Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

amim

"By law I have to tell you, sir, I'm a Jew." Nejsilnější film od Spielberga? Beze sporu! Je těžké napsat něco, co ještě napsáno nebylo, vyhnout se haldě superlativů a napsat něco konstruktivního. A tak se o to ani nebudu pokoušet. Proč tedy píši komentář? Opravdu jsem nečekal, že mě dokáže Williams ještě něčím překvapit, nicméně opak je pravdou. Soundtrack k Schindlerovu seznamu je naprosto bezkonkurenčně ta nejhezčí skladba, kterou jsem za poslední hodně dlouhou dobu slyšel a nebál bych se ji zařadit na první příčku skladeb od Williamse. Nejsou ty housle překrásný nástroj? ()

bono22vox

Povinná četba mezi filmy... Režisérova geniální práce, nádherná hudba, vše říkající kamera a herci, kteří nehrají, oni postavami žijí... ()

haWranka

Neskutečná síla od začátku do konce. Mráz mi běhal po zádech, slzy se mi tlačily do očí. A upřímně jsem nenáviděla Ralpha Fiennese. Nejen jeho postavu, ale přímo jeho samotného, tak dobře to zahrál. ()

balcazar

"Kto zachráni jediný život, zachráni celý svet." Film, vyzerajúci mimoriadne úprimne, svojsky... Všetkého toho nezmyselného zabíjania mi prišlo tak príliš, ako vlastne v celej vojne. Násilie sa hromadilo a hromadilo, bez nejakých okolkov či dôvodov, občas by som možno privítal nejaký väčší súvis, zdôvodnenie toho, prečo Nemec strelí z ničoho nič Žida do hlavy, až sa mi nechcelo veriť, že by sa to dialo len tak, bez dôvodu, možno by som teda privítal ešte väčšiu dejovosť, prišlo mi to celé až neuveriteľné, no uvedomujem si, že o to tu asi kráčalo... Niektoré scény neskutočne brilantné, ako príklad použijem židovský obrat, pri ktorom nemeckí vojaci z vedľajšej miestnosti mohli kvôli zákazu zabíjať bez dôvodu len nečinne počúvať, prvýkrát si boli oba národy ako-tak rovné a veľkosť tohto momentu bola skvelo zobrazená. Inak, napriek vypichnutým menším negatívam to bolo top a napriek trojhodinovej stopáži si Schindler's list určite ešte pozriem. ()

deLaFere

Vynikající snímek jehož vrcholem je likvidace krakovského geta, ale!!! Spielberg si dal celkem práci s historickými fakty ať jde o selekce, postavení židů či obrazová svědectví, potuď dobře. Co prostě těžko zkousávám je Schindler sám, ikonizuje se tu člověk, který si za vše nechal zaplatit a který byl charakterově úplně jinde než filmová postava. Spielberg mě v tomhle vyloženě irituje, protože historii absolutně znásilňuje a vytváří názor velkému množství nevědomých diváků ve více svých filmech (Ryan, Váečný kůň). Z jedné strany kvituji snímek z hlediska důrazného připomenutí nacistických zločinů, ale proč Schindler proboha? A proč takhle, kdyby byl film podle pravdy, nebyl by tak dobrý? Film si čtyři hvězdy zaslouží, ale pět je nesmyslné hodnocení vzhledem k obrovskému podvodu na publikum u tak proslulého snímku jakým Schindlerův seznam bezesporu je. Mimochodem, pokud umíte aspoň trochu anglicky vůbec není problém zjistit pravdu o Oskaru Schindlerovi, i na českých stránkách ty informace přibývají, stačí jen chtít. ()

West

Po 6 letech jsem se na to znovu podíval , abych si oživil myšlenky. Přemýšlel jsem , jestli je to jen nadhodnocené a můj názor a vkus se za tu dobu nezměnil. A je jasné že tento dokonalý snímek zatím nemám s čím srovnat. 3.hodinový epos z druhé světové o židech a jejich neskonalých utrpeních. Neskutečně silný a dojemný film plný bolesti a pochopení. Jedna z posledních , scén kdy odjíždí Schindler z továrny a lidé tam stojí , aby mu dali vděk a rozloučili se s ním, je asi nejsilnější moment celého filmu. Hudba Johna Williams božská. Kamera a vizuální stránka v černobílé tomu dodává přesně tu ponurou atmosféru smutku a deprese v onou dobu. Mistrovské dílo Pane Spielbergu. Škoda že už netočíte takové snímky.. 6/5* 110% ()

