J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

mi-ib

Film v důsledku působí velmi staticky, tedy neakčně, a ukecaně. Ten konec závěrečné řeči se taky trochu zvrhnul, ale já mám konspirační teorie rád. Taky proto už teorie spiknutí kolem vraždy Kennedyho pro mne nebyla tak šokující a docela dobře bych ji věřil. Ale dokážu si představit, že v roce 1991 muselo jít o absolutní bombu. Né tak filmovou, jako informační. Hádám, že lidem byl snad poprvé masově nabídnut nový pohled na to co se kolem nich děje. Téma vítězí nad zábavnosti zpracování. ()

Biopler

Výborne spracovaná téma, detailné informácie, mnohopočetné flashbacky. Klobúk dole pred Oliverom Stoneom. Minimalistický Williamsov soundtrack, mnoho známych hereckých tvárí, starší, mladší. Normálne som cítil, že keď sa zíde elita ako Costner, Lee Jones, Oldman, Pesci, alebo komici Lemmon s Matthauom, tak to o niečom svedčí. Že aj im vadí zahmlievanie minulosti, že chcú, hoci aj maličkou rolou prispieť. Zo snímku cítiť vlastenectvo, pravé, ktoré si ctí morálku a spravodlivosť, a raduje sa z pravdy, nie to, mnohokrát videné, na ktoré sa Američania hrdia, alebo hrdili. Nech vás neodrádza 200minutová stopáž, stojí to za to. ()

Torgal

Manipulatívne natočený dokument, čo sa tvári ako regulérny film (alebo film tváriaci sa ako dokument? ťažko povedať). Na Stoneovu hru som ale pristúpil a nechal sa zahltiť množstvom mien a súvislostí. Costnerov polhodinový záverečný monológ bol špičkový, ale celkovo mal film neskutočne prepálenú stopáž. Rovnaký efekt by režisér dosiahol aj keby hodinu vystrihol, aspoň by som sa medzi tými tonami mien nestrácal. Výborný herci. 7+/10 ()

Stíba

V první řadě spičková fimařina hned s několika opravdu labužnickými úseky a v té druhé strhující kontroverzní konspirační výprava s kterou si Stone vyhrál do nejtitěrnějších detailů. Best political drama ever. ()

Jakubik

Problémem zůstává, že se skutečnou a jedinou pravdu nikdy nedozvíme. Nic nám ale nebrání ztotožnit se Jimem Garrisonem potažmo se Stonem. A já nemám důvod s ním nesouhlasit. Neříkám, že úplně ve všem ale souhlasím. To je ale ovšem věc na jiný server. Film může většinu lidí odradit tím, že je 190 minut dlouhý anebo v případě režisérské verze dokonce 206 minut. Já jsem viděl tu režisérskou. Na to, že jde v podstatě jen o dialogy a v příběhu figuruje spousty jmen tak film ani na chviličku nenudí. Sám jsem byl velice překvapen. Další silnou stránkou filmu je to jak je všechno hezky přehledné a i když figuruje ve filmu spousty jmen a charakterů je vše krásně přehledné. Za toto může nejen Stone, který neskáče z místa na místo ale i fantastičtí herci s Costnerem v hlavní roli. Ve vygradovém závěru, kdy Costner pronáší svůj nejdelší monolog se mi doslova zastavil dech. Nemám, co bych filmu vytknul… ()

NightPorter

Perfektni Oldman, solidni Costner, ultraodporna scena, kde buzikuci Bacon s Tommy Lee Jonesem na sebe mavaji prstikem :-D Kazdopadne ale brilantni rekonstrukce vysetrovani po 11. zari asi 2. nejvetsi lzi v americkejch dejinach. Nebo se pletu? ()

tranquill

Ač nejsem nějak interesován americkými politickými aférami a film je opravdu dlouhý, je především třetí část při samotném soudním jednání zajímavou a je třeba se nad ní zamyslet. A nedělat si iluze o tomto "svobodném a demokratickém" koutu Země! ()

Ozzy2

Ne, nepatřím sem....198. nejlepší film, tuhle utahanou, předimenzovanou sračku jsem prostě nedokoukal.Tři hodiny spekulací o hovně je prostě moc. ()

gazogazo

DC skoro 4 hodiny a stejně to uteklo. Old fashioned thriller na kterej jsem se chystal tak dlouho až jsem ho viděl. Na zadek z toho člověk nepadne, ale je to fajn. ()

dalziel

Niečomu tak skvelému už chýbaôllo len odhalenie skutočných vrahov.Celé osadenstvo vo vrcholnej forme a na vrchole svojich kariér.Ešte raz, je to niečo skvelé. ()

Fat'Fatal

Spousta smrtí známých osobností je zastřena konspiračními teoriemi, ale ta o zabití JFK je jedna z největších. Těžko říct, jak to doopravdy bylo, spis jsem nečetl a na tom náměstí jsem taky nebyl. Četl jsem jen internety a nějaké knihy, případně viděl filmy. Nebudu tedy soudit pravdivost, mám rád ten slogan od EA Sports - Challenge everything, takže to, čemu věřím já nebo tady Oliver, je mi celkem fuk při celkovém hodnocení tohoto filmu. Byl docela napínavý i přes svou delší stopáž, herci jsou přesvědčiví, vypíchl bych Joe Pesciho a Gary Oldmana, opíchal Kevina Bacona a zapíchl slizáka Tommyho Jonese. Kevin Costner docela šel. Píšu, že je docela napínavý, ale člověk se musí snažit, pořád se mluví a mluví a přitom nic neděje. Definoval bych to tedy tak, že napínavost si určuje každý divák sám. Ocenil jsem i dobové materiály. Řemeslně pěkně odvedený film, ale čekal jsem trochu víc. Možná víc odvahy režiséra. // EN, CZ SUB ()

pistik

Vyborna politicka dráma, ktorá ani napriek takmer štyrom hodinám nenudí. Hlavne drtivý finiš patrí k jedným z najlepších v žánri a hravo sa vyrovná tým najlepším právnickým filmom ()

vovarano

Nemám vôbec rád filmy o spiknutiach a vŕtaní sa nejasnostich ale tento ma naozaj dostal a 189 minút mi ubehlo ako keby to boli iba tri hodiny.... ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)