Star Trek: Neznáme svety

• Česko Star Trek: Podivné nové světy (viac)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (viac)

Kapitán Pike, vedecký dôstojník Spock a Číslo 1 objavujú nové svety vo vesmíre na palube USS Enterprise. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa cyphercz k tomuto seriálu (22)

Season 1 (2022) (S01)

První řada Strange New Worlds není vůbec tak špatná, jak jsem se po zhovadilostech typu Discovery či Picard obával. Není to ale ani žádný zázrak, to si zase řekněme hned na rovinu. Jako jeden z největších problémů těchto deseti epizod vidím těžkou neoriginalitu a vykrádání nejen předchozích seriálů tohoto univerza, ale i jiných kultovních scifi počinů (nejvíce to je patrné u epizody, která se mi paradoxně líbila nejvíce - All Those Who Wander). Někdo mi může právem namítnout, že v roce 2022 je prostě skoro nemožné přijít s něčím, co se už dříve neobjevilo někde jinde, problémem SNW je však jak do očí bijící ta vykrádačka je, působí to totiž jako prachobyčejná lenost tvůrců, co si odmítají alespoň trochu namáhat hlavinky a snažit se danou předlohu pozměnit tak, aby to nebylo hned patrné i divákovi, co většinu mainstreamové scifi tvorby viděl jen z vlaku. Kapitolou samo o sobě jsou postavy - na jednu stranu tu máme solidní cast a až na Ortegas mi vyloženě nevadí nikdo, co mi ale kazí celkový zážitek je styl komunikace důstojníků na můstku vlajkové lodi Federace - nezřídkakdy to je jak poslouchat bandu děsně "cool kids" z LA a ne dospělé a profesionální jedince. Z vedlejších postav mě velmi navnadil Sybok, bylo by fajn, kdyby se objevil trochu více v druhé řadě, ale je možné, že zrovna u něj tvůrcům bude záležet na kontinuitě (zatímco bez skurpulí pošlapávají vše kolem), ale uvidíme. Naopak největší příšerností byl bez debat James T Kirk v posledním díle, obsadit někoho tak po všech stránkách odlišného od originálu, to chce fakt kumšt. Za zmínku bezpochyby stojí i velmi překvapivá smrt Hemmera, kterého jsem osobně měl v žebříčku oblíbenosti na předních příčkách, inu alespoň to bylo pojato lépe, než odchod Tashi Yar, i když to není zrovna nějaká vysoko nastavená laťka. Suma sumárum ač dávám této řadě "pouhé" 3 hvězdy, tak to však neznamená, že jsem se u ní nebavil, jen je prostě ještě co zlepšovat, v podstatě bych ji přirovnal k první sezóně Enterprise. 67% ()

Podivné nové světy (2022) (S01E01)

Zatraceně, když tomu i jiřinka dal(a) 5 hvězd, tak už je co říct, vážení!:) Ale ano, tento díl skutečně špatný nebyl a v podstatě se držel toho, o čem Star Trek, zejména pak TOS, býval - navštívíme planetu, která je ne nepodobná Zemi a budeme tam řešit nějaký ten problém či morální dilema a hlavně nebudeme furt brečánkovat jako banda psychicky labilních pošuků z USS Discovery, ale situaci budeme řešit jako trénovaní profesionálové z budoucího světa, tak to má být. Přitom Pike by měl k breku setsakra dobrý důvod! Ta jeho linie s flashbacky, tedy spíše flashforwardy, byla zdaleka tou nejsilnější a velmi doufám, že se k ní tvůrci sem tam vrátí, protože to je zkrátka příslib intenzivních charakterových momentů a co si budeme povídat, Anson Mount je prostě velký sympaťák co potáhne tuto show stejně jako táhnul druhou řadu Discovery. Na plný počet to pro mě ale není, tu a tam nám tu "malinko" haprovala logika, viz např. že pre-warp civilizace vynalezne warp technologii na základě pouhého pozorování vzdálené vesmírné bitvy, za to by se nemusel stydět snad ani Think Tank ze stejnojmenné epizody Voyageru, ale zase na druhou stranu - byl snad TOS nějak neprůstřelný co se logiky týče?;) 80% ()

Děti komety (2022) (S01E02)

Ucházející epizoda, úvodní scénka "Vaříme s Pikem" byla sice trochu natáhnutá, ale alespoň jsme měli možnost více poznat hlavní postavy, vůbec by mi nevadilo, kdyby se tato kratochvíle ještě někdy v budoucnu objevila, v TNG hráli poker, tady můžou vařit, proč ne. Zápletka s kometou jakž takž zajímavá, stejně tak onen element hudby, jen to rozuzlení bylo poměrně "meh", byl to celé osud atp., hmm ok... Nejslabším článkem dílu pak byl onen CGI Shepherd, který působil jak postava z nějaké 10 let staré videohry, vůbec nevypadal uvěřitelně či živě, přitom ostatní triky jsou výborné. Celkově si zatím seriál drží dobrou úroveň. 75% ()

Duchové Illyrie (2022) (S01E03)

Začíná nám to "malinko" pokulhávat, sice teda situace na lodi kde se nekontrolovatelně šíří neznámý virus byla fajn (byť opět už stokrát viděné prakticky ve všech předchozích ne-Kurtzman Trecích), zápletka na planetě s "duchy" kolonistů však už byla poměrně dost přitažená za vlasy (zejména ono vysvětlení odkud se ti duchové vzali), no a nejhorší pak suverénně řešení bolístek jednotlivých členů posádky. Objevuje se nám tu takový nešvar dobře známý z Discovery a Picarda, vážení - každá jednotlivá postava musí mít nějaké psychické bebí, protože přece musíme mít charakterové drama, no ne?! Co naplat, že tento díl vůbec nepotřeboval smutňounkou zápletku kolem doktorovy dcery, prostě zadání znělo jasně - každá postava musí mít něco tragického ve své minulosti. Takže si to shrňme, po třech epizodách tu máme doktora s umírající dcerou (fňuk), La An co přežila masakr svých bližních Gorny (fňuk), Uhuře umřeli rodiče a brácha při nehodě raketoplánu (fňuk), Una je ilegál ve Flotile (fňuk), zapomněl jsem na někoho? Už se opravdu nemůžu dočkat jaké bebí to má Ortegas, nurse Chapel a Hemmer, chraň pánbůh aby někdo z hlavních postav neměl trauma!... 60% ()

Pamatuj na smrt (2022) (S01E04)

"Why can't you speak in plain English" - tahle věta La-An na adresu Spocka krásně shrnuje postoj tvůrců současného Treku k TOS/TNG/VOY/DS9. Jsou to lidé, kteří starému Treku nerozumí a dělá jim velké problémy pochopit oč tam šlo, proč třeba ty postavy mluvily tak jak mluvily, chovaly se jinak než lidé dneška atd. Proto od nich nikdy nedostaneme plnohodnotný Trek co by plynně navazoval na výše zmíněné seriály. SNW je tomu z nových Treků nejblíže, ale je to celé příšerně umělé a strojené, postavy se vyjadřují jak hipsteři ze současného LA, sebemenší trochu složitější věc se musí doslova vy-hlá-sko-vat divákům, protože si tvůrci myslí, že na Trek koukají primárně gumy typu Jersey Shore co něco vědečtějšího/techničtějšího nepochopí, tak to musí vysvětlit jako dítěti atp. Námět epizody není vůbec špatný, problémem je to výše popsané provedení. Co ještě silně pokulhává je design a provedení lodí, to gornské cosi se opět musí při letu vesmírem točit jak nějaké kutululu a vydávat u toho prapodivné zvuky, asi to má vypadat akčně, aha. Pokud bych se na Star Trek díval jako na seriál, u kterého chci totálně vypnout mozek, tak bych této bezpochyby akční epizodě dal 5 hvězd, pokud mě ale zajímají dialogy, chování postav, logika řešení daného problému atd., tak to není na víc než 60%. ()

Spock má amok (2022) (S01E05)

Prozatím suverénně nejslabší epizoda, chápu, že tvůrci chtěli určité odlehčení, ale kéž by to nebylo touto formou. U sledování tohoto dílu jsem si připadal jako bych se snad díval na HIMYM či podobný vztahový seriál, postavy opět mluví jak "děsně cool" hipsteři z LA, první důjstojnice a šéfka ochranky se chovají jak dvě teenargerky a ne členové polovojenské Hvězdné Flotily, opravdu jediné co tento díl jakž takž zachraňuje je vyjednávání se strategicky důležitou rasou, zbytek těžký anti-scifi odpad. Celkově 35% ()

Povzneste nás tam, kam nedosáhne utrpení (2022) (S01E06)

Epizoda, která neurazí ani nenadchne. Děj byl velmi předvídatelný, navíc opět v rámci scifi nic nového pod sluncem, připomnělo mi to (mj.) jednu z epizod Stargate SG1, kde děti nějaké civilizace nosili všechno jejich vědomí a myslím na sklonku puberty jim v podstatě provedli lobotomii aby ty znalosti přenesli dál, tohle bylo v podstatě to samé, jen mírně poupravené a nemohu říct, že by mi to přišlo lépe uchopené/zpracované, než v oné Hvězdné bráně. Alespoň herecké výkony jsou tu na dobré úrovni, líbí se mi zejména herec ztvárnící doktora Mbengu. 55% ()

Zpěv Sirén (2022) (S01E07)

Troufám si říct, že prozatím nejlepší díl. A to jsem se na začátku epizody zhrozil, když celé "opáčko" bylo akorát o Spockovi, nurse Chapel a T'Pring, obával jsem se nějakého dojení emocí jako v Discovery, naštěstí se toto nevyplnilo, byť tedy emoce či city hrály jednu z hlavních rolí, ale nakonec to bylo v rozumných mezích a důležité pro celkové vyřešení zápletky. Tvůrci mě dobře "blindesidenuli" ohledně postavy doktorky Aspenové, moc hezký twist a škoda jen následného až přehnaně žoviálního chování kapitánky Angelové, v první půlce epizody mi tato postava seděla víc. Díl má i nějaké ty slabiny, zejména pak většina děje na Serene Squall, nevím proč tvůrci musí furt všechny situace odlehčovat, proč se bojí mít taky někdy pořádné drama, nad nímž nebudou Pike s Unou žertovat, či které nebude neustále snižovat svými "cool" hláškami Ortegas... tomuhle dílu by dle mého trochu víc vážnosti rozhodně pomohlo, ale to bych toho asi chtěl už moc. 85% ...Jo a málem bych zapomněl! Sybok!! Za toto cameo jsem velmi rád a modlím se, aby tuto postavu Kurtzmanova banda nedomrvila a bude to naopak skvělý záporák! ()

Elysejské království (2022) (S01E08)

Největším kladem této epizody je bezpochyby to, že jsme konečně vyřešili zápletku kolem doktorovy dcery uložené v paměti transportéru, která z nějakého záhadného důvodu nemohla být jednoduše ve stázi, protože se to zkrátka nehodilo scénáristům do krámu. Co naplat, že kdyby došlo k nějakému kompletnímu výpadku energie po celé lodi, což ve Star Treku není nic ojedinělého, tak je s dcerkou ámen, holt nehledejme v tom logiku a buďme rádi, že tato dějová linka je snad už nadobro uzavřená. Samotné provedení bylo celkem ucházející, tu a tam se nějaký ten fórek povedl, jindy to byl zase solidní cringe, celkově je to pro mě opět taková epizoda, která neurazí, ale ani nenadchne, čili 50% ()

Všichni na cestách (2022) (S01E09)

Hodnocení této epizody je celkem oříšek. Na jedné straně tu máme do očí bijící vykrádačku nejen Aliena, ale i Predátora, Terminátora a bůhví čeho ještě, dále nám tu také "malinko" pokulhává canon, kdy vraždící, skoro nesmrtelné super monstrum Gorn nedokáže o pár let později přemoct ani obyčejného pupkáče Kirka v pěstním souboji, tak určitě... Na straně druhé však tento díl měl velmi povedenou atmosféru, kterou díkybohu nenarušovaly rádoby cool a "vtipné" komentáře té či oné postavy ani nic jiného, děj měl hlavu a patu a co hlavně - zajímaly mě osudy jednotlivých členů výsadku, včetně velmi překvapivé smrti Hemmera, ale i pravděpodobně jen dočasného odchodu La'An, zkrátka bavil jsem se od začátku do konce, a to je pro mě směrodatné. Také velmi vítám fakt, že se po stopadesáté nerecyklují Klingoni, Romulani, či Borgové a tvůrci rozvíjí doposud okrajovou rasu Trek univerza, byť jak jsem zmínil na úvod to není úplně nejšťasnější povedení, ale velice si cením té snahy. A kvůli tomuto všemu výše zmíněnému poprvé uděluji hranému Kurtzman Treku 5 hvězd a 90% ()

Kvalita milosrdenství (2022) (S01E10)

Tenhle díl je bez debat důstojné zakončení první řady, jen mi "malinko" vadí dvě věci - jedná se opět o v podstatě neoriginální nápad, tvůrci si zase "vypůjčují" námět z předchozích Treků, a to mi prostě vadí. Co mi ale dojem z této epizody zkazilo suverénně nejvíc byl herec ztvárnící Jamese Kirka, to opravdu v celém Hollywoodu nemají někoho více podobného když ne Shatnerovi, tak aspoň Pineovi?? Tato volba byla opravdu příšerná a na míle vzdálená originálu po všech směrech, ať už fyzicky či projevem. 80% ()

Season 2 (2023) (S02)

Myslím, že nejsem zdaleka jediný, kdo vidí ten silný kvalitativní sešup v porovnání s řadou první, která sice nebyla kdo ví jak skvělá, ale nadprůměrné hodnocení si dozajista zasloužila. Jakoby se snad tvůrci Discovery po zrušení jejich seriálu začali pomalu přesouvat do SNW a plevelit tento počin svými discoveráckými nesmysly, nebo nevím jak jinak si ten pokles vysvětlit. V podstatě se nám scifi prvek začal upozaďovat na úkor řešení vztahů a trápeníček jak z Přátel či podobných seriálů, viz Chapelka a Spock, La-an a Kirk či Pájk a Batelka, snad polovina epizod, ne-li víc, řeší jejich vztahy, no to bych blil. Některým divákům se líbily dvě řekněme velmi netradiční epizody, jmenovitě crossover s Lower Decks a muzikálový díl, já je považuji za to nejhorší, co jsme kdy v Treku měli možnost vidět. Pokud chci komedii, pustím si Lower Decks, pokud chci muzikálovou vsuvku, mrknu na show typu Scrubs, opravdu nevím, proč se tento seriál najednou snaží pokrýt všechny žánry místo toho, aby si vybral svůj vlastní a toho se držel, vždyť to dokázala i tolik hejtěná Discovery, tak proč najednou SNW působí jako nějaká zpatlanina jak od pejska a kočičky? Za nejlepší epizodu považuji Ad Astra per Aspera, jediný díl, který mi připomněl, o čem že to Star Trek býval v dobách, kdy ho v rukou měli schopní lidé... Hodnocení řady na základě průměru jednotlivých epizod: 35% ()

Zlomený kruh (2023) (S02E01)

Doposud suverénně nejslabší díl Strange New Worlds a příšerný season opener. Nejzajímavější a nejcharismatičtější postava (Pike) jde off screen zachraňovat druhou nejzajímavější a nejcharismatičtější postavu (Una) a nám tak zbyde "vyšší dívčí" plus Spock, hm, no bohužel nám tenhle díl krásně a jasně ukázal, že tato skvadra tuhle show prostě sama neutáhne. Bylo to bohužel jako vystřižené z DIS, můstek plný "sassy biatcheeees" a místo ubrečené a citově těžce nevyrovnané Miky Burnham tu máme ubrečeného a citově těžce nevyrovnaného Spocka. A aby toho nebylo málo, tak tu máme novou postavu, náhradu za vcelku zajímavého a originální Hemmera, která je otravná až na půdu a bude se asi muset stát zázrak, aby se ty její kydy daly ve zbytku řady poslouchat. A to jsem se ještě ani nedostal k ději!!! Zápletka je bohužel tupá až to bolí, jakési Federační spiknutí, božínku, jako bychom tohle neviděli už alespoň stokrát, naposledy jen pár měsíců zpátky ve třetí řadě Pikárda!! Vůbec mě to ničím nezaujalo a absolutně mě nezajímalo co se na té planetě děje, suverénně nejdebilnější moment však přišel při snad 15 minutové bitce doktora a zdravotní sestry proti snad 30 Klingonům a je úplně jedno, že si píchli nějakej boost... proboha lidi vždyť to je jak kdybychom ve Voyageru sledovali Doctora s Kes jak zmydlí 30 Hirogenů... vždyť by to byl trapas až na půdu, o tomhle Star Trek nikdy nebyl... prostě další Kurtzman debilita z DIS, která nám prosákla i do SNW, snad se toto nestane standardem pro zbytek řady. První díl = 15% ()

Ad Astra per Aspera (2023) (S02E02)

Když jsem viděl ukázku na tuto epizodu, tak jsem očekával dementní dialogy a moralizování jaké známe ze Star Trek Discovery, naštěstí se toto nekonalo a dostali jsme sympatický díl, který měl hlavu a patu a zejména dobré a uvěřitelné rozuzlení, tak to má být. Neřekl bych, že je to lepší drama než epizody jako The Measure of a Man či The Drumhead, v rámci Kurtzman Treku však velmi povedená epizoda. Opravdu doufám, že zbytek druhé řady se ponese v duchu této epizody a ne toho garbage, který jsme mohli vidět v díle prvním. 75% ()

Zajtra a zajtra a zajtra (2023) (S02E03) odpad!

Co je toto za ochotnické divadlo, proboha?? To i fan filmy na youtube mají lepšího Kirka, zápletku, dialogy atd. To tvůrci Discovery po zrušení seriálu hromadně přesedlali na Strange New Worlds? 5% ()

Medzi požieračmi lotosov (2023) (S02E04)

A další epizoda, která se šeredně nepovedla, byť to není až takový dumpster fire jako díl předešlý. Zápletka na planetě připomíná starý dobrý Trek, byť to zpracování je někde na úrovni průměrných až podprůměrných epizod původního TOS seriálu, kde scifi screenwriting byl ještě v plenkách, za těch 60 let bych však očekával, že nebudu sledovat děj jak z pera nějakého random fanboye z internetu, který to spíchnul za 30 minut během pauzy na oběd... Mnohem horší je však děj na Enterprise, kdy idiot Spock (resp. idiot, který stojí za scénářem) dostane boží nápad jak ochránit loď a posádku před výmazem paměti - zaparkujme loď vedle supernebezpečného pole asteroidů, LOL! Co takhle warpnout na orbitu nějaké jiné planety dané sluneční soustavy a vyslat SOS Flotile pro případ, že by to nepomohlo? Proboha vždyť i 10 leté dítě by vymyslelo x lepších řešení dané situace!! 30% ()

Šaráda (2023) (S02E05)

Co říct no, vztahové patálie Spocka (či kohokoliv jiného z posádky) mě opravdu absolutně nezajímají, alespoň se tu sem tam objevil nějaký ten povedený fórek, zbytek dílu jsem se však musel držet, abych ho nepřeskákal na konec, který pro mě opět nepřinesl vůbec nic co by mě probralo z letargie, je mi fakt totálně buřt, jestli Spock bude klátit TPring, Chapelku, nebo třeba šéfku strojovny, o tom prostě Star Trek nemá být, na to tu máme HIMYM, Přátelé a podobné seriály... 30% ()

Stratené v preklade (2023) (S02E06)

Ochotnické divadlo pokračuje, opět se nám vrací Kirk, resp. Kirkové, přičemž James T. opět nemá se svou Shatnerovskou předlohou pranic společného, opravdu zhola NIC. Aby toho nebylo málo, tak se ke svému bráchovi chová jak naprostý retard, což ostatně začíná být celkem běžným motivem této show, poněvadž jako naprostý retard se nám v tomto díle chová i Una... Hlavní dějová linka ohledně zlověstného troubení a Uhury je slabá jako papír, od prvních minut epizody bylo naprosto a zcela jasné, že se jedná o nějakou mimozemskou entitu v mlhovině, protože podobných zápletek jsme ve Star Treku měli nespočet, možná bych tedy díly a řadu hodnotil jinak, kdyby to byl první Trek seriál, na který koukám, ale pokud na to kouká někdo, kdo viděl alespoň něco málo z TOS / TNG / VOY / DS9, tak se prostě zákonitě musí nudit, protože skutečně co díl, to recyklace nějaké epizody z původních seriálů, navíc bez špetky něčeho navíc, tedy kromě oné naprosté retardace většiny postav. 25% ()

Tí starí vedci (2023) (S02E07)

Tento díl je krásnou ukázkou toho, proč by se postavy z libovolných animáků nikdy neměly přenášet do reálného světa, prostě to nefunguje. Pohrkaní a polopsychopatičtí Boimler a Mariner jsou ok ve svém animovaném a primárně komediálním, ztřeštěném seriálu, v "reálu" však působí jako pěst na oko a jako někdo zralý na svěrací kazajku. Ze všech těch individuálních setkání mezi LD a SNW postavami nejvíce vybočuje to s Uhurou, z níž se tu najednou dělá jakási velká legenda pomalu snad na úrovni Pikea či Kirka, přitom jak ve starých Trecích, tak i v JJ filmech hrála vždy druhé housle a neměla prakticky žádný "hero moment" či cokoliv zapamatovatelného (současní diváci si ji pamatují především jako "jo, to je ta buchta co chodila se Spockem", nic víc). Všechno výše zmíněné je tak na max jednu hvězdu, druhou však dávám za sympatické a hlavně startrekovské rozuzlení orionské zápletky, které na těch cca 20 vteřin připomnělo, o čem že má tenhle seriál být. Ne, opravdu to nejsou laciné gagy a vztahové patálie jak z Přátel či HIMYMu, vážení... 40% ()

Pod rúškom vojny (2023) (S02E08)

Star Trek: M.A.S.H., celkem ucházející díl, u kterého si cením především toho, že se po hodně dlouhé době (snad od druhé epizody) postavy chovají DOSPĚLE, opravdu nevím, proč by tento seriál nemohl mít vážnější tón a řešit podobné zápletky a kdo chce gagy, fórky a nevyzrále jednající postavy, má tu přeci Lower Decks... kde epizoda selhává je však závěrečné rozuzlení, které má asi šokovat, ale jen to opět dělá z postav tohoto seriálu (a potažmo z diváků) hlupáky. Ale koukat se na to rozhodně dalo, a proto 65% ()

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (viac)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (viac)