J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Fiftis

Dlhometrážna snímka, ale nenudil som sa ani chvíľu. Zaujímavý snímok, výborné herecké obsadenie, kvalitné filmové výkony, dobrý dej. O autentickosti ani či je táto téma už klišé, diskusiu viesť nehodlám. Strhujúca dráma, v ktorej sa dá ďalší priebeh len ťažko odhadovať. To pátranie po tom, ako to skutočne bolo s vraždou JFK bolo napínavé a bavilo ma to. Faktom je, že to dodnes nikto poriadne nerozlúskol, preto ma veľmi zaujímalo, ako si s tým tvorcovia poradia. Bol som maximálne spokojný. Tiež herecké obsadenie je u tohto filmu veľkým lákadlom. Nezostáva mi len konštatovať, že už netrpezlivo očakávam rok 2029. ()

lamps

Hlavní podezřelý z atentátu na Kennedyho? Oliver Stone!:-) O daném incidentu jsem toho nic moc nevěděl, o prohnilosti americké vlády jsem nikdy nepochyboval, a přesto mě dokázal film strhnout a oslovit do takové míry, že na rok 2029 a odhalení všech informací ze strany CIA bych se i upřímně těšil, kdybych v té době současně nebyl zase o patnáct let starší a plešatější. Každopádně Stone mi touto podívanou nejen opět potvrdil, že je to režisérská extratřída, která nemá problém ani se třemi hodinami plnými dialogů, ale svým útočným projevem mi vložil do hlavy poměrně jasný názor na americkou demokracii, definovanou výhradně zlomyslností mocných (a teplých:-)) a vidinou vlastního prospěchu. A mezi tenhle "sajrajt" dokonale zapadl zodpovědný manžel a urputný detektiv Kevin Costner, úlisný padouch Gary Oldman, na muže orientovaný Tommy Lee Jones i obvyklý podezřelý Joe Pesci, jejichž skvělé výkony jen dotvářejí obdivuhodnost a historickou hodnotu JFK. 95% ()

JohnnyD

To, že je to konšpiračka by mi až tak nevadilo ako fakt, že je to úplne otrasne zrežírované a ešte horšie napísané. Rádovo tretina filmu sú flashbacky, čo je znamením mizerného scenáristu, ktorý nevie vyrozprávať príbeh cez prítomné scény, ale musí si vypomáhať dovysvetľovaním. Ďalším základným problémom je vizuál, ktorý vyzerá ako z treťotriedneho televízneho filmu. Replikovanie dobových záberov (s Oswaldom) je nedôveryhodné a dobový vizuál Stone navodzuje otrasným presvietením scény a teplými televíznymi filtrami. Dal som tomu hodinu a pol a i to bolo viac než dosť. Sfilmovaná strata času. ()

sheen

50ti leté výročí zastřelení JFK (22.11.2013). Jak si ho lépe připomenout? Pustit si výrobnou rekonstrukci případu v podání Olivera Stona, kde nás Kevin Costner naprosto strhne na svoji stranu. (DC verze) ()

petaspur

Nejsem odborníkem na téma Kennedyho smrti, ale hvězdičky musím dát za snahu se tímto tématem zabývat. Dokud se Stone drží ověřených fakt a buduje na jejich základě teorie, tak je vše v pořádku. Nepochybuju však o tom, že existují fakta, která jeho teorie vyvracejí, ale on je neuvádí a já je neznám. Proto můžu hru na pravdu hrát dál. Hra ale končí ve chvíli, kdy je jasné, že se už jen vaří teorie z vody a Garrison při procesu s Shawem obviňuje prezidenta, vládu i bezpečnostní složky státu (trvá to asi 30 minut, o Shawovi ani slovo a nikdo proti tomu nemá námitku). Můj celkový dojem je takový, že této teorii věřím asi tak stejně jako té oficiální (tedy hodně málo) a nejvíce jsem byl spokojen s plejádou hereckých es, která se promenádují před kamerou. ()

