Niečo z Alenky

Animovaný / Fantasy / Bábkový
Československo / Švajčiarsko / Veľká Británia / Západné Nemecko, 1988, 86 min

Švankmajerův film Něco z Alenky je poctou nezměrné Carrollově představivosti, ale současně i záminkou k rozvinutí o nic menší představivosti vlastní. Je autorovou vzpomínkou na dětství, a zároveň pokusem evokovat prožitek dětství i v divácích. Infantilní vnímání světa totiž surrealisté vždy stavěli na roveň básnické intuici či myšlení příslušníků domorodých kultur. Všechny tyto formy lidské mentality jsou vzdáleny otěžím logického a pojmového chápání reality, v němž není místo pro obraznost, která je tolik potřebným prostředkem proti okorání lidského ducha. Jestliže postavě Alenky vyhradil režisér pro její hry prostor dětského pokoje, prostorem, který ve filmu vyhradil své představivosti, je sen. Čili fenomén, na němž se surrealisté rozhodli dokázat, že realita, jež člověka obklopuje, je jen fragmentem jeho života, který do plnohodnotného celku – surreality – doplňují neprobádané oblasti nevědomí. Něco z Alenky demonstruje propojení reality a snu velmi výmluvně. Když se dívka na konci filmu probudí, uvědomujeme si, že celé dobrodružství se odehrálo během jejího spánku. Až na jednu drobnost: terárium je opravdu rozbité a králík je opravdu pryč – sen se stává skutečností a skutečnost snem. André Breton, zakladatel surrealismu, definoval tento stav vzájemného prolnutí pojmem „spojité nádoby“. (oficiálny text distribútora)

Frankie

Charakteristický tvůrčí rukopis Jana Švankmajera se odráží i v této variaci na putování Alenky říší fantastična, světa neuchopitelného, bizarního a takřka hororově vyhlížejícího. Alenka zde, ve vesmíru bez kauzálních příčinností a důsledků, působí jako cizorodý prvek, přesto jí erupce omračujících setkání a zážitků nezbavuje čehosi člověčího. Je to sen, ale ne pouhý sen. Kdo sní ten žije a poznává, neboť někdy „musíme zavřít oči, abychom konečně viděli“. ()

bari68

Až taký úžas ako mala Alenka v ríši divov som nemal.Surrealisticko-hororová rozprávka Lewisovej predlohy je určite originálna ,avšak Švankmajerova expozícia ma za srdce nepochytila. ()

PfefferSalz

Nejlepší adaptace Alenky v říši divů, jakou jsem viděl. Dekadentní laskomina na špejli. Mrkněte se, pocit z tohoto filmu je neopakovatelný. Je to depresivní. A je to taky skvělé. Řekl Bílý králík. ()

Zagros

Nepíše se mi to lehce, ale za mě je to na maximálně dvě hvězdy. Švankmajera uznávám jako výtečného tvůrce s velkou fantazií, ale nikdy jsme se úplně nepotkali. Můžu ocenit úžasnou animaci a inovativní adaptaci klasického příběhu Alenky v říši divů, ale to je tak všechno. Pro mě to bylo překvapivě nudné a díval jsem se na to tři večery, než jsem to dal. Nebylo to o příběhu, ten mi chyběl. Navíc to na mě působilo zbytečně moc hororově. Surrealismus, symbolika, jasně beru. Nicméně pokud bych dal vysoké hodnocení, budu pokrytec. Jednoduše se mi to nelíbilo a nudil jsem se u toho. ()

Anderas

Naprosto nespoutatelný film, absolutně geniální umělecký výtvor a atomový hřib nápadu, poetiky, krásy a věčné symboliky. Snažil bych se třeba celý život něco filmu vytknout, stejně by se mi vždy vysmekl a vysmál se mi za mou krátkozrakost a úzkoprsost. Cožpak ale chci něco vytýkat tak neskutečně brilatní pokladnici fantasie? Vždyť tohle už není film, to je ten sen samotný, sen, který hledáme a pronásledujeme a sen, který nikdy nedostihneme. Tenhle film, obraz, tenhle kus emotivní psychiky je tak excelentní sondou do duše člověka, do snu dítěte a do "reality" dospělého, do "výtahu" podvědomí či do neotevřitelné zásuvky naší představivosti. Vlastně ani nevím zda se mi to celé jenom nezdálo, ale nemělo by to právě pak ten správný smysl? Nezbývá nám tedy než zavřít navždy oči, abychom alespoň kousek skutečné reality mohli poznat a plnohodnotné procítit. ()

Rozjimatel

Predloha od Lewisa Carrolla je jedno z najimaginatívnejšich diel, čo boli stvorené. Jan Švankmajer ale vo svojom výtvore predviedol, že ani jeho predstavivosť nepozná hraníc. Jeho stvárnenie Alenky je na jednej strane dospelé, surrealistické, s nádychom hrôzostrašnosti, na strane druhej ale ostáva zachovaná atmosféra detského pohľadu na svet, keďže autor tu zhmotnil svoje spomienky na detstvo, detské úzkosti a snové predstavy. Na základoch Carrollovej predlohy tak vzniklo dielo, ktoré je nesmierne nápadité, obrazovo podmanivé (úžasná "pivničná" štylizácia) a hýri výborným, priam bizarným humorom. A do role Alenky si hádam ani neviem predstaviť nikoho vhodnejšieho. ()

Nebešťan

Obecně nesdílím nadšení pro zfilmovávání knih,ale zde nelze vůbec nic vytknout,snad jen trochu znuděně odložit knižní předlohu.Tímto filmem se myslím J.Š zapsal do světové kinematografie velmi zřetelně ()

simply

Kam se na tohle hrabe nádherně naivní Disneyho verze. Švankmajer opět dokázal, že je pan Režisér. Bylo to nádherně znepokojující, surrealistické a po výtvarné stránce hodně originální. ()

Oralfabet

"Uvidíte film... Pro děti... Možná..." Alenka v říši Švankmajera. Kde maj místo Housenek ponožky se zubama. Pokud vám klasika od Carrola (nebo kterékoli z dosavadních filmových zpracování) přišla tak trochu jako špatnej trip, ještě jste nic neviděli. Pravdou fakt je, že na to, jak krátké to bylo, to působilo celkem dlouze. Oblíbená postava: Vaněk. 8/10 ()

gumolit

(1001) Vrchol pána Švankmajera! Filmová verzie Tima Burtona nesiaha tomuto spracovaniu Alenky ani po päty. Fantázia na absolútnom vrchole síce nie pre deti no filmoví znalci musia oceniť. ()

Murphy722

No mistr Švankmajer je hold zajímavý artista. Pro mě jeho vyjádření, ale zůstává stále jaksi nepochopené a spíše hraničí s nechutností. Hold 100 lidí 100 chutí. Filmek to byl zajímavý, ale znova ho vidět nemusím. ()

Blecha3

Jako celku si Alenky cením. Že to tehdy bylo vůbec 'vzniknutelné', říkám si ještě teď. Některé scény s vodou či zvětšováním/zmenšováním (a z toho plynoucí důsledky) jsou někdy až téměř úplně dokonalé. Co však brání pěti hvězdám je zdlouhavost. Ne že by se příběhu chyběl děj či tak něco, ale asi můj nezvyk na podobný typ filmu + opakování motivů a podobnost scén (u těch dvou aspektů si ovšem nejsem tak úplně jistý, jestli tomu tak opravdu je) způsobil, že těch 86 minut se mi zdálo nekonečnými... ()

IBBY

...pro mě zatím nikým a ničím nepřekonané zpracování Alenky...aneb co všechno skrývá lidská duše (Alenčina i mistra Švankmajera)... ()

JohnDick

Jan Švankmajer se zhostil zpracováním slavného příběhu od Lewise Carrolla dosti svérázným způsobem. Divák je doslova zaplavený obrovskou představivostí autora vloženého do fantasií malé Alenky. Surrealistické ztvárnění sálá z každého snímku a podle mě graduje ve scéně s Kloboučníkem a zajícem Březňákem. Ačkoliv musím vzdát hold výtvarnému provedení filmu, styl vyprávění a hlavně neustálý komentář Alenky o tom, kdo zrovna mluví, mi šel ke konci už na nervy. Jsem rád, že jsem snímek zhlédl, ale znovu ho už asi vidět nemusím. A ještě jeden komentář nakonec, ačkoliv Alenka na začátku říká, že uvidíme film pro děti, já bych tedy na to své, ani žádné jiné děti nevzal. ()

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (viac)