Češi jezdí na chatu. Jezdí tam proto, aby byli v pohodě. A v pohodě budou, i kdyby se kvůli tomu měli zabít... Komediální epizodický seriál Osada zkoumá s velkým nadhledem český fenomén chataření. Kde jinde se mohou potkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který i dříví seká podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které mají společné jen jedno – chataření... Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Přestože se svět mezitím změnil. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Podle toho to od pátku do neděle v osadě vypadá. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda. Pohoda, i kdyby to mělo stát všecky zbytky sil. A to je taky nejrozumnější evangelium, které by Češi mohli darovat rozhádanému lidstvu: jezděte na chaty a na světě místo válek zavládne pohoda! (Česká televize)

Tosim

LEČO LÉČÍ. Seriál s tak vzestupnou tendencí jsem už dlouho neviděl, prvnímu dílu bych bez váhání vpálil odpad a ten poslední se na nadprůměrné hodnocení dostal s přehledem. Ze začátku karikaturní a přehnané ad absurdum bez sebemenšího smyslu, v průběhu seriálu se však například jednorozměrná postava v podání Radka Holuba změnila v charakter, zatímco Martin Myšička na tom byl úplně obráceně. Vizuál v pohodě, po čase Bajgar zase nerežíruje svůj scénář, takže to není nablblé až tak moc, ale angažovaný osten satiry sem tam bodne, občas trapněji, občas míň. Jestli závěrečná sebereflexe téměř všech zúčastněných patří ke kladům či záporům Osady, se zatím nemůžu rozhodnout. Dejte mi chvilku. ()

Enšpígl

Nechci hodnotit jednotlivé díly i když některé jsou lepší a jiné horší. Obecně jsem se s Osadou docela zžil a klíďo píďo bych tam vegetoval. Šla z toho taková parťácká atmosféra. Pokud jde o postavy nejzábavnější suvereně Rade Holub a u žen jsem rád házel okem po Šárce Vaculíkový. ()

Malarkey

Když jsme s přítelkyní viděli první díl, říkali jsme si, že nápad by byl, tak tomu do dalších dílů ještě šanci dáme...a uvidíme. Když pak končil díl třináctý, tak nám bylo smutno, že jsme se s osadou u Nižboru museli rozloučit a už přemýšlíme, kdy se tam pojedeme podívat, abychom to spojili i s Hanákovou hospodou. Osada nám totiž za těch třináct týdnů neskutečně přirostla k srdci. Totální oddechovka s postavičkami, kde můžu říct, že co herec, to originál. Osobně třeba nedokážu říct, kdo mi sedl víc a kdo míň. Obecně jsem tu na všechny koukal hrozně rád a ještě radši jsem se do Záhoří s nimi vracel. Osada je jednoznačně oddechová záležitost, je to přesně ten druh seriálu, který si chcete pustit pří večerním pátku, tedy když je pracovní týden konečně už za Vámi. To, že tady osciluje kolem šedesáti procent je mi tak naprostou záhadou. Osada mi totiž mnohdy způsobila záchvaty smíchu a já ji za to děkuji. Pokud by byla druhá série, vůbec bych se nezlobil. ()

hirnlego

scénář je úplně jedno s tímhle o(b)sazením, Nesvačilová a Holub jako nová Kleopatra a Marcus Antonius, druhá série horší než první, zvedám na 4*, not sorry ()

Jara.Cimrman.jr

"Grilovat se prostě bude. Já udělám košer kotlety, ty je sežereš a nebudeš nutit naši dceru hrát monopoly z koncentráku." Teoreticky jsem skvělej chatař a tu záhoráckou pohodu jsem si prostě užil. Taky jsem se naučil, že spontánnost se musí řádně naplánovat, že prášky jsou pro Pražáky a těhotný ženy nejsou usnášeníschopný. Kromě těchto hlubokejch životních mouder jsem taky poznal skvělý postavy, který mě parádně pobavily. Třeba přemoudřelá Arnoštka, "Američan" Tony, "šábesovej žid" Kraus nebo "chudí" Južanovi. Jenže kam se všichni hrabou na dementního alfasamce kadeřníka Rubala, nadrženýho chápavýho poldu Fraňka nebo fantasticky zdegenerovanýho hraběte Gensdorfa. Ti tři mě dostávali každou větou, gestem nebo pohledem. Hned bych chatařil. Teoreticky. ()

Djoker

Postavy chatařů se dají lehce rozdělit do třech základních skupin. Sympatické (Beretová, Myšička, Nováková, Červenka), zábavné (Majer, Chýlková, Vaculíková, Plodková) a otravné (Nesvačilová, Holub, Polášek, Dulava). Zbytek je méně výrazný a někteří ani nedostanou pořádný prostor. Jde o karikatury vyhnané do extrému a v kombinaci s ironicky vyznívající pohodou malebného Záhoří tak záleží jen na tom, zda divák přistoupí na hru sklepmistra Kolečka. Seriálová Osada je každopádně přístupnější než její reálná verze. Zvědavý výletník si však díky spadlému stromu poradí. S1: 75% ()

troufalka

Když jsem poprvé přebrodila potok a vjela na osadu Záhoří, nevěděla jsem, co mě čeká. Ano je tu klid a hezky, ale nebude tu nuda? Za mých mladých let se seriály snažily kopírovat reálný život, zvykla jsem si hodnotit podle přirozenosti. Na to Kolečko nehraje, jeho stylizace je záměrná, jde pouze o to, zda na ní divák přistoupí. Pokud ano, bude se více či méně bavit. Když na ni nepřistoupí, radím raději se nedívat. Na srovnávání s reálným životem zapomeňte. ()

Vančura

Zpočátku mě to moc nebralo, první epizody mi dokonce přišly zcela hrozné, a měl jsem chuť se na to vykašlat - ale když už člověk něco rozkouká, tak mu to nedá, a někdy od půlky už mě to docela začalo bavit, a ke konci už jsem si to hodně užíval (poslední dvě epizody jsou top). Místy mi to přišlo opravdu vtipné a povedené, hrají tam skvělí herci, a to zasazení děje do chatové osady se mi prostě strašně líbí, takže mně snad ještě bude líto, že už víc dílů není... (?) UPDATE 3.11.2023 - Druhá série mi přišla nepřekvapivě slabší, byť některé epizody jsou fakt sranda. Kažopádně cením, že tvůrci se rozhodli v nejlepším přestat, a další pokračování už nebude. ()

Adam Bernau

Kolečko se polámalo. Postava jako bezduchá, kontakt s čímkoli reálným postrádající karikatura konkrétního typu, statu nebo motivace může i dobře fungovat, ale ne v tomto vegetativním stavu. Prostě ne. I při skvělém obsazení co postava, to trapná mátoha, o dějových posunech nemluvě, dialogy jsou snad z nějakých těch Přístavů a Náměstíček. Viděny asi tři díly a ještě ne celé, tudíž nehodnotím, ale šacuju na odpad (ony údajně lepší díly jsem neviděl, samozřejmě jsou to převážně ty, které nerežíroval Bajgar). ()

kingik odpad!

Voda, chatky a vrcholný kreténizmus. Když nám Radek Bajgar před léty vysemenil seriál Ulice pro sortu inteligenčně zakrnělých diváků, jejichž doporučená denní dávka kyseliny listové je silně podprůměrná, existovala naděje, že zmizí ze scény, případně ho umučí v Pařezové chaloupce. Kupodivu tento tvůrce vydrží všechno a po různých tvůrčích oklikách na diváky vrhl obludné letní hrátky u vody, které absolutně nemají opodstatnění plnit hlavní vysílací čas. Druhořadý sled herců, kteří si nikdy nezískají plnou diváckou oblibu, ultra trapně skotačí ve stupidních epizodách, kdy i zápletky z Bob a Bobka měly relevanci. A nyní k humoru. Totiž stále hledám na seriálu cokoliv humorného, alespoň nějaké vzdálené synonymum. Určitě se divák měl chechtat vysoké úrovni humoru. Zřejmě ovšem místní vodník utopil cokoliv vtipného. Zůstala jalová pitomina, co dokáže být tak úmorná na sledování, až je to nejapné a ponižující. 0/10 ()

eraserhead666

Trochu jako na horské dráze a to někdy i v rámci jednoho dílu. Dobré obsazení, některé dobré charaktery. Některé postavy zbytečně upozaďovány. Holub, Leinweberová, Krausová a hlavně Dulava hodně potěšili. Dost mě prudil volební díl. ()

GeusX

Povedené barvité postavičky s kvalitním hereckým obsazením. Humor je chytrý, ale je třeba si ho všimnout a pochopit do hloubky neb se dá klidně přehlédnout a sklouznout k nudě. Když však něco, tak je to perla, žádný kýč. Škoda, že se neperlilo častěji. (Tak nějak jsem měl přehnané očekávání zábavy jako v seriálu Čtvrtá hvězda). Pohodový seriál, od kterého jsem však v žánru komedie čekal přece jen větší útok na bránici. Asi na mě leze deprese... ()

Gwaihir

Chataření v komediálním stylu, v němž hraje prim zvláštní mužské osazenstvo, které tvoří, spolu se svými relativně normálními ženskými protějšky, docela zábavnou partičku. 70 % ()

argenson

Nadchnul mě první docela slušně zábavnej díl s představením postav. Pak už to mělo dost kolísavou kvalitu, za mě to zachraňovala Ivana Chýlková a Pavla Beretová. Nahodilé záblesky legrace v dalších dílech jsou trochu málo na třináctidílnej seriál. ()

blackrain

Chataření a chalupaření je náš národní sport, takže proč toho nevyužít pro seriál. Ten námět se nabízel sám o sobě. Vyskytují se zde opravdu zajímavé figurky a přesně takové můžete klidně potkávat třeba v paneláku na sídlišti. Takže všichni uvěřitelní a všichni samozřejmě spolu musí nějak vycházet nebo nevycházet. To záleží na situaci. Tady musí být všichni v pohodě, aby byla na chatě pohoda. Takže jo, proč ne, za mě pohoda. ()

slunicko2

Hezký nápad i některé fórky shazuje poněkud nedomrlé provedení, jak je ostatně u scenáristy Petra Kolečka nedobrým zvykem. 1)  Vzpomeňme si na proměnlivou kvalitu jednotlivých dílů seriálů Most, Lajna, Pouť či Čtvrtá hvězda._____ 2)  Ovšem čím déle dílo sleduji, tím více se mi bizarní postavičky i minipříběhy líbí. Jsou totiž ve svých malicherných projevech nejenom skrz naskrz lidské, ale rovněž převelice české. Seriálový rámec umožňuje jejich vzájemnou interakci a tak se s těmito produkty českého chataření můžeme seznámit skutečně velmi důvěrně._____ 3)  Spoiler. Výborné herecké obsazení podtrhlo přesvědčivost postav. Je tu 54letý Radek Holub jako imbecilní, i když vlastně hodný voják v záloze a dosavadní předseda osady se svou ženou 37letou Petrou Nesvačilovou, která by ráda, jenom neví přesně, co. 56letý Igor Bareš se svou ustaranou ženou 49letou Evou Leinweberovou tají, že je majitelem sýrárny. Šikovný mimoň ajťák 52letý Martin Myšička sní o tom, že se do osady přestěhuje natrvalo. Autorka červené knihovny 59letá Ivana Chýlková bere své spisovatelské poslání velmi vážně. 44letý Stanislav Majer vyšetřuje krádež zahradní sekačky na plné pecky. Zato 62letý Jaromír Dulava nedělá nic, protože je šlechtic a šlechta, jak známo, nepracuje a o peníze se nestará. Za nejmladší generaci je tu urputná 19letá Sára Lutovská, které hrozí, že jí ujede vlak a že do svých patnáctých narozenin nestihne mít kluka. Její obětí je nesmělý sýrařův syn 22letý Filip František Červenka. Jo a nesmím zapomenout na 65letého Američana Tomáše Hanáka ani na ultraortodoxního Žida 57letého Josefa Poláška._____ 4)  Osadu Záhoří v Nižboru u Berouna si budu pamatovat._____ 5)  Těším se na druhou řadu. ()

movieband

Oddechovka, která občas dokáže zahřát u srdíčka, ale ničím výraznějším nepřekvapí. Kolečka moc nemusím, místy mi jeho humor nesedne, ale osada je vytvořená s příjemným nadhledem, do kterého se možná zas rád vrátím. ()

Helo

Vlastně dost příjemná oddychovka, kde každá postava má něco (povětšinou vtipnýho až karikaturního) do sebe a sem tam se to dokonce snaží i o jakejsi přesah, třebaže lehkej a jdoucí po povrchu - to asi aby se nenarušila ta chatařská pohoda. Ale i když to má sympaticky ujetej humor, působí to pořád tak nějak vlažně. Herecky pro mě ovšem opět (po Ochránci) překvapivě dost slušný a nejvíc dává samozřejmě Radek Holub, jehož postava si každou scénu naprosto krade pro sebe. ()