J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Cracker

Konšpiračné teórie sa dajú brať ako jedny z najpútavejších námetov a to hlavne keď ide o film ktorý sa týka skutočnej udalosti a tá udalosť je vražda amerického prezidenta. Porotcovia museli byť slepý, po Costnerovom prednese tomu musel uveriť snáď každý. Je mi stále záhadou ako sa im stále nepodarilo chytiť vraha J.F.K. keď len film vychádzal s takých záverov. Po filmovej stránke skvelé, tri hodiny mi ubehli ako voda priznávam že som mal pár hluchých momentov ale celkový zážitok bol pre mňa motivujúci. Oliver Stone to pojal na ten čas veľmi odvážne a som rád že neskončil ako niektoré reálne postavy s filmu. Prišlo mi možno až prehnané prirovnávať celú kauzu k fašizmu... Costner, Pesci, Oldman(chýbal mi tam už len Kevin Spacey) a vôbec všetci herci mi prišli skvelý. Na konci som ostal v nemom úžase ako z filmu tak aj z toho čo sa deje v (nie len) americkom ale aj našom súdnictve. J.F.K. chcel zmeniť svet ale svet sa zmenil sám, škoda len že nie tak ako to plánoval... ()

Nassau

Hodnotím plným počtem, protože filmů, u kterých se člověk musí zamyslet je málo. Těžko říct, jak to vše ve skutečnosti proběhlo. Film přináší pohled Olivera Stona, i když účast několika desítek odborníků by mohla o lecčem svědčit. Uvidíme, jestli se vůbec někdy veřejnost dozví pravdu. Na to si musíme počkat, i když o tom upřímně pochybuji. Up is down... Black is white. (90%) ()

CSSML

Třech hodin strávených s tímhle filmem rozhodně nelituji. Po zhlédnutí tohoto filmu na TV, je jediné správné řešení tu satanovu bedýnku vyhodit, neboť jak se zde dovíte, je plná lží. Jedná se v podstatě o dokumentární film, který na vyšetřování vraždy prezidenta J. F. Kennedyho odhaluje fungování americké demokracie, společnosti, medií. Navíc obsahuje zcela obecné poselství o hledání pravdy. Přestože obsahuje množství důležitých informací, neuvádí jednu zásadní, kterou se dočtete i na wiki: „Ministerstvo obrany Spojených států amerických připravovalo, ale nakonec neuskutečnilo Operace Northwoods z roku 1962, jež zahrnovala únosy letadel a potopení amerických lodí a měla za cíl získat podporu pro americkou invazi na Kubu. Operace byla schválena náčelníky štábu, avšak zamítnuta prezidentem Johnem F. Kennedym.“ Proč je to zásadní? Protože to co film ukazuje, není nějaká náhoda, ale organizovaný postup. Už v roce 1962 plánovala armáda únos vlastních letadel, v roce 2001 k němu došlo a vojenská mašinérie se rozjela směr Afgánistán, Irák atd. – Bohu žel, většina lidí dává přednost pohodlné lži před pravdou, jejíž přijetí by po nich vyžadovalo změnu života. Věří raději, že jedna kulka způsobila šest zranění dvěma lidem, než by si přivodili újmu na pohodlném životě. Podobně věří raději smyšlenkám o zlých kardinálech, kteří nutí „svaté“ pokoncilní papeže vydávat heretické dokumenty, líbat korán, navštěvoval synagogy a omlouvat se muslimům, než by si přiznali, že papežové jsou na štíru s katolickou vírou. ()

Jaccobos

Jedinou nevýhodou je snad délka celé té výpravy za morálním odhalením pravdy. Konspirativní až takřka existenciálně naléhavý charakter snímku nutí člověka nejprve k extrémně pozornému a bedlivému zaměření se na detaily, ve kterých je schována pravda. Costnerova finální žaloba, ale i jednotlivé výkony během celé tříhodinové podívané se člověku dostanou pod kůži. ()