Pilda17

Spousta otázek a nic jiného, dalo se to čekat, protože J.F.K. je čistě jedna velká otázka. Tento snímek nevyřeší nic a jeho účelem to není. Vše jsou jen konspirační teorie, ale kde je pravda se těžko někdo dozví. Politická válka začíná být i v ČR, tak aby jsme tu také neměli pár podobných případů. Oliver Stone svou režijní kvalitu nezapře, jenže tou délkou je to přehnané. Naopak herecké výkony dokonalé a Kevin Costner v té době vynikal. Dojem není tedy nejhorší a divák si určitý obrázek o události vytvoří. Nejlepší je samozřejmě závěr, poslední hodina vysvětluje dost věcí a myšlenka není vůbec špatná.. 8/10 = 80% ()

Disk

Oliver Stone jako filmař je samozřejmě super, ale JFK je děsný film. Celé je to prolezlé konspiračními teoriemi, paranoiou, spiknutím vlády, tajných služeb a bůhvíčím ještě. Jim Garrison v podání Kevina Costnera je takový lepší Petr Hájek. Dost jsem u toho trpěl a měl několik chutí snímek přestat sledovat. ()

S.Quentin QUALE

Tenhle film jsem plně docenil až po letech. Není se čemu divit, protože k tomu člověk potřebuje mít hodně nastudováno, což jsem pochopitelně jako teenagerský mlíčňák neměl ani přibližně. JFK Olivera Stonea je dokonale sugestivním snímkem, který nezestárl od roku 1991 ani o minutu. Proč taky, když se odehrává v 60. letech 20. století, že? Forma je sice hraná, ale až dokumentaristicky přesvědčivá, čímž dokáže nahlodat i neznalého diváka. I přes to, že Stone dle mého dost spekuluje s motivem Kennedyho vraždy, tedy chamtivostí zbrojařských konglomerátů a mocichtivostí jeho nástupce Johnsona, tak já s jeho verzí sledu událostí v podstatě souhlasím a jsem o ní přesvědčený asi tak 10x víc, než že ho odpráskl vylítej komouš Oswald třema zázračnýma. Ostatně Zapruderův film mluví sám za sebe. Kdo se chce dozvědět, jak to proběhlo, jak to bylo vyšetřováno, jak to mohlo být doopravdy, nechť obětuje 3 hodiny svého času, protože se to z tohoto dozví poměrně přesně. Brána k dalšímu samostudiu bude potom otevřená dokořán. Doporučuju spolu se souvisejícím dokumentem JFK: V zákulisí. ()

Ruut

No jde o úctihodné dílo a pracně zhotovenou mozaiku - koneckonců předlohou byl snad 20 000 stran soudních spisů … Ale, že by to byl film, s nimž chci trávit jakýkoliv večer? "Fanouškům" vraždy JFK spíše doporučuji nějaký nadupaný dokument. I když závěrečná dvacetiminutová Costnerova řeč má obrovskou sílu - Stone dovede být velmi přesvědčivý. ()

misterz

Výborne a pútavo prerozprávaný príbeh o jednej z najväčších prasačín 20. storočia. Stone si dal záležať a snímok obohatil veľmi uveriteľnými a presvedčivými dokumentárnymi vsuvkami, ktoré príhodne umožňujú každému divákovi urobiť si na celú vec svoj názor sám. Záverečné súdne pojednávanie a akési zosumarizovanie Garrisonovho pátrania bolo veľmi pôsobivé a racionálne presvedčivé. Určite presvedčivejšie ako predhodená smiešna verzia s chudákom Oswaldom. Keď už nič iné, obzrime sa spätne na typickú politiku USA (v tomto filme tak pekne načrtnutou postavou D. Sutherlanda) - to sú len samé politické špinavosti, klamstvá, rozvracanie cudzích vlád, dosadzovanie svojich ľudí, mocibažnosť zbrojárskych korporácií.... veď toto sa stále deje dodnes. Vo filme bola povedaná aj jedna veľká pravda - ...na hospodársky rast a ovládanie ľudí potrebujeme vojny.... Na domácej a zahraničnej politike USA sa od čias Kennedyho preto nič nezmenilo a každý v úrade vrátane neho musel a musí viesť nejakú vojnu, neexistujú žiadne výnimky. Inak málokto vie, že Zapruderov amatérsky film nebol jediný, ktorý nafilmoval tento atentát. 85/100 ()