VanMagnifico

Oskar Schindler byl téměř stejná nacistická sviňa jako ostatní, nicméně ta trocha svědomí, kterou disponoval, ho od ostatních malinko odlišovala. Ta poslední scéna, kde naříká, že mohl zachránit lidí víc, mi ale přišla sakra povrchní a nevěřil jsem mu ani slovo. ()

gemi

22 let trvalo, než jsem se k tomuto klenotu odvážil. Silný zážitek. Tak silný, že další zhlédnutí si dobře rozmyslím. Klobouk dolů před Schindlerem. ()

dudo0606

Ohromne silný film! ... ani neviem čo viac dodať. Ten masaker bol neskutočný ale v každej tme je kúsok svetla a tu to bol pre židov neuveriteľne silný človek, škoda že takých nebolo viac. ()

Dzvandzi

Příběh,který vás udělá smutným,znechutí válku a občas vás i dojme,třeba jako mě.Steven Spielberg mi prostě zase ukázal ,že umí.Hodně se mi líbili herci,kteří pro mě osobně nejsou moc známý,ale tohle zvládli na oscara,hlavně Liam Neeson,ten byl opravdu velmi přesvědčivý a já si myslím,že tu sošku si zasloužil,škoda že jí nedostal.Po skončení filmu jsem ještě hodně dlouho přemýšlel a prostě mě to vzalo.Také mě celkem překvapilo,že to nebylo až tak moc drsný,jak jsem čekal a to bylo asi dobře.Tohle je prostě velepřenádherné dílo a já nemám co víc napsat.Soundtrack taky bomba!!!..101% ()

GTS_PUNK

"Whoever saves one life, saves the world entire." V najväčšej dobe temna sa cení aj malý záblesk svetla. Počas hrôz druhej svetovej vojny, ktorú si neprávom najviac odtrpeli Židia, sa aj na tých najmenej pravdepodobných miestach našli ľudia, ktorí im chceli pomôcť. Oskar Schindler, vo filme stvárnený Liamom Neesonom, bol členom nacistickej NSDAP, majiteľom fabriky, ale takisto človekom. Človek s veľkým "Č", ktorý sa nemohol pozerať na zverstvá vojny a snažil sa pomôcť aj malému množstvu ľudí, len aby ich zachránil. Keď bolo po všetkom a jemu sa podarilo zo spárov smrti vyrvať 1100 ľudských životov, jemu sa to málilo, pretože vedel, že ich mohol zachrániť viac. Tento film nie je len poctou veľkej osobnosti, ale aj pamiatkov všetkých šesť miliónov zosnulých Židov v druhej svetovej vojne. Podmienky a zachádzanie, ktorým si museli títo ľudia prejsť, si my našťastie, dnes ani nevieme predstaviť. Brutálne a nezmyselné naturálne vyobrazené popravy pri čistkách v krakovskom ghette či schovávanie sa na tých najbizarnejších miestach, len aby si zachránili svoj vlastný život. To najcennejšie, čo každý človek má. A druhý človek by nemal mať právo niekomu siahnuť na život. Avšak bohužiaľ, históriu nemožno zmeniť a škrvna, ktorú druhá svetová vojna zanechala, si ľudstvo so sebou ponesie až do konca svojich dní. Mrazivú a pochmúrnu atmosféru celého snímku podčiarkuje fakt, že bol natočený čiernobielo a vyznieva tak omnoho autentickejšie, keďže nechválne známe skutočné zábery poznáme zväčša práve v čiernobielom podaní. Jedinou farebnou časťou filmu, okrem záveru, je scéna, keď sa pri čistkách v ghette po ulici prechádza malé dievčatko v červenom kabáte. Samé a bez povšimnutia, sledované len Oskarom Schindlerom. V tejto, z môjho dohľadu najlepšej scéne filmu, možno sledovať ako Liam Neeson, čoby hlavná postava, preciťuje celý moment a uvedomuje si, že to, čo sa deje okolo predsa nemôže viesť k ničomu dobrému. Dievčatko v kabáte sa vo filme ešte objaví, ale už len v zábere, keď už bude na lepšom mieste. Alebo nie? Ak je skutočne Niekto medzi nebom a zemou, čo to tu všetko riadi, núti to aj mňa ateistu pýtať sa, prečo dovolil takéto zverstvá páchané na ľudskom pokolení? Schindler's List je pravdepodobne citovo najsilnejším filmom odohrávajúcim sa v období druhej svetovej vojny. Steven Spielberg dokázal, že je režisérska extratrieda a za srdce musel týmto filmom chytiť naozaj každého. Výborní Liam Neeson a Ben Kingsley v hlavných úlohách a príbeh, ktorý by mal žiť naveky. Po jednom boku s príbehom Wintonových detí. Klobúk dolu a úprimnú sústrasť všetkým nevinným obetiam druhej svetov vojny. Nezabudneme. ()

Matyas

Ano, ano, vím, vím, že mě budete obviňovat, tím, že film považuji za 3. nejlepší kvůli mému židovství, ale mě je to upřímně u někde u vycházejícího slunce, to, že toto svinstvo, si zažila celá moje rodina, můj zážitek umocňuje, Scénář, režie, herecké výkony, hudba, kamera...prostě vše je bezchybné, Stevenův nejlepší film, je dobře, že film Scorsese odmítl, Neeson to zahrál perfektně, Kingsley ještě lépe a nejlépe Fiennes, nebá´ýt těchto (a samozřejmě několik dalších, ale tento je nejzásadnější) mě donutil si dát všechny herce z hlavní trojky do topky. DĚKUJI ZA TO ()

boni

Stevena Spielberga uznávám za mnoho jeho skvělých blockbusterů, ale naneštěstí se ten lišák židatej často pouští i do zaručeně historicky přesných kompozicí, které mají jednu příznačnou vlastnost, a to, že historická přesnost tam jaksi schází. A tady se nebavíme o lpění na detailech, tady se bavíme o brutálním převracení všeho, jen aby se to prodalo. Je jedno co, je jedno jak, hlavně ať jsou masy spokojené, hlavně ať jdou masy do kina. Otázku kolem Schindlera už tu velmi přesně shrnul Gemini, za což jsem velmi rád, neboť od uživatele s tolika body si to přečte hodně lidí. Schindlerův seznam je sice velmi působivě natočený film, ale bohužel fakt, že stojí na glorifikaci válečného zločince, z něj dělá naprostou sračku. Pejorativní vyjádření více než na místě. Každopádně nás to připravilo na to, co můžeme od Spielberga čekat v letech následujících, a tak jsem se raději jeho „historickým“ piczovinám začal obloukem vyhýbat. Viděl jsem akorát Lincolna a velká to chyba. Ještě týden jsem měl problém s demonstrací svého trávicího traktu, který mi dával jasně najevo, že takhle teda ne. Každopádně to nekřesťanské hodnocení, které tady Schindlerův seznam má, ukazuje na jednu zcela očividnou a velmi smutnou skutečnost. Povědomí lidí o historii je naprosto žalostné a nemluvíme tady o nějaké exaktní znalosti, neboť v naší populaci chybí byť jen elementární znalost jakékoli historie, historického kontextu či dopadů určitých událostí. Šestý nejlepší film, paráda. ()

Nix

Asi nejsilnější film o holokaustu, působilo to na mne fakt silně a už ani nemám sílu se na to dívat znovu, každopádně to bylo mistrovské dílo. Scéna střílení je něco šílenýho, Ralph je tady k nepoznání, tohle je opravdu síla, tyhle příběhy umí zasáhnout. ()

Hellknight12

Naposledy som ho videl v kine na výročie filmu. Dnes som si ho pozrel druhý krát. Je to výborný film. Praktický nemám čo vytknúť. Skvelé herecké obsadenie, výkony, hudba, réžia. Príbeh je zaujímavý. Je tu veľmi dobre vyzdvihnutá pochmúrna a depresívna atmosféra. Aj po tých rokoch ma film svoju kvalitu. Film môžem odporučiť každému. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)