Star Wars: Chybná várka

• Česko Star Wars: Vadná várka (viac)
USA, (2021–2024), 21 h 28 min (Minutáž: 21–70 min)

Chybná várka si musí nájsť cestu v rýchlo sa meniacej galaxii. (Disney+)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (25)

Následky (2021) (S01E01)

Uz při prvním setkání s Bad Batch v CW jsem v komentáři psal, že je to skvělý potenciál pro celovečerák...pár měsíců a máme tady dokonce seriál. A jaký seriál! Skvělá animace, pár nových nápadů a opět celé SW universum otevřené pro spoustu příběhů. Bad Batch se tak mohou potkat se starými známými postavami z CW, takže snad nezůstanou ladem i záporáci jako Asajj Ventress, Cad Bane a hlavně Maul. Filoni opět potvrzuje, že jeho přínos pro SW je obrovský. Pro mě osobně byla tato první epizoda mnohem hodnotnější a obsahově plnější, než celý přehypeovaný Mandalorian. Konečně se zase mám nač těšit. ()

Cut a zbehovia (2021) (S01E02)

SW byly vždy cíleny na celou rodinu, takže asi nemá cenu lkát nad tím, že se Filoni vydal po "dudlíkové cestě". Zvlášť u animované divize. Když ale pominu roli padavanů a jejich mistrů, kde se není čemu divit, tak to začíná to být trochu klišé. Nacpat k tvrďákům děti a vyprávět akčnější babysiting story...to už tady bylo a není to tak mandalodávno. Snad se z Omegy vyklube víc, než jen bezpiňďouří miniklon a tvůrci mají v plánu rozvinout něco originějšího, než že jde o prototyp klonomanželky. Úplně vidím to finále, kde válka skončí a rozjede se výroba ženských klonů pro miliony klonovojáků, kteří najednou nebudou mít do čeho píchnout...tedy pardon, nebudou vědět co s volným časem. Pořád se mi to líbí víc než M, ale trochu se obávám, že výsledkem této série bude jen odhalení, podle koho byla Omega vyprojektovaná. Prostě se bude dobrodružně prchat před Impériem. ()

Opustený klon (2023) (S02E03)

Zprvu to vypadalo jako variace na běžnou epizodu Clone Wars. Klony vs droidi, jen v opačném gardu. Bylo zvláštní sledovat z pohledu antagonistů útok na ... . Jenže závěr tomu dodal jiný, hlubší rozměr. Po hudební stránce, ale především té dramaturgické, byla závěrečná desetiminutovka parádní. Navíc Filony opět doplnil mozaiku světa SW. Velmi nenápadně, ale přesto působivě. ()

Pochovaní (2023) (S02E05)

Tak ke čtvrté, videoherní a zcela zbytečné epizodě, přibyla další a dokonce ještě horší. Tvůrci se rozhodli snížit věkovou hranici cílovky a předložili honbu za pokladem pro desetiletý. ()

Kmeň (2023) (S02E06)

Tak jo, na první pohled by to mohlo po těch dvou zcela zbytečných epizodách vypadat, že došlo ke zlepšení. Ale ve skutečnosti je to další z mnoha bitviček, jakých jsme viděli v CW nepočítaně. Opět nás nikam neposouvá, nepřichází s ničím novým...nebuduje. Jen proto, že to vypadá dobře a objeví se Wookiee, není důvod k jásání. Ale mnohým to evidentně stačí...nechali se opít rohlíkem. Vadná várka měla být o něčem jiném, mělo se pracovat s původem Omegy, rozvíjet roli klonů, kteří rozkaz 666 neuposlechli...zatím to za první řadou pěkně pokulhává. ()

Klonové sprisahanie (2023) (S02E07)

To je ode zdi ke zdi. Díky této epizodě působí ty předchozí ještě zbytečněji. To je jako sledovat jiný seriál, tentokrát ne pro desetiletý, ale pro spíš ty kteří doufali, že tvůrci naváží na na skvělou poslední řadu CW. Tzn. obsahově, audiovizuálně strhující a dynamické, obsahem zajímavé vyprávění, které doplňuje bílá místa, občas přivede nějakou známou tvář a současně příjde s něčím novým, co bude svět SW rozvíjet. K tomu měly poslední tři epizody hodně daleko. Až teď...konečně. Ani minuta z té půlhodinky nebyla výplňová, hudba super, zápletka... . Až je nepochopitelné, jak špatně je poskládaná dramaturgie této řady. Zničeho nic, je tady intrikování, temnější tón, solidní nová postava...zase jsme zpět z videoherního SW v tom bohatém, propojeném světě s tvůrci, kteří naplňují jeho potenciál. ()

Pravda a dôsledky (2023) (S02E08)

Co bylo tak dobře rozehráno v poslední epce, tvůrci vygradovali v silné finále. Až se děsím, co bude příště. Jestli zase skočíme zpět k dětskému vyprávění, bude to hodně bolet. Omega tady byla jen v roli poslíčka a maskota, protože se řešily důležité a vážné věci a bylo to osvěžující. Mám za to, že by mělo dojít ke splitu...oddělit linii Omegy a udělat z ní seriál pro prcky. Rexe nechat řešit osud klonů, protože je v tom velký potenciál a může jít o další temné období Impéria. A trocha politikaření taky rozhodně neuškodí. Disney udělal v SW dost velký bordel. V rámci filmů i seriálů, je druhá řada SW:VV ukrutně nekonzistentní. ()

