Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

Euky27

Film o holocaustu a koncentračních táborech, kde všichni, ať už Židé či Němci mluví anglicky? To by mi ještě tolik nevadilo, jako fakt, že Oscar Schindler je ve filmu podáván jako neposkvrněný hrdina, který chce pouze pomáhat, a proto jej všichni zbožňují. Bohužel tomu tak úplně nebylo. Další věc, kvůli které se neshoduji s vysokým hodnocením tohoto filmu na ČSFD, je přítomnost dokonalé Spielbergovy kamery, jež zaručuje čistý obraz a udělá tak i ze špinavého gheta skoro "čistý ráj". Na druhou stranu, herecké výkony byly na velmi vysoké úrovni, ale z tohoto žánru mám radši Polanského Pianistu. ()

morena.jea

Pri scéne s odovzdávaním prsteňa sa mi začala triasť brada a po tvári mi stiekli prvé dve slzy. A pri scéne na cintoríne som už regulérne plakala na plné kolo. Keď film dokáže dojať aj takého cynika ako som ja, tak to už musí byť sila. Potom pozriem vedľa seba a kamarát, inak celkom tvrdý chlap, si nenápadne pretrie oči. Viac nemám čo povedať. ()

Midori_Mike

Jsou filmy, které prostě v mládí plně nedoceníte. Druhá projekce po nějakých skoro 10 letech -> zvedám hodnocení na 100% a oficiálně zařazuji tento snímek do mé soukromé síně slávy. A to rozhodně né jenom z důvodu potřeby takových filmů (ano, souhlasím s tím, že Schindlerův seznam by si v dospělosti měl alespoň jedenkrát pustit opravdu každý člověk), ale hlavně také za Spielbergům um a neskutečný cit pro detail, který při natáčení tohoto snímku projevil. Nelze než hluboce smeknout. ()

lucascus

Nemám sílu tady cokoliv víc psát...snad jen tolik: "A co to auto? To mohlo být dalších deset lidí." Válka ukázala, že jsou i lidi, kterých si jde vážit. ()

Sany33

Schindlerov zoznam je trojhodinový epos, ktorý sa stal jedným z najzásadnejších filmových počinov vôbec. Prináša príbeh, ktorý mierne dojíma a maximálne šokuje. Spielberg v ňom totiž bez zbytočného pozlátka zobrazuje desivý mord, ktorý počas druhej svetovej vojny stál životy šesť miliónov ľudí. Napriek enormnej dĺžke som videl Schindlerov zoznam už toľkokrát, že veľmi dobre viem, čo bude nasledovať po ktorej scéne, pamätám si niektoré repliky a vraždiace výstrely na bezbranných ľudí mi znejú ušami ešte dlho po vzhliadnutí filmu. Už pri premiére som tento Spielbergov oscarový film zaradil medzi svoje TOP filmy a ani za štvrťstoročie sa nenašla projekcia, ktorá by z vrchných miest vytlačila. 99% ()

lykan9

Steven Spielberg má bez pochyby na svědomí mnoho skvělých filmů, ale Schindlerův seznam je ten nejlepší, který kdy natočil. Jeho pojetí zvěrstev, co se děli ve 2. světové válce, je nejen brutální a drastické, ale plné naděje a laskavosti. Liam Neeson, Ben Kingley a Ralph Fiennes předvedli vynikající herecké výkony a každý z nich by si zasloužil Oscara. Film má přes tři hodiny, ale vlastně mi to tak dlouhé ani nepřišlo. Až tak mě toto dílo vtáhlo do sebe. A závěr mě dostal úplně. Loučení Oscara se Sternem, mě vhrnulo slzy do očí, a to se v zásadě u filmů nedojímám. Toto je nádherné dílo, které by měl vidět každý. ()

