Alone

Jessica (Jules Willcox) prišla pred pol rokom o manžela. Rozhodla sa rázne skončiť s minulosťou, zbalila si veci a vyráža za novým životom do nového mesta. Cestou natrafí na arogantného a dotieravého chlapíka, ktorý ju prenasleduje dovtedy, kým ju nechytí. Prebúdza sa v cudzej lesnej chate, v ktorom vyčkáva na svoju šancu ujsť. Po úspešnom pokuse začína naháňačka lesom a boj o život... (gogo76)

kingik

Mladá žena se ocitá sama uprostřed hvozdů, kde o její lůno usiluje muž s vizáží Jamese Hetfielda. No, vlastně není tak úplně zřejmé, co by Jules Willcox, případně svým předchozím obětem, provedl, kdyby se jí nepodařilo pláchnout ze zajetí lesní chatky. Jedno ale jisté je - maniak zádumčivě a vytrvale jde za svojí kořistí. A je všude. Film si neláme scenáristickou palici, jak své neomylné rychlopřesuny odevšad směrem k oběti dokáže s takovou bravurou implikovat. Film tohle prostě odmítá řešit. Hlavním cílem je držet napětí, fandit nebohé ženě, která je záběr od záběru umolousanější a neupadat v tempu. Film je předělávkou švédského thrilleru Pohřešovaná, kdy si původní režisér, Mattias Olsson, tentokrát ponechal post scenáristy a realizace byla svěřena Johnu Hyamsovi. Pochopitelně hned nebudu horlivě shánět originál, abych měl možnost srovnání. Na mě kouzlo lesa dostatečně zafungovalo, řeka s peřeji také fajn a maniak (i jeho oběť) také zaujal. Určitě se mohlo vynechat roztřídění do jakýchsi kapitol, to bylo úplně k ničemu. A tvůrci si vzpomněli i na penzionované herce, takže účast šlechetného lovce obstaral Anthony Heald, který jistě nepohrdne přivýdělkem. Režisér John Hyams se doposud protloukal béčkovými produkcemi, ale svitlo na kardinálně lepší výtvory. A nikdy není pozdě si vylepšit svůj kariérní status úplně jednoduše posazeným thrillerem, kde není o vypjaté a hutné chvíle nouze. A Jules Willcox a Marc Menchaca jsou dost dobrou protichůdnou dvojkou. 10/10 ()

tron

"Klasický“ stalkerovský psychotriler (aj keď toto de facto nebol stalker, všakže?), ktorý na solídne žánrové 3* vyťahuje sympatická hrdinka, ukážkovo zmagorený ústredný magor (Marc Menchaca v tom istom roku bodoval ako „posadnutý“ policajt Jack v kingovke Outsider), viaceré napínavé scény, Anthony Heald v menšej úlohe a atraktívne prostredie husto zalesneného opusteného územia, kde nikto nepočuje váš krik. Slabinou snímky je scenár plný neskutočne predvídateľných klišé, vo finále (ktoré nie je zlé, ale proste už vás to celé tak nejak nebaví a radi by ste to konečne mali za sebou), haprujúcej logike v správaní postáv a všadeprítomný a všetko tušiaci záporák (fascinuje ma, ako v podobných trileroch prenasleduje obeť v lese, tá sa mu schová za strom a on náhodou z celého rozľahlého lesa zastane náhodou práve pár metrov od jej úkrytu, začne sa jej vyhrážať a keď mu neodpovedá, tak proste odíde, wtf?). ()

George Stobbart

John Hyams je síce solídny remeselník, ale oproti ockovi Petrovi Hyamsovi sa asi bojí zavŕtať do niečoho originálnejšieho a tak sa radšej zahrabe sequelmi & remakmi. A tento remake menej známeho, švédskeho Forsvunnen je presne taký prípad. Pozerateľná, pekne natočená, ale totálne zbytočná vec. ()

somnar

V půlnoční sekci nějakého menšího festivalu by se to asi úplně neztratilo, nikdo to tady ale nemá úplně v ruce, což je znát jak z umělého prodlužování některých scén, tak z nijakých herců. Chybí tomu nápady, naopak přebývají příšerné přepjaté monology záporáka, které z něj snímají hrůznost. Měl to být nemluvný Michael Myers, tohle nefungovalo. ()

gogo76

Mám rád tento typ filmov a rád si pozriem aj 100x prevarenú tému. Podobných filmov vzniklo pomerne dosť, ale na nezabudnuteľný stále čakáme. Mladší potomok zatiaľ slávnejšieho otca, režíruje celkom slušne, napätie i atmosféra funguje a hercom dáva slušný priestor na to, aby diváka vtiahli do deja. Väčšinou sa to darí, hlavná hrdinka sa chová vcelku hodnoverne, ale nevyhneme sa ani momentom, pri ktorých si neodpustíme pár poznámok. Nájsť v lese človeka je ako hľadať ihlu v kope sena, aspoň tak to cíti človek, ktorý aspoň raz v živote v lese bol. Buď má chlapík čuch ako stopársky pes, alebo je niečo zle. Nesadol mi ani záver. Ktorá žena si trúfne na chlapíka s dýkou v ruke...Záver som si želal rozhodne uveriteľnejší, aj preto som sa priklonil k priemeru. Napriek tomu slušné remeslo. 60%. ()