Prechod (2023) (S02E09)

Na první pohled se zdá, že jde o další prázdnou epizodu, která nás nikam neposouvá. Dobrodružství bez napětí, něčeho nového, nebo starého dobrého. Přesto se mi líbila. Je totiž v porovnání s ostatními výplňovými epkami mnohem sevřenější, komorní a jde do emocí. Ukazuje rozdíl mezi uvažováním Omegy a ostatních v jednotce. Všechny postavy najednou postrádají plochost. Takže námitka, že jde o další kousek pro děti je úsměvná, protože ve skutečnosti v sobě má jemné nuance, které děti nepoberou. Navíc jde o velmi zajímavou epizodu i s ohledem na použité hudební motivy a scénografii. Za mě to je velmi působivá kombinace, která možná není uspokojivá ve srovnání s dějem předchozí dvojepizody, ale audiovizuálně je dokonalá. Vůbec nezapadá do této nevyvážené řady. Když jsem psal, že je to jakoby někdo smíchal epizody dvou různých seriálů, přičemž jeden je pro prcky, tak The Crossing je nejspíš fragment třetího seriálu, který bych viděl opravdu rád. Minimálně zajímavá epizoda, která si jistě nezaslouží tak slabé hodnocení. Proto sypu o jednu star navíc. ()

Metamorfóza (2023) (S02E11)

Audiovizuální pecka. Škoda jen, že obsahem je to místy přiblblé. Tvor se živí energií které je na lodi hromada, ale sežral posádku? Vidím znaky boje, resp. evidentně se na lodi odehrálo něco podivného, ale frajersky jdu sám na můstek? Několik lodí čeká na orbitě, ale nebyly informovány, aby nenechaly proklouznout loď, kterou pronásledovaly stíhačky? Je to velká škoda, protože nic z toho není pro tuto epizodu důležité, ale kazí to těm zbývajícím momentům, které byly skvělé. Jinak bych dal klidně 5*. ()

Základňa (2023) (S02E12)

Jakkoliv jsou filmové Star Wars posledních let zdrojem zklamání, tak seriálové projekty jako Andor a The Bad Batch dokazují že to jde, že jsou cesty jak originálně doplnit mozaiku, už pevně daného rámce. Tato epizoda je sevřená, nehostinné prostředí a zvlášť v závěru vynikající hudba, vytváří atmosféru, která předčí hrané seriály. Ale středem příběhu je Střelec a jeho nevyhnutelné prozření, které přichází s poznáním, že klony jsou pro Impérium jen zastaralá výzbroj, věci s prošlým datem expirace. Tvůrcům se podařilo na malém prostoru ukázat, jak tvrdé a bezcitné to pro klony je. Vždyť Střelec byl až fanaticky loajální... .  Včera jsem viděl poslední epizodu Mandaloriana. Takové žůžo dobrodrůžo pro dvanáctileté. Úplně v pohodě. Ovšem tato epizoda BB, je o level jinde. Všechny výhody animace oproti živáku, které vás napadnou, tady byly využity. Jedna z nejlepších epizod. A to z obou dosavadních řad. ()

Bod zvratu (2023) (S02E14)

Jak už párkrát zaznělo, nejlepší epky byly ty, kde omegáři nebyli. Jejich příběhy byly jakoby určené pro desetileté diváčky. Tato epizoda nabízí jakýsi kompromis. Prolínají se tady cesty Střelce, omegářů a dokonce i senátorky z velmi povedené dvojepizody. Zatím sice jen zlehka, ale je to uspokojivé. Střelec si prochází vykoupením, takže jsem zvědavý, jaké plány s ním tvůrci mají. Dají oddíl 99 dohromady, nebo oblíbenou postavu obětují? Docela mě mrzí, že už jsme skoro u konce řady. Spokojenost. ()

Summit (2023) (S02E15)

Před půl hodinou jsem dopsal recenzi na posledního Mandaloriana a jistě jsem nemálo fanouchů upocených hlav, pěkně naštval. Jenže tak to je a raději bych dal prostředky na hraný seriál Filonimu. Jeho příběhy jsou totiž míň Disney a víc Lucas. Jenže ten o to nestojí a navíc...kdyby byl Mandalorian animovaný, víc by vyniklo, jak dětsky naivní je. Ovšem pravdou je, že i v Bad Batch jsou alarmující výkyvy kvality. Tato epizoda není z nejhorších, ale na ty opravdu povedené nemá. Přesto je pro mě obsahem o dost zajímavější, než zmiňovaný hraný bratranec. A to jsem zatím viděl jen polovinu... . ()

Plán 99 (2023) (S02E16)

Jedna z mála epizod, která je dobrá i přesto, že se točí kolem Omegy. Bad Batch má něco, co Mandalorianovi zoufale chybí. Má velmi slušné záporáky a tvůrce který chápe, že nelze nechávat kladné postavy proplouvat vším nebezpečím bez ztrát a současně udržet diváka v napětí. Tato epizoda je z těch, které zase o kus rozšiřují SW universum směrem, který se mi velmi zamlouvá. ()

Polapení (2024) (S03E01)

Filoni s Corbett si tady mažou na chleba většinu tvůrců SW hraných seriálů, ale i posledních celovečeráků. Na tak malém prostoru a s omezenými možnostmi, se jim podařila epizoda s luxusní atmosférou. Vynikající zvukový podklad, parádní vizuál. Jistě se najde spousta nedočkavých gameheadů, kteří si budou stěžovat na nedostatek akce, ale pro mě jakožto dospělce, jde po dlouhé době o návrat do SW universa, který je opravdu radostný. Dokonce jsem ještě nadšenější, než jsem byl z Andora. A to už u první epizody nové řady. ()

Neznáme cesty (2024) (S03E02)

První epka ukazovala Omegu v zajetí a měla skvělou sevřenou atmosféru. Tahle už je o poznání akčnější, ale pořád si drží výbornou audiovizuální kvalitu. Zatím se tahle rozlučková párty rozjíždí bravurně. ()

Tiene Tantissu (2024) (S03E03)

Jestli jsem u první epky psal, že Filoni s Corbett si většinu tvůrců SW hraných seriálů, ale i posledních celovečeráků mažou na chleba, tak u této bych řekl, že si s nimi spíš vytírají prdele. Přestože jde o ohranou klasiku....útěk, má to vše, co SW příběh mít má. Pokud se budou epizody střídat...jedna Omega, druhá bébéčci, tak to bude ok, zatím to funguje velmi dobře. ()

Iný prístup (2024) (S03E04)

Sice to postrádá temný nádech předchozích epizod a působí to trochu výplňově, ale proč ne. Poslední scéna nechá diváka navnaděného na tu další...třecí plochy, které Střelec vytváří snad i ve spánku, vnesou potřebné pnutí. ()

Vyzdvihnutie (2024) (S03E07)

Tahle dvojepizoda má slušnou atmosféru, ale obsahově je o ničem. Zase je to hlavně o nahánění a útěku. I když je to v parádní kvalitě...hudba je vynikající; jen tohle mi nestačí. Vlastně je to výplňová záležitost, která sice představí schopnosti člena speciální jednotky, ale nikam nás neposouvá. Prostě se zase prchá. Takže ty 4* jsou slabší. Filoni to umí líp. ()

Zlé územie (2024) (S03E08)

Chápu rozmrzelost mnohých diváků. První epizody třetí řady se vymykaly standardní seriálové SW tvorbě zajímavým dějem, skvělým vizuálem, hudbou ale především atmosférou. Jenže nevydrželo to dlouho. Šestá, sedmá epka byla spíš výplňová...z takových je poskládaný skoro celý Mandaloriánec...a tato osmá, není po obsahové stránce o mnoho lepší; jako kdyby se tvůrci mylně domnívali, že diváci ocení fanservice v podobě staré známé Fenky a dál si budou blaženě slintat jen protože ...SW. Jenže i když močálové dobrodrůžo vypadalo pěkně, tak v této řadě bere mnoho z nás ten skvělý vizuál za standard a bez pořádného posunu novým směrem, nebo zajímavé interakce mezi postavami, to prostě k plné spokojenosti nestačí. Nemá smysl panikařit, jsme v polovině, ale zamrzí to. Doufám, že druhá řada Andora se nešvaru natahovánek/výplňových epizod vyhne. Velmi slabé 4*. ()

Zvestovateľka (2024) (S03E09)

Přestože je tento fanservice cílený přesně na mě, nezafungovalo to. Asajj je má oblíbená postava a moc rád bych s ní viděl celovečerák. Filonimu se v CW povedlo udělat z Asajj Ventress plastickou a nejednoznačnou postavu, která se vymyká Disney šablonovitosti. Kdybych si měl vybrat, jestli sledovat výcvik Grogua Anakinem, nebo výcvik Omegy Asajj, tak neváhám. Postavy, jako Asajj, Bane, Savage, Maul, čarodějky Nightsister, nebo Baylan & Shin z Ahsoky, jsou 100x zajímavější než unylý Mandalín, skautíkovská Ahsoka, Ezra nebo polepšený Boban. Tenhle fanservice, ale tvůrcům udělal medvědí službu. Díky Asajj totiž vyniklo, jak nudné postavy se z Badlonů staly. Jak jsem byl z úvodu řady nadšený, tak teď jen smutně koukám. Seriálu spadl řetěz, jakoby kdyby šlo jen o zakázku, kterou je potřeba dodělat. Jako kdyby Filoni předal štafetu nějakému asistentovi, kterému řekl: Hele, jedu s rodinou na dovolenou, tak tady to máš. Nikoho nenechej zabít, nerozvrtej kánon, to by tě fanoši uhejtili k smrti, moc nerýpej ani do CW...víš co, raději nerýpej do ničeho...prostě pár epek nějak rozřeď, já se na ty poslední tři vrátím. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Leden plný seriálů