Češi jezdí na chatu. Jezdí tam proto, aby byli v pohodě. A v pohodě budou, i kdyby se kvůli tomu měli zabít... Komediální epizodický seriál Osada zkoumá s velkým nadhledem český fenomén chataření. Kde jinde se mohou potkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který i dříví seká podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které mají společné jen jedno – chataření... Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Přestože se svět mezitím změnil. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Podle toho to od pátku do neděle v osadě vypadá. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda. Pohoda, i kdyby to mělo stát všecky zbytky sil. A to je taky nejrozumnější evangelium, které by Češi mohli darovat rozhádanému lidstvu: jezděte na chaty a na světě místo válek zavládne pohoda! (Česká televize)

Recenzie používateľa Malarkey k tomuto seriálu (2)

Osada (2021)

Když jsme s přítelkyní viděli první díl, říkali jsme si, že nápad by byl, tak tomu do dalších dílů ještě šanci dáme...a uvidíme. Když pak končil díl třináctý, tak nám bylo smutno, že jsme se s osadou u Nižboru museli rozloučit a už přemýšlíme, kdy se tam pojedeme podívat, abychom to spojili i s Hanákovou hospodou. Osada nám totiž za těch třináct týdnů neskutečně přirostla k srdci. Totální oddechovka s postavičkami, kde můžu říct, že co herec, to originál. Osobně třeba nedokážu říct, kdo mi sedl víc a kdo míň. Obecně jsem tu na všechny koukal hrozně rád a ještě radši jsem se do Záhoří s nimi vracel. Osada je jednoznačně oddechová záležitost, je to přesně ten druh seriálu, který si chcete pustit pří večerním pátku, tedy když je pracovní týden konečně už za Vámi. To, že tady osciluje kolem šedesáti procent je mi tak naprostou záhadou. Osada mi totiž mnohdy způsobila záchvaty smíchu a já ji za to děkuji. Pokud by byla druhá série, vůbec bych se nezlobil. ()

Série 2 (2023) (S02)

Druhá série Osady pro mě osobně byla docela zklamáním. Vytratila se lidská pohoda z onoho prostředí a naopak se tu rozhádali naprosto všichni. Do toho do původně vypohodovaného prostředí rybníku u Nižboru přicestovala nová rodina, která mě svým přístupem k Osadě srala od začátku do konce. Navíc tu všichni měli úplně do extrému vyšponované postavy, jejichž počínání nedávalo vůbec žádný smysl. A to za žádných okolností. Jediná postava, která z toho extrému nakonec vybruslila byl Franěk. On byl vědomě extrém a dost si ho užíval a hlavně na něm celá ta druhá série stála a padala. Na Milanovi sice taky, ale ten šel ve druhé polovině seriálu do těžké sebeparodie, která podporovala nelogičnost počínání všech příchozích. Veliká škoda. Je pravda, že jsem se i tak pátek co pátek na nový díl těšil, ale zároveň jsem se u toho už nesmál tak, jak bych chtěl a spíš jsem byl rád, že se scházím s oblíbenými herci. Kdyby byla třetí série, byl bych rád, ale Kolečko by se musel vzchopit. ()