ChewieDC

Jeden z nejlepších dokumentů v historii filmu. Oliver Stone na vás během tří hodin valí minutu po minutě tunu informací a vy nemáte ani chvilku oddech na jejich vstřebání. Pokud si oddych dáte, unikne vám mnoho klíčových věcí. Nevím, jestli to, co nám scénář podává, je skutečně podle pravdy. Ale je to zatraceně uvěřitelné a osobně beru film jako dokument zpracovávající skutečnou událost, založený na skutečných důkazech. Tady totiž nejde o žádné filmové herectví (s vyjímkou závěrečného proslovu u soudu, který byl značně filmový), ale o rekonstrukci faktů s herci. Je to jeden z mála filmů, který mi nedal během své stopáže oddychnout, pohltil mne a donutil přemýšlet, ačkoliv na to nebyl čas. Výtečná záležitost. ()

Goldbeater

Dokonale vykonstruované thrillerové drama, které je místy velmi temné a napínavé, čímž vůbec nedá znát svou délku tří hodin. Mně to uběhlo jako voda. Původně jsem si myslel, že JFK je biografickým snímkem o Johnu Kennedym, ale teprve až po začátku jsem se dozvěděl, že jde o vyšetřování tajuplného atentátu. Skvělé herecké výkony v čele s Kevinem Costnerem zdobí tenhle parádní snímek. Po celou dobu jsem byl napjatý a překvapený, jak až mě může vyšetřovací film bavit. Závěr u soudu patří k nejmrazivějším scénám celého snímku. Musím říct, že toto se Oliveru Stoneovi opravdu povedlo. ()

kingik

To, co tomuhle filmu nejvíce ublížilo je jeho neúměrná stopáž a zkreslování či případné překrucování známých faktů a neustále znepokojivě provokativní ton ve Stoneově režii je naopak velkým kladem. Kevin Costner svou postavu hraje s velkým přehledem a i ostatní herci podávají nadprůměrné výkony, ale přesto JFK není natolik přesvědčivým filmem. Stone dokáže i průměrného diváka vtáhnout do děje, servíruje náročnou politickou látku přehledně, ale nevyvaroval se již své klasické chyby a sice to že se stal opět soudcem v tomhle nelehkém rozhodování na čí straně je vlastně pravda. A to se mu vymstilo. JFK je pak ve výsledku velmi dobře natočen, ale hledání pravdy je zde podáno velmi zkresleně a neznalý divák na to bohužel skočí. 60% ()

Webb

Až tak kvalitně natočená rekonstrukce, že i přesto že má snímek něco málo přes tři hodiny, ani na chvilku nenudí. Skvělá a až neuvěřitelně podrobná práce sbírání střípků a skládání z nich rozsáhlou spikleneckou mašinérii. [8/10] (Alcor, Camelot, Ixtian, Canal+, Regency, Warner Bros.) (Čb./barevný /// Produkce: A. Kitman Ho, Oliver Stone /// Scénář: Oliver Stone, Zachary Sklar podle knih Crossfire: The Plot That Killed Kennedy Jima Marrse a On the Trail of the Assassins Jima Garrisona /// Kamera: Robert Richardson /// Hudba: John Williams /// Oscar: Robert Richardson (kamera), Joe Hutshing, Pietro Scalia (střih) /// Nominace na Oscara: A. Kitman Ho, Oliver Stone (nejlepší film), Oliver Stone (režie), Oliver Stone, Zachary Sklar (scénář), Tommy Lee Jones (herec ve vedlejší roli), John Williams (hudba), Michael Minkler, Gregg Landaker, Tod. A. Maitland (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

dzej dzej

Další z kousků velké skládačky dějin Spojených států dvacátého století očima Olivera Stonea. Precizní forma a dechberoucí rytmus vtáhnou diváka nekompromisně do děje (podobně zručným vypravěčem spletitých příběhů je pouze Martin Scorsese - viz Casino) a i přes nepřeberné množství objevujících se postav spolehlivě udrží jeho pozornost. JFK je politický thriller postavený na skutečných událostech, oproti objektivnímu nahlížení "ze všech možných stran" se Stone zřetelně přiklání k jednomu (ostrému úhlu pohledu). JFK je tak daleko více než popisem režisérovou interpretací, jejímž jádrem je teorie spiknutí státního návladního Jima Garrisona, která napadá nejen dogmaticky přijímanou zprávu Warrenovy komise, ale také celý americký demokratický systém. Stoneův film je uměleckým dílem a mimo to se stává součástí historie - je jedním z nejvýraznějších a nejkomplexnějších odsudků Warrenova mýtu v "pogarrisonovské době". Události osudného 22.11.1963 se stávají podkladem pro studii morálního vývoje Ameriky a mementem konce amerického snu (po válce v Korei a McCarthyovských honech na čarodějnice přichází karibská krize a na dveře začíná klepat Vietnam). Smrt JFK otevírá Pandořinu skříňku vydírání, vražd a zametání důkazů pod stůl - v těchto aktivitách si CIA a FBI v ničem nezadají s mafií. Stoneův postoj je zřetelný - jeho film glorifikuje postavu JFK, jehož smrt otevírá cestu amorálnosti a chaosu. Osudy prezidenta ("Jeho mozek se někde ztratil"), i jeho "blížence" Lee Harvey Oswalda (velmi trefné přirovnání jeho příběhu k příběhu Josefa K. z Kafkova Procesu) jsou součástí tragikomických dějin, které se Oliver Stone svými subjektivními filmy snaží pochopit... ()

Tsuki

Na to, že politická tématika není obecně mým šálkem kávy, musím říct, že posledních pár let jsem schopná docenit příběhy, které jdou v rámci politiky (a třeba demokracie) k jádru věci a dokážou tak člověkem pohnout na jakési základní úrovni, kterou vidím jako nejdůležitější. Film JFK je jeden z takových filmů a otevírá téma atentátu na prezidenta Kennedyho s tím, že se snaží skrze reálné historické události a postavu Jima Garrisona rozklíčovat pozadí tohoto atentátu – tj. skutečnost, která dodnes není zcela vyřešená a odtajněná. Pro neameričana není lehké se zpočátku filmu zorientovat, ale postupně to do sebe začne zapadat a musím říct, že finální proslov hlavní postavy je brilantně provedený a má tu správnou údernost. Divácky rozhodně působivé. Osobně si cením filmů, které vedou k zamyšlení nad otázkami, které se týkají společnosti a nás všech jako lidstva. ~(4,1)~ ()

Anderton

Oliver Stone bol vždy veľmi nekonformný režisér, zjednodušene označený slovom ľavicový. To je ale blbosť takto ľudí označovať. JFK je jeho vrcholné politické dielo, ku ktorému podľa všetkého naštudoval veľa materiálov a vyňal z nich fakty a teórie, ktoré nám predkladá podobne sugestívne ako Däniken. My mu uveríme a povieme si, že to nemohlo byť predsa aj inak. Antirepublikánsky film. Máte zmluvy so zbrojovkami, tak si v tej vojne pokračujte. Parádna záverečná reč Kevina Costnera. Po druhom pozretí doplním, že Stone kombinoval filmové zábery nielen s dobovými, ale aj ním natočené, ktoré majú pôsobiť, ako dobové a je to vo filme priznané. Takže okrem obsahu treba uznať aj jeho technickú stránku. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)