pepo

Hyams Jr. urobil to, čo pri štvrtom Univerzálnom vojakovi. Opäť sa hojne cituje/vykráda klasika (Duel, Deliverance pozdravujú), stále sa tvári inteligentnejší než v skutočnosti je a nehanbí sa prepaľovať dĺžku. Proste skrz naskrz béčkový scenár natočil ako film,ktorý by mal žať ovácie na festivaloch. Jeho tentoraz minimalistické výrazové prostriedky by si ale opäť zaslúžili napínavejší a logickejší príbeh. 5/10 ()

darkrobyk

Jessica je blbá kráva. Pozor, možné SPOILERY. Obtěžuje ji cizí řidič, ale než se rozhodne ho nahlásit, je pozdě. Únosci nabízí peníze, jako kdyby tihle týpci unášeli lidi pro prachy. A prý to nikomu neřekne! Ale naopak jemu řekne, jak je to s její rodinou. Blbá. A když konečně uteče, tak řve po lese jak Viktorka, aby ji alespoň únosce slyšel. Skok do řeky je fajn, vylézt na stejném břehu je blbost. A zase heká a úpí na celé kolo. A pak se chová jako pštros, když si myslí, že zavře-li oči, nikdo ji nenajde. A co takhle vlézt do auta, co nemá klíče v zapalování? Ale líbil se mi únosce, který se snažil psychologicky působit na Jessicu, aby vylezla z úkrytu. Když se mu to nepodařilo, šla psychologie stranou a vyvřel obyčejný vztek. Konec napětí má, ale nijak to celé nevylepšil. Pokud bych ovšem měl film chápat jako instruktážní, tedy jak se v podobných situacích nechovat, pak by svůj účel splnil. Za les, řeku a finále....2,5* ()

lamps

Nečekaná kvalitka. V posledních letech jsem se usvědčil, že podobný koncept oběť-les-lovec už je vyčerpán, a moc mě nebavil ani letošní satirický Lov, ale tady se sklízí na překvapivě úrodné půdě. 100 minut se zdá přespříliš, ale tady není skoro jediná scéna, která by byla vyloženě navíc a neudržovala divákovu pozornost. A přitom to není mistrovství světa v psychologii a originalitě, bohatě stačí, že postavy si zachovávají funkční archetypální rysy, hrdinka se nechová nemožně a můžeme jí fandit a záporák je správně slizký tím navenek nenápadným způsobem (docela zabírají i dva telefonáty s jeho rodinou). Vypravěčsky je to navíc dobře rozvržené, jednotlivé etapy příběh posouvají stále dál, aniž by se jen přešlapovalo a nudně běhalo po lese, a útěk ze zajetí například nastává přesně v polovině filmu - i to je důkaz, že tady při psaní někdo přemýšlel a jen se nevozil na osvědčeném schématu. Je to jednoduché, ale přitom jednoduše vtahující a účinné. Scéna s nešťastným záchranářem Robertem je skvěle vygradovaná a závěrečný střet rovněž uspokojivý. John Hyams rázem natočil lepší film než jeho relativně slavný otec za posledních 30 let. 75% ()

InJo

Scénář je jedno velké banální klišé, které jsme mohli vidět už milionkrát. Ale oba herci jsou ok (i když rapist glasses už jsou docela přežitek) a Hyams junior dokáže z většiny scén vytěžit potřebné napětí a intenzitu. Fajn jednohubka. 60 % ()

silentname

Tak nakoniec som prišiel na to, že "Alone" je vlastne remake filmu z roku 2011, ktorý napísal a režíroval Mattias Olsson. Ten som ale nevidel. Dokazuje to síce, že Amerika má potrebu asi zo všetkého urobiť vlastnú verziu, ale to tu teraz nebudem riešiť. Hodnotiť budem teda čisto film sám o sebe. A mám pocit, že ako film to celkom funguje. Nemôžem povedať, že by to bol veľmi originálny koncept a aj z hlavy by mi napadlo niekoľko filmov, ktoré spracovali niečo podobné, no nevadilo mi to. Niekedy potrebujeme trošku známe koncepty. Najväčší kredit v tomto filme dávam asi Jules Willcoxovej, ktorá podľa mňa Jessicu zachytila celkom dobre. Vie zahrať tie vydesené a bezmocné momentky, no rovnako vie dobre predať potom aj tie rozzúrené momentky. A jej postava Jessica vie aj celkom dobre uvažovať. Jej útek z pivnice je podľa mňa veľmi dobrý. A počas svojho skrývania sa pred svojim únoscom sa nenechá vyprovokovať k zbytočným útokom, ktoré by ju akurát stáli jej život. A oceňujem, že nie je v tejto situácii hlúpa a dokáže pôsobiť skutočne. Jej únosca v podaní Marca Menchaca ale podľa mňa nie je veľmi zaujímavý. Dokopy toho o ňom moc nevieme. A hoci sa niečo dozvieme, tak tieto momentky často spomaľujú film. Myslím si, že najhoršia momentka tohto typu je, keď bude v lese rozprávať nekonečný monológ, aby vylákal Jess von. To bola len zbytočná zastávka. Vie sa síce z vecí miestami vykecať, no tie scénky ma často nebavili. Okrem toho mi nebolo vôbec jasné ako dokázal byť v mnohých momentoch o krok dopredu. Ako vedel kde sa s Jess vždy stretne? Ako to reálne bolo s tým spadnutým stromom? Náhody, alebo ozaj dokázal takýmto smerom až plánovať? Neviem. No to sú vždy iba filmové scénky. Pretože film ešte nekončí, musíme to nejako posunúť, aby sme dostali finále až na konci. Keby toho narozprával menej, bol by podľa mňa zaujímavejší. Finálny súboj je ale super. Už boj v aute stojí za to, no záverečný súboj na život a na smrť je pre mňa highlight filmu. A ukážka, že Jess asi nie je nakoniec taký zbabelec, za akú ju chlapík považoval. Ako ľahký thriller to funguje celkom dobre. Za ten čas mi to stálo. Ale nebude to film, ktorý ostane dlho v pamäti. Hodnotenie: B ()

