J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

EnneX

Tenhle film jsem viděl již 3x a pokaždé mě prostě strhne. Oliver Stone je dokonalý režisér a Kevin Costner mě vždy překvapí svojí dokonalou rolí. Co se týká celé té myšlenky o vraždě jednoho z nejlepšího prezidenta USA, tak opravdu nemám pochyb o tom, že se to takhle stalo. Zajímám se o tuhle problematiku již nějaký čas a vše jasně dokazuje, že tohle není záležitost jednoho muže a podle politické situace, která v americe vládla je jasné, že za vším stál někdo vyšší, než jen jeden člověk jako byl Oswald. Pro mě jeden z nejvíce filmů a to díky tomu, že se nebál ukázat jiný náhled na věc celého atentátu. ()

jaňule

Zpočátku mě film nikterak nezaujal (asi v první půl hodině), ale pak jsem se do děje ponořila a dost mě pohltil. Ožehavé téma kolem J. F. Kennedyho zfilmoval skvělý Oliver Stone, který se snažil odhalit "záhadného" vraha JFK velice zajímavou a poutavou formou. Výborné herecké výkony jen ukazují na kvalitu tohoto počinu. 8/10 ()

peaceNwar

Strhujúce krimi s kontroverzným dejom a epickým rozuzlením tak, ako to má byť. Film napriek svojej stopáže ani na chvíľu nenudí, pretože sa jedná o veľmi komplikovaný príbeh, lepšie natočený film čisto o vyšetrovaní vraždy som snáď ešte nevidel a aby sme zo stoličky spadli už úplne, toto sústo nám podáva v balení odhalenia vraždy Johna Fitzgeralda Kennedyho. Uf. Osobne som náklonný uveriť neoficiálnym teóriám, pokiaľ nám tie isté úrady, ktorým by malo záležať na tom, aby sme im uverili, nepodávajú dôveryhodné vysvetlenie a častokrát zahmlievajú, ignorujú či falšujú fakty. Toto platí aj pri mnoho ďalších operáciách pod cudzou vlajkou, na tú najčerstvejšiu snáď máme každý svoj názor (normálne takýto tajnostkársky nie som, ale po zhliadnutí tohto kúsku, ehm...). Ale späť k filmu. Vo filme sú vhodne požité retrospektívy, scenár si Stone tiež napísal zručne na tak koémplexnú tému a všetkému vojvodia jeho presvedčovacie schopnosti, či skôr presvedčovacie schopnosti dôkazov predložených vo filme. Herci excelujú a hudba je hodná formátu jej tvorcu. Vzhľadom na to, že osobne tejto teórií verím, pretože mi nikto zatiaľ nepredložil lepšie zdôvodnenie, nemôžem dať za menej než päť hviezdičiek. Na záver uvediem niekoľko citátov, ktoré sa mi vryli do pamäte: "Čím väčšia lož, tým väčšia pravdepodobnosť, že ju ľudia zožerú." "Ak pravda umrie, nezostane nám už nič." "Boli porušené základné pravidlá bezpečnosti." "V CIA nikdy nekončíte. Ako vás čapnú, je to na doživotie." "Od roku 1961 bolo jasné, že Kennedy nechcel viesť vojnu v Juhovýchodnej Ázií." "My, občanie, predstavujeme nádej." "Všetkých nás spojuje, že obývame túto malú planétu. Že dýchame rovnaký vzduch. Všetci chceme pre budúcnosť našich detí len to najlepšie. A všetci sme smrteľní." ()

Kalda69

Presne tohle je muj salek kavy a myslim ze to takhle nejak bylo (minimalne dukazy jsou proti oficialnimu stanovisku americke vlady a podporuji tuto teorii). Bohuzel jestli je to pravda tak od te doby uz neni americkym presidentem clovek se svobodnou vuli (v tomto filmu je ukazano proc) ale jen nastrcena loutka kterou ovladaji TI v pozadi a uz je jedno jestli CIA, FBI nebo NSA, bohuzel :o( ()

Misterioso

Oliver Stone mě vždycky uměl vtáhnout do svých filmů raz dva. Stejně tak jako mě umí přesvědčit o jeho "pravdě", která zde působí velice věrohodně. Kvalitních politických thrillerů je jako šafránu, ale tenhle naštěstí "šafránem" je. Výborně natočené a sestříhané drobky a drobečky o atentátu na J. F. Kennedyho. Kamera, hudba, herci - vše na jedničku. Hlavně Kevin Costner pak podává jeden ze svých nejlepších výkonů - hlavně jeho dlouhatánský proslov u soudu bere dech. Oliver Stone tohle prostě umí. ()

DonFrolimo

Velký film o velké zemi... to myslím bez patosu (který tam ovšem nechybí). Společenská (sebe)kritika skrze velké umění: pokud je toho velká země (tudíž s velkým množstvím špatností) schopna, je opravdu velká. A co se onoho umění týče, Stone je natolik přesvědčivý (jak to bylo doopravdy ponechme stranou), že prostě nevidíme dokonalý politický thriller, ale epický příběh o hledání pravdy, epický příběh, který - a v tom je to umění - vidíme jako pravdu! A to opět bez ohledu na to, že Jim Garrison a jeho vyšetřování jsou skutečné dějiny. Neznám jiný film o spiknutí, který by dokázal vypovídat s takovou silou, aniž by budil rozpaky svou konspirační konstrukcí. Stone sice ve filmu nezapře svoje politické přesvědčení (spíše opačné tomu mému), ale i tak jsem mu to sežral i s navijákem a ještě mu za svoje chycení aplaudoval. A tím se podle mě opět prokazuje jeho ohromný talent. ()

StinkingPooh

Oliver Stone nám servíruje svojí verzi atentátu na prezidenta Kennedyho. Podává příběh prostřednictvím životně hrajícího Kevina Costnera. Těším se, až se odtajní archivy americké tajné služby a na veřejnost snad pronikne „pravda“ a budeme tak moci posoudit v čem měl pravdu a v čem se mýlil. Film mě původně vyděsil svojí délkou stopáže, a i když je plný dlouhých monologů (například výtečný Costner před soudem) tak se vůbec nevleče. Herecky bravurnímu Costnerovi, sekundují Joe Pesci, Kevin Bacon a T.L.Jones, který je v paruce ve filmu téměř k nepoznání! ()

kacer4

Trojhodinový film je na mňa predsa len veľa, hoci to nebola strata času. V prvom rade chcem zatlieskať kvalite strihu. Ten sa mi asi najviac ľúbil. Samozrejme herecké výkony mali najmenej možných chýb, hlavne Joe Pesci sa mi páčil, hoci hral homosexuála, čo mi väčšinou vytvorí negatívny pohľad na postavu. Samozrejme scenár, kamera, réžia atď. boli perfektné. No predsa sa mi to zdalo pritiahnuté za vlasy, aj keď nepoznám príliš okolnosti Kennedyho zabitia. Myslím, že takýchto konšpiračných teórií je na svete veľké množstvo, ale nie sú také významné a známe ako atentát na Kennedyho. Ale aj tak to beriem. Rozmýšľam, či dám 90 alebo 80%. Ale dávam 90 za to, že ma film zaujal a asi ma prinúti prečítať si niečo o činnosti Kennedyho a o atentáte na neho. ()

vofo

Jeden z mých TOP 10 filmů, který si rád jednou za čas pouštím. Úžasná podívaná. Brilantní režie a skvělé obsazení je zárukou parádního filmu. Stone je vynikající režisér co se konspiračních teorií týče. A zde mu věřím každé políčko filmu. ()

Brundisson

Pre mna tento film znamena strašne vela.Teme atentatu na J.F.Kennedyho sa venujem da sa povedat polku svojho života a je to pre mna isty druh fetišu. Dodnes neviem pochopit prečo sa američania tolko rokov nechavaju oblbovat a nežiadaju zverejnit všetky tajne dokumenty o atentate.Ved každy len trochu logicky uvažujuci človek nemože pri tom množstve nesediacich dokazov uverit ze L.H.Oswald je jedinym a pravym vrahom Kennedyho. ()

Desmi

Tahle Stoneova teorie se mi docela líbí ! Problém je v tom, že nevím, nakolik je ta "teorie" založena na pravdě. Jinak dramatické a zajímavé to rozhodně je, jen jsem byl občas z toho neustálého deště nových a nových informací trochu dezorientován.. ()

Trinculo

Kdybych diskuzi ohledně důkazů a atentátu na JFK neznal už z dřívější doby, tak bych byl nadšený. A takový byl i smysl filmu, připomenout tuto nejasnost. Nutno říct, že se to povedlo a i na základě tohoto díla byly předčasně odtajněné některé dokumenty. ()

