

C0r0ner

Po počátečním nadšení se s přibývajícím dějem stále více vytrácelo ono kouzlo, takže po skončení zbylo pouze pokrčení rameny. Pořád je to skvělý seriál, o tom žádná, přičemž jsem moc rád za popularizaci šachů, ale aby to mělo přes 90%? To opravdu ne. 80% ()

ad

Hrozně rád bych dal 3 a bylo by to vzhledem ke zdejšímu brutálnímu nadhodnocení spravedlivé... On je ten seriál totiž v základě velmi šablonovitý a na jistotu odvedený, nic vás nepřekvapí a třeba posledních dvacet minut je esencí skoro všech protivných klišé, které vás napadnou a celek sráží znatelně dolů...Ale prostě nemohu s čistým svědomím dát méně než 4, je totiž vidět, že si na tom dali všichni velmi záležet, ať už jde o přesnou a místy docela nápaditou režii, krásnou vizuální složku a vynikající herectví... Nadšení se nekoná, poctivá práce ano... 75% ()

Martrix

Po první epizodě jsem byl trochu zklamaný, protože jsem si představoval, že půjde o seriál s postavou, která bude sociálně dysfunkční zábavným způsobem podobně jako třeba Sherlock, nebo Saga. Po druhé epizodě jsem měl pocit, že je to spíš román pro ženy s šachovou tématikou. Což je zvláštní kombinace, protože třeba já jako šachista moc ženským románům nedám a ženy zase nemohou ocenit ty dlouhé pasáže, kde se odehrávají šachové partie. Nicméně neodradilo mě to, protože knižní předloha je v tomto případě jednoznačné plus. Všechny dosavadní adaptace knih Waltera Tevise se bez výjimky podařily a DG k nim už teď patří také. Další epizody jsem schroustal i přes tu hodinovou stopáž naposezení. Ta předposlední pak byla vrcholem celé série, což ale neznamená, že by ta finální byla slabá. Vůbec ne, vlastně slabá nebyla žádná. Netuším kolik lidí hraje šachy, ale já jsem díky Dámskému gambitu hrdý, že do toho klubu patřím a současně smekám před Netflixem, že do takového projektu šel. Neumím si představit, jak takový příběh vnímali lidi, kteří o šachu nic neví, ale díky nádherné výpravě a skvělým hercům, jistě nepřišli zkrátka. Anya Taylor-Joy byla excelentní a nezbývá než doufat, že si začne vybírat projekty, kde bude moct takový výkon zopakovat. ()

Pajky3

Neznám předlohu, ale když jsem viděl první trailer, tak jsem tušil, že to bude něco pro mě. Mám rád dobově zasazená dramata a líbí se mi i sportovní příběhy o vzestupu až na vrchol. Ano, vím, že považovat šachy za sport je trochu nadnesená, ale to jak napínavě je to tady zpracované se blíží tomu, jak jsou vykreslena dobrá sportovní dramata. Anya Taylor-Joy je v roli Beth skvělá a její postava je opravu zajímavá. Závislost a touha vítězit jdou ruku v ruce a nedočkavě čekáte na to, co se bude dít dál. Doba období studené války na výbornou a překvapil mě pozitivní konec, protože ten jsem nečekal. Perfektní minisérie, které v podstatě nic nechybí. ()

Sammya

Přiznám se, že jsem se původně nechystala se dívat, nějak mě to neoslovilo a šachy nehraju, ale pak jsem to zkusila a wow. Tohle bylo intense. ()

Morzael

Jste se tu všichni posrali s tím hodnocením, ne? Nebo jste viděli někoho hrát poprvé šachy? Jasně, hlavní postava zahraná bravurně a má to krásný vizuál, ale ten scénář je tak pitomoučký, že jsem od půlky seriálu koulel očima. Není to tak dlouho, kdy jsem četl o maďarském psychologovi (Laszlo Polgar), co se rozhodl, že vychová šachového velmistra. Osud mu ale nadělil dceru. To na situaci nic neměnilo a její trénink doslova od kolébky začal. Jenže narozdíl od našeho wunderkinder aka nejnovější přírůstek do série silné ženské postavy, se musela dcera psychologa do světa mužů doslova probít. Což mi zde připadalo jako propásnutá příležitost. Beth vyhraje jeden turnaj na místní univerzitě na najednou jí všichni respektujou. Následuje 5 feel good dílů, kdy hlavní postava prohraje jen se dvěma lidma. To vás jako baví? Postava, která všechno vyhrává v podstatě bez problémů, je sexy, je inteligentní, je sebejistá a má vkus? Její posedlost výhrou nebyla nijak zvlášť rozvedena kromě prostého sdělení, že je přece sirotek. Stejně tak její problémová černošská nejlepší kámoška, která se v 60. letech dostane z děcáku až na právnickou univerzitu. A teď tu o Karkulce prosím. Celý svět působí jako nějaká idealizovaná verze 60. let. Rasismus prakticky nevidíme, stejně tak šovinismus nebo uzavřenost a aroganci světa mužů vůči holce, která se do něj snaží dostat. Proč jí nikdo nehází klacky pod nohy? Proč nezpochybňují její úspěch, její oblečení, její původ? Nuda. SSSR pak působí vlastně docela v pohodě s partou dědulů, co hrajou v parku šachy a pak jsou celý vlhký z toho, že za nima přišla ženská z kapitalistického USA, která zrovna nakopala řiť jejich šachové ikoně. Jo a co je to prosím za trend, že se všechny silné ženské postavy dneska chovají jako arogantní krávy? A musejí být samozřejmě kočky, protože jinak by nejspíš na seriál o inteligentní nadané holce asi nikdo nekoukal nebo co. Naprosto upřímně jsem neměl pocit, že by měla na konci seriálu vyhrát, neměl jsem pocit, že si to jako postava zasloužila - sorry za spoiler, ale kam seriál směřuje vám bude jasný tak od první půl hodiny. Jako rozjezd slibný, to zase jo, ale od půlky jsem ztratil zájem. A na to, že je to seriál o šachách, dozvěděl jsem se z něj o nich žalostně málo. Schválně, kdo z vás ví, jak vlastně vypadá Sicilská obrana, i když je zmíněná minimálně tak 5x za díl? ()