Marze

Napínavé maskulární cvičení. Tento minimalistický dobře zahraný thriller o přežití má elegantní jednoduchost. Na této hře na kočku a myš je něco hluboce přitažlivého. ()

Arsenal83

Klinec v chodidle nie vždy poteší. Hlavne keď nie ste fakír. A aj iné pekné situácie sa tu vyskytnú, celkom prekvapivo dobrá naháňačka, ktorá miestami prináša veľmi dobré napätie, no aj situácie, ktoré sú nepochopiteľné a nepravdepodobné, ale to k tomu asi patrí. ()

honajz

Jedna hvězdička za les. Jinak příběh to vlastně nemá - půl hodiny sledujeme nějakou ženskou, jak někam jede, asi se stěhuje, a nahání ji časem nějaký chlápek (k tomu nahánění se za chvíli vrátím), po půl hodině ji konečně unese a půl hodiny trvá, než baba uteče, a pak se půl hodiny honěj v lese a dojde k rozuzlení, kdo s koho. Na tak malém prostoru bijí o to víc do očí nelogičnosti. Jezdili jste někdy po okreskách kolem D1? I kdybyste hledali auto s přívěsem s nápisem Stěhování, které vám sjelo z hlavní, tak ho hned tak nenajdete. Tenhle chlápek dokonce ví, kudy ta ženská pojede, aby jí zablokoval silnici! Les se zdá být docela velký a rozlehlý, ale náš únosce přesně ví, jakou stezku má zatarasit, aby holka nemohla po určité době, co náhodně plula v řece a pak někde náhodně vylezla, utéct dál. V noci prší, ale ráno na listech není ani kapka. A pak jde holka náhodně lesem a úplnou náhodou narazí na místo, kde únosce zastaví autem! No ty brďo! A tomuhle pak mám věřit a být napnutý? Ani ho.vno, pánové. Btwm doufal jsem aspoň v nějaký twist, že třeba únosce znal manžela, ale taky prd. Jo, a taky jsem nepochopil ty zcela zbytečné kapitoly. ()

Morholt

Prachbídná lesní naháněčka, kdy pronásledovaná je úplná kráva a pronásledovatel totální debil, který má k tomu všemu zálibu v dlouhých monolozích. Pokud pominu všemožná klišé včetně tolik "oblíbeného" nedoražení záporáka, tak jsem měl několikrát pocit, že i když oba hlavní protagonisté běží na druhou stranu, vždy se nějakým záhadným způsobem setkají a rozhodně to není tím, že by oběhli celou zeměkouli. Škoda, že to Hyams nepojal jako survival a neposlal těm dvoum do cesty medvěda či alespoň vlka. Bylo by to pak třeba na víc, než na 15%. ()

Lacike

John Hayms má v malíčku technickú stránku a akcia mu ide tiež dobre, ale budovať atmosféru sa mu nedarilo ani v seriály Z Nation. Na horory/thrillery sa príliš nehodí. Keď k tomu prihodím príbeh v ktorom sa hrdinka správa jak totálna krava a, tak hlavný slizák je ten najobohranejší typ psychopata, tak výsledkom je neobjavná a nijak zaujímavá žánrovka. 4/10. ()

ledzepfan

Dobře natočené (herci, hezká kamera, přehledný střih, atd..), ale jinak je to dějově jeden z desítek podobných filmů.. Nepřináší to nic nového a mám podezření, že to ani nemělo ambici být něčím víc než prostě jen kvalitní žánrovkou.. ()

raimi

Už to vypadalo že zkouknu, ohodnotím třema hvězdičkama, smažu a zapomenu. Jenže pak to tak pěkně vygradovalo do finále, který rozhodně stojí za to. Za zmínku ještě stojí, že se jedná o remake švédského filmu Försvunnen z roku 2011, a že scénář k oběma filmům napsal Mattias Olsson. ()