J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

krabatt76

"Nikdy jsem si neuvědomil,že je Kennedy tak nebezpečnej pro mocný...Proto? ".._.._..." TO JE TA OTÁZKA ! ...PROČ ?!!...JAK a KDO ,je jen divadlo pro veřejnost...Oswald,Ruby,.....Hádejte..je to hra..alespoň Vám unikne ta nejdůležitější otázka...PROČ ZABILI KENNEDYHO ?, KDO TÍM ZÍSKAL ? (!!!!!!) , KDO TO MOHL ZARETUŠOVAT ? K-D-O ??!!!!".................................................................................... (a já krabatt76 , si dovolím zaspekulovat...Zbankrotovaná Argentina,Řecko,Irsko,Island,Španělsko.etc Nejsou to STÁLE ti samí ? Aristokratičtí zločinci co si předávají know-how snu o budoucí světovládě z generace na generaci? Ti cyničtí banksteři s nulovou empatií ke slabším,ale s obrovskou psychopatickou touhou či cílem stanou na Olympu ? Spousta otázek.... ) ()

Rokle

Po hodině jsem to chtěl regulérně vypnout, pak se ovšem něco změnilo. Z pouhých faktických (i když hodně demagogických) popisovaček vykoukl lidský příběh, který se mi začal líbit a detailní půlhodinová závěrečná řeč potvrdila Stoneovy kvality. Podruhé bych se asi těžko prokousával úvodní částí, každopádně určité pasáže a otevřená kritická slova vůči mocenským praktikám uznávám jako pravdivá. ()

hororwatch

Jen stručně. Pro člověka, který se o danou tématiku zajímal už dřív musí být tohle doplňující poučný zážitek. Nicméně pro člověka, co to zná jen povrchově, čili pro mě, je to místama až moc konkrétní. Většinu filmu se tam jen chrlí jména a souvislosti, do nichž se člověk snadno zamotá. Z mého pohledu by to bylo lépe uděláno, kdyby to bylo víc do toho thrilleru, popř. bych tam uvedl i krimi a více hraní, než-li se zaobývat tak moc tou životopisnou stránkou filmu. Je mi jasné, že to je jen mé přání a že by zas tato verze zklamala ty, kteří dotáhli hodnocení tohoto filmu k tomuto číslu. Čekal jsem prostě, že tam bude víc toho zastrašování, víc názorných vražd apod. Já ten film beru jako obohacení tématu, který mě až zas tak nezajímá a v podstatě až na konečné soudní líčení mě to moc nebavilo. lepší 3- slabší 4( za Costnera) ()

P.J.2

Mno tak tohle je pecka, filmový dokument v čele s báječným Kevinem Kostnerem, doplněný o neméně bravurní herecké výkony (Jonec, Oldman, Pesci atd.) nám servíruje svět, jak jiř bylo řečeno, kde černá je bílá a bílá zase černá, svět plný intrik, špionáže, strachu a odhodlání. Svět ve kterém nic není skutečné. Stone natočil svuj Opus, který ho vystřelil mezi hvězdy a je to dobře, protože tyto filmy by se měly točit častěji se stejnou poctivostí a láskou jako je právě JKF. ()

BOURQUE

Parádne a precízne natočený film s výbornými hereckými výkonmi. Viac k tomu nemám čo dodať, možno len toľko, že tie 3 hodiny fakt rýchlo utiekli... Osobné hodnotenie: 98% (*****) ()

Evander

Pravdu o atentátu na Kennedyho dnes už asi nikdo nezjistí... Nicméně tento napůl film, napůl dokument je zajímavý, a to nejen výkonem Kevina Costnera a ke zhlédnutí ho mohu doporučit. ()

Ombak▼Penari

Rozsah snímku a především neskutečná nálož informací v dialozích, které často působí jako střelba z kulometu, nutí k absolutní pozornosti po celou dobu sledování. Což je především na začátku trochu problém a sám jsem raději jednou snímek odložil a počkal si na lepší chvíli pro soustředěné sledování. Nicméně vír událostí a sestavování skládačky případu stejně postupně absolutně pohltí a finální řeč Kevina Costnera v soudní síni je naprostou pastvou pro diváka a dokonalým vyvrcholením. Po tak dokonale podaném výkladu bych uvěřil ve spiknutí až do nebes, i kdybych Kennedyho zabil já sám. ()

helloween93

Kontroverzní záležitost, ve které Stone servíruje divákům svůj pohled na pozadí smrti Kennedyho. Pomáhají mu v tom parádními výkony Kevin a ve vedlejších rolích Tl.Jones, Pesci, Sutherland. Obsahovou stránku lze těžko hodnotit, protože složka o Kennedym bude odtajněna prý v roce 2038, a to si asi budeme muset počkat. Každopádně pro populisty bude film totálním orgasmem. 5* ()

brumbrum

Dobreee; tazkeee.. Ale nic nove v podstate; a dnes velice aktualne, jak to svinstvo funguje vo svojej podstate, ked ludia len beru a zeru; Pismo o nich pise ako o tych, co im je pupok panom a hanba slavou. Takze nic nove a nanajvys aktualne, pred volbami u hamburgerov. 4* v pohode. ()

Asriel

Najlepsi film aky som videl. Oliver Stone je Pan Reziser. Williamsova hudba je nenapadna, ale skvelo dokresluje dianie na platne. A taky vyborny, herecky vyrazny ansambl nema ani Troy. ()

Miki68

Pamatuju si, že když jsem poprvé viděl tenhle film, tak jsem seděl v kině jako opařený a vůbec nevěděl, čemu věřit. Ale bylo to tak sugestivní, že jsem to dlouho nemohl vytřást z hlavy. Prostě - Oliver Stone... ()

Yomega

Oliver Stone je pro mě jeden z nejzáhadnějších režisérů, dokáže natočit totální odpad typu Alexandr Veliký, nechutné a nemorální Takové normální zabijáky, vizuálně skvělý, ale jinak sterilní Vítězi a poražené a na druhé straně skvosty jako Četa nebo právě J.F.K. U filmu jsem i přes jeho monstrózní délku ani nedýchal a při soudním přelíčení, kdy Jim Garrison pouští zpomaleně detailní záběr osudného zásahu a ukazuje nesmyslnou dráhu „magické“ kulky jsem byl doslova uhranut tím co se dělo ve filmu a i kdyby vedle mě padaly trakaře, nedonutilo by mě to se od filmu odtrhnout. Ať už je Stoneova vize pravdivá, či nikoliv, podává to tak přesvědčivou a reálnou formou, že v době kdy je pravda uložena pouze v archivech CIA nám nezbývá než mu věřit. Mimořádný filmový zážitek i díky skvělému Costnerovi. ()

Meiers

Velká paráda v podání Olivera Stonea a Kevina Costnera o spiknutí proti prezidentu Kennedymu. Musím pochválit faktografickou propracovynost filmu. Upřímně JFK se stal obětí sviňské politiky vlastní země a lobbistů tahajících za nitky vysoké politiky. USÁky nemám vůbec rád pro jejich zabedněnost a konzumitu a upřímně nechápu jak mohla média jen tak sežrat i s naviákem takhle děravou aféru. Každopádně Stone je taková nevymáchaná huba hollywoodu, která se nebojí komentovat jakékoli ožehavé téma, což je mě velice sympatické. Jen tak dál Olie. P.S. Vytkl bych přetaženou stopáž, bo fakt to bylo dlouhý jak týden před výplatou ()

Jeand´Boa

Brilantní drama, které nabízí určité odpovědi...zejména na otázku, jaké je jedno z nejlepších dramat, které se týká významné politické okolnosti...film, kterému nemám co vytknout, jelikož všechny osoby, které se na něm podílely, odvedly brilantní práci...takto se má dělat filmařina, takto se mají herci projevovat...takto se mi to líbí... ()

Lucas87

Tak tento film se zaobírá dodnes tajemným tématem, a tím je atentát na J.F.K, Kevin Kostner a Tommy Lee Jones podali velice dobré herecké výkony, Filmy od Olivera Stone jsou prostě vždy takové propracované, tato událost z listopadu 1963 bude dlouhá záhada a není jisté, že bude objasněná i po zveřejnění dokumentů CIA, FBI. Tento atentát odstartoval Orwelův svět popsaný v díle 1984, ano Kennedy šlápl na nohy těm co podporovali výdaje na válku, snažil se sjednotit svět a zadělat na konec studené války a to se mu vrátilo v té nejhorší formě, tato doba byla velice divoká, J. F. Kenndy, jeho vrah, Martin Luther King a pak v roce 1969 i jeho bratr Robert, později např. John Lennon, a taky neúspěšný pokus o atentát na prezidenta Reagana. Ty okolnosti zadržení Oswalda se mi nikdy nezdály, i pak odplata na Lee Harvey Oswaldovi za kennydyho manželku. Té oficiální zprávě mohl věřit jen blázen, pokud by viděl mnoho autentických záběrů od svědků události, ale vše se zahladilo nastavila se oficiální verze a televize,tisk to prostě roznesly podobně jako chřipku. Mnoho lidí ve světě vyčítá Gorbačovi konec SSSR, protože mocní a milovníci armády nebyli jen v západním světě, studená válka byla hra, která sypala určité skupině vyvolených. Dnešní svět není o dost lepší, možná i daleko horší dnes s námi také manipulují média, abychom jako tupé ovce podporovali okupační mise NATO, i když všichni víme, že se jedná jen o ropu. Jsem rád, že sem mohl vidět popsání skutečné události někým, kdo si na ten atentát udělal vlastní názor na věc. ()

kabel

Dokonalé zpracování jedné snad z největších záhad minulého století. Stone opět nezklamal svou úžasně pojatou konspirací. "What is past is prologue." ()

fraktal

Za naprosto nejúžasnější na USA (jejíž vládě nevěřím ani nos mezi očima) považuji, že je možné tam takovéhle snímky vůbec natočit!! Ale ostatně Kouř vzniknul také ještě v ČSSR, takže vlastně nemusím ani příliš závidět. ;-) PS: Velice smutné události. Velice smutný film. Zkuste si představit svět, jak mohl vypadat. (Souhlasím s režisérem, že "od té doby šlo v americe vše šejdrem", jen bych to obrátil - vraždy bratrů K. nebyly revolucí. Byly naopak překažením rozbíhající se revoluce.) ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)