Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

vyfuk

Co asi říct. Asi to, že jsem původně film viděl asi když mi bylo dvanáct a nyní jsem si to prostě musel zopakovat. Asi hlavně díky čtyřce. Asi jsem na to měl úplně jiný pohled, avšak bylo oněch pět hvězd oprávněných? Zcela určitě! Když už ne protože film nemá v otázce originality konkurenci, tak i kvůli efektům, které dle mého názoru byly přímo nadčasové. Myslím si, že i dnes to vypadá lépe než nějaké to rádoby zelené plátno. Herecké obsazení... Neill je neodmyslitelná součást Jurského parku. Což asi bude hlavní slabina toho nového, ale Pratt je skvělá náhrada. Dern byla skvělá ženská doplňovačka, Goldblum zase ten, který tomu dával humor, no a Attenborough... to je prostě celý on. Druhé díl byl dle mého zklamání a třetí díl si budu muset zkompletovat před čtyřkou. Opět kultovní hudba mistra Williamse. Tenhle film, je prostě kult sám o sobě. ()

Autogram

Nebudem tajiť, že dinosaury ma nikdy veľmi nezaujímali. Ani v dokumentárnej forme ani v takejto dobrodružnej hollywoodskej forme. Neučil som sa ich krkolomné názvy, ktoré sa v čase popularity tohto filmu na každého sypali zo všetkých strán od hračkárstiev až po spravodajské programy. A tak pre mňa všetky príšerky v tomto filme zostávajú len rôznymi variantmi godzilly alebo votrelca. Príbeh je tiež celkom tuctový s kopou klišé o záchrane v poslednej sekunde. Efekty a realistické (ako to posúdiť?) stvárnenie príšerok je samozrejme na vysokej úrovni, vo svojej dobe prevratné, ale to mi na výborný film nestačí. ()

Gallagher

U téhle úžasnosti vznikla moje filmová mánie. Pamatuji si, jak jsem ještě jako malý capart běhal každý víkend, který jsem strávil u babičky, do tamější videopůjčovny pro VHS s dinosaury. Díval jsem se na něj každou volnou chvíli. Doslova. Geniální výprava, boží triky, hudba J. Williamse, naprosto nestárnoucí filmové dobrodružství... ()

Borat

Jurský park - pro mnohé mojí generace jeden z prvních snímků, kde se setkáte s Dinosaury ve velkém stylu. Spielberg si dal opravdu záležet na fiktivním příběhu o klonování dinosaurů. Příběh působí reálně, jako by šlo o skutečnost. Starý boháč má sen vytvořit park s dinosaury, jejichž DNA dostane z krve komára, který se před mnoha miliony lety zalepil do pryskyřice. Velice originální nápad, ale hlavně velmi dobře zpracovaný. Dinosauři jsou na svojí dobu opravdu pěkní, až realističtí. Příběh je napínavý, hlavně v scénách s hladovými raptory a krvežíznivým T-Rexem. Herci zahráli poměrně slušný výkon, ale fakt dobře zahrané byli ty děti a jejich reakce. Jurský park je v této době už jistojistě kultovní záležitostí a jeden z nejlepších snímků mistra Spielberga.|90%| ()

P1tr

Spielberg a další jeho milník. Ve své době neuvěřitelné....i když spíše uvěřitelné triky, neboť to vypadalo jako by s herci na place byli opravdoví dinosauři. Dnes už to takové terno není, ale pořád slušná podívaná. ()

Sir-Filip

Snímek, kde člověk užasl nad možnostmi techniky. Byly doby, kdy jsem si Jurský park pouštěl celé léto, každý den večer. Nikdy mě neomrzel, přestože jsem znal slovo od slova téměř nazpaměť. Některé hlášky používám ještě stále. S. Spielberg vytvořil tehdy něco, co jsme si my lidé, žijící pár let ve svobodné zemi, nedovedli vůbec představit. (mimochodem - ve stejném roce režíroval i Schindlerův seznam) Jasně, pár větších či menších nepřesností by se určitě našlo, ale nač si kazit skvělý celkový dojem...Bohužel Jurský park byl filmem, kterému by slušelo ukončení po prvním díle. Další pokračování tohoto kultovního snímku už proto bohužel strmě padají do průměru a ještě níž. Naprosto uchvacující hudba při příletu helikoptéry na ostrov, scény s raptory a Tyranosaurem, to je prostě něco, na co se pokaždé rád podívám znovu a znovu! "ENJOY IT !!!" ()

Vercinix

Naprosto úžasná a teoreticky realizovatelná myšlenka! Grafická animace dinosaurů byla na svou dobu ohromující a nadšení, které sdílely badatelé jež objevovali dávno ztracený svět mi během několika vteřin přešlo do krve a objevoval jsem s nimi! Ty honičky, třesení vody atd. to bylo tak akorát na vyplnění prostojů mezi jinak velmi působivými scénami s nádherným námětem, triky, režijí i kamerou! No jo Steven se opět vyznamenal! ()

jenik71

"Bůh stvořil dinosaura. Bůh zahubil dinosaura. Bůh stvořil člověka. Člověk zničil Boha a stvořil dinosaura." To není z mé hlavy, ale zazní to ve filmu. Lze jen ještě dodat, že Steven Spielberg stvořil výbornou podívanou, která se stala legendou. Vydatně mu k tomu posloužila počítačová grafika kombinovaná s herci. A tak mohli na svět přijít v nevídané kvalitě všichni ti saurusové, díky kterým se neuvěřitelně a prakticky celosvětově zvedl zájem o prehistorická zvířata. Jak by asi vypadala česká podoba filmu Cesta do pravěku natočená touto technikou ? To by jistě bylo zajímavé srovnání. ()

zolo23

Jurský park som videl v kine 4 x čo je v dobe lacnejšieho si zakúpenia DVDčiek a možnosti sťahovania filmov pre mňa už neprekonateľný rekord. Prvý krát to bolo na premiére v Bratislavskom kine HVIEZDA (na lístky sme stáli snáď hodinu a pol) keď som mal 13 rokov. Od malička som bol dinosaurami fascinovaný, takže ani nemusím hovoriť ako som sa na tento už kultový skvost tešil. A keďže v tomto veku si filmy vychutnávate bez toho, aby ste si všímali detaily ako réžia, kamera, strih, zvukové efekty alebo hudba mohol som sa sústrediť najmä na tie dinosaury, ktoré v tej dobe vyzerali ako naozaj živé. Lenže mňa neupútali len vizuálne efekty, ale práve hudba Johna Williamsa z ktorej niektoré pasáže som si pohmkával ešte hodnú chvíľku po skončení filmu. Od tejto doby som sa začal viac zaujímať o jednotlivé soundtracky k filmom a práve Williamsov Jurský park bol mojou prvou nahrávkou na audiokazete. Aj po sedemnástich rokoch od premiéry je Jurassic Park unikátny a pre mňa sa zapíše navždy veľkými písmenami tým, že som od tohto momentu začal filmy chápať aj z inej stránky. ()

DeathTheKid

Film starý 18 let a i přes ten zub času, je to parádní podívaná. V době, kdy jsem se narodil, přišel na svět stejně užasný poklad jako já, Jurský park. Na stáří tohoto filmu, má pořád pro oči jakýsi šmrnc a ty počítačové triky mi nepříjdou vůbec divné. Fakt, na tak starý film je to pecka. 90% ()

obivan568

Dokonalý film, který vůbec nestárne. Naprosto špičkový efekty, který i v dnešní době vypadají realističtěji než u většiny blockbusterů. Dokonalé postavy a jejich hlášky ("Štve mě že mám pořád pravdu"), kterým pomáhá výborný český dabing. K tomu dnes již legendární hudba a obrovská vlna zájmu, kterou Juráč způsobil jako třešnička na dortu. Díky tomuhle filmu jsem jako dítě žral dinosaury. Scéna s T-Rexem "útočícím" na auta je jedna z nejlepších scén všech dob. ()

Karlos10

Průlomoví snímek mezi digitálními efekty. Do té doby něco nevídaného, dnes je tomu už samozřejmě jinak. Legenda ale zůstane legendou a nezaslouží si jiné, než téměř maximální hodnocení. Originální a poutavý příběh, nádherná hudba, životní role Sama Neilla a nezapomenutelné okamžiky které si člověk bude pamatovat snad navždy. To je Jurský park...Díky Stevene Spielbergu. 91% ()

voleman

Absolutní klasika, s absolutně převratnými triky, které ani po dvaceti letech moc nezestárli. Příběh je také zábavný a dobře zrežírovaný, herci také hrají výborně, hlavně výborný Sam Neill. Slavná melodie Johna Williamse také k filmu nepopiratelně patří. Moc tomuhle filmu nemohu vyčíst, protože je legendární a stále zábavná rodinná dobrodružná podívaná, která nestárne. 90% ()

Aqualung

Ve své době to byla parádní show. Lidé se podívali na cosi, co mohlo být, kdyby nechybělo to podstatné. Použitelná DNA. Ale budiž, jde o rodinný film s akčními prvky, nenáročná podívaná na nedělní odpoledne. Triky byly skvělé a vypravěčský talent režiséra měl široké pole pro působení. Dobře se na to kouká. Ale to je vše. ()

Darth_AK

I přesto, že jsem viděl film poprvé až po 23 letech od vzniku, nemohl jsem se ubránit jeho kvalitě. Triky nejsou vůbec špatné a narozdíl od některých filmů z devadesátek, dokážou dokonce přidat pocit uvěřitelnosti (Velociraptoři a T-Rexové jsou až ošklivě blízko skutečnosti). Příběh je v pořádku, není to nějáké ultra přemýšlivé drama, ale vyskytnou se scény, kdy člověka mrazí v zádech. Dá se najít pár očividných logických chyb (zrádce programátor deaktivuje obranná pole dinousaurů, aby se tím směrem později vydal na útek..), ale většinou je člověk tak stržen dějem, že je nepostřehne. Překvapilo mě obsazení Sama Neilla i kvalita jeho hereckého výkonu, stejně jako profesora Hammonda. A samozřejmě nejvtipnější byl Samuel L. Jackson jako programátor, to se jen tak nevidí. A jako dva nějvětší chudáky z celého filmu bych vyhodnotil dva jedince-strážce zavřeného celou dobu s profesorem Hammondem, který později vyjde s brokovnicí na ochranu Neillovy partnerky a který si ani nevystřelí, načež ho zabije Velociraptor. A pak toho chudáka z pojišťovny, kterého sežere T-Rex na záchodě, nezáviděnihodné. 4* a jedna dole proto, že do 100% drsného zážitku mi chybělo lepší rozpracování postav a nevím, nějáký ještě jinačí pocit, který nedovedu vyjádřit. Každopadně solidní 4* a milé překvapení. "Pane Hammonde, po zralé úvaze jsem se rozhodl, že tento park neschválím!" "Já taky ne!" :) ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch