Všetko, všade, naraz

• Česko Všechno, všude, najednou (viac)

Žena v strednom veku sa nudí so svojím manželom, začína neznášať svojho otca a veľmi si nerozumie s dcérou, ktorá zase pre zmenu začína neznášať ju. Jej práčovňa smeruje ku krachu a úradníčka z finančného úradu jej k tomu hodila na krk daňové priznanie. Práve sedí na daňovom, keď sa zrazu objaví jej manžel z inej dimenzie a ukáže jej, že má stovky ďalších paralelných životov a nie každý z nich je takýto naprd. Vedľa seba totiž existuje množstvo paralelných vesmírov a všetkým teraz hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Na hlavnú hrdinku tak čaká niečo ešte desivejšie, než sú dane, pretože jedine ona môže zlo s veľkým „Z“ zastaviť. Má totiž schopnosť prestupovať alternatívnymi vesmírmi, nasávať z nich schopnosti a zručnosti svojich paralelných ja a tie potom použiť na záchranu všetkých svetov. V jednom je filmovou hviezdou, v inom kuchárkou, v ďalšom majsterkou kung-fu, niekde má namiesto prstov párky, inde si úradníčku z finančného úradu vzala za ženu a niekde je zase obyčajným kameňom. Na všetky svoje ja sa môže napojiť a žiť naraz nespočetné množstvo rozličných životov. (Bontonfilm SK)

Pete

Mnó, mám z toho takovou trochu nepříjemnou pachuť a smíšené pocity. Bylo to milé, ale opravdu je celková message jen to, že rodina a vztahy s dětmi jsou důležité, pojďme se objímat? A kvůli tomu jsme museli absolvovat toho všeho všude 2 hodiny najednou? Je tu přitom od každého trochu, jako když kočička s pejskem pekli dort, momenty vtipné, pak zas dětinsky trapné, málokdy vážné, ale většinou bezvýznamné, docela zajímavé nebo originální jednotlivosti střídá všední nuda, a nevede to nakonec nikam. Když už to autoři scénáře rozehráli tak, že si mohli dovolit úplně cokoliv, měli mít jako režiséři mnohem větší fantazii, a mohli jsme zažít opravdovou audiovizuální událost, a ne pouze poflakování se mezi čínskou prádelnou a berňákem. Takto je tento mišmaš pouze hříčkou, která rychle vyšumí, a na kterou se rychle zapomene. Škoda, ale téma řešení rodinné krize pomocí Matrixu paralelních vesmíru zůstává stále ještě nevytěžené. P.S. K těm mnoha různým inspiracím, které tu ostatně hodně uživatelů zmiňuje, bych přidal další - mně to asi ze všeho nejvíc připomínalo Pixarovskou Proměnu, jen zde spíše z pohledu matky. P.P.S. po Oscarech: Úspěch tohoto snímku v cenách Akademie je bohužel dalším důkazem nejen devalvace těchto ocenění v naší paralelní realitě, ale navíc také celkové tvůrčí křeče současného Hollywoodu. ()

PlysovyMacko

Hrozný film, strašná kravina. Dej o paralelných vesmíroch je úplne chaoticky, bez ladu a skladu, ja ako divák som nevedela kde je sever. Myslím, že som nepochopila ani sekundu filmu. Hlavní hrdinovia skáču medzi dimenziami a ja nechápem prečo a o čom to bolo, o vzťahu matky a dcéry? Neviem. Ani farebny vizual sa mi nepacil. Veľký omyl, akademici majú asi nejaky tvrdý matroš. ()

