Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

angelle

Úžasné. Šachu sa sice nerozumiem, preto som len neúspešne snažila pochopiť, o čom vlastne točia, no predsa to bola dokonalosť. Myslím, že každý druhý divák si po tomto chcel zahrať šach. ()

tonysawer

Slabší 4. Zahráno je to dobře, hlavně Melling a hlavní představitelka. Každopádně je to o postavách a jejich příhodách, a já od toho, bohužel, čekal jako šachový fanda více ze hry samotné. ()

desod

Rozkošné od začátku do konce, od prvního tahu pinčlíkem až po rozkošné založení ruček na konci. Myslím že atmosféru to má na pár příjemných slziček. ()

ZaraCON

Jednoduše... úžasné! Tento seriál jsme si s přítelkyní zapli NÁHODNĚ a chytl nás natolik, až jsme se asi ve 4. dílu začali smát, že "my jsme tady ku**a zažraný do seriálu o hře, který ani nerozumíme!" Opravdu zajímavý námět, herecké zasazení i dobový pohled. Hlavní postava je zvláštní nejen svým výrazem, ale vystupováním. Z malé šmudly se stane půvabná hráčka šachu, je zde i drama, drogy, smrt, bolest, ale i radost. Nelituji ani minuty a byl jsem do tohoto seriálu zažraný od začátku do konce! DOPORUČUJI! ()

redmonkey

Když jsem viděl, že to je minisérie, kde jde o šachy, říkal jsem si, že to musím vidět už jen proto, abych si udělal předatavu jak někdo natočil o takové hře příběh. Je to jedna z těch minisérií, kdy by člověk nejraději skoulnul vše najednou, neuvěřitelné jak si režisér dal práci, aby divák neměl možnost moc odpočívat a samozřejme herci super. Jen škoda, že to není podle skutečné události, protože by mohlo být, věřil bych tomu, za mě 90% ()

Aguirre

Nudaaaa, vizual bez obsahu... Vsetko utoci na prvu signalnu, snaha ohromit modou, vypravou etc., ale naozaj, ziadnu hlbku a ani pribeh necakajte. A hlavnej postave som vobec neuveril, ze rozumie sachu. ()

neo101

Jedna z vůbec nejlepších věcí, co se na Netflixu objevila. Postava Beth ztvárněná vlastně celkem ošklivou herečkou přiroste k srdci už od prvního dílu. Hráči šachu v ní poznají Polgárovou s Fisherem v jednom, ale i pro naprosté šachem nepolíbené začátečníky, má serie své kouzlo. Mně osobně chybělo lepší zobrazení partií, abych mohl kibicovat a předvídat, který tah udělá. Což vlastně bylo možné jen ve sklepě, kdy ji Shibel předvede ovčácký mat. A pak ještě snad v semifinále v Moskvě. Bohužel to je dost málo. Potěší zmínky o nejlepších šachistech historie, hlavně Capablanca, Morphy, Aljechin. Pak úžasná výprava, kostýmy, auta, celé to skvělé retro a surovost sirotčince, to podtrhuje celé dílo. Z ošklivého káčátka se vyklube labuť, celá v bílém, kráčející moskevským parkem a je po všem. Opravdu povedené. ()

Michba

Wow. To je asi nejlepší slovo, jak bych popsal tuhle minisérii od netflixu. Herecký výkony naprosto super a minimálně Anya Taylor-Joy tady hraje skvěle a za tenhle výkon by si určitě zasloužila nějaké ocenění, ale i všichni ostatní herci hrají famózně, ale nebudu tady vypichovat každou věc, co tvůrci udělali dobře, protože bych to tady vypisoval ještě do zítra. Fantastická záležitost a na konci roku bude určitě patřit mezi nejlepší filmové či seriálové zážitky. 9/10. ()

tXtX

Fajn. Milión zbytočných flashbackov by som odtiaľ okamžite vyhodil, ale inač zaujímavá a konečne originálna záležitosť. Až sa človeku nechce veriť, že to má na svedomí lgtbi Netflix. ()

Hidoshito

Děsně mě otravuje, že dnes musí mít hlavní postava skoro každého dramatu problém s alkoholem, drogami apod. Tady ten alkoholismus působí zcela neopodstatněně, často je to jen trapná výplň hluchých míst, kdy je asi potřeba nějak "uspokojit" nešachisty. Jinak je to natočené celkem pěkně, příběh vtáhne. Turnajovou nereálnost neřeším, nad tím u seriálů v pohodě mávnu rukou. ()

Jad

F*cking geniálne. Možno najlepší dramatický seriál, aký som v živote videl. Do šachu sa až tak nerozumiem, viem ho hrať ale nikdy som to príliš nerozoberal, išlo skôr o zábavu. Musím však povedať že tento seriál prinúti snáď každého niečo si vygoogliť o rôznych Openings alebo o slávnych šachistoch a ja nie som výnimkou. Pri šachových hráčoch ostatní vyzeráme ako banda blbcov a to mi vadí. Preto sa chcem dozvedieť viac a vďačím za to tomuto seriálu. Anna Taylor predviedla výborný výkon a kamera, soundtrack či strih sú takmer dokonalé. 9,5/10 ()

Still_I

Bezkonkurenčně nejlepší minisérie roku 2020. Podivínskou šachovou mistryni Beth Harmon si okamžitě zamilujete. Mrzí mě, že její představitelky (Anya Taylor-Joy) jsem si všimla až teď. Myslím, že se na její práci teď víc zaměřím. Jsem zvědavá, čím nás překvapí příště. Že jsou šachy nudná hra? Věřte mi, že po shlédnutí tohohle, si bude chtít pořídit svůj vlastní šachový set! "A ne obyčejný, levný a plastový. Ale vyřezávaný z těžkého dřeva, které dobře sedne do ruky." Ke konci se seriál pro lepší přehlednost víc odklání od knižní předlohy, ale z dobrého důvodu. Např. postava modelky Cleo v knize nebyla vůbec. A na vztah Beth-Townes se tam nekladl takový důraz. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby