Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

Olík

Zajímavá postavička vám byl ten Oskar Schindler….sex, drogy, rock´n´roll….přes tisíc zachráněných židů….a zase sex, drogy, rock´n´roll (Jeho poválečné bytí by si dost možná také zasloužilo nějaký ten bijáček). Mám pro něj slabost. Že se jeho činy nedají pouze glorifikovat, že to byl taky tak trochu vychcánek, že měl koule a nebál se s nimi roztočit, že se jako já narodil ve Svitavách….a samozřejmě za ty lidské životy. Bohužel jsem si myslel, že mne přes tři hodiny jeho anabáze rozsekají mnohem víc. Je to tak trochu pohádka (ale to už tak filmaři někdy dělají). Schindler má přes svatozář problémy projít dveřmi a ono tak úplně pravda nebyla, že pane Spielberg. Osobně bych se ani nebál syrovějšímu přístupu, protože se u mne nějak nedostavovalo emocí, což je u snímku s podobnou tématikou minimálně zarážející. Jinak Neeson, Kingsley, Fiennes na jedničku. Za další plusový bod můžeme považovat poselství, které snímek presentuje a nebo černobílé znázornění, které pomáhá dotvářet atmosféru. Takže pokud by jsme se bavili o fiktivním příběhu s tématem holocaustu, tak určitě v pořádku….ovšem tohle překrucování reálií mi tak trochu kazí celkový dojem a hlavně…. stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů….no na mém předávání určitě ne. ()

Luk Skywalker

Až na ten dojemný závěr, že jich mohlo být více, historicky věrohodně a poměrně dost přesný film o životě jednoho neúspěšného podnikatele a člena NSDAP (ale o žádného fanatika se nejedná), ze kterého se stal Židomil. I takové zajímavé příběhy vytvořila 2.světová válka. Nejlepší film na toto téma a zasloužených pět hvězd, jak za herecké výkony (Neeson, Fiennes, Kingsley), tak silný příběh z nedávné minulosti, který bych povinně pouštěl na školách a "obětoval" 5 hodin dějepisu. ()

Besyn

Tak tady budu velmi stručný :DOKONALÁ DOKONALOST a nejlepší Spielbergův film.Tohle se nedá popsat,TO SE MUSÍ VIDĚ T!!!!! Osobně v mojí top five. ()

martiňák

Toto hodnoceni je pro me tvrdym oriskem. Film jsem videl poprve az v roce 2006, tedy 13 let po jeho vzniku, kdyz uz dlouhou dobu predtim jsem si rikal, ze bych film shlednout mel a chtel. Videl jsem ho v televizi s ceskym dabingem a mel jsem mimoradna ocekavani co se tyka kvality filmu a drsnosti zobrazovanych scen. Uvedene skutecnosti zrejme zpusobily me zklamani a nejpresnejsim mym hodnocenim by bylo 3,5 hvezdicky. Z meho subjektivniho pohledu se nepodarilo prilis vykreslit hruzy valky, likvidace Zidu a pobytu v ghetu a pracovnich taborech. Prislo mi, ze film jen naznacil jak otresne to bylo, zatimco napr. u Vojina Ryana jsem strach a hruzu vnimal mnohem intenzivneji. Take pocit zbytecnosti a hlouposti cele valky byl u Ryana i jinych filmu silnejsi. Navic charaktery Schindlera a Goetha podle meho nazoru mohly byt mnohem vice propracovane a bohuzel me az zase tolik nezaujaly a v pameti neutkvely. Schindleruv seznam je kvalitni a pusobivy film, ale naprosto vyjimecnym filmem pro me neni. ()

Yomega

Kdyby byl jen jeden jediný film na světě, kterému bych mohl dát šest hvězdiček, byl by to právě Schindlerův seznam. Jeden z nejzásadnějších filmů historie. I kdyby už Spielberg nikdy nenatočil nic pořádného, tak pro mě bude stejně bůh.bravo mistře! 100% ()

Don Carlos

Od začátku mi bylo jasný, že hračička Steven si dal na tomhle filmu pořádně záležet. Myslim, že Schindler's List už zůstane jeho nejlepším filmem. ()

Clasic

Pro válečné filmy jsem měl vždy slabost, stejně tak i pro mistra Spielberga. Tento film mě naprosto sestřelil s jakou surovostí a hyenismem se žilo v době 2. světové války. Nedokážu si představit vynechanou jedinou scénku či nepřítomnost nějakého herce. Spielberg vzdal poctu židům a VŠICHNI zúčastnění hrají absolutně perfektně ať už se jedná o Liama Neesona, Bena Kingsleyho či Ralpha Fiennese, nenajde se jediný herec a komparzista, který by toto velkolepé dílo zkazil. Mrazivé, autenticé, dechberoucí drama, které vyniká přesnou režií a děsivými scénami, které postrádají jakýkoli kousek lidskosti. Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: ***** Kamera: ***** Střih: ***** Atmosféra: ***** ()

OlaJ

Nejpůsobivější drama o válce z druhé strany. Lidskost tohoto příběhu musí zapůsobit na každého, kdo má srdce. ()

Joeey

Každý, kdo tento film viděl, pochopil, že pohyblivé obrázky jsou stejně cenný druh umění jako literatura, hudba, architektura apod. Profesionalita se tomuto filmu nedá upřít, ačkoliv ty kouzla s objektivy a stíny jsem nezaregistroval. Možná kvůli své neznalosti filmového umění, možná kvůli tématu a působivosti, které nedovolí všímat si "detailů". Zvládnout takto dlouhý film naplno scénáristicky i režijně je téměř nemožné. I Schindlerův seznam má svá slabší (zdlouhavá) místa, ale ten často kritizovaný závěr bych k nim neřadil. ()

JimiH

Až do shlédnutí tohoto filmu jsem považoval Spielberga za tvůrce snímků pro celou rodinu s menším vybočením do jiných žánrů. Ale Schindlerův seznam byl šok. Takhle precizní, syrový, skvěle obsazený, napsaný a především natočený film mě doslova posadil na zadek a já si užíval každou minutu z tříhodinové stopáže. Nádherná hudba Johna Williamse zaslouží též pochvalu. ()

Melly.pro

Film založený na skutečných ukálostech, natočený tématicky černo-bíle plný kruté reality a zároveň emocí. Ukáže nám, že podle fašistů nelze soudit všechny němce stejně a že i mezi němi se najde člověk, který se vzdá svého veškerého bohatství, aby mohl zachránit zhruba tisícovku židů. Kdybych na to nekoukal s bratrancem a nebylo mi to blbý, tak bych asi na konci uronil i slzu. ()

piotro

Najlepší film o holokauste aký som videl. Zábery z koncentračného tábora reálnosťou vyrážaju dych. Herecké výkony vynikajúce. Jedine po prehnanom závere som váhal medzi 4 a 5. 90% ()

Annaud

Je to bez diskuze kvalitní film, na kterém je vidět velké úsilí, osobní invence a bezpochyby jde o Spielbergovo vrcholné dílo. Přesto můžeme úspěch filmu a jeho vliv připisovat z velké části i tématu, kterého se dotýká. ()

Barak

Na to, že je film hodnocen tak vysoko, jsem čekal něco o hodně lepšího. Liam Neeson a jeho herečtí společníci jsou opravdu skvělí a příběh je z druhé světové, takže tam je to vždycky silné. Po celou dobu budete pociťovat opravdu tu tíživou a pohlcující atmosféru, ale ten film je tak neskutečně dlouhý, až mě to štvalo. Je to dobře natočeno, zahráno, ale už prostě víte, o čem to celé je, a co bude následovat, a že židi budou "odcházet", a že němci jsou parchanti, já nevím.. je to prostě něco, co všichni viděli a znají to, sázka na jistotu.. jde jen o to, jakým způsobem to kdo podá. Spielberg to podal parádně, ale ten film samotný.. já to prostě nemusím.... ()

Yojimbo

Je zbytečné pět ódy, když tak učinily tisíce lidí přede mnou. Ale ono to ani jinak nejde. Při vší úctě ke Spielbergovi, při sledování některých jeho filmů by mě nenapadlo, že je schopen natočit tak dospělý a vyzrálý film, který je hluboce lidský a zároveň se při pohnutých a dojemných scénách vyhýbá patosu. Ale u Schindlerova seznamu se mu to povedlo a stvořil tak jeden z nejlepších filmů. ()

Jeand´Boa

Síla a umění lidství se tu kloubí se sílou a uměním filmovým...takto silný příběh si nezasloužil slabý film...zasloužil si přesně tento! ()

Biopler

Výnimočný režisér natočil výnimočný film, ktorý sa v princípe nedá predčiť. Vybral výnimočných hercov - Liam Neeson a Ralph Fiennes, skutočne skvelý výber. Neesonov výkon netreba zbytočne komentovať, bravúra. Fiennes sa hodil na svoju rolu ako asi v žiadnom inom filme. Božská voľba nakrútiť čiernobiely film, ktorému niet čo vytknúť. ()

Pacek

Hodně zajimavě provedený film který má snad jen jednu vadu, a to tu, že je tak neuprosně dlouhý.Na začatku vás muže začít lehce nudit, ovšem potom se vše rozjede a taky vstoupí na scenu geniální Ralph Fiennes.A Neeson se vyhoupl skutečně na příčku mezi geniální herce ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)