Daertelon

"Sucked into... a bagel..." Vztah multidimenzionální matky s interdimenzionální dcerou je sice zajímavá myšlenka, ale za alegorii se v tomto případě, jak jsem se někde dočetl, považovat nedá, protože explicitně nese celý příběh. Celé je to postavené na originalitě, se kterou se střílí všude kolem až do takové míry, že je to nehezky absurdní a kýčovité. Divnost byste tomu i odpustili, kdyby příběh plynul a vy se po stodvacáté třetí proměně nezačali odporně nudit a dívat se na hodiny. V závěru je pointa tak jednoduchá, až mě zklamalo, že se příběh nezkroutil trochu víc, protože navzdory vší té pompě kolem nemyslitelných fantasmagorií je dějová linka vlastně úplně plochá. Já ty Oscary asi nechápu... ()

Cermicek

Oooh, tohle nebude lehká recenze..Určitě oceňuju originalitu! Ta se rozhodně upřít nedá!👍Navíc tenhle mix psychedelických skoků do různých světů/období/časoprostorů je přesně podle mýho gusta! Originální pojetí s vtipným podtextem a silným sdělením splňuje všechny předpoklady, abych tomu napálil plnýho bůra. Tak my vysvětli, proč přes všechna popsaná positiva tak nemůžu učinit?🤔Možná proto, že i když jsem se fakt snažil, tak jsem film dokoukal až napočtvrtý - pokaždý jsem vytuhl a to by se podle mě u aspiranta na ikonu stávat nemělo (třeba u Forresta by se mi tohle nikdy nestalo a to bych mohl bejt po dvou maratonech v kuse!💪). Takže long-story short, tenhle snímek si jednoznačně Oscara zaslouží, avšak v porovnání například s Babylonem hodně zaostává. Takže pěkná 4+. ()

kubas369

10/10. Velice těžké popsat uragán emocí, které teď musím nějak zpracovat. Tolik nápadů, tolik fantasie, tolik všeho, možná až moc všeho, jsem přehlcen. Jedno ale vím jistě Oscar za nelepší film roku 2022 je rozhodně ve správných rukou. ()

Estwen

Krize středního věku je u žen pořádně divoká sci-fi, kdy se žije všechno naráz a člověk si musí připadat, že cestuje z vesmíru do vesmíru a vlastně vůbec ničemu nerozumí. Myslím, že to s tou komplikovaností bohužel tvůrci trochu přehnali, naštěstí zvolili herecký ansábl, který působil v tom stěží stravitelném kolotoči abstrakce stále uvěřitelně. Jamie Lee Curtis je chameleon, zavedla bych pro ní dvojitého Oskara, za výkon nad rámec myslitelného. ()

JosefTomas

Tam fakt bylo téměř "všechno", bavil jsem se skoro "všude" a dostal jsem to "najednou" z ničeho nic. Duo Danielů si na pána vystavují příběh, který každou minutu působí na oko chaoticky, ale přesto se pořád blíží k fantastické satisfakci. A to prosím za dvanáctinu rozpočtu druhého Doctora Strange, který ale "všechno, všude a najednou" zkazil a raději neukázal "nic, nikde a separátně".  Danielové zde vytáhli na výsluní Michelle Yeoh, která si po uniklém Oscarovi za Tygr a drak konečně tu zlatou svini domů taky odnesla, Ke Huy Quan dá nostalgicky vzpomenout na dobu, kdy byl jen "ten kluk v druhým Indana Jonesovi" a  i ten James Hong se mi vybavil v Připoutejte se prosím!, či Blade Runnerovi... Zkrátka výběr lidí, co každý aspoň podle vidění zná a jediné, co zamrzelo, byl fakt, že se nakonec toho Jackie Chana nepodařilo ukecat, neboť ten by si comeback zasloužil nejvíce (to je zas ale jiná čínská story...). Nápady ale tvůrcům nikdy nedochází, paralelní vesmíry prezentují hravě a zábavně, a když už by toho přeci jen mohlo být málo, vytasí se z akční sekvencí, která dá vzpomenout na zlaté hongkongské časy (mile rád vidím, že dali tvůrci šanci YouTube skupině MartialClub, která tenhle osmdesátkový styl soubojů má prostě v krvi). A vlastně každý moment, co o tom přemýšlím, ten film mám o to radši. Na plnou palbu to nedosáhne vlastně jen proto, že je to chvílemi zbytečně delší, než by mohlo. Nejraději bych se nechal proto sejmout v rychlejším sledu, nechat se přežvýkat a následně vyplivnout na podlahu s debilním úsměvem na tváři, že jsem dostal mindfuck bez jediné nutnosti šlukovat trávu. ;) 85% ()

curfew77

Filmy, které si zakládají na tom, že jsou chaotické a frenetické, mě odjakživa spíš sraly, než bavily. Tady jsem se opravdu neměl čeho chytit. 30 %, ()

makakus

Neschopnost průniku dvou antagonistických elementů vysvětluje dávné přísloví „je to jako házet perly sviním“. To je tento film. Ale pozor - zároveň není. Dokázal totiž probourat náš duální systém ano-ne, je-není. V čem "ano": Perly prostě sviním nechutnají, nemohou je jíst, jsou pro ně bezcenné, a to přesto, že jsou velmi cenné. Nepochopí. A neberme slovo "svině" prosím pejortativě,  může to být klidně Medvídek Pú. A v čem "ne": Genialita tohoto díla je v tom, že dokáže perly metamorfovat do substance, která dokáže nám sviním zachutnat, aspoň části z nás, a přesto v nich ta cenná podstata zůstane i nadále. Přetavilo pro některé svině ne v ano. Mluvím o průlomovém nápadu ukázat základy teorie relativity a kvantové fyziky (kterou lze stručně definovat jako „všechno, všude, najednou“) třeskutě zábavnou formou, stravitelnou i pro běžné, přihlouplé smrtelníky, kteří ji ve vědecké formě nejsou schopni pozřít (včetně mně). Maximálně dokážeme povrchně a nepřesně pochopit slavnou Schrödingerovu kočku, která je zároveň její zábavnou parodií i pravdivou podstatou (tedy opět v této kočce platí ano i ne). Osvícený tvůrce s aktivovaným třetím okem je však schopen to navíc propojit s buddhismem (opakující se životy viděné v souladu s relativitou času střípkovitě najednou, resp. napřeskáčku) a s křesťanstvím (rodina, oběť a láska jako hybná síla života – obohacená v souladu s aktuální doktrínou o lásku lesbickou). Ale jistě – nikdy nebude žádná forma perly natolik matamorfovaná, aby mohla být s radostí strávena každou sviní či medvídkem, tedy každým z nás. Přesto – zaplať pánbůh za tento revoluční počin, který opět posunul kinematografii o krůček dál. Podstata kreativity je v originalitě, něčem novém a jedinečném. Například v tom, ukázat v souladu s Einsteinem smysl krajní nepravděpodobnosti. Honbu za mývalem sesazeným z hlavy kuchaře (ať žije surrealismus!), existencionální diskuzi dvou mrtvých kamenů, alternativní vesmír, kde mají lidé místo prstů na rukou párky a díky tomu posunou vývoj zdokonalením práce nohou... A nad tím vším vševědoucí Boží oko nebo spíš naopak černá díra jako Velký donut, kolem kterého se všechno točí, který vše vcucává a zároveň láká k zahryznutí jako jablko poznání. To všechno však funguje pouze tehdy, když zdánlivé nesmysly dostanou logický smysl, vývoj, návaznost a vzájemnou propojenost. Jako perly v náhrdelníku. A hlavně osvobozující humorný nadhled. Protože každá správná svině má aspoň smysl pro srandu. ()

koty2201

Tak toto bude ťažké napísať bez toho, aby ma mnohí neukameňovali. Viem, že pre mnohých je to skvelá komédia a hlavne dnes už oscarový film. Ale mne ten Everything Everywhere All At Once nejak nezapasoval do vkusu a nie je to moja šálka kávy. Bohužiaľ, každý z nás je nejaký a nemôže každého baviť všetko. Základ príbehu je vo svojej podstate dosť jednoduchý, ale ten prvok multivesmíru to zbytočne a vo veľkom komplikuje a často som sa v tejto zmeske strácal. Áno, je pravda, že má film svoje svetlé stránky a aj humor raz za čas funguje. Len som očakával vtipné situácie aj častejšie. S tým, že sa veľakrát dostávame až do absurdností a na môj vkus do príliš bizarných momentov. Hlavná hrdinka Emily (Michelle Yeoh) je matka čínskej rodiny, ktorá sa snaží prežiť a vyrovnať dlhy, ktoré ich práčovňa má. Stará sa o svojho otca, ktorý sa nie vždy zachoval k nej najlepšie (James Hong). A do toho má krízu v manželstve s Waymondom (Ke Huy Quan) a nerozumie si s dcérou Joy (Stephanie Hsu). Takto by to bolo v poriadku a vcelku fajn rodinná komédia so štipkou drámy a dojemných pasáží. Len je tu zakomponovaný sci-fi prvok ohľadom cestovania cez rôzne reality/vesmíry s tým, že sa časom dozvieme, že Joy je nebezpečná entita, ktorá ničí a požiera iné vesmíry. Celé je to však paralela k rodinným vzťahom v tejto rodine a pokus to všetko napraviť. Takže aj by to bolo super, ale zbytočne to prekombinovali multivesmírom, čo mi výsledný dojem zrazilo na polovicu a je tak z toho priemerný film. Ani skvelý, ani hrozný. Najlepšie a pre mňa najhumornejšie svety boli tie, kde ľudia mali párko-prsty a kde boli len kameňmi. To bolo tak odveci, že ma to fakt príjemne pobavilo :D Rozumiem, prečo je tento film ohodnotený Oscarmi aj na poli hercov, pretože toto je kvalitný odrazový mostík pre Michelle Yeoh a Ke Huy Quana a ich herecké kariéry. Takýto impulz potrebovali ako soľ, pretože teraz sa im konečne dostalo pozornosti, ktorú si za svoje kvalitné umenie, predvedené v tomto filme, právom zaslúžia. Postavy sú tu napísané skvelo a aj dialógy medzi nimi. Vďaka tomu vládne medzi nimi sympatická dávka chémie. John Hong je legenda sama o sebe a divím sa, že mu zdravie takto dlho slúži. Veď tento rok (2024) už o pár dní dovŕši úctyhodných 95 rokov. Neskutočné. Stephanie Hsu (ktorú veľmi nepoznám ako herečku) tu má tiež čo povedať ako hlavná hrozba a záporná postava. Niekedy bola naozaj psycho a to sa mi páčilo asi najviac. Po technickej stránke sa asi nemôžem sťažovať. Jedine že by mohol byť film aj trochu kratší a niekde mohli z plynu ubrať a niekde pridať. Nie je to úplne ten najvyváženejší zážitok. Kamera je tu skvelá a aj niečo, čo si často nevšímam  - hra s farbami a svetlami. Strih je geniálny, pretože namixovať takýto miš-maš je takmer nemožné a neverím, že editor nešiel na kvalitnom materiáli. Aj tu je ten Oscar zaslúžený (Dostali ho aj za strih? Nepamätám si). Zasadenie deja prevažne do práčovne a na daňový úrad je tiež zvláštna kombinácia, ktorú nemôžem zabudnúť vypichnúť. Hudbu som si nejak nevšímal a asi to bola chyba. Zrejme preto, že vizuál je ako z inej dimenzie. Doslova. Tie bláznivé choreografie boja sú tiež na vysokej kreatívnej úrovni a celý film srší nápadmi donekonečna a ešte ďalej. Masky a kostýmy sú tiež domyslené do detailov a vôbec neviem kam na to autori chodili. Neviem... zabudol som na niečo? Vizuálne triky sú perfektné, aj keď s týmto rozpočtom to asi boli skôr praktické veci, či? Netuším, čo je lacnejšie na výrobu. Praktická práca s efektami sa určite cení. Takže keď to zhrniem, tak áno, mne sa to veľmi nepáčilo a nepadlo dobre. To však neznamená, že sa to niekomu inému nemôže trafiť do vkusu. Len si to pozrite viackrát, aby vám to príliš nezamotalo hlavu. Čiže môžem to paradoxne odporučiť, pretože technicky je to kvalitne odvedená práca. () (menej) (viac)

Viviane odpad!

Co zas má, ten Verbal? No, pravdu má, s tím odpadem. Jsem dala jednu hvězdičku, abych se neopičila, ale pak jsem nemohla přijít na to, za co by ta jedna hvězda měla jako být. Takže se opičím. ()

nula87

Kreativitou překypující hříčka, ve které se dost rychle ztratíte (ani se nesnažte všechny ty vesmíry pochopit, a zorientovat se v nich), ale jako zábavná jednohubka to funguje moc dobře. 70% ()

ostravak30

Já asi stále nevím, co jsem to viděl. I tak je pro mě ale velkým překvapením, že zrovna tento film si odnesl řadu Oskarů. Byla to jedna velká smršť, která mi asi nejvíc připomněla Doktora Strange akorát, že stokrát znásobeného. Protože od chvíle, kdy se matka dostane na cestu různými vesmíry se do konce filmu nezastaví. Jedna velká šílenost, při jejímž sledování jsem si přesně říkal, že tohle musel být buď absolutní propadák nebo to budou experti či fanoušci vynášet na vrchol, ale nic mezi tím. Asi nejdůležitější je vizuál. Při vzpomínce na něj mě zaplavují smíšené pocity, což mám ale ostatně s celým filmem. Na jedné straně pozoruhodné ztvárnění různorodých vesmírů a budoucností, na druhé podivné souboje. Přiznám se, že když jsem viděl bojovníky s něčím v zadku, tak jsem se už musel od obrazovky odvrátit a věděl jsem, že znovu tento film neuvidím. Dějová linka je zdánlivě jednoduchá jako facka, ale jakmile se vše začne míchat v neuvěřitelném sledu a v neskutečných sekvencích, tak jsem musel ocenit práci střihačů, u kterých jsem si ale pomyslel, že jinak museli jet na LSD nebo co. Je to jedna velká smršť, v níž není jednoduchá orientace a člověk si to buď užívá bez snahy to chápat, nebo musí vyvinout veliké úsilí, aby se mu to zdařilo. Vědci dnes říkají, že při představě tak velikého vesmíru, navíc údajně se stále rozpínajícího, je čas přijít s teorií, že vedle sebe existuje několik vesmírů a v každém z nich existuje náš paralelní život. Dnes už to prostě není jen báje, ale seriózní, byť pochopitelně zatím ničím nepodložená, vědecká teorie. Dá-li Bůh, za mého života se to dozvím. Spíše ale ne. Pak už jen zůstávají hrátky s fantazií jako v tomto snímku. Nevím, jaké všechny filmy byly toho roku natočeny, ale Oskara? Hm... ()

Nový film dua Daniels má datum premiéry

Nový film dua Daniels má datum premiéry

01.03.2024

Poté, co zběsilý mix žánrů a témat od studia A24 pod názvem Všechno, všude, najednou doslova smetl loňský 95. ročník předávání Cen americké Akademie filmového umění a věd a kromě hlavního Oscara za… (viac)

Oscaroví režiséři u Star Wars seriálu

Oscaroví režiséři u Star Wars seriálu

22.03.2023

Je to teprve pár dní, co se režijní duo známé jako The Daniels (Daniel Kwan a Daniel Scheinert) zasloužilo o Oscara za nejlepší režii a vlastně i nejlepší film na 95. ročníku udílení cen Akademie.… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou