Kde jinde se můžou setkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář tající svůj majetek, spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který seká i dříví podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze pracující ve skutečnosti jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které ale mají jedno společné – chataření. A na chatě musí být pohoda, i kdyby je to mělo stát poslední zbytky sil. (Česká televize)

Big Bear

Naprosto skvělá záležitost a je mi jedno na kolik seriál odráží skutečnou chatařskou realitu či nikoliv. Naše rodina nikdy chatu nevlastnila. My měli opuštěnou vilu v lesích kus od Rakovníka po pradědečovi. Obrovský dům, jak přenesený z nějaké čtvrti na Vinohradech, jen uprostřed lesa, spartánsky zařízený. Bez vody, elektřiny. Na samotě. Praděda ke konci války zemřel a dům nikdy nebyl napojen na sítě. Na ostatních parcelách už nikdy nic nikdo nepostavil, přišli komunisté. Kolem domu kdysi obehnaného loukou a poli do dnešních dní vyrostl hustý les. Ale i tak si myslím, že jako - vilař - :-) mohu ocenit tohle dílko o osadnících. Jsem si jist, že se v naší malé krásné zemičce takovýchto osad podobných té v Záhoří najde dost a dost. Paradoxně za to může dlouhá éra komunismu, která z tohoto národa udělala národ trempů a chatařů. Příroda a prostor mimo města a vesnice vyzdobené debilními komunistickými hesly totiž nabízely relativně slušnou porci osobní svobody alespoň na víkendy. A sama příroda jako taková je neskutečný životabudič, to ví každý. Trampové raději volili volné brouzdání lesy a loukami i když i z nich se časem část také někde v nějakých těch osadách (pokud nešlo o prvorepublikové osady)  usadila a v podstatě tam začla chatařit, byť chataření jako takové i chataře brali jako něco opovrženíhodného. Regulérní chatař nejel třeba z Braníka Pacifikem a s usárnou či teletem na zádech někam k Davli, ale nakoupil proviant, naládoval embéčko zásobami a vyrazil na chatu vozem. V mnohdy honosném sídle se pak větralo, kutilo, sekala zahrádka, plelo i relaxovalo. V časech dnešní svobody volnomyšlenkářtí trampové prakticky vyhynuli jak dinosauři,  ale osadníci s chataři přežili do dnešních časů.  Ba co víc, je to vyhledávaná forma relaxu od snešního uspěchaného života. A pokud v místě není wifi a ani signál operátora, je to teprve ten pravej realax kdy člověk vypne. A třeba konkrétně u nás se z regulérních chtových osad staly regulérní části města.  Lidi chatky zateplili, dostavěli místnůstku či dvě, napojili se na sítě a dnes v chatě de facto vegetí celoročně. Tam kam se dříve chodilo se síťovkou, chlebe a pár konzervami esem od vlaku pěšky se dnes jezdí auty a dřívější chtaři nadávají na špatnou infrastrukturu i sjízdnost cest. Seriál Osada na několika prototypech rodin tohle všechno skvěle prezentuje, vzájemně mixuje a vtipně ironizuje jistou ortodoxnost některých z osadníků. Do toho jseu skvěle namixované sousedské vztahy i pnutí mezi starší a mladší generací. A jako třešnička na dortu je tam Standa Majer policejní to štvanec svých pohlavních žláz. Musím říci, že se u osady bavím vskutku královsky. Petr Kolečko to geniálně napsal a skvěle vypointoval. Nikdy mi moc po hříchu neseděl Radek Holub, ale tady jsem ho začal zbožňovat. Vlastně každý z herců je tu geniálně obsazený, ani si neumím představit, že ba se tam objevil někdo jiný. Tenhle seroš se podařil a já se těším na další řadu. Doufám, že si udrží ten skvělej chatařskej vibe!  Dávám za 5 ukradenejch hřebíků. * * * * * () (menej) (viac)

Bohdy67

Jeden z těch seriálů které mají silnější a slabší díly...Lepší a horší herce, respektivě postavy... Ústřední dvojice Myšička - Beretová se mi líbila... Naopak postavy Majer - Chýlková, Holub - Nesvačilová byli stupidní.... Herci v pohodě, ale postavy fakt hrůza. Jana Plodková je fakt zajímavá MILFKa, Polášek trochu přehrává a jejich nadržená dcera je na odstřel... Nebudu tu hodnotit každou rodinu, prootože by to bylo na dlouho, takže z toho lepšího: Myšička, Beretová, Vaculíková, Bareš, Leinweberová, Červenka, Plodková...  Po druhém shlédnutí se mi líbí možná i více... lepší nadprůměr. 77% ()

Kozlowski8

Seriál scénáristy Petra Kolečka nám představuje spoustu absurdních, nesourodých postaviček a spoustu absurdního humoru a toto pojetí zcela jistě přinese velice různorodá divácká hodnocení. Já jsem po první epizodě  vážně přemýšlel, jestli po delší době neudělím "odpad!". Postupně jsem ale tomuto dílku vcelku přišel na chuť a na drsňáka Rubala, ajťáka Srovnala, přechytralou Arnoštku, policistu Fraňka, rodinu Južanových, šlechtice Gensdorfa a další se dá se říct i těšil. Těšil jsem se i na skvělé herce, kteří je představovali. Ono to je vlastně vcelku originální, netuctové a místy i dost vtipné dílo, které je jen třeba vnímat s nadhledem. Seriál vnímám jako spíše slabší počin, který ale má něco do sebe. 55 %. ()

motyka52

Po druhém zhlédnutí přidávám hvězdu. Já tam tu chalupářskou pohodu prostě cítím, postavy jsou mi nadmíru sympatické a Kolečkův humor velmi blízký. Možná by to sneslo zhuštění a zkrácení o dva díly, protože občas tam přece jen jsou hluchá místa, ale to tom chalupářská pohoda někdy je - že se nic neděje a je takové příjemné bezvětří. ()

angel74

Po zhlédnutí první epizody jsem byla značně skeptická, jestli má vůbec smysl dívat se dál. Nakonec jsem fakt ráda, že jsem to nezabalila, jelikož s přibývajícími díly se úroveň seriálu začala zvedat nahoru a já se kolikrát až neskutečně nasmála. Navíc jsem si postupně oblíbila skoro všechny postavy (a že jich tu bylo poměrně hodně). Herecké obsazení snad ani nemohlo být lepší. Musím taky uznat, že v poslední epizodě se povedlo všechno krásně uzavřít. (75%) ()

• Premiéru páté epizody zhlédlo 966 tisíc diváků starších 15 let. (rublik05)