Češi jezdí na chatu. Jezdí tam proto, aby byli v pohodě. A v pohodě budou, i kdyby se kvůli tomu měli zabít... Komediální epizodický seriál Osada zkoumá s velkým nadhledem český fenomén chataření. Kde jinde se mohou potkat tak různorodé a odlišné postavy než v chatařské kolonii? Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, který i dříví seká podle návodu na internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy. A další svérázné figury, které mají společné jen jedno – chataření... Do chatové osady Záhoří jezdil už jejich děda, jejich rodiče a budou jezdit i jejich děti. Platí neměnná pravidla a tradice. Přestože se svět mezitím změnil. Někdo zbohatl, někdo naopak. Stali se z nich pravičáci i levičáci, Pražáci i Moraváci, liberálové i milovníci tradičních hodnot, staří i mladí. Vzdálili se sobě na hony. Kdeco vidí jinýma očima. Neshodli by se v práci, u televizního programu ani u voleb. Vůbec by se totiž nepotkali. Podle toho to od pátku do neděle v osadě vypadá. Ale nakonec se všichni nějak vrátí k tomu nejdůležitějšímu, co vnímají společně: na chatě je pohoda. Pohoda, i kdyby to mělo stát všecky zbytky sil. A to je taky nejrozumnější evangelium, které by Češi mohli darovat rozhádanému lidstvu: jezděte na chaty a na světě místo válek zavládne pohoda! (Česká televize)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (14)

Osada (2021)

Kult Petra Kolečka a jeho často velmi chválených scénáristických schopností tu pro mě dostává další ránu, a začíná se podle mého čím dál více ukazovat, že Kolečko k vytvoření dobrého scénáře potřebuje nutně někoho dalšího do party. Jak jinak si vysvětlit, že oproti věcem, jako je Okresní přebor či Čtvrtá hvězda jsou zde veskrze všechny postavy strašně prvoplánové a až primitivně zaškatulkované (autistickej IT, buranskej "lovec", "Američan" s dementním přízvukem....). Tak to by se ještě dalo nějak přežít, jenže on i humor v dialozích hodně skřípe, a je veskrze na první dobrou, aby ho pochopil i opravdu nejjednodužší divák, a vesměs jsou to všechno 100x omýlané fóry (IT neumí zapálit oheň...). Osadě už byla přiklepnuta druhá řada, ale skoro až s jistotou si troufám tvrdit, že já už u toho nebudu, a pro mě je to s tímhle seriálem loučení. ()

Epizoda 1 (2021) (S01E01)

Nevím no, ale příjde mi, že postupně se prostě ukazuje, kdo z té dvojice Kolečko - Prušinovský je ten talentovanější, a kdo tak je hlavním strůjcem úspěchu jejich společných seriálů... No Kolečko to na základě jeho samostatných scénaristkých počinů asi nebude... Osada má prostě strašně jednoduše prvoplánové a kýčovité charaktery (Holub, Myšička, Hanák), kdy se o nějaké propracovanosti charakterů a snaze o reálnost v daném oboru prostě nedá mluvit. Děj v prvním díle nijaký, ale budiž, představování charakaterů, chápu... Jenže tady je to od začátku jasně prezentováno jako komedie, a ta se prostě nedostavila. Aspoň ne tedy pro mě. Je tu snaha o nějaký vtip, ale všechno je to šíleně na první dobrou, a bez jakéhokoliv nápadu (Lesůpán...) ()

Epizoda 2 (2021) (S01E02)

O poznání lepší, než první díl, ačkoliv k plné spokojenosti to má stále daleko, zvláště proto, že valnou část pozitivního hodnocení zahrnuje pouze Majera ("Nejsou chráněné? - Už ne"). Snad všechny vtipné hlášky (Konečně nějaké byly!) tak zahrnují dění okolo jeho postavy ("Z čeho máš tu jizvu, přestřelka? - Řezali mi tam pihu"). Z ostatních postav to nejvíc zatím vytahuje Polášek a jeho absurdní dům hraček. Charaktery obecně jsou furt strašně prvoplánově napsané, a mám pocit, že v globalu jsou načtrnuty strašně zjednodušeně, a bez nějakého většího přemýšlení o charakteru. ()

Epizoda 3 (2021) (S01E03)

Kdy už konečně někdo řekne českým tvůrcům, že tenhle Česko-Americký přízvuk je strašně trapnej, a reálně takhle nikdo nemluví.... Jako je třeba říct, že úplně dobré to asi už nikdy nebude, když jako klad v dílel ze vyzdvihnout to, že jsem se aspoň nenudil. ()

Epizoda 4 (2021) (S01E04)

Opravdu je nutné v roce 2021 stavět epizody na úplně prvoplánových vtipech (Ajťák jde do hospody na wifi = ožere se tam; Chlap vyleze před ženskou nahej ze sprchy...)? Protekčně obsazená Hrzánová je stejná cikánka, asi jako já... ()

Epizoda 5 (2021) (S01E05)

Tady už je asi definitivně jasné, že Majer je jediný, díky komu se to dá ještě sledovat, a jeho taktické machinace okolo ženských dokáou pobavit, ostatní jsou prostě úplně mimo, nebo úplně nesnesitelný, nově například přechytralá Arnoštka a její dospělácké rady ()

Epizoda 6 (2021) (S01E06)

U dějové linky s dětskou láskou jsem se za tvůrce až styděl, že dokázali něco takového vyplodit na papír, a následně i zrealizovat na place. Beretová mezitím aspiruje na další super otravnou postavu. Prostě jakmile není Majer na scéně, je to otřes. Zatím nejhorší díl. ()

Epizoda 7 (2021) (S01E07)

Nemůžu si pomoct, ale v dnešním díle mě valná většina osadního osazenstva neskutečně štvala, a vůbec jsem nechápal tu jejich averzi vůči focení. Když to vezemem ze šíršího hlediska, tak máme za sebou 7 dílů, a u spousty postav se nemůžu zbavit dojmu, že jsou jen nutné křoví, ale reálně jejich účást nemá žádný větší význam (Nový, Bareš, Švandová, Plodková...). Jakákoliv scéna s Arnoštkou je naprosté peklo. ()

Epizoda 8 (2021) (S01E08)

Podle upoutávky jsem se tohto dílu dost bál, jelikož to vypadalo, že v hlavní roli bude Arnoštka, ale naštěstí byla většinu dílu mimo, a děj táhnul hlavně Hynek, kterýho mi teda bylo chudáka chvíliemi až líto. Řekl bych, že většina kluků by se na to stejně vykašlala, a radši si to v klidu udělala doma, než absolvovat toto :) Potěšila mě také absence takových těch dosavadních hlavních postav (Myšička, Beretová, Holub, Nesvačilová), a že se konečně tvůrci zaměřili také na jiné postavy. Ač jsem měl velké obavy, tak zatím je to naopak nejlepší díl. ()

Epizoda 9 (2021) (S01E09)

No vida, tak se tvůrcům podařili na jejich poměry dva nadprůměrné díly za sebou. Dokonce i Arnoštka došla k sebepoznání, že je naprostá kráva, takže už snad bude snesitelnější (náznaky už v tomto díle). Majer pochopitelně opět nejlepší, a konečně se mu podařilo skórovat. Nic moc byla ta klišoidní, a příšerně natahovaná linka o "překvapení" mezi Myšičkou a Beretovou, to jsme viděli tak 1000x jinde? Zatím to vypadá, že díly bez Holuba a Nesvačilové = Nárůst kvality. ()

Epizoda 10 (2021) (S01E10)

Linka okolo Myšičky a Beretové je natále dost špatná, a takový charakterový zvrat prostě nedává žádnou logiku, a hlavně nepůsobí vůbec vtipně... To linka, kde se ukazuje zadek Vaculíkové byla o něco lepší, akorát to začíná vypadat, že některé postavy (Hynek a jeho rodina) se prostě točí dějově furt v kruhu, a nikam se neposouvaj. ()

Epizoda 11 (2021) (S01E11)

Díl dost o ničem, taková ta klasická výplňovka, která děj nikam neposune, a s klidem se dá vynechat a o nic nepříjdete. Jen samé překřikování ohledně voleb. Začíná to vypadat, že do posledních dílů jdou jako hlavní postavy Južanovi. ()

Epizoda 12 (2021) (S01E12)

Nejka je jedna z nejotravnějších postav, které jsem za poslední roky v našich seriálech viděl. Těžko říct jestli je nejhorší její dementní plastová bunda, nebo "Tvař se jako Srna", či její dospělácké rady.... Čím jsem si ale jistej, že většina chlapů by s takovouhle ženskou nikdy nevydržela. I Franěk byl tady spíš trapnej, a hlášky dával dost bídný. ()

Epizoda 13 (2021) (S01E13)

V pravdě zenová atmosféra musí v celé osadě vládnout, jinak si nedovedu představit, že všechny ty závěrečná přiznání nechali všechny ostatní úplně chladné? Tys nás okradl - No a co?; Ty nám celou dobu lžeš? - No a co?.... Některé postavy během minuty prodělají další charakterové zvraty o 360° bez nějakého velkého viditelného vnějšího vlivu. Aspoň se vysvětlilo, proč Hanák celou dobu mluví takhle dementně. Tak jsem to nějak doplácal až do konce, sice to není konec seriálu, ale pro mě už to rozlučka s Osadou je, a u druhé série už nebudu. ()