Lisabellla

Američan Oliver Stone má prostě svůj vlastní pohled na americké dějiny. Je to šokující a pro Američany jistě velmi pobuřující. Nicméně mně se ten jeho pohled vcelku líbí a tak jsem i díky tomu přetrpěla tříhodinový politický thriller. ()

Devadesát Dva

Roky jsem plánoval si tenhle film pustit, s tím, že Costner bude hrát JFK v dramatickým biopicu, nakonec se ukazuje, že je to vše post-JFK, teorie, rekonstrukce, jak to vlastně s atentátem bylo, samá politika, něčí zájmy, lidi, co kryjou něčí další zájmy. Pro mnoho lidí a Američanů-patriotů (a že na tom ujíždějí), je tohle pořád veliká skvrna v historii. Vděčné téma, nekompromisní poprava... ale jak říkal Bukowski, někdy je nejlepší nechat pravdu být. Je to samozřejmé, že někdo v tom měl zájem, že spousta věcí nedává smysl (dráhy kulek dokládají, že střelců muselo být více = spiknutí) ale nemůžete vztyčit prst a obvinit jednotlivce, za tímhle stojí skupina, která se maskuje za systém. Ale do roku 2028 nemůžeme vědět. ()

Zagros

Film JFK není o prezidentu Kennedym, ale o tom, co se stalo po atentátu na něj. Atentát na Kennedyho je jedna z nejvýznamnějších událostí moderních amerických dějin a zasáhla velmi jak všechny Američany, tak celý svět. Zároveň je to jedna z nejvíce zastřených událostí. Vyšetřování trvalo deset měsíců a přineslo spíše ještě více otázek než odpovědí. Kdo Kennedyho skutečně zabil? Bylo to spiknutí více lidí? Jaký byl důvod? Moc, peníze, válka? Jak v tom figurovaly domácí tajné služby? Na podobné otázky asi nikdy nedostaneme přesvědčivé a pravdivé odpovědi. Oliver Stone nám ve svém snímku některé z odpovědí naznačuje. Jestli je to pravda, nebo konspirace, je na posouzení diváka. Každopádně dokázal zrežírovat vynikající politický thriller. Pomalý rozjezd a velká délka můžou někoho odradit, to by ale byla chyba. Postupná gradace napětí je totiž skvělá a po pomalejším úvodu se dostaví místy až mrazivé napětí. U některých dialogů mi opravdu přebíhal mráz po zádech. Je skutečně možné, že to bylo spiknutí až obřích rozměrů, nebo je to všechno jen konspirační teorie? Poctivé čtyři hvězdy pro film, který ve mně bude doznívat ještě dlouhou dobu. ()

Hopper

Osobne ma skôr z prezidentských diel Stonea viac zaujal Nixon, ale prosím, nebudem sa hádať, ktoré dielo je lepšie. Aspoň na Costnera sa dá dívať. ()

BlueZero

Veľmi ma prekvapilo na tomto filme, že aj keď mal tri hodiny, bol pútavý a nenudil som sa, to pri tejto dĺžke je obdivuhodné. Je to pohľad na smrť J.F. Kennedyho. Konšpiračné teórie režiséra sú dosť obsiahle, možno majú v sebe aj niečo pravdy, možno nie ;-). ()

matthew.d

Tenhle film mě jen utvrdil v tom, že Američané jsou neonrmální, "fašistická" paka. Není to jen o minulosti a historii. Poukazuje na současnost a na chování vládních orgánů. Skutečně si po tomto filmu myslíte, že existuje demokracie? ()

cold

Skvělé, skvělé, skvělé. Když jsem o tom četl, tak jsem si říkal: "to bude hrozný 3 hodiny budou žvatlat o tom jak zemřel JFK", ale bohudík, že jsem se přesto na toto skvělé dílo podíval. Kombinace realných záběrů a natočených kousků je naprosto uchvatná. Rekonstrukce největšího spiknutí v "nejsvobodnější zemi světa" se povedla. A teď i chápu proč Oliver patří na černou listinu Holywoodských režiserů. 3 hodiny u kterých se zaručeně nebudete nudit a něco se i dovíte. ()