Gaaron

Achich. Po Bly Manor další letošní nafouklá bublina. Velmi doufám, že to neznačí nový směr Netflixu - naházet na projekt hromadu peněz a doufat, že to vynahradí starost o něj. ()

BoXBe

Jak jsem se seriálům v poslední době vyhýbal, asi mnou hnulo téma šachu, vznešené hry, kterou jsem snad nikdy vážně nevyhrál, ale ke které chovám respekt a obdiv, až mě přivedl k obrazovce Netflixu. Pro Dámský Gambit není třeba znát ani pravidel. Má krásné obsazení, krásnou výpravu, je doprovázen krásnou hudbou a překypuje "feel good" momenty, které zpříjemňují večer a působí svým pomalým tempem až relaxačně, na šachy se dá i zapomenout. Ne že by se neobjevilo nutkání prozkoumat pořádně eshopy s dřevěnými sadami. Anna Taylor-Joy v hlavní roli je úžasný zjev, i pro ni klidně dalších sedm dílů. Ale stačí, jak je, stačí. Ani těch nadšených Rusů připomínajících Rockyho být nemuselo, bylo to fajn i tak. Úplně oceňuji, že ve filmu bylo minimum vyloženě negativních nebo zlých momentů. Stejně teď nejsou ani moc třeba. ()

Doldus

Hrozně jsem se bál, že to bude agitka, ale po prvních dílech byly tyto pocity zažehnány. Ano, hlavní postava je žena ve sportu dominovaném muži (zvláště v oné době 60. let), ale téma prosazování se v mužském světě je tu podáno decentně a je nenásilně zpracováno. V jádru tu máme hlavně nadčasový příběh o člověku s brilantní myslí, který bojuje jak se svými démony tak se svým prostředím. Konečně jsme však svědky filmového díla dělající, myslím, čest šachu, respektive je hře vymezen velký prostor. Celkové vystižení doby je tu na jedničku. Struktura seriálu výborná, logická, na všechna vedlejší témata a postavy se dostalo po právu. Herecky výborně zvládnuté (Harry Melling se dere do herecké elity a fandím mu). Nevím, jestli bude seriál pokračovat, ale možná bych snesl ještě jednu sérii. ()

campix

Mohlo by to být, tak strašně emancipované a angažované, ale vůbec to takové není. Nebo alespoň ne tak vlezle, jak je v poslední době běžné. Dámský gambit je divácky neskutečně vděčná podívaná. Tahle nečekaná pecka se točí kolem mladé dívky ze sirotčince, kterou ztvárnila mistrně Anya Taylor-Joy. Právě ona dodává tu potřebnou zajímavost a bez problémů utáhne celou cestu této dívky ze sirotčince až na šachový vrchol. Nevím o žádném dalším výtvoru, který by se točil kolem šachů a dokázal zaujmout tak širokou masu diváků. Může za to i pandemie a změna diváckých návyků, kde VOD platformy strmě stoupají nahoru. Pokud ale budou nabízet i nadále podobná díla, tak s tím problém nemám. ()

rizek2

Režiséra Scotta Franka vystřelil do první ligy už úspěch westernového seriálu Godless; Dámským gambitem, nejoceňovanější sérií minulého roku, svou pozici stoprocentně stvrdil. Jednoduchý příběh se točí kolem Beth Harmonové, jež se z tajných šachových partií se správcem sirotčince dostane až mezi šachové velmistry, ovšem kromě základů ikonické hry si s sebou odnese i závislost na tlumicích medikamentech. Její genialitu tak po celou dobu pronásleduje stín závislosti a neustálé sebelikvidace na pozadí šachového soupeření Ameriky a Sovětského svazu, jež k napsání knihy inspirovalo Waltera Tevise. Konkrétním impulsem bylo senzační vítězství Američana Bobbyho Fischera nad Rusem Borisem Spasskym v roce 1972 a právě do podobného finále se seriál nezadržitelně žene od samého začátku. Partie střídá partii, dopingové léky koketování s dalšími drogami a snad jen kýčovitě dojemné finále sráží jinak téměř dokonalý seriál, který z přemýšlivé a zadumané hry udělal zase jednou senzaci. ()

Splasher

V současné době máme možnost sledovat nejlepšího hráče všech dob Magnuse Carlsena, ale bohužel je to již v době, kdy jsou šachy překonané 1) silnými enginy 2) hektičností/neschopností udržet pozornost. Proto bylo správné zasadit seriál do historické doby, kdy šachy vedle společenské prestiže zdobila jistá poetika a některé zápasy mohly trvat i několik dní. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby