Češi jezdí na chatu. Jezdí tam proto, aby byli v pohodě. A v pohodě budou, i kdyby se kvůli tomu měli zabít... Komediální epizodický seriál Osada zkoumá s velkým nadhledem český fenomén chataření. Kde jinde se mohou potkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který i dříví seká podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které mají společné jen jedno – chataření... Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Přestože se svět mezitím změnil. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Podle toho to od pátku do neděle v osadě vypadá. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda. Pohoda, i kdyby to mělo stát všecky zbytky sil. A to je taky nejrozumnější evangelium, které by Češi mohli darovat rozhádanému lidstvu: jezděte na chaty a na světě místo válek zavládne pohoda! (Česká televize)

M.i.k.e

Osadě hodně lidí nasazuje psí hlavu,za mě to nicméně je rozhodně to lepší co Petr Kolečko napsal.Jsou tu sice takové ty jeho standardní momenty,kdy asi žil v přesvědčení,že to bude vtipné a není,ale jinak mě bavilo sledovat osudy všech těch chatařů pohodářů,kdy každá z těch postav má něco do sebe i přesto,že jde mnohdy o klasické stereotypy (což byl ovšem předpokládám záměr).Nejvíc mě bavila dvojka Holub Nesvačilová,ale on tu vlastně není nikdo kdo by mi vyloženě vadil...70% ()

johny89

Není to zrovna klenot kinematografie, ale pro nás chataře je to docela na místě. Je to plné lichých předsudků o lidech z IT, ale vlastně se docela často zasměju. ()

bourec

I přesto, že jsem docela prskal, zejména u postavy Standy Majera, která mi byla silně nesympatická,  tak mi je líto, že seriál končí. Vlastně i přes nevyrovnanost kvality jednotlivejch částí, a zbytečná linka pokusů o teen sex, ten seriál nebyl tak špatnej. A vlastně se i vymyká všem těm hovnům, který na komerčkách běžej. Takže 60% si to u mě obhájí. ()

cariada

Spíš náhodou jsem to asi od třetího dílu sledoval a postupně si pouštěl každý díl a zpětně i to co jsem neviděl. Ač mě to že začátku moc nebralo a přišlo mě že všichni moc přehrávají, tak mě to postupně chytlo a herce si oblíbil. Asi nejvíc židovskou rodinu p. Polášek ho hraje skvěle sice je tu několik paradoxů, třeba na co jezdit na chatu o víkendu, když celou sobotu nesmí nic dělat. To je tam vlastně k ničemu a nic neudělá. Vadí mu sousedovo německé auto, ale to že tam další soused běhá pořád v německé uniformě mu nevadí. Co mě nešlo do hlavy jezdit z Prahy, Znojma, Jihlavy každý víkend přes půl republiky na víkend na chatu takovou dálku. Asi nejhorší postava byl ten,: Američan : v podobě Hanáka. A ta otravná :nejka:. Krásné se koukalo na Vaculíkovou či Plodkovou i malá Arnoštka byla fajn. Občas mě tam nesedělo to počasí na to co bylo v ději mnohdy nesedělo se skutečností.Potěšilo mě že bude druhá série. Přesto po těch všude přítomných krimi či nekonečných vztahových po činech je tohle pohlazení a jen tak dál. ()

Nach

Velice příjemný seriál, který nás mnohokrát pobavil ztvárněním a parodizováním různých stereotypů. Ať profesních, soukromých, nebo náboženských. Celý koncept Osady byl přitom věru jednoduchý. Na jedno místo nasázet různé charaktery a sledovat, co se kde semele a porůznu vyvrbí. A byla to skutečně radost. Petr Kolečko dokazuje, jak komediálnímu žánru rozumí. Klidně bych si v jeho verzi dal nějakou takovou moderní Homolkovu rodinu. Za mě palec nahoru. 80% ()

zette

Me to bavilo. Takhle ma vypadat patecni serial, kde se resi uplne "picoviny" a umi si to udelat srandu ze vseho kolem. Postavy ztvarnene mr. Holubem a mr. Majerem jsou bezchybne. ()

Radiq

Dobrej odpočinek od všech těch zahraničních seriálů. Navíc to je hezky relaxační a hezky české. Je tady moje oblíbená Pavla Beretová s jejím krásným úsměvem. Je tady Stanislav Majer, jehož policejní vychcánek byl tak blbej, až byl zábavnej. A je tady hlavně Radek Holub, kterého je těžké přehlédnout, protože má tak specifické herectví, že mu tu jeho chatařskou zažranost věříte v každé situaci... až je to komické (i když chápu, že někdo jeho výkon bude hodnotit spíše jako trapný... ale není, je super!). Těch komických situací se tam objeví několik a dá se tomu docela laskavě od srdce smát. Akorát Tomáš Hanák s tou svou česko-americkou angličtinou je tam trochu jak pěst na oko a do ledvin. Všechny ostatní postavy jsou obsazené k plné spokojenosti. Akorát dějově je to někdy až moc přeplácané (šlechtic, žid, milionář z chatrče atd.). Blbé je, že v ukázkách z příštího dílu (na konci každé epizody) je toho prozrazeno zbytečně moc. ()

Mrkvič

Ucházející český seriál, ale na Kolečka je to trochu málo. Občas z chatařského průměru vystoupil nějaký ten menší klenotek v podobě jadrnějšího vtípku nebo dobrého hereckého výkonu, ale většinou šlo o takové nenásilné vyprávění a různorodosti postav, jejich profesí a povah. Za mě nezapomenutelné focení reklam a skvělý Majer, který z celé té plejády herců nejvíce překvapil. Zbytek je skvělý jako vždy - Myšička, Holub, Plodková, Dulava. Druhá řada byla teda už znatelně horší. Chyběl mi Dulava, ale náhrada v podobě Marka Daniela byla více než dobrá. Celá řada se točí kolem bývalého policisty Michala a nebylo mi to tolik po chuti. Hodně Roubala, což šlo, ale zase nemusím Petru Nesvačilovou. Zblázněný Igor Bareš také nebyl nic moc. Snad už je to opúravdu kone Osady, ale mrzí mě, že by si seriál zasloužil skončit něčím lepším. Ideálně po první řadě. ()

Honzíno

Holub s Plodkovou a Poláškem značně trčí. Udělat z těchto postav hlavní aktéry, či aktéry v popředí proplétající se každou epizodou, věřím, že by to jejich charaktery utáhly skvěle. Zbytek postav je překvapivě ne tak dobrých (Nesvačilová, Bareš, Červenka), průměrných (Chýlková, Nový), někdy vyloženě debilních s naprosto imbecilním vývojem (Pavla Beretová, Myšička), nebo jen zkrátka osinou v zadnici bez vývoje (Arnoštka a její kámoška) a postrádaní hodných sidekicků (Hanák). Těžký průměr, čekal jsem více. Jazýček vah u mě převažuje ke třetí hvězdě díky tomu, že jsme to měli doma jako vymývací oddych po pracovním týdnu, že jsme se na to občas i těšili a dokoukali to (až na jednu epizodu někde vprostřed). Kolečko nemůže napsat každý rok 1-2 dobré seriály, natož filmy, do kterých se pouští. To by byl nadčlověk. 51% ()

fabecc1222

Kult Petra Kolečka a jeho často velmi chválených scénáristických schopností tu pro mě dostává další ránu, a začíná se podle mého čím dál více ukazovat, že Kolečko k vytvoření dobrého scénáře potřebuje nutně někoho dalšího do party. Jak jinak si vysvětlit, že oproti věcem, jako je Okresní přebor či Čtvrtá hvězda jsou zde veskrze všechny postavy strašně prvoplánové a až primitivně zaškatulkované (autistickej IT, buranskej "lovec", "Američan" s dementním přízvukem....). Tak to by se ještě dalo nějak přežít, jenže on i humor v dialozích hodně skřípe, a je veskrze na první dobrou, aby ho pochopil i opravdu nejjednodužší divák, a vesměs jsou to všechno 100x omýlané fóry (IT neumí zapálit oheň...). Osadě už byla přiklepnuta druhá řada, ale skoro až s jistotou si troufám tvrdit, že já už u toho nebudu, a pro mě je to s tímhle seriálem loučení. ()

Fox85

Víte co? Kašlu vám na srovnávání s jinými seriály, kašlu vám na hnidopišství ohledně uvěřitelnosti jednání některých postav, kašlu vám na těžko uvěřitlený svěřovací závěr. Já se bavil, společnost lidí z osady mi byla příjemná a rád se někdy podívám znovu. Protože Záhoří ()

vitekpe

Ono to jakoby ma svoje mista, ale celkove mi to proste prislo spis trapny... Ale ne jako vtipne trapny, ale jako nudne trapny. A Chylkova uz vypada fakt stare. ()

Vajonek

1. série - Spousta linek, dialogů i jednotlivé postavy jsou podané hodně nadsazeně, je to celé vyhnané do extrému, mnohdy už to balancuje na hraně (nebo možná i za hranou) únosnosti, vkusnosti. Docela chápu, že ne každému to sedne, podle mě je to ale hodně o tom, co od toho člověk očekává a jak se na to nastaví. Když přijme to, co jsem uvedla na začátku a nebere to všechno příliš vážně, doslova, může se u Osady podle mě dobře odreagovat a pobavit. Neříkám, že jsem se u toho lámala smíchy v jednom kuse, někdy už byly na mě třeba některé zvraty a otočky v chování jednotlivých postav o 360 stupňů trochu moc (i když jsem brala do úvahy, že ty postavy jsou schválně trochu uměle namodelované tak, aby například dokázaly ukázat některé typické stereotypy). Ale můžu říct, že jsem se na nové díly těšila jako na příjemnou zábavu a většinou byla spokojená. Velkou předností seriálu je obsazení, hned tak se nevidí, aby se před kamerou sešlo tolik výborných herců zaráz. Stoupnou si tam, s kamennou tváří řeší úplné blbosti, dělají si ze sebe a ze všeho srandu a ona z toho pak ta sranda vylézá tak nějak celkově přirozeně příjemně (vlastně úplně nenuceně z něčeho trochu nuceně nereálně vykonstruovaného). Zároveň se v tom většinou dá najít i nějaké poučení, něco trochu hlubšího. Jsem přesvědčená, že natáčení musela být jedna velká zábava, představuju si to jako takový jeden velký trochu absurdní pokec, který si ti lidi dost užili, byli uvolnění, přirození a to se pak podařilo přenést i na diváka. Silnější čtyři hvězdy a 80 %. ()

bari68

Zo začiatku som si postupne musel na niektoré aspekty zvykat. Postavy a charaktery boli trošku šablonovité. Časom mi to ale aj cez neduhy prirástlo k srdci a nostalgicky som spomínal na svoje časy chatarenia. Kdo zažil, pochopí. Srdcovka. ()

klukluka

Páteční útěky z podzimní, dusivé, orouškované a o to anonymnější covidové reality do krásné, sluncem zalité přírody, plné milých, usměvavých, družných lidiček se srdcem na dlani. Že to zavání kýčem a podbízením? Tak o tom žádná. Ale konkrétně v této době to byl vlastně docela balzám na naše vystresovaný duše. Mluvit o umění by bylo totálně zcestný, ale soudný člověk to musí ocenit coby ukázku promyšlené dramaturgie. Přesně tento druh naprosto nenáročné zábavy chtějí v současnosti diváci nacházet v televizi. ()

Foxhound#1

Hodnocení jednotlivých dílů mě fakt nebaví, tak závěrečná sumace po shlédnutí celého seriálu. Když se seriál rozjížděl, pár nadšenců mi řeklo "koukni na to, je to hlína". No pěkně děkuju, od Kolečka jsem čekal něco lepšího a dost jsem z toho byl zklamán. Na 13 dílů je opravdu slabé, když to chytne dech až po druhé půlce. Bohužel tenhle chatařský experiment časem úplně zapadne a na rozdíl od Mostu nebo Přeboru si na něj už asi ani nevzpomenu. I tak samotný námět hodnotím kladně, stejně tak herecké obsazení. Tedy kromě vysloveně protivné a nesympatické Nesvačilové, nikdy víc!!! ()

EllienPM

Když se jedináček z Prahy pokouší v 35 letech napsat epizody z "pohodového" chataření, nemusí to vždy dopadnout dobře. Plno věcí špatně nebo nevyužito, plno věcí nevytěženo a nezmíněno, chybí. Jistá omezení zapříčinil výběr lokace v CHKO, ale rozhodně jich nebylo tolik. Vytěžit šla třeba reálná stavba májky a další jarní události. Škoda přeškoda. Ale chápu - viz. začátek. Příklad za všechny, jak mělce (rozuměj povrchně) je seriál napsán - možný Spoiler - původní náčelník zemře, jeho synovec čte u ohně závěť a lidé, kteří starého Kýhose (hlas Pavel Rimský) znali dekády let !!! téměř nehnou brvou a pouze suše kondolují Hanákovi (synovci). Ani jedna jediná zmínka o zážitcích s původním náčelníkem osady, ani jedna jediná vzpomínka na víc, jak 20 let chataření... Ani jedna jediná nabídka společného rozmělnění popela, ani jeden jediný návrh návštěvy nemocnice za jeho života atd. Opravdu asociální, sterilní. Škoda, že ČT víc neinvestovala právě do chaty býv. náčelníka, který jako jediný zůstával v Záhoří i přes zimu, a měla tam jen sklad filmařské techniky. Právě v té chatě mohli inspiraci čerpat na fejk-zimování se chystající Ajťák a Šlechtic. Takže náplň tvoří zejména do absurdna vypointované dialogy, které jsou nejčastěji šílené. Ale to nepřekvapí, to Klečkovi jde (viz. Marta a Věra (a Brouček)). Pokud Petrovi skutečně připadá vtipné "utěsnění studny" (viz. jeho rozhovor na letošních Varech) a hodlá to vytěžit, musí mít intelektuál a chatař (já) logicky pocit prázdnoty a mála. Malosti a sucha. No, naštěstí kadeřnice z Jihlavy v druhé půli už tolik nedominovala, naštěstí Majer vytáhnul fakt nádherný fenomenální péro, takže zábava se přece jen dostavila. Tedy díky. Kupodivu mi nevadil ani silný Product placement. Osadě rozhodně prospělo, když režisérské otěže převzal Jan Bártek. Cením, jak si Hynek chodil pro rady ke starším chlapům, dnes dost ojedinělé a moc pěkné. Na dvě věci nikdy nezapomenu (Holubovo vyjmenovávání pražských čtvrtí a - četla jsem to na znojemačka.cz) :). Škoda, že pražské části nebyly vypointovány i v poslední epizodě první řady - Já, Pražák z Podolí... :). Kolečko vypointuje nesmysly až do nesnesitelného slovíčkaření, ale nedokáže vypointovat sám sebe. Největší rozkol (a že jich je, Hledači chyb "ve filmu" by jich našli) je hned v první epizodě a v prvním díle s Nejkou - Hynek "přece jsem ty věci netáhl 12 km na autobus" - znázorňuje, jak odlehlé Záhoří je, a díl s Nejkou - tak se tu mějte (a jde sama lesem pěšky "12 km" na autobus. Južanovi jsou tak chudí, že ani nezletilou dívku tam nemohli odvézt, v dnešní době, v lesích, 12 km. Mohli za někým zajít, aby ji svezl, a mohlo z toho (nejen v autě) vzniknout mnoho dalších pěkných obrazů. Škoda, že nebylo víc scének z hospody (Bára Hrzánová vyloženě potěšila, potkávat je s R. Holubem u nás v obchodě, mají tu totiž chatu :) ) a škoda, že nebylo "více romantiky na řece na pramici" (Rybáková + Franěk, např.). Škoda, že nebylo žádné nahé noční koupání (krom toho zaspaného), které běžně na chatě bývá a celkově se noční scény odbyly jen táborákem a bednou s nářadím. Shrnu to tak, že Kol. je stále moc mladý, vyhřezle asociálně plochý a je to znát. Na druhou stranu - aktuálně nikdo lepší u nás příliš netvoří, takže buďme rádi i za ty záblesky a nepřestávejme doufat, že jednou... Možná v druhé řadě, možná ještě později. Ale snad, jednou. Jisté je, že Osada definitivně stvořila Tři bohyně - Leinweberovou, hodNěsvačilovou a Plodkovou. Přál jsem si víc Švandové, škoda. Taky škoda, že nevyužit zůstal CZ trend posledních dvou let - otužování. Oceňuji obsazení. Snad jen neherečka Chýlková trochu drhne, Vaculíková dtto. Neskutečné na dnešní plochou dobu byly ovšem výkony obou dětských hereček - Neodpaněné a její Nejky. V druhé řadě trochu zimních scén by neuškodilo. Ocenil bych i býv. manžela Rybáka. Konfro jeho IQ s Pomáhat a chránit by byla jistě výživná a možná by nastala i POHODA. :) :) () (menej) (viac)

mira007

Geniální námět chatařské osady Záhoří a jejích obyvatel, dobře obsazené, zahrané ( geniální Holub, zábavný Majer, autentická Plodková ) a dokonce někdy i s vynikající atmosférou, ale co naplat, je to prostě jen zase pásmo plků vydávaných za cool vztahové názory, což je takový rukopis pana Kolečka. Chvíli to může být zábavné, ale třináct hodin je prostě moc nestravitelná vata, ikdyž mne to jako celek i bavilo, ale nic extra z toho nevylezlo. Seriál Čt na jedno použití. ()