SuzieS

pardon, ale je to nuda k uzoufani. nescetnekrat jsem se na to pokousela divat a pokazde jsem u toho usla. Nedokoukano, mozna za par let tomu dam jeste jednu sanci... ()

unclejack

Vražda Johna Fitzgeralda Kennedyho je záhada sama o sebe. Neverím, že sa dakedy dopátrame riešenia alebo dokonca vysvetlenia od CIA čo sa týka všetkých nezrovnalostí... každopádne pre kontroverzného Olivera Stonea sa jeho atentát stal dobrým materiálom k nakrúteniu tohto výnimočného filmu. Spracovanie sa pohybuje na vysokej úrovni a celkovo je film dobre poskladaný, čiernobiele pasáže perfektne zapadajú na svoje miesta a vôbec nepôsobia rušivo. Okrem samotného Stonea - ktorý udržuje pozornosť diváka čo to ide - je samozrejme najväčším kladom cast. Kevin Costner, Sissy Spaceková, Gary Oldman, Tommy Lee Jones - jedna z mojich najobľúbenejších úloh pre Tommyho - Kevin Bacon, Vincent D Onofrio a aj Jack Lemmon, tí všetci diváka potešia účasťou, hoci niektorí len veľmi krátkou. Stone ponúka jeden z možných pohľadov na atentát na JFK - tak ako ho videl Jim Garrison. Je len na samotnom divákovi, či túto verziu príbehu prijíma. ()

beatjery odpad!

„Drama / Thriller / Historický / Životopisný“, tak tato charakteristika je stejně fabuloidní jako Stone sám, stačilo by jedno jediné slovo a tím by bylo „Propagandistický“. Možná je to moje profesionální deformace, že vlivem zájmu o moderní dějiny a totalitní ideologie obzvlášť vidím propagandu i Pyšné princezně a Pekařovu císaři a ona tam skutečně je, to aby mě někdo nevinil z paranoii. Jednoho paranoika zde ale máme a tím je tvůrce sám. Stone se zřejmě zosobnil v Kostnerovi a dal průchod svým bludům. Jak to někomu může připadat dramatické nechápu. Kostner s dýmkou jako Holmes rozlouskne po třech letech a přečtení milionu literatury komplot hodný Aktů X a na této úrovni je to asi nejvíce stravitelné, avšak životopisný a historický??? V tom případě jsou FlintStoneovi také historický film. Dát Stoneovi do ruky prasečí kost, vyhrabanou mým krysaříkem na dvorku, vůbec bych nepochyboval, že výsledná odhalení budou podobné tomuto nejapnému dílku. Všechna klišé útrap jaké kryptofašictická Amerika připravuje svým občanům jsou zde – odpudivé typy tahající za nitky vedoucí do nejvyšších pater osnujících konspiraci, jednoruký černoch pracující pod knůtou amerického vězeňského systému zosobněného kovbojem držícím brokovku ve slunečních brýlích na koni, zde režisér však nedomyslel černošskou chůvu v rodině hlavního hrdiny, který ji určitě vykořisťuje, tak to alespoň zachraňuje tím, že tato prohlásí, „Nikdy jsem tomu (oficiální verzi o osamělém střelci) nevěřila“ … No baže věru dlouho jsem se nekoupal v takové klišoidní, na první signální reagující, žumpě. ()

Miko55555

Film o jednej z najväčších lží v histórii USA, a to zabitia prezidenta Kennedyho. Ohromne silný film, po ktorom si uvedomíte, aké majú naše vlády moc nad nami všetkými (bez ohľadu na to, či je teória z tohto filmu pravdivá) ()

RomanT

Nikdy by mě nenapadlo, že bych u nějakého filmu napsal, že mohl být o 3 hodiny kratší. Ale stalo se, v JFK se vše podstatné odehrálo v posledních 25 minutách. Závěrečný proslov byl sice úchvatný, ale zbytek filmu nevyvážil. ()

Polter1

Nemôžem slovami vyjadriť množstvo pocitov, ktoré sa ma zmocnili po zhliadnutí tohoto filmu. Je to hnus?šok?zdesenie?Ten človek chcel zmeniť svet k lepšiemu, namiesto toho bol surovo zavraždený, ako špinavý pes. Kde sa vytratili skutočné hodnoty, ako dobro, láska, spravodlivosť. Myslím, že to nie je len o JFK, ale aj o neviditeľnej štátnej moci, ktorá ukrytá za oponou ťahá nitky ekonomického a spoločenského života všade vo svete , aj v súčastnosti. Film bol naozaj skvostne natočený s výbornými hereckými výkonmi / Costner, Bacon, Jones, Pesci /. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)