J.F.K.

USA / Francúzsko, 1991, 189 min (Director's Cut: 206 min, Alternatívna 181 min)

Réžia:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Kevin Costner, Kevin Bacon, Tommy Lee Jones, Laurie Metcalf, Gary Oldman, John Larroquette, Beata Poźniak Daniels, Michael Rooker, Ron Rifkin (viac)

Neworleanský státní zástupce Jim Garrison od počátku nevěří oficiální verzi o atentátu na prezidenta Kennedyho potvrzené zprávou Warrenovy komise, která vraždu označila za akt jedince. Podle jeho přesvědčení byl Lee Harvey Oswald pouze nastrčenou figurkou a atentát byl dílem spiknutí pravicových kruhů. Garrison s týmem spolupracovníků zkoumá všechny dostupné obrazové záznamy dallaského atentátu, jež potvrzují teorii o více střelcích. Další svědectví ho přivádějí na stopu skupinky pravicových kubánských emigrantů, ale nitky možného spiknutí vedou ještě dál k vysokým představitelům CIA a vojensko-průmyslového komplexu, kteří se obávali, že prezident Kennedy se po svém znovuzvolení odhodlá stáhnout americká vojska z Vietnamu. Řada výpovědí tuto teorii podporuje, ale nikdo nechce svědčit před soudem. Otřesen dalšími atentáty na Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho, se Garrison rozhodne obžalovat uhlazeného kubánského obchodníka Claye Shawa z přípravy spiknutí proti prezidentovi USA. Tento zatím jediný soudní proces v souvislosti s atentátem na Kennedyho má negativní ohlas ve sdělovacích prostředcích a Shaw je nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Otazníky kolem atentátu, který možná změnil moderní světové dějiny, stále zůstávají... (oficiálny text distribútora)

Phos4rus

Kdo se v tom ma ted vyznat. O vrazde JFK jsem si precetl uz 5 knih a videl jeden film. Bohuzel, nevim, ktery z tech 6 pripehu je pravdivy. nejvice me tedy zaujal tento. Ale abych podotknul neco k filmu. Oliver Stone je proste pan rezisre. Producenti tohoto filmu byli taky dobri machri, kdo dokaze sehnat( a hlavne pracovat) s tolika hvezdami najednou? Je zde krasne videt opravdove "mazleni" se s zabery. Jedine co bych doporucil, je divat se na film driv nez v 11 vecer. Do skoly(prace) se vam bude vstavat velmi spatne..:-) ()

Wormboy

PRESIDENT IS DEAD! LET US PREY! Skvost, majstrovke dielo,alebo neviem ako to nazvat...proste harmonia vsetkych sucasti a vysledok je takmer dokonalost... Avsak samozrejme z obsahoveho hladiska tento film predstavuje a prezentuje len jednu z mnozstva verzii vrazdy Johna F. Kennedyho. Mnozstvo teorii sa vsak ani nedalo obsiahnut lepsie ako ich len okrajovo sikovne spomenut:) ()

zette

To, ze Stone tocit filmy umi je jasne. Skvela rezie, kvalitni herecke vykony,dej bez zbytecnych patosu a vyber velice citlivych temat, to je to, co jej zdobi! JFK vse splnuje. Na maximalni pocet hvezdicek mi ale vadi absence 100% zaruky autenticnosti ( tak by ale o Kennedym nemohlo vzniknout nic ). Urcite vsak nepocituji zadne zklamani. ()

danecek24

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - cena (1) - *Nejlepší režie - Oliver Stone + nominace (1) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Kevin Costner, Nejlepší scénář - Oliver Stone ()

Pajky3

Milovníci konspiračních teorií a spiknutí se musí tetelit blahem. Velice chytlavý film rozplétající jednu z největších záhad nejen americké historie, tedy atentátu na JFK. Ať už to bylo jakkoliv, tak tenhle film rozhodně dokáže strhnout. Mě přikoval k obrazovce na celé tři hodiny a utekl jako nic, hlavně závěrečné soudní vystoupení Kevina Costnera. Skvěle obsazené (Oldman, Pesci, Bacon, Jones) a vážně povedené. Jen tomu na kvalitě dost ubírá český dabing, kde snad někdo musel mluvit víc postav a některé mladé postavy mají dost staré hlasy. ()

pakobylka

----- "Zvolte mě - a budete mít svou válku !" ----- Nemám na to, abych poměřovala pravdivost verze, kterou na základě vyšetřování státního zástupce Jima Garrisona převzal Oliver Stone. Neznám fakta - tudíž nemůžu soudit, které důkazy byly upřednostněny na úkor jiných, co je realita, co jsou domněnky - a jak s nimi bylo naloženo ... protože PRAVDA je element neobyčejně ohebný a VŽDYCKY se dá přizpůsobit. Nicméně vražda 35. prezidenta Spojených států amerických Johna Fitzgeralda Kennedyho nebyla nikdy zcela uspokojivě vysvětlena a prezentovaný úhel pohledu není až tak nepravděpodobný. V každém případě se jedná o podívanou mimořádně sugestivní a neobyčejně vhodnou pro všechny příznivce konspiračních teorií. Zápletka disponuje precizně vystavěnou a mistrně zpracovanou konstrukcí, takže vás pozvolna a nenápadně vtáhne do děje, abyste se stali součástí TÝMU, který postupně sbírá a skládá dohromady do široka rozházené střípky svědectví ... a spolu s ním došli k finálnímu hořkému rozuzlení - k závěru, který nikdy nebyl potvrzen. P.S.: Ať už byla realita jakákoli, ve světle dnešních dní se zahraniční politika USA jeví jako ... jako přes kopírák - v podstatě se vůbec nezměnila. Ještě před pár lety jsem si myslela, že už mi nezbyly žádné iluze ... o fungování světa ve stínu naší civilizace. Ve skutečnosti jsem jich měla v zásobě ještě spoustu - o to hlubší bylo mé rozčarování ... z TÉ "západní" politiky, která se halasně ohání klackem svobody a demokracie, protože dávno ztratila jakoukoli víru - či ideu ... když všechny své proklamované "hodnoty" směnila za KAPITÁL. ()

Juto

Vďaka svojmu umeniu a vášni robí Stone JFK vierohodným a svoju tézu o štátnom prevrate premieňa na obnovenú diskusiu ako to teda bolo? Film je pútavý a elektrizujúci. 9/10 ()

emo

Skvelý konšpiračný thriller, v ktorom ani neide o to, koľko je v ňom skutočných fktov ako skôr o to ako presvedčivo sú prezentované. Jeden z najlepšich filmov 90tych rokov, so skvelým scenárom, vynikajúcimi hereckými výkonmi a kalsicky Stoneovskou dokonalou technickou stránkou... Hudbu Johna Williamsa ani nie je treba komentovať... Film je aj v dnešnej dobe veľmi aktuálny a dokazuje ako Stone miluje Ameriku a jej ideály... ()

campix

To by nebyl Oliver Stone, aby si nevybral další velmi kontroverzní téma a nezačal se zase šťourat ve vlastní národní historii. Nedávno jsem četl v časopisu Epocha článek na toto téma a velice mě zaujalo, tak jsem přivítal Stoneovo filmové zpracování. Je jedno jestli těmto konspiračním teoriím věříte nebo ne, ale každopádně vás film zaujme. K plnému hodnocení mu u mě chybí opravdu málo. Mám jen pár námitek a to, že přesto že jsem se bavil a užíval jsem si sledování akce Jima Garrisona ( kterého hraje výborně Kevin Costner), tak mi přišla stopáž pohybující se kolem 3 hodin až příliš. Přesto téma je to zajímavé a podle mě bylo těžké shrnout celé dění i do těch tří hodin. Film je totiž přímo nabyt rozličnými postavami a ději, které stojí za to prozkoumat. Závěrečný půl hodinový proslov Kevina Costnera, byl úžasný. Samozřejmě to Stone pojal klasicky americky a nevyvaroval se některých nešvarů této kinematografie. ()

WolfR

Velmi kontroverzní a rozporuplné dílo, které není pro každého. Mě ovšem sedne. I díky dokonalé herecké sestavě. Pomalejší rozjezd vystřídá promyšlené politické vyšetřování provázané brilantními dialogy podepřené mistrným scénářem. Závěrečný Costnerův monolog už patří do síně slávy. To, co předvedl poslední půlhodinku je úžasné. Pro mě nejlepší film Olivera Stonea! 5 hvězd. ()

pankreminek

Možná nejdůležitější film vůbec. Nejde tu jenom o snahu dostání spravedlnosti tomu zasrancovi Kennedymu, ale jde o to otevřít oči lidem v nahlížení na vládu v záležitostech tak důležitých, jako je smrt hlavy státu (hlavně na tu americkou). "Kdo pláče nad Lee Harvey Oswaldem?" Tenhle film něco dokázal a je to dobře. ()

mortak

Tříhodinový brainwashing. Už v úvodní montáží mísí Stone naprosto otevřeně historické záběry s fikcí a roztáčí kolotoč konspiračních teorií. Zkuste si po shlédnutí filmu odpovědět, jakou roli ve spiknutí hrál Clay Shaw či David Ferrie? Nevíte? Není divu. Garrison o nich v závěrečné řeči vůbec nemluví. A přitom by film měl být hlavně o nich. Dozvíme se sice, že byli homosexuálové, že pořádali perverzní večírky s koksem a cosplay, nadávali na Kennedyho a Castra, a že Clay se snažil financovat nějaké to hraní na vojáky proti Kubě, ale o jejich skutečném propojení s CIA a vládou tu není ani slůvko. Oliver Stone stylem kopíruje tuto bolševickou propagandu.z roku 1928. Dělá to sice mistrovsky, ale výsledkem je pořád bulvární konspirační břečka. Tři hvězdy za tu profesionální zručnost, ale faktem je, že tento film divákem brutálně manipuluje a z části mu bezostyšně lže. ()

Flyer

Atraktivní téma, plejáda výborných herců a precizní Stoneova režie. Výsledkem je úžasné dílo, které díky takřka dokumentárnímu zpracovnání složeného z reálných a fiktivních záběrů působí opravdu přesvědčivě a divák si řekne, že takto to skutečně mohlo být. Trochu mi u tohoto filmu vadí až příliš dlouhá stopáž, myslím, že by zkrácení neuškodilo a prospělo by to jedině na zachování rychlejšího tempa. Zejména první hodinu jsem se totiž lehce nudil. ()

Splasher

Spíše než rekonstrukci samotné vraždy sledujeme důvod k znovuotevření kauzy JFK. Proto film obsahuje řadu informací a myšlenek, které se později nepotvrdily nebo byly vyvráceny. Film jsem si velmi užíval, protože jsem už dříve sám zkoumal všechna veřejně dostoupná data o samotném atentátu, včetně výstupů všech tří komisí. Ona magic bullet je ve filmu ukázána velmi nepřesně, což je jako hlavní důkaz velmi zavádějící. Uvítal bych film/dokument, který vezme v úvahu již všechna známá fakta včetně audionahrávky z policejní motorky; Hughsův, Nixův, ... film; veškerá fota z motorkády a pitvy; etc. No a Gary Oldman jako psychopatický vrah? Jak jinak. ()

Noviik

Napínavý film se skvělým hudebním podkladem od mistra Johna Williamse. Herecký koncert Kevina Costnera jde bokem hlavně díky události, která se skutečně stala. Události, která zahýbala celou Amerikou i světem. Události, která nepřestává fascinovat tisíce lidí na celém světe. Události, která bude za několik desítek let jistě uveřejněna. Skvělá záležitost! ()

Mol

Mno určitě to má k pravdě víc než oficiální zpráva. 206 minut uteklo jako 20 minutovej seriál a ani na chvilku nenudilo. Takovejch filmů moc není. ٩(͡๏̮͡๏)۶ ()

sator

Proslov na rozloučenou s národem presidenta Dwighta D. Eisenhowera. Takovéto spojení nezměrného vojenského aparátu se zbrojním průmyslem je... pro Ameriku novinkou. Jeho totální vliv v oblasti... ekonomické, politické, ba i duchovní... je znát v každém městě, každé poslanecké sněmovně či vládní kanceláři. Musíme se bránit... jeho neoprávněnému vlivu, ať už chtěnému, či nechtěnému. Nesmíme dopustit, aby toto spojení... narušilo naši svobodu či vývoj demokracie. Listopad 1960. ()

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)