Peiper2

Levičácký pohled na 60. léta ve Spojených státech, který rozvíjí konspirační teorii zavraždění J.F.Kennedyho. Nápad je to velmi zajímavý a celé to působí jako by to byla pravda. Přes dlouhou stopáž jsem se u tohoto filmu ani minutku nenudil, hlavně závěrečný Costnerův proslov před soudem byl úžasný a hltal jsem z něj každé slovo. Herecké výkony jsou vůbec velmi silnou stránkou tohoto filmu - zejména Kevin Coster a Joe Pesci v jedné z menších rolí. Jenom snad ten přehnaný jednostranný pohled a zachycení Kennedyho jako spasitele mi trošku vadilo, každopádně za skvělé zpracování a nápad musím dát 5*. ()

Hanys_

Jedním slovem famózní. Stone to pojal hodně zajímavým stylem. Ty dobové záběry vkládány do filmu vůbec nepůsobí rušivě, naopak ho spíš docela oživují. Těch 206 minut uteklo jako voda, která sebou přinesla neskutečné množství informací a také snad v každém záběru nějakou známou hereckou osobnost a můj mozek stále šrotuje a zpracovává, to co viděl. No a jestli je scénář opravdu podle skutečnosti, tak asi začínám věřit na všechny konspirační teorie :) P.S.: Zpřístupnění dokumentů CIA bude ještě nejspíš pěkná sranda :) 95% ()

cab

Trihodinova vyprava do nedaleke historie americkeho lidu a jeji velke ikony JFK, jehoz pohnuty osud nabral rychleho a smutneho konce. Velmi volna a odvazna adaptace, ktera je tak dobra, jak moc je divak ochoten se do ni ponorit a uverit slovum, dukazum a obvinenim. 85% ()

1860

Velmi silný příběh a skvělá detektivka umocněna známou konspirací atentátu na J.F.K... To co každý z nás tušil, bylo hozeno na filmový pás a podáno s bravurou, kdy pak uvěření konspiraci je velmi lehké.. Když si pak ještě dosadím, kolik lidí je schopno zabíjet kvůli penězům a kolik kvůli slabé psychice, výsledek je zřejmý.. V tomhle filmu se sešlo všechno dobré, herci, režisér, silný příběh, emoce, nevidím důvod, proč nedat plné hodnocení.. Kdo to neviděl, o moc přichází, určitě si to (legálně:-) stáhněte, zaručuji, že vám tento snímek z roku 1991na disku nezapadne.. ()

provitamin

takže píšem svoj prvý komentár :) ako to v skutočnosti bolo s vraždou Kennedyho? je pravdou že ho opravdu zastrelil Lee Harwey Oswald ako je oficiálne známe, alebo je čosi pravdivé v konšpiračných teóriách prezentovaných o.i. aj v tomto filme? osobne si myslím že môžu byť pravdivé aj fakty prezentované v tomto filme, podobne ako môže byť dosť veľa pravdy v konšpiračných teóriách v súvislosti s WTC. ale vrátim sa k samotnému filmu. na môj vkus trochu dlhší ako by som si ho možno predstavoval, ale v zásade nemôžem mu nič podstatné vytknúť. najviac ma asi zaujala pasáž, kde hlavný hrdina rekonštruoval samotný incident (streľbu). ale napriek tomu, na konci som nemal pocit, že som videl niečo výnimočné, takže hodnotenie 80%. ()

Rssa

Kosťa byl na začátku 90. let v plné formě a je to znát i na výkonu v tomto filmu. JFK je další z kontroverzních počinů Stonea, ve kterém se snaží rozkrýt pozadí atentátu na prezidenta Kennedyho. A dělá to alespoň řemeslně dobře, obsahově je to z části fabulace a z části známá fakta. 80 % ()

Reckon

Brilatní snímek, kterému nevadí vůbec jeho délka. Ta uteče jak voda. Hlavně skrze perfektní herecké výkony. Závěrečný monolog Costnera je neskutečně udělaný (10/10) PS. Je to tak na 9 ale bodík navíc za to, že jsem uvěřil. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)