Češi jezdí na chatu. Jezdí tam proto, aby byli v pohodě. A v pohodě budou, i kdyby se kvůli tomu měli zabít... Komediální epizodický seriál Osada zkoumá s velkým nadhledem český fenomén chataření. Kde jinde se mohou potkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který i dříví seká podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které mají společné jen jedno – chataření... Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Přestože se svět mezitím změnil. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Podle toho to od pátku do neděle v osadě vypadá. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda. Pohoda, i kdyby to mělo stát všecky zbytky sil. A to je taky nejrozumnější evangelium, které by Češi mohli darovat rozhádanému lidstvu: jezděte na chaty a na světě místo válek zavládne pohoda! (Česká televize)

Adam Bernau

Kolečko se polámalo. Postava jako bezduchá, kontakt s čímkoli reálným postrádající karikatura konkrétního typu, statu nebo motivace může i dobře fungovat, ale ne v tomto vegetativním stavu. Prostě ne. I při skvělém obsazení co postava, to trapná mátoha, o dějových posunech nemluvě, dialogy jsou snad z nějakých těch Přístavů a Náměstíček. Viděny asi tři díly a ještě ne celé, tudíž nehodnotím, ale šacuju na odpad (ony údajně lepší díly jsem neviděl, samozřejmě jsou to převážně ty, které nerežíroval Bajgar). ()

Azrail

Ze začátku mě to příliš nechytlo a po dvou dílech jsem si říkal, že postavy jsou příliš karikaturní, děj nění moc zajímavý a vlastně ani ta chatařina mě tolik nebavila. Ovšem dal jsem seriálu další šanci... a poté už mě naprosto vtáhnul, do postav jsem se zamiloval, těšil jsem se na každý další díl a po finále jsem zatoužil už jen koupit si chatu někde v podobném Záhoří a vypadnout z civilizace. Krásná, čistá, příjemná česká pohoda. 80%. ()

sykyntosh

Je vskutku zajímavé, že první polovina tohoto seriálu (respektive první série) je takové typické české dílo, které bych od ČT očekával, ale druhá polovina je už o něčem jiném. Ve druhé polovině dostane vcelku nudná story o průměrných českých lidiček šmrnc a styl. Režie a vizuální stránka se výrazně zlepší, ale i postavy působí najednou více sympaticky. Humor se také změní k lepšímu a postavám se dokonce dostává i hlubšímu pochopení. Pak jsem se ale podíval na režiséry této série a na epizody, které tvořili a vše bylo jasné. První epizody má totiž na svědomí Radek Bajgar - zajetá televizní klasika, kdežto druhou polovinu Jan Bártek - stále ještě mladá krev. Opět se tak potvrzuje, že mladí tvůrci dokáží přinést českému filmovému a televiznímu rybníčku zajímavé způsoby vyprávění příběhu, který nemusí vycházet pouze z příběhů ze života obyčejného čecháčka a řídit se zajetými způsoby. Jednoduše řečeno, první polovinu je třeba přelouskat, aby si pak divák mohl užít tu druhou polovinu. ()

fabecc1222

Kult Petra Kolečka a jeho často velmi chválených scénáristických schopností tu pro mě dostává další ránu, a začíná se podle mého čím dál více ukazovat, že Kolečko k vytvoření dobrého scénáře potřebuje nutně někoho dalšího do party. Jak jinak si vysvětlit, že oproti věcem, jako je Okresní přebor či Čtvrtá hvězda jsou zde veskrze všechny postavy strašně prvoplánové a až primitivně zaškatulkované (autistickej IT, buranskej "lovec", "Američan" s dementním přízvukem....). Tak to by se ještě dalo nějak přežít, jenže on i humor v dialozích hodně skřípe, a je veskrze na první dobrou, aby ho pochopil i opravdu nejjednodužší divák, a vesměs jsou to všechno 100x omýlané fóry (IT neumí zapálit oheň...). Osadě už byla přiklepnuta druhá řada, ale skoro až s jistotou si troufám tvrdit, že já už u toho nebudu, a pro mě je to s tímhle seriálem loučení. ()

wowylgu313

Prostě seriál "pohoda" ... Každý týden jsem se těšil na nový díl. Uklidňující humor a výtečný herecký um v podání těch "nejlepších" ... Nelze hodnotit jednotlivé díly, některé byli slabší a některé naopak dokonalé. Jako celek tedy těch čistých 80% ... Uznávám že druhá série byla mírně slabší ale ničemu to nevadilo, zřejmě už úplný konec což je škoda, třetí sérii bych klidně bral, budou mi tyhle chataři u vody chybět. "Má chata, můj hrad" ... ()

• Stejně jako Petr Južan, tak i jeho představitel Igor Bareš neměl v době natáčení seriálu řidičák. (TomasSlach)
  • Titulní píseň s názvem „Má chata, můj hrad“ složil a nazpíval Xindl X. (SONY_)
  • Při příjezdu Južanových do osady Záhoří má jejich Volvo 740 GL přední SPZ 5H7 9667 a zadní 1A6 8386. Na dalších záběrech už mají 5H7 9667 i na zadní SPZ. (Stone_Cold)