J.Lajner

Schindlerův seznam (1993) byl do jisté míry nečekaným mistrovským dílem. Jde o hluboce šokující, na faktech založený tříhodinový epos popisující děsivou podstatu holocaustu. Nečekaný především z toho důvodu, že se zde Spielberg dobrovolně vzdává pro něj jinak typických mechanismů vzešlých z hollywoodských pouček a pravidel. Film se nesnaží zaujmout lákavým pozlátkem, umělou vykonstruovaností děje ani snahou manipulovat s publikem. Naopak. Jeho polodokumentární styl, paralelní střih a černobílý obrazový formát mu dodávají autentickou a tím pádem krajně děsivou podobu. Spielberg si zde libuje v režijních kontrastech a dává si záležet na kompozici jednotlivých obrazů. Krásné a klidné scény z opulentních večírků, v nichž vyniká hra světel a stínů, se střídají s trháním ruční kamery zdůrazňující zmatek a strach, který příslušníci jednotek SS svým agresivním chováním vyvolávají. Více. ()

Právnička

Všichni víme, jaká zvěrstva druhá světová válka přinesla a všichni jsme o tomto tématu shlédli jistě spoustu filmů, ale Schindlerův seznam je, troufám si říct, králem mezi svými poddanými. Toto jedinečně a dechberoucí drama bude pro každého stoprocentně představovat neuvěřitelný tříhodinnový zážitek. To prostě MUSÍTE vidět! ()

davidek

Dlouho jsem váhal než jsem se podíval na tento vinikající snímek a nelituji. Pravda je však taková, že už se na něj nikdy nepodívám. Možná v záchvatu deprese. ()

Jacob23

Dechberouci zazitek s uzasnymi hereckymi vykony hlavnich Tri.Skvela kamera a hratky se svetlem,Williams opet neprekonatelny!Vse jiz bylo napsano-jeden z nejlepsich filmu historie..DVD ma podareny konec,ktery v kinech asi nebyl! ()

ABCD Marta

Wow! A teď jen sedím, na monitor hledím, malými doušky svůj ovocný čaj upijím a přemýšlím, je-li vůbec možné natočit něco tak krásného a krutého zároveň. Něco, co se nebojí rozplakat a dojmout, ale i vytvořit odpor k ,,vůdci" a celé třetí říši za všechny ty činy na lidech spáchaných. A tak skládám tu největší poklonu, která je vůbec možná, panu Spielbergovi za to něco, co nese název Schindlerův seznam. ()

Kali4

Zprvu jsou pro něho pouze levnou pracovní silou, ale jak postupně duševně dospívá, uvědomuje si, že nejsou o nic méně než ostatní, odsunuje vlastní sebestřednost do ústraní a nahrazuje ji nejprve tolerancí a poté obdivem a náklonností. Film o uvědomění si klasických lidských hodnot, o hrůzách války a holocaustu, o lásce a bezpráví; film, který vás niterně obohatí. Naproti vyvíjejícímu se Liamu Neesonovi staví Spielberg režimem zkaženého a mocichtivého Ralpha Fiennese, který, ovlivněn antisemitistickými myšlenkami, nezná soucit a slitování. A mezi nimi Ben Kingsley jako nevinná oběť nacismu. Černobílý, komorně zpracovaný snímek s vynikajícím hudebním doprovodem Johna Williamse, historickými fakty a neobyčejně silným příběhem o transformaci lidské duše. Oscar Schindler vás přesvědčí, že člověk se může změnit k lepšímu. ()

Spock

Člověku se do rukou dostane málo kdy snímek, obsahující tak závažnou tématiku jako je tato. Otázky, které drásají lidské svědomí a představy nepopsatelných hrůz dráždí nejen oko, ale i duši člověka. Co je to filmová hrůza? Není to žádná laciná hra na efekt, nějaké trapné „baf“ spojené s hektolitry krve, je to něco jiného. Tento film je z velké části naplněn pravou hrůzou, plíživou a ostentativní, takovou které se nedokážete zbavit. Film jsem viděl několikrát a jsem přesvědčen, že i při dalším vzhlédnutí ke mně bude „promlouvat“ stejná hrůza. Je těžké mluvit o pocitech, úzkost se střídá s bezmocí a ta pak se zlobou a nenávistí namířenou na „bezcitné“ dozorce a velitele koncentračního tábora. Proč bezcitné v uvozovkách? Ti lidé mají city, je to dobře vidět i ve filmu. Ve společnosti „sobě rovných“ se dokáží chovat sympaticky a jsou snad i „příjemní“. V perspektivě koncentračního tábora se však mění na pouhé figurky, nebo spíše herce ďábelské hry, stejně jako jejich vězni. Tyto dva světy nejdou spojit, je to dobře patrné na vztahu velitele tábora, Ralpha Fiennse, ke své služce z tábora, ta spalující touha, kterou by ji chtěl jako muž získat se střetává se „scénářem“ napsaným neosobním režisérem kdesi daleko. Každý musí dostát svojí roli. Co je to za lidi, co prodají svojí vlastní duši něčemu neosobnímu? Lidé se stávají čísly a čísla se stávají ničím, jak snadné je na papíře přeškrtnout pár nul. Lidská důstojnost se v lese čísel vytrácí, jeden nepozná druhého a ten pak dalšího. Co musí člověk udělat pro to, aby přežil? Tvůrci měli šťastnou ruku i při obsazení role Oskara Schindlera v podání Liama Neesona je více než přesvědčivý. Jeho vůle vzbouřit se systému a pozvednout prapor lidskosti musí diváka dojmout. Nejsilnějším okamžikem je pak zřejmě jeho loučení se s lidmi, které zachránil a výčet toho, kolik by jich ještě mohla zachránit, za odznak, za auto nebo za peníze. Okamžik kde se neubráníte slzám, stejně jako v případě malého děvčátka ležícího bez života na hromadě jiných těl, která už přišla o svá jména. Svět není krutý, lidé ve světě jsou krutí. Tento film o jejich krutosti vypráví, ale zároveň divákovi ukazuje „světlo na konci tunelu“ personifikované v tomto případě do postavy Oskara Schindlera. Film o krutosti a odvaze se jí postavit, příběh který vstoupil do dějin. ()

smolicek04

Smutná aj veselá myšlienka ma sprevádzala počas tohto filmu.Niekto si hovorí že film bol dobrý a niekto zasa že zlí! Ja sa myslím že sa mýlia. Film je skvelí priam vynikajúci! Odohrávajú sa v ňom skutočne dobré scény a emócie. Režisér Steven Spielberg nakrútil asi doposiaľ svoje najlepšie dielo čo sa toho tíka! ()

Elrond88

92%, chválit bych tu mohl herecké výkony, příběh, scénář (který je vyvážený, krutě reálný a zbytečně nedojímá), režii, černobílou kameru ad. => "Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět." ()

jitrnic

Po řemeslné stránce perfektní ALE znázornit nacisty jako ještě větší zvířata a židy jako ještě nevinnější oběti nerovná se natočit lepší film o holocaustu. A Oscar Schindler jak se v závěru samou dobrotou téměř rozplynul...Já tu dobu nezažil, ale řekl bych, že s tímto filmem toho nemá mnoho společného. ()

mirec88

K tomuto skvostu ťažko niečo dodať. Steven Spielberg je Pán režisér a taký silný film dokáže natočiť len on. Oskar Schindler - hlboko sa skláňam pred Vašou odvahou záchrany toľkých Židov. Škoda, že viacerí neboli ako Vy... ()

huli601

Toľko ľudskosti v človekovi..... ktovie či to je možné. Prvá polhodina mi pripadala kúsok nudná možno preto 4*. Ale rozhodne krásny film, ktorý ukazuje, že aj v najťažšom období sa nájde niekto ako Oskar Schindler. ()

ganz

poměrně přehodnocený film, který v mnoha ohledech neodpovídá historii a ze Schindlera ke konci dělá druhého gándího. Čtvrtá hvězda pouze za Neesona. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)