Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

Scraffy

Naprosto vynikajúci film vo všetkých ohľadoch. Je miestami až moc zdĺhavý, ale dá sa to prežiť. Všetko je tu bezchybné a preto to nemá snahu ani po rade vypisovať. Proste krása. ()

JeanMarthan

Za mě jeden z nejkontroverznějších filmů vůbec. Respektive osoba Oskara Schindlera. Na jedné straně vlastizrádce, špion, vypočítavá nacistická svině, na druhé straně ale prokázaný zachránce více jak 1000 lidských životů. Jaký měl pro jejich záchranu skutečný důvod se už nikdy nedozvíme, neboť si to vzal s sebou do hrobu. Ale je dobré se na tuto událost dívat tak černobíle?! A teď co je víc? Přímá záchrana tisíce lidí anebo nepřímá smrt mnohem většího počtu populace? Hledejme soudce...ale ne prosím na ČSFD! Hodnotíme hlavně film a ten se navíc jmenuje Schindlerův seznam ne Oskar Schindler! 3/4 filmu mi z chování Schindlera bylo zle a ani poslední čtvrtina na tom moc nezměnila. Co však je pro mě při hodnocení podstatnější je celkové vyznění filmu - tedy připomenutí nacistických zvěrstev a památka všem, kdo tyto hrůzy nepřežili!!! Má nám připomenout, čeho všeho je člověk schopný, má nás varovat, aby se něco podobného neopakovalo, což je v těchto dnech více než aktuální. Navíc je to řemeslně jeden z nejlepších filmů všech dob, bez debat. Za plným počtem si stojím i přes značnou a nepopiratelnou kontroverzi. ()

Jacccob

Shawshank je možná nejlepší, Pulp Fiction je možná nejkultovnější, ale kdybych měl jmenovat "nejsilnější film všech dob", Steven Spielberg mi tímto dílem dal jasnou odpověď. Nedovedu si ani představit tu hrůzu, kterou museli během druhé světové války lidé prožívat, některé scény mi z hlavy nikdy nezmizí. Pokud se v budoucnu zavedou na školách povinné filmy, Schindlerův seznam by měl být jeden z prvních jmenovaných. ()

topi80

Spielberg si dozajista dokáže dát práci se zpracováním opravdu velké produkce, ale na tak věhlasného filmaře mu příliš často chybí ta nadstavba, která by diváka vtáhla do atmosféry. Ta, která odděluje skvělé filmaře od těch průměrných a podprůměrných. To je něco, co nepřekryje ani dramaturgická pečlivost a zahalení do černobílé barvy. Pokud jde o dojem, který si divák z filmu odnáší, pak je Schindlerův seznam naprosto rozmetán filmem Poznamenaní s Jarmilou Novotnou a Karlem Jandlem. A dokonce i film Život je krásný, který toto téma zpracovává se značnou nadstavbou humoru a koncentrační tábor tam představuje jeden dvorek, zanechá v člověku mnohem hlubší brázdy dojetí a tíhy krutých událostí... ()

PhoenixSwan

-Stojím v dobytčím voze jen spoře oděná a kolem mě se mačká nespočet dalších. Cítím strašný chlad, který se rozlézá po celém těle a není zde žádná útěcha, jen strach přítomný v každém kousku z nás.- Zeptám se Vás, umíte si představit zažít něco takového? Přečetla jsem spoustu knížek napsané přeživšími, viděla jsem spousty dokumentů a filmů, které o nich vypráví a neumím si představit ani chvíli jejich utrpení. Steven Spielberg nastavil vysokou filmovou laťku, která se velice těžce překonává. Obdivuhodné je Stevenovo celkové vykreslení filmu, kdy nic není jen černobílé a vše má svůj rub a líc. "Klaďas" filmu Oskar Schindler má své temné stránky, stejně tak "zvíře" Amon Göth dokáže ukázat svojí lidskou stránku, ale nakonec vše zapadne zpátky do svých kolejí. Ke snímku se každý rok vracím a vždy jsou mé emoce při závěrečných titulcích silné jako když jsem jej viděla poprvé. "Whoever saves one life, saves the world entire." ()

movemat

Je mi úplne jasné, že v čase svojho vzniku, keď bolo filmov o holokauste ako šafránu, musel Schindlerov zoznam urobiť dieru do sveta. A to o to väčšiu že vznikol pod nálepkou Made by Spielberg, ktorá v 90-tych rokoch bola asi nejluxusnejšia nálepka akú mohol film mať. Ale po takmer 30-tich rokoch, keď tu máme stovky ďalších rôznych filmov, seriálov a dokumentov, ktoré rozoberajú túto tému, je Schindlerov zoznam len nehorázne ukecanou, siahodlhou sociálnou výpoveďou, ktorá väčšinu času len nudí. Na podobnú tému si oveľa radšej pustím dynamickejšieho a pútavejšieho Pianistu alebo komediálnejší a zároveň dojímavejší Život je krásny. ()

Ex_Machina

„Tento zoznam, ten znamená život.“  Áno, záchrana vyše 1000 ľudských životov je počin, ktorý si zaslúži, aby pamiatka Oscara Schindlera s nami žila naveky. Film nás okamžite vtiahne do deja, kde môžeme pozorovať premenu človeka, ktorého prioritou bol zisk, bohatstvo a spoločenské postavenie na človeka s vysokými morálnymi hodnotami a svedomím, ktorý neváha použiť celý svoj vplyv a všetky svoje finančné zdroje na záchranu bezbranných ľudí a ich nasledujúcich generácií. Reálnosť a tým pádom surová autenticita vykreslenia hrôz z pred 80-tich rokov je tu asi najlepšie spracovaná v celých dejinách kinematografie. Najlepším príkladom je bezcitné vyvraždenie ľudí nacistami v Krakowskom gete, alebo popol z kremačných pecí znášajúci sa z oblohy na nič netušiacich ľudí. Okrem Liama Neesona zaujme najmä Ralph Fiennes v roli haumpsturmführera SS, ktorý velil miestnemu pracovnému táboru. Jeho bezcitnosť a surovosť len dokresľuje tento mimoriadne smutný film, podčiarknutý dokonalou hudbou. Každému, kto má v sebe aspoň štipku empatie musí niekoľkokrát počas tohto silného príbehu vypadnúť slza z oka. Nechápem ako môžu v dnešnej dobe niektorí jednoduchší ľudia spochybňovať to čo sa vtedy dialo. Zhliadnutie tohto filmu spolu s výletom do Osvienčimu, ale najmä do neďalekej Brezinky by malo byť v školách povinné. Poškriabané steny od nechtov umierajúcich ľudí v plynových komorách a kremačné pece si každý zapamätá do konca života. Určite by nebolo toľko hlupákov v parlamentných voľbách a ľudia by si viac vážili jeden druhého. ()

papadoce

“Ten zoznam je dobro samo, ten zoznam je život. Je to ostrov v mori smrti”. Prísť a robiť sa premudrelý ku technickému prevedeniu v podstate dokonalého filmového diela mi naozaj neprislúcha. Toto je proste klasika. Navyše, ak túto dokonalú filmarinu Štefan podoprel absolútne pravdivou históriou a teraz nehovorím o samotnom príbehu tzv. Schindlerových židov, ale o nacistických zverstvách ako takých a o krutosti koncentračných a pracovných táborov. Je to film o zle v tej najčistejšej podobe. Je to film o ľudskosti, o cene jedného života, o cene tisícsto životov. Je aj o jednom z najzapamätateľnejších hereckých výkonov aké kedy predviedli herec alebo herečka na striebornom plátne v zápornej roli. Amon Göth ako symbol zla zahraný Ralphom Fiennesom tak vierohodne a chladne, akoby tomu sám uveril. Pritom si myslím, že prijať a zahrať takúto rolu nebolo vôbec ale vôbec ľahké. Väčšina hercov by niečo tak negatívne ani neprijala, aby sa s nimi rola nevliekla po zbytok života. Števo je jednoznačne pánom režisérom a nepotrebuje dokazovať už nikomu nič. Má svojho E.T.ho, svojho Indianu Jonesa, má svoj Jurský park a má Schindlerov zoznam. On má vyrobené. Povedzte sami, kto z vás si pri pomyslení na tento film nespomenie na dievčatko v červenom. Pocit, ktorý film vyvoláva nie je absolútne ani na sekundu kalkulom. To, že divákovi vyhŕknu slzy, je spôsobené len a len tým, že sa to všetko STALO. Toto je tou najčernejšou škvrnou v našej histórii a už nikdy sa to nesmie zopakovať. Nikdy!!! Hviezdy ako oči. ()

J.e.r.e.c

Schindlerova sezn@mka zhruba do půlky působí pomalu jako dokument o židovském ghettu v Krakově, který se prolíná se stylovým portrétem nacistického hochštaplera a veksláckého podnikatele, a tahle dvojí perspektiva filmu sluší jako totenkopf esesácké čepici.  Jakmile však dojde k proměně hlavního hrdiny a obě linky se spojí, začnou se nad filmem stahovat mračna ne nepodobná těm, která chrlily osvětimské komíny. Ne že by pak už Spielberg nedokázal naservírovat silnou až mrazivou scénu, tu z koncentráku, tu z vily sympaťáka k pohledání Amona Goetha, bohužel je však dokrmuje stále rostoucím množstvím patosu, který se v závěru překlápí až do otravně srdceryvného kýče. Jakkoliv je slavný režisér ve většině klíčových ohledů historicky přesný a jakkoliv uznávám právo na filmařskou licenci jako třeba v legendární scéně diktování seznamu, ke které nikdy nemohlo dojít, tady mi až příliš hollywoodská snaha udělat z Oskara Schindlera druhého Mesiáše a nejlepšího nadčlověka na světě vážně lezla na nervy a trochu pokazila celkový dojem z jinak výborného zpracování osudové tragédie 20. století. 75 % ()

Unka

Sice se sem nemáme vyjadřovat jednoduchými větami a citovými výlevy, ale u tohohle filmu to jinak snad nejde. Schindlerův seznam je prostě jeden z nejlepších, nejkrásnějších, nejdojemnějších, nejpůsobivějších a nejvíce strhujících filmů, které jsem kdy viděla. A ať mu kdo chce upírá objektivnost, nikdo nemůže popřít, že je to určitě nejlepší celovečerní film o holocaustu vůbec. Spielbergu, smekám. ()

Meescha

Vynikajici film, vahal jsem mezi 4* a 5*, lec par drobnosti, ktere filmu vytykam, srazili znamku o kousicek nize. FIlm je zajimavy a nenudi, jednim z problemu je, ze filmu o druhe svetove valce je uz tak mnoho...snad priste tvurci zkusi trochu invence a naleznou i jina zajimava prostredi...Strileni nevinnych patri ke kazde valce, je ovsem az prilis prvoplanove ukazovani dojemnych scen pri vyvrazdovani zidu. Mozna jsem uz shledl mnoho, ale i pres vseobecny nazor, ze jde o jeden z nejdojemnejsich filmu, tento pocit nesdilim. Vzdyt uz behem krizovych vyprav dochazelo k podobnym udalostem celkem pravidelne na obou stranach (a skoro jiste mnohem sadisticteji provedene byly tyto popravy civilistu), druha svetova valka vsak prinesla zabijeni v takovem rozsahu, ze si to lze jen stezi predstavit a tento film jeste nedokazal divakovi opravdu ukazat, ze lide umirali ne po tisicich, ale po milionech! Proto se vlastne ve filmech vzdy ukazuji jednotlive osudy, aby si vsichni byli schopni predstavit, jake to bylo utrpeni...To jsem ale jinde, zpet k Schindlerove seznamu. Snimek je mnohdy az prilis moralizujici, coz mi obcas vadi, mam mnohem radeji pribeh, kde si na vsechny postavy utvarite nazor sami a ne, ze se rekne: tento je zly, i kdyby si chtel hrat na hodneho a tento je zase hodny, i kdyz se zprvu tvaril jako zly. Proste jsem nemohl nevidet ruku Stevena Spielberga (uz se vazne rozhoduji, ze se vyprdnu na pravopis a budu podle ciste logiky psat cizi jmena bez sklonovani :-) Jde sice o jeho ZDALEKA NEJLEPSI film, ale trochu ale tam je. Film musi stoprocentne zapusobit a Schindleruv seznam na me zapusobil tak na 90 procent. ()

dobbin

Pro mě je tohle ZÁKLADNÍ film ale ne ve smyslu filmového umění, spíše taková moralita pro každého, něco jako Noc a mlha. ()

Prejza

Hezky spielbergovský. Celkem vkusně černobílý. Hudebně průměr. Herecky nic moc - kromě slušnýho Bena Kingsleyho. Scénáristicky ale zoufalá pohádka. Nejstrašnější je pochopitelně Fiennesova postava, která je fakt trapně zpotvořenou karikaturou vopravdovýho nadčlověka. V kategorii ždímání emocí se film vodráží zvysoka, právě proto ale dopadne na držku dost brutálně. ()

pepino

Nevim co napsat abych se neopakoval po někom tady. Tento film je obrovský. Ne svou delkou ale svým rozsahem a poselstvím. Zasáhl mě jako dobře mířený šíp a na hodně dlouho ve mě zůstal. Díky němu se Spielberg stal opravdu velikánem a legendou. Přesně jak napsal POMO, každý slavnější režisér má své veledílo. Spielberg má prostě Šindlera. Měli by ho vidět všichni. je to povinnost. Tento film je totiž učebnice. Dá se v něm stále číst a dozvídat se smutné pravdy minulosti ale i sílu jednice který dokázal více než celá armáda. Dokázal v tom chaosu a nenávisti jako jediný pochopit co to znamená lidský život a jako má cenu. Herecké výkony jsou skvělé. Hlavně Ralph Fiennes kterého si budu navždy pamatovat jako jednoho z nejpřesvědčivějších a nejkrutějších záporáků. Vizuální stránka je fascinující. Jsem rád že režisér sáhl po černobílém materiálu protože tak to nabralo určitý dokumentární nádech. Tahle volba způsobila že se mi každá scéna usadila v paměti a žádná nebyla zbytečná. V celku tyto scény tvoří tento vyjímečný skvost který stále patří k tomu nejlepšímu co kdy v historii kinematografie vzniklo. Kdo tedy ještě Šindlerův seznam neviděl a váhá jestli so ho pustit tak ať tak učiní hned. Na co čekat?!! Nejradši bych dal víc než 5 hvězdiček ale bohužel to nejde... Tenhle film nám přináší obrovské poselství a svědectví a našim úkolem je převzít ho a nikdy nedovolit aby bylo zapomenuto. My mladší generace jsme zodpovědni za to aby se to už nikdy neopakovalo a proto nám musí být ukázáno co dokáže lidská nenávist a předsudky. Nikdo není jiný ani lepší, jsem všichni články jednoho velkého řetězce s názvem LIDSTVO. Musíme se naučit toleranci a porozumnění a zapomenout co je to slovo NENAVIST. Když už nic tak aspoň ve jménu památek všech obětí i všech přeživších kteří jsou ti co nám předávají tohle poselství ať už přes Spielberga který nám to přetlumočí ve formě filmu nebo přímo z jejich úst v nejrůznějších dokumentech. A ještě jedna věc pro ty kteří pochybují o tom jetsli Schindler opravdu takový byl. Odpověď zní BYL. A možná ještě lidštější a s větším srdcem než ve filmu. Měl jsem možnost vidět o Schindlerovi dokument kde o něm povídá spousta lidí kteří se s ním osobně setkali a patřili do jeho seznamu. Citujiu například jednu ženu: "Pan Oscar Schindler byl pro nás ztělesněním a živou definicí slova NADĚJE a LIDSKÁ DOBROTA." ()

Marat

U me film c. 1. Steven Spielberg me snad jen jednou svym filmem zklamal a kdyz jsem tento film videl ve svych 14ti letech poprve, tak jsem na nej koukal s otevrenou pusou. Tak dlouho jsem cekal, az film vyjde na VHS pro prodej, abych si jej koupil i kdyz jsem si jej stale pujcoval v pujcovne. Konecne par let zpet vysla edice na DVD, kde si film mohu vychutnat jeste lepe. Jen jedina vec me stve. Proc sakra nekdo dal tento film do televize S CESKYM DABINGEM? copak jsme prasata, ze takove veci se muzou stat? nesnasim dabbing a kdyz uz ma byt film dabovany, tak tento rozhodne ne. Z filmu bych rad superlatizoval napad rezisera pridat barevne prvky do CB filmu, a tim jeste vice nastinit hruzu holocaustu - smrti maleho devcatka v cervenem kabate. Co muze byt hroznejsiho kdyz uz umiraji i deti? Hodnekrat film na zadech zamrazi ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)