Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

swinevenca

Já tomu možná nerozumím, ale za sebe na tom nic tak extrovního nevidím. Když to srovnám s tím výletem do Pravěku...tak to má vlastně dost podobnýho. Samozřejmě v první řadě pravěkou faunu, kteréžto jsem až do útlého dětství svých dětí nebyl lítým fanouškem. Pak například to, že při vyšším než junáckém věku diváka jsou všechny dětské postavy fandění nehodné. Dále, dle spousty odborných komentářů, na svou dobu prý přelomové triky - v třiadevadesátém jsem o úrovni okolních triků neměl páru, v pětapadesátém možná jo, ale do mého současného života se mi ta znalost nepřenesla. A v neposlední řadě něco jako děj, u kterého se dle předpokladů projevuje, že valná část energie duchovních otců byla vyplácnuta na samotný nápad, ještě že je zlehka protkaný něčím jako mě sympatickým pojednáním o kráse přirozeného vývoje. Jestli v tomhle Spielu u něčeho tápu, je to muzika na pomezí ultra chytlavosti a zbytečné epičnosti. Suma sumárum l.p.2022: řadový blockbuster. ()

pollstro

Upřímně si lze těžko vybavit úspěšnější dobrodružný velkofilm, který je schopen s naprostou lehkostí a genialitou odvyprávět úžasný, doposud nevídaný, dechberoucí, akční a zábavný příběh, který ve své podstatě a definici vystihuje hollywoodský velkofilm - blockbuster. Impozantní filmové vyobrazení fikčního světa, která boří zavedené bariéry a pomocí nadčasové technické úrovně nastavuje nové standardy filmové zábavy. Přesto není Jurský park pouhou trikovou filmovou atrakcí ve snaze šokovat diváka novodobou technologií, což potvrzuje i kultovní status, který si film i po tolika letech neustále drží. Spielbergova geniální schopnost vyprávění a prezentace dinosauřího světa představuje jeden z nejsofistikovanějších tvůrčích režisérských přístupů, který přirozeně, hravě, nenuceně, ale přesto efektivně ovládá divákovo pozornost, a který v rámci hollywoodského blockbusteru nemá takřka obdoby. Příkladem je rozdělená dějová linka v podobě dvou skupina charakterizována úhlavními nepříteli - Tyrannosaurus Rexe a Velociraptor. Jejich společné paralelní příběhové dění se navzájem s lehkostí propojuje, ovlivňuje a v samotném závěru s elegancí a přesností opět spojuje. Stejně tak repetitivní využívání stejných tvůrčích prvků, symbolismů a scén, které se navzájem odlišují rozdílným přístupem, snímáním a zasazením do celkového vyprávění. Spielberg si rovněž pohrává s prezentací jednotlivých aspektů příběhu a funkcí filmového světa, kterou v průběhu vývoje filmu s oblibou mění a převádí do inverzních podob než byly původně představovány. Zde je jednoznačně roztříštěna myšlenka o jednoduchosti Jurského parku. Naopak při detailním rozboru se jedná o vyspělý blockbuster, který si s tvůrčí lehkostí pohrává s vlastním obsahem a jeho prezentací, a zároveň prostý příběh převtěluje do fyzické podoby skutečné akční filmové zábavy, která se zdá být nekonečná, a která dělá z Jurského parku jeden z největších kultovních velkofilmů světové kinematografie. Názorná ukázka toho, jak důležitým faktorem pro úspěch filmu je merchandising. Film, který u mnoha generací probudil lásku a zájem o dinosaury. ()

Kebabkony

Už od dětství jsem miloval dinosaury. Měl jsem spoustu hraček, triček a mnoho dalších věcí s těmito plazy. Ovšem jakmile jsem poprvé spatřil snímek, pro mě ještě neznámého Stevena Spielberga, byl jsem jakožto devítiletý klučina absolutně nadšen. Příběh filmu je jednoduchý. Miliardář John Hammond si otevře park, ve kterém se mu podařilo pomocí nejmodernější technologie přivést k životu dávno vymřelé plazy. Ovšem, aby se park mohl otevřít musí se dokázat, že je bezpečný. Na to si pozve tři odborníky, kteří v té celé kráse vidí pouze nebezpečí.  Nemusím říkat, že i na dnešní poměry je film nadčasový a pořád vypadá naprosto dokonale a nebál bych se říci, že i líp než většina filmu. Nejvíce tomu napomáhá fakt, že někteří dinosauři jsou postaveny v reálné velikosti jakožto robotické loutky a na plátně to působí více živě a hlavně přirozeně. To je za mě hlavní důvod, proč je film takový unikát. Stačí jenom sledovat scénu, kdy se nám poprvé ukáže T-Rex. Naprosto úžasně vybudovaná scéna, která začíná s ikonickými vibracemi vody ve skleničkách, s kozí nohou na kapotě auta a fantastickým řevem tohoto obřího zabijáka za doprovodu deštivé noci. Když jsem tohle viděl poprvé, byl jsem strachy vyděšen a zároveň tak nadšený, protože je to moje nejoblíbenější scéna z celého filmu. Samozřejmě by Jurský park nebyl tak ikonický bez své hudby, která je slast pro naše uši, protože John Williams má kouzelné ručičky a že složil hudbu do Star Wars, Indiana Jonese nebo také slavných Čelistí, vypovídá jenom o tom, jak tento člověk je nadaný a můžeme mu děkovat za to co dokázal . Jurský park i nadále zůstane v mém srdíčku jako jeden z mých nejoblíbenějších filmu, které jsem viděl a nová trilogie Jurského světa může jenom brečet v koutě, protože nebude nikdy sahat tomuto filmu ani po kotníky. A jak řekl John Hammond „Na ničem jsme nešetřili“, tak ani já nebudu šetřit na hodnocení a dám plné hodnocení. 10/10 ()

Salus

Ve své době samozřejmě bomba. Jednoznačně obrázky pro velké plátno, na TV obrazovce je visuální efekt v prachu. Pochválit je nutno ovšem i Michaela Crichtona, protože kniha je brilantní. Hudba povedená a ústřední motiv si člověk zapamatuje nadlouho. Oblíbená scéna - Tyranosaurus versus vyhlídkové vozy ()

rln

Ve své době se mnou zalomcovali triky. Karel Zeman musel bohužel kapitulovat. Mnohými kritizovaný děj se mi také líbil. Příroda si vždy najde cestičku. Mrkněte kolem sebe už je napochodu. ()

casyy

Zde nemůžu jinak. Pan Spielberg mi tímhle splnil jeden z mých dětských snů, kdy jsem byl jako sedmiletý capart blázen do všech publikací týkajících se tohoto fantastického zaniknuvšího světa prehistorických zvířat, který Big Steve tak mistrně převedl na plátno. Až v pozdějších letech jsem docenil velmi hutnou atmosféru vyprávěného příběhu, úžasné technické zpracování (za které by se tvůrci nemuseli stydět ani dnes), překrásnou hudbu (a především její hlavní motiv) Johna Williamse a hlavně neskutečně "cool" postavu matematika Iana Malcolma v podání výborného Jeffa Goldbluma. Opravdu výtečný kousek z produkce krále Hollywoodu. ()

FrankieSS

podle me jenom blbost a rozmar pana SS delat velkofilmy, jinak to jenom pobaví, dalo yb se rict nenadchne ani neurazí ... a dávat * za triky, to je kravina, filmy nejsou o tricích ()

marason

Je pravda, že místo rozzuřených dinosaurů mohl v parku pobýhat naprosto klidný Michael Myers a mnoho změn ve scénáři by to neznamenalo(tím chci říct že jsem od příběhu očekával trochu víc než standartní survive-vyvražďovačku) ale co se týče trikového zpracování tak musím před pány z ILM smeknout. Ve své době byly naprosto revoluční, takže hlavně kvůli senzačním jurským potvůrkám dávám za *****. ()

MartCT

Tak tohle je asi jediny film na kterem sem byl v kine vickrat nez jednou :) do te doby nevidane triky + chytlava hudba + sympaticke obsazeni tak z toho mi nic jineho nez 5* nevyjde, navic ja uz od mala ujizdel na dinosaurech ;-) ()

Dexter666

Spomínam si, že prvú knižku o dinosauroch som dostal asi 2 roky pred veľkou dinomániou spôsobenou práve týmto filmom, takže keď sa objavil Spielbergov film, nevedel som sa dočkať, kedy ho uvidím prvýkrát. Do kina ma naň naši nezobrali z čoho som bol neskutočne dlho na nich nahnevaný (ešte stále mám v živej pamäti, ako som ich spovedal o filme - a čo sa stalo keď...? - keďže som videl toľko ukážok, koľko som len mohol). Keď som ho potom videl prvý raz (asi na nejakej pirátskej VHS), ani som nedýchal. Vtedy som aj celý dej vnímal inak - išlo mi hlavne o dinosaury - dialógy som ani nesledoval (boli akýmsi šumom medzi výstupmi s karnosaurami). Až neskôr po x-tých reprízach a dnes po n+1 repríze si dovoľujem povedať, že je to stále rovnako zábavné ako kedysi, pretože isté dejové a logické nedostatky sa dajú ľahko prehliadnuť, hlavne ak si uvedomíme, ako obrovský popularizačný vplyv Jurský Park mal. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na revolučnú filmársku techniku. A preto si myslým, že menej ako 5* by bolo pre JP urážkou. ()

Jazz150

Moje srdcovka z dětství. Miloval jsem to tehdy a miluju to i teď. Tento film je jeden z nejlepších akčních filmů. Skvělé triky, které se neztratí ani v této době, jsou asi 10x lepší než u Lovců dinosaurů, kde je více než 10letá mezera. Původní knihu od M. Crichtona jsem nečetl, ale i přesto se mi film líbil a nemůžu jinak. 100% ()

Sentinel

Ve své době možná revoluce, ovšem dnes (hlavně po několikerém zhlédnutí) už jen slabý nadprůměr. Ani Spielberg se jako režisér moc nevytáhl. Přesto je to stále velmi slušná podívaná na sobotní večer v kruhu rodinném. ()

Tejca

Kdybych měla být objektivní, tak bych dala 4*, ale ty efekty!!! Prostě na svou dobu velmi dobrý snímek... po dějové stránce sice slabší (pro mě), ale jinak velmi dobrý. ()

BillieJoe

Už odmalička jsem velkým milovníkem dinosaurů. Když na to šli tehdy naši se sestrou do kina a já nemohla jít, protože bych se bála, nechápala jsem to a byla sem trošku naštvaná. Chtěla jsem vidět T-rexe, jak ty lidi roztrhá na kousíčky a zadupe do země! :D Když jsem pak film shlédla po trochu delší době, byla jsem fascinovaná jak filmovymi triky, ktere na tehdejsi dobu byly spickove, opravdu jsem věřila tomu, že ti dinosauři jsou živí a při natáčení museli utrpět četná zranění. Byla jsem taky unešená tím nápadem vzkřísit je a umístit do zábavního parku na ostrově. Tento film je klasika, jednoznačně dávám ***** vynikajícím výkonům T-rexe a Velociraptorům, hercům, hudbě i Spielbergovi za skvělou schopnost tak přesvědčivě vdechnout život těmto vyhynulým tvorům. Určitě si ho pustím ještě mockrát, protože celou dobu jsem film napjatě sledovala, zasmála se super hláškám tlusťocha Denise a rozplývala se nad nádhernými zvířaty a pořad tak nějak doufám, ze jednou tam ti dinosauři nad těma lidma vyhrajou! :D ()

Kada80

Poprvé jsem to viděl v kině jako kluk a už tenkrát jsem z toho nijak zvláště nadšenej nebyl.A nyní po 17 letech se to nezměnilo,spíš naopak.Tenkrát bych tomu dal 3*,ale dnes už jenom 1* za triky.Jinak je to opravdu jen pro děti,ale tentokrát ne pro nás velké děti.Jen pro ty opravdu malé.Nemá to v sobě nic,co by mě na tom zaujalo.Omlouvám se Stevene. 20% ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch