S vypuštěním Záhorského rybníka vyplave na povrch holá pravda! ... Záhorský rybník se má vypouštět, jenže na jeho dně se skrývá děsivá pravda. V závěrečném dílu se odhalí, že v Záhoří není nic, jak se na první pohled zdá a že každý z osadníků skrývá temná tajemství. Jak tohle dopadne? Dobře, samozřejmě. (Česká televize)

Pepi74

SPOILERY! "Jsem kriminálník!" "hohoho" "Já jsem vás všechny okradl!" "hehehe" "Jsem milionář a všechno zaplatím!" "hihihi" Všichni jsme si navzájem lhali, někdo někoho občas okradl ale to přece nevadí, důležité je, že se máme strašně tady na osadě rádi. Opravdu si pan scénárista myslí, že takhle to mezi lidmi funguje? Proč, když se bývalý náčelník v druhém dílu smíří s tím, že náčelníkem nebude, začne zase v posledním prudit? Proč paní náčelníková, která chtěla z manžela zálesáka a ono se podaří, má najednou kopřivku jen co se podívá na hřebík a kladivo? Proč se do té doby celkem sympatické postavy Chýlkové s dcerou začnou chovat jako krávy a obě se najednou hrabou policajtovi, s duševním vyzráním 15letého puberťáka, v PC? Kvazižid se vzdá víry, protože se mu porouchá přikládátko do kamen....a nemluvě o otravné Arnoštce a ještě její otravnější nejce.. Já rozumím, že to chtělo nějak uzavřít ale jak se všichni seřadili kolem ohně a každý si odvykládal ostatním tu svou pravdu bylo opravdu na úrovni Vichru z hor a to možná ještě Cimrmanovi křivdím. ()

fabecc1222

V pravdě zenová atmosféra musí v celé osadě vládnout, jinak si nedovedu představit, že všechny ty závěrečná přiznání nechali všechny ostatní úplně chladné? Tys nás okradl - No a co?; Ty nám celou dobu lžeš? - No a co?.... Některé postavy během minuty prodělají další charakterové zvraty o 360° bez nějakého velkého viditelného vnějšího vlivu. Aspoň se vysvětlilo, proč Hanák celou dobu mluví takhle dementně. Tak jsem to nějak doplácal až do konce, sice to není konec seriálu, ale pro mě už to rozlučka s Osadou je, a u druhé série už nebudu. ()

PollyJean

Tak bohužel, druhý dech vydržel na dva díly a pak jsme se zase vrátili k utrpení. Chápu, že bylo třeba uzavřít všechny dějové linky a skončit na pohodu, protože chataření, ale takhle odbytým způsobem jsem to vážně nečekala. Ať u finálního posezení u ohně odhalí kdokoli cokoli (kriminální minulost jedné z postav, odhalení zloděje, přiznání bohatství), nikdo na ta překvapení téměř nereaguje, všechno se přijme, jakoby nic... Postavy v průběhu seriálu mění názory a charakter (případně se zamilovávají) jak se to autorovi hodí, maximálně aby se z toho vytěžila nějaká momentální legrace. Kolečko by rozhodně neměl nikdy psát a tvořit sám, potřebuje někoho, kdo jeho nápady srovná a koriguje (viz třeba skoro na mizině)... ()