Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

HellsAngel

Úžasná satirická sonda do života drogovo závislých a iných "živlov" žijúcich na okraji spoločnosti. Fantastické herecké výkony, podporené skvelou hudbou, robia z tohto filmu niečo, čo proste musíte vidieť (a možno si z toho odnesiete aj ponaučenie, že drogy sú svinstvo). ()

Anetulicek

Kultový film, tak mi aspoň hovorila moja drahá polovička... A napriek tomu som ho videla na sklonku svojej 30-ky. Bláznivé, surealistické, zároveň tak pravdivé ako sa len na 90 roky patrí. Niekoľko dní som si v hlave film prehrávala a mala som pocit, že by som ním nemala byť tak uchvátená, ako som bola. Film vypovedá o zvrátenosti mladých ľudí, drogami posadnutých individuí, prázdnych dušiach... Ewan McGregor (Renton) ešte ako mláďa, ale už evidentne talentom presiaknutý, ukázal ako jednoducho môže človek, niekto bez škrupulí zradiť tzv. priateľov narkomanov a jedného psychpata. Samozrejme scéna, kde letia ekskrementy po celej jedálni je na zdvihnutý žalúdok. Na druhej strane, keď Sick Boy - Simon (Jonny Lee Miller) stojí nad kolískou svojho mŕtveho dieťaťa, pričom za to v podstate môže sám, bol pre mňa najsilnejší moment.5* ()

Ziriath

Hrozný film o hrozných lidech, nuda. Scéna s Nejhorším záchodem ve Skotsku byla aspoň absurdně fekálně vtipná, řemeslné provedení dobré, ale postavy mě nezajímaly a nehnulo mnou ani mrtvé děcko těch odporných lidí, kteří vypadaj, že dokáží přenášet pohlavní nemoci pohledem. Nezájem. ()

Tomas_PO

Videné opäť po 20 rokoch ako pripomienka na nadchýdzajúcu part II. K tmuto filmu skutočne netreba veľa písať, je to skrátka dobová klasika. A tá lovely schotisch english! :) ()

Adhol

Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, Choose washing machines, cars, compact disc players, and electrical tin can openers. Choose good health, low cholesterol and dental insurance. Choose fixed-interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisure wear and matching luggage. Choose a three piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked-up brats you have spawned to replace yourself. Choose your future. Choose life . . . But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life: I chose something else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin? ()

PandyStraty

Kolotoč pocitov. Že ja sa nikdy nepoučím, vidím v žánroch komédiu a hneď čakám vtip za vtipom. A namiesto toho som dostal geniálnu drámu podporenú tým správnym humorom na tých správnych miestach. Plus tá hudba, to je niečo neskutočné. ()

rigby

Pro mě kultovní klasika. Už při prvním shlédnutí jsem byl zcela uchvácen dokonalým mixem všeho. Atmosféra, muzika, práce s kamerou, herecké obsazení, poselství. Všechno to do sebe zapadlo a vznikl úchvatný film. ()

marrrrian

Tu sa odohral klasický priebeh podceňovania filmu: Roky prehliadaný, lebo zápletke som neprišiel na chuť. Až jedného večera sa stalo nevyhnutné. Hodinu a pol som ostal prilepený k obrazovke. Všetko v Trainspottingu dotiahnuté k dokonalosti. Postavy uveriteľné až autenticky zvládnuté, spád a atmosféra nepotrebujú viac a o soundtracku ani nehovorím - definitívne mi explodoval v ušiach, akonáhle som začul skladbu Born Slippy, ktorá mi verne praská bubienky už od základnej školy. ()

Bananik123

Úžasná hudba ,ktorá len prehlbuje vynikajúcu atmosféru. Film, ktorý stvárňuje drogy v krásnom svetle no zároveň od nich odradí. Proste klasika vďaka ktorej som vystúpil z tieňa nekvalitných filmov. ()

Birter

Já jenom přemýšlím co bych tomuhle filmu vlastně vytkl. Má skvělé tempo a poměrně nepředvídatelný děj (ikdyž uznávám, Trainspotting není typ filmu, na který se obvykle dívám), výborně kombinuje různé žánrové prvky (Občas je to černá komedie, někdy psychadelická feťákovina, někdy velmi surová záležitost a na konci znamenitý thriller.) a to ani nemluvím o celkovém šmrncu, mimo jiné doprovázeným úžasným soundtrackem. Vím že pro mnoho lidí tento film působí hrubě a nekonvenčně. Mě samotnému, ale Trainspotting připadá jako mistrovské dílo. Už se těším až si přečtu knihu. ()

Sherty

Klasika spadajicí do kategorie requiem za sen. Ponurá atmosféra světa kolem drog a pěkná ukázka i druhé strany. Soundtrack a herecké výkony na jedničku! ()

Syndrom

Film, který nepřímo ukazuje, jak málo záleží na tom že bereme drogy, ale kde, s kým, a proč je bereme. Žít v nějaký skotský řiti taky bych smažil. Dodám, že je to podle velmi dobré knihy, která není jako film primárně zábavná. ()

KayaCarter

Všichni kdo jsme vyrůstali na sídlišti ve městě v těchto letech Rentonovi určitě rozumíme i kdybychom zrovna nebyli milovníci drog jako on a jeho partička. Nicméně perfektní ztvárnění feťákova života promíchané z černým humorem a beznadějí. Nelze žít z drogami ani bez nich. Šílená scéna z mrtvým lezoucím batoletem je legendární a určitě není nikdo kdo by při vzpomínce na ni neměl husí kůži. Pokud nemáte rádi feťáky tak se asi ani na tohle nedívejte, ale pokud jsem tolerantní a nebo jste sám někdy okusil drogu tak tomuhle filmu určitě porozumíte velmi dobře. A já dodneška chápu Rentonovy myšlenky, chápu, že se nechce nechat vtáhnout do konzumního života dnešní doby, který je teď po letech ještě horší než byl kdysi. Perfektní filmek jeden z mých top. Takže za mě za pět hvězd bez debat. ()

Ignitus.C

Tak to mě docela bavilo. Na některé scény si vzpomenu opravdu často. Je to docela dobře černý! Je neuvěřitelné jak každý film s McGregorem se neobejde alespoň s jednou scénou kde je nahej. A tady teda nejen on... Opravdu nepotřebuju vidět! ()

Dejvuvprofil

Asi nejlepší film s drogovou tématikou, který znám. Neubrání se to srovnání s jeho pozdějším americkým "protějškem" Requiem for a dream. Trainspotting narozdíl od něj nepůsobí tak školometsky a není přímočaře moralizující, čímž je u mě z těchto dvou vítězem. Film je unikátní v autentickém pohledu na drogy očima jejich uživatelů, což jsou zde mladí muži, kteří si "odmítli vybrat život", a tak jím pouze proplouvají. Drogy tak zde nejsou vykresleny jako apriorní zlo, přesto ale ústí do mnohých situací, které opravdu nikdo nechce zažít. Ve filmu se střídají vtipné a odlehčené momenty se scénami totálního zhnusení, stejně jako se závislí na heroinu přelévají z pocitů euforie do pocitů "na dně". Způsob vyprávění mi zde připomíná režijní styl Guye Ritchieho, kdy příběh nestojí na jednom hlavním hrdinovi, ale je zde větší množství postav, které dostávají hodně prostoru, čímž je divákovi celistvě předávána atmosféra života dané sociální skupiny. Děj prakticky nikam negraduje, což může na někoho působit jako nuda. Já v tomto směru oceňuji stlačenou stopáž na 90 minut, protože být to o něco delší, začne mě to nudit taky. A závěr? Asi lze namítnout, že vyzní do ztracena, žádné grand finale se nekoná. Ale to byl zjevně tvůrčí záměr. Film není popisem poklesu až na dno (narozdíl od Requiem for a dream), není ani o vítězném vyhrabání se ze závislosti, ani o morální obrodě. Je to zkrátka generační manifest jedné skupiny lidí, která si odmítla "vybrat život", tak jak jim byl diktován. Dnes to působí již částečně překonaně, něco z toho je ale nestárnoucí. Slovo trainspotting znamená způsob zabíjení času spočívající ve sledování vlaků, což je více než vypovídající. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu