Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

krokodlak

Jestliže opravdu bylo Stoneovým cílem varovat před glorifikací vrahů, tak mu to teda vzhledem k tomu, o jak opojný film se díky jeho hekticky virtuózní režii a vynikajícím hereckým výkonům všech zúčastněných, moc nevyšlo, o čemž svědčí i to, že si film oblíbili někteří skuteční zločinci. I přes tuto kontroverzi ale NBK považuji za záslužný počin, protože snímek skvěle satiricky poukazuje na absurdní koloběh násilí v americké společnosti napříč rodinami, státními represivními složkami i médii, čímž dost nabourává konvenční individualistické vnímání kriminality. Nedivím se, že v rámci devadesátkového optimismu a náklonnosti Hollywoodu ke sladkým filmům dílo sklízelo i velmi negativní reakce, nicméně čas rozhodně prověřil nadčasovost tématu i strhující kvalitu jeho zpracování. ()

yntelygent

Ked som tovidel prvykrat,tak ma to odrovnalo.Ale je to zaujimave , aj spracovanim aj samotnym napadom urobit nieco ako vrazednu road movie.Ani sam vlastne neviem kde to zaradit,Stone sa pustil do pre neho trochu netypickej polohy,ale zvladol to. ()

ostravak30

Takoví normální zabijáci jsou zcela zvláštním filmem, který jsem si musel rozpůlit na dva dny, jinak bych ho asi nemohl shlédnout. Dlouho jsem totiž váhal, zda je míněn vážně nebo se jedná o bizarně míněnou komedii. Mnoho postav se totiž chová afektovaně a podobným způsobem se přistupuje ke kameře, střihu či různobarevným sekvencím ve scénách. Do toho všeho se sem tam objeví různé postavy na pozadí, animáky apod. Za mě totální chaos, který mi připadal, jako by tvůrčí tým jel na LSD. Je to náročný tým hlavně pro oční bulvy a vůbec, aby divák stíhal děj a naprosto jasně chápal, co se vlastně v jedné scéně může všechno odehrát. Jasným poselstvím je přitom Stoneova snaha kritizovat medializaci vrahů a jejich bulvarizaci. U nás věc také docela běžná (Jiří Kajínek, ale už vznikají i doku série o dalších vrazích). Druhá strana mince je to, proč lidi vlastně něco takového fascinuje. Nejspíš je to i proto, že sami by něčeho takového nebyli schopni. Dostat se tak vrahům do hlavy. Pochopit, kde berou morální sílu, odvahu a chuť vraždit a proč tomu tak je. Kde se v nich ztrácí pud sebezáchovy, neboť vraždou zničí i vlastní život, nejen těch ostatních. A inspirací vražednými filmy od vrahů beru jako výmluvu. Každý je za své činy zodpovědný sám a s takovou by nikdy nikdo nemohl nic natočit, vraždí se pomalu v každém druhém filmu. Závěrem je třeba zmínit ještě jednu věc. Quentin Tarantino údajně z výsledku nadšený nebyl. Nevím proč se mu nepodařilo film natočit, když v té době již byl známý, nakonec ve stejném roce natočil slavné Pulp Fiction: Historky z podsvětí, takže scénář vůbec prodávat nemusel. Nicméně v jeho podání by film zcela jistě vypadal jinak. ()

majk_n

Nechápu Tarrantinovu nelibost s tímto snímkem. Je to zručně natočená i když dosti brutální ožaloba moderního světa médií s bravurními výkony všech herců. Zvláště R. Dangerfield v úvodním "sitkomu" je skvělý. ()

krivkin

Neskutečně ulítlý film o tom jak média dělají ze zločinců "celebrity". Film se výborně rozjíždí, jenže logika scénáře začne brzo belhat a celkové vyznění je pak rozporuplné. Jako by tvůrce sám netušil, jestli chce násilí pranýřovat nebo oslavovat. Naštěstí vzpoura ve vězení to dobře zakončí :-). Tady je krásně vidět, že hvězdné obsazení je efektivní jen když se umí správně využít a to se Stoneovi povedlo ()

PoNoruška

Původní scénář je dílem (a především nápadem) Quentina Tarantina, což je na celém snímku znát. Režie se ujal Oliver Stone, který scénář velmi výrazně přepracoval ve prospěch filmu. Upozorňuji na vynikající soundtrack (Leonard Cohen, Bob Dylan, Peter Gabriel...) Osobně mám snímek velice ráda, je to film proti násilí. Paradox:Teče tam krev a nesmyslně se zabíjí… aby jste si uvědomili cenu lidského života - o tom celý film je. Nejasné režisérovo směřování ve filmu mě baví, beru to jako projev svobody a proměnlivého chování obou hlavních postav. ()

Wolfface

Nemůžu dát plný počet a moc mne to mrzí,protože si film neudržel počáteční nášlap.Od vězeňské vzpoury už to prostě není ono.Zamilovaný párek psychopatů střídá romantické momenty s nesmyslným zabíjením.Z herců mne zaujal Woody Harrelson a slizoun Tom Sizemore.Zajímavý stylový experiment,který díky svérazné formě pobuřuje a naopak přitahuje.Zajímalo by mne,jak by se s tím vypořádal sám Tarantino. ()

Riverin

Tak toto veru nebol normálny film... Spočiatku som nemala ani potuchy do čoho idem a tak som bola, mierne povedané, zmätená. Najprv som si hovorila že je to až príliš tarantínovské, ale neskôr som si uvedomila že (aj) na Tarantina je to príliš bizarné a divné. Mnoho z filmu som nestihla ani riadne pochytiť a nie to ešte pochopiť, a preto na plné hodnotenie bude potrebné ešte ďalšie zhliadnutie (ak sa na to odvážim:) Forma ktorú zvolil Stone bola skvelá. Až dotieravo ukazuje aká je táto spoločnosť zblbnutá, a to sa mnohým nepáči. Zabijaci rozhodne nie je film pre každého, ale koho chytí, už nepustí. ()

nikkittka

Nemám ani tak problém s tématem filmu jako spíš s faktem,že se mi Natural Born Killers zdají být zkrátka a dobře špatným filmem.Kultovním možná.Nekompromisním a originálním též.Ale ve výsledku špatným.A viděla jsem ho třikrát,takže rozhodně neplácám jen tak do větru. ()

Psychotic17

Většina filmu je nuda a šeď. Už proto, že nějaké šílené zabíjení náhodných kolemjdoucích mě opravdu nijak neoslovuje. Už proto, že obě hlavní postavy mi celý film lezly neuvěřitelně na nervy. Už jen proto, že si režisér myslel, že když pár záběrů udělá černobíle a proklade snímek kreslenými scénkami, bude z toho umělecké dílo. Snad jen finále ve věznici stálo za to a Downey byl skvělý, ale hodinu a půl nudy mi to nevynahradí. 40% ()

everlast44 odpad!

mám pocit,že při natáčení tohoto filmu byli všichni totálně sfetovaný, asi bych ten film pochopil.kdybych byl vysmaženej jako tvúrci,což nepodstoupím,jelikož smažáky nesnášim. je to další z mnoha filmú,který byl podle mého názoru mizerně natočenej...... ()

Dextwer odpad!

Velmi rozporuplný film, který mi přijde, že sám velký Stone je tak trochu psychopat. Opravdu se mi toto dílo nelíbilo, je to pompézní oslava zabíjení, kdy pár masových vrahů je oslavován jako hrdinové a zabíjení je ta nejpřirozenější věc na světě. V podstatě je to jednoduchý návod pro všechny psychicky labilní jedince, jak zabít člověka. Dlouho jsem nebyl překvapen jako dnes, jak toto dílo mohlo spatřit světlo světa. Jediné malinké pozitivum je výborný střih a zpracování.▐ Zajímavosti: * Ve velké Británii byl nasazen film do videopůjčoven stejný týden, kdy Thomas Hamilton ze skotského Dunblane postřílel 16 dětí a učitele v místní základní škole a sám se na místě zabil. Nezvykle brutální řádění bylo přičítáno na účet právě tohoto filmu, Warner Brothers ho nechali z anglických půjčoven a obchodů stáhnout. * Brad Pitt odmínul roli Mickeyho * Coca Cola dala souhlas k použití jejich reklamy s ledním medvědem ve filmu, aniž by věděli, o čem film bude. Když ho pak představenstvo společnosti vidělo, bylo pochopitelně velmi rozlícené * Postavy byly napsány podle mladého páru z Nebrasky, který měl na svědomí několik masových vražd z roku 1958 a děsil celý středozápad země * Ve filmu je hodně odkazů na Charlese Mansona. Například rozhovor z vězení je postavený na podobném rozhovoru, které Manson poskytnul.▐ Moje hodnocení: 5% ()

Darth Kedr

Tarantino se v tom nezapře, ale forma oproti jeho režiím dost pokulhavá. Místy je to zbytečně chaotické a zbrklé. Film působí jako taková provokativní neřízená střela. A to s sebou nese odvázanou zábavnou akci, proto je to i přes ta negativa tak dobře koukatelné. ()

kooky89

Poté, co jsem viděla v úvodních titulcích jméno Q. Taratina, který napsal původní scénář, byla jsem ve velkém očekávání. Mé očekávání, ale opadlo po pár prvních minutách, když jsem si všimla, že ve filmu absentuje jakýkoliv sjednocující prvek nebo důvod proto, proč jsou některé scény černobíle, dokumentární nebo kreslené, a jiné ne. Střídání různých stylů vyprávění nebo kamery mám ráda, ale jen v případě, že je to uděláno kvalitně a vše je na tom spávném místě. Navíc se nemohu zbavit dojmu, že všechno to střídání stylů bylo jaksi samoúčelné a ve ¾ filmu zcela zbytečné. Takový normální zabijáci jsou pro mě osobně dalším důkazem toho, že klady (zajímavé téma, dobrý soundtrack, obsazení, herecké výkony), které snímek má, přijdou vniveč kvůli nevhodně zvolenému způsobu vyprávění. Je tedy velkou škodou, že původní scénář by zcela překopán, a že se režie neujal sám Tarantino. Nakonec jsem se rozhodla dát velmi slabé tři hvězdičky, jelikož je zde možné najít několik kladů (soundtrack, několik zajímavých myšlenek, ale především ústřední dvojice zabijáků v podání Woodyho Harrelsona a Juliette Lewis). ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore