Star Trek: Neznáme svety

• Česko Star Trek: Podivné nové světy (viac)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (viac)

Kapitán Pike, vedecký dôstojník Spock a Číslo 1 objavujú nové svety vo vesmíre na palube USS Enterprise. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa sirien k tomuto seriálu (23)

Star Trek: Neznáme svety (2022)

Star trek, který sem myslel, že už nikdy nedostaneme. Nádherný mix moderního vizuálu se starou TOS estetikou, příjemný mix epizodičnosti s překlenujícíma linkama, výborní herci, výborné pojetí mladých verzí TOS postav a výborné nové postavy - a pravověrný optimistický Star trek a velmi respektující a dobře udělaný prequel TOS. Stylově mix TOS (náměty) s TNG (vize budoucnosti) a (vhodnou) trochou The Orville (není to parodické, ale nebere se to tak stroze vážně a nebojí se to být zábavné). Skoro sem už myslel, že profesionální tvůrci v hollywoodu už vymřeli, ale zjevně se někde pořád schovávají a stačí jim dát prostor a nestrkat jim do toho frňák. Bohužel, není to dokonalé. Chybí tomu nějaké ty podivné nové světy popř. díly které by šly do hloubky nějakého SF konceptu nebo myšlenky. Hodně toho je na drama popř. to jsou takové díly co nejsou špatné, ale vlastně nemají nic navíc. Pozdějc se na křeč tlačí úžasnost Uhury, která ale nedává smysl a ve Star treku ani nemá oporu - ta postava je významná na meta-úrovni v naší realitě, ne uvnitř star treku. Nejatmosferičtější prvek seriálu je nepokrytě vykradený Alien. A formát 10 dílů na sérii je pro seriál typu Star treku málo. ()

Season 1 (2022) (S01)

Průměrem dílů to jde na 4*, je tam pár trochu silnějších, ale vlastně ne úplně "čistejch" 5*, zato tam je i pár slabších. Přes svojí epizodičnost to má ale i nějaká překlenující témata a návaznosti a vývoj, což je určitě dobře a táhne mě to k tomu dát sérii jako celku 5*, stejně jako to že ta série uvedla dobře seriál jak jako seriál, tak jako skutečný star trek a prequel k TOS. Not perfect, ale nejspíš close enough. ()

Podivné nové světy (2022) (S01E01)

Stejně jako jiný seriály má ST tradičně problém se slabejma pilotama. Nebo doteď měl. Tady jsem na hraně dát 5* - díl není sice nijak revoluční, ale funguje dobře ve všech rovinách - má zajímavou zápletku, nějaké zvraty, představí spoustu nových postav přirozeným způsobem bez křečí. Ale, HLAVNĚ, jednoznačně ukazuje, že se Star Trek vrací do míst, ketrá neměl nikdy opustit - k původní vizi utopistické, optimistické budoucnosti, k posádkám dospělých profesionálů a ke sci-fi co je o ději a scénáři a ne o akci a CGI. A, u Strange New Worlds především - ke značnému respektu k původním sériím, zejména k TOS, ke které jsou SNW v podstatě prequel. ()

Děti komety (2022) (S01E02)

Solidní 4*. Vcelku klasický old-school námět, což je vlastně v dnešní době trochu ironicky docela osvěžující, zpracování je ale vlastní a ne copy-paste (minimálně ničeho co znám). Je to hodně centrované na postavy, což je popravdě taky dobře. ()

Duchové Illyrie (2022) (S01E03)

Další vcelku klasicky působící zápletka, ale s přidaným twistem okolo Uny který naznačuje, že Utopie Federace se teprve rodí a i když je svět už sluníčkový, tak pořád není dokonalý a táhne za sebou ještě nějaké kostlivce ve skříni, se kterými se musí dovypořádat - což výborně sedí do dobového zasazení v rámci Star trek historie. Bohužel samotná linka děje na planetě byla slabší, což tomu ubralo. ()

Pamatuj na smrt (2022) (S01E04)

Historicky nejlepší představení sériových antagonistů ve Star treku - dramatický, akční, hrozivý. A popravdě, mezi nejlepšíma obecně. Ten mix hororovější tísnivý a smrtelně nebezpečný situace v kontrastu ke Star trekové kompetenci posádky a schopnostem si poradit a přijít s řešeními tu je udělaný naprosto výborně, probíhající vesmírná bitva neni debilní CGI bordel ale je to stará škola kde je větší důraz na plánování, napětí a krátkou exekuci rozkazů a záměrů - a všechno divácky přehledný. Krásná ukázka toho, jak scénář (a režije) přebíjí budget a CGI (ne, že by SNW měly problémy s budgetem a CGI, ale je cítit že mají důraz na scénáři a CGI používají odměřeně s vkusem). ()

Spock má amok (2022) (S01E05)

ok, tohle je ten "slabší" díl - základní zápletka je z těch trapnějších klišé na který maj některý lidi alergii a je to udělaný trochu odlehčenějc - technicky by to bylo na 3*. Jenže ten díl je taky první kterej se ve větší míře noří do toho aby SNW fungovaly jako skutečný prequel TOS a pro fanoušky TOS kteří vědí, kam ty postavy (a vztahy a osobní linky) směřují tu je prostě jedna velmi dobře udělaná vrstva navíc. ()

Povzneste nás tam, kam nedosáhne utrpení (2022) (S01E06)

Další klasickej námět - ale tentokrát bohužel zpracování působilo tak nějak nijace a ohraně. Co tomu bohužel podráží nohy nejvíc je, že celý díl je o velmi klasicky TOS-kovém morálním dilematu - ale argumentace je tlačená dost jednostranně a Spok, který by k tomu měl mít hodně co říct z druhé strany, tu v podstatě nemá fokus a k věci se nijak nevyjádří. Což je dost WTF. Btw. obdobný téma bylo mnohem líp zpracovaný ve Star Gate... s03e05 Learning curve. Nechávám tomu 3* protože původní 2 mi nějak skřípou, ale trochu se podezřívám jestli to neni jen self-denial abych nedával 2* seriálu co si mě jinak získal. ()

Zpěv Sirén (2022) (S01E07)

Celý takový... nedotažený. Linka s pirátama taková divnovtipná (pro Orville fajn, pro Star Trek... moc ne. A to sem Orville fanoušek.), linka Spoka taková bez hloubky, některý zvraty až moc osobně-dramatický bez nějakýho většího předeslání. Neni to špatný, místy vtipný, místy zajímavý, nějaký zajímavý háčky do budoucna, ale nemoh sem si pomoct a měl sem dojem že to prostě nebylo udělaný tak dobře jak to bejt mohlo. ()

Elysejské království (2022) (S01E08)

oh my. Nesnášim omnipotent entity a nesnášim simulátorový (nebo Q) epizody kdy se Star trek zvrhne v něco úplně jinýho, většinou v nějakou historickou frašku. Co bylo totálně na zabití byla linka s M'Bangovou dcerou, která se postupně rozjížděla několik dílů a pak tady takhle úplně prázdně vyšumí do nikam. Dalo se to sledovat a jako jeden shit díl to šlo přežít, ale... ()

Všichni na cestách (2022) (S01E09)

Sem na hraně mezi 4 a 5* - je to velmi dobře udělanej horor ve Star treku... ale zároveň to je vlastně až moc copy-paste Aliena. Takže ta pátá hvězdička by byla hlavně za pokračování a postupné rozvíjení Gornské hrozby v rámci série. A za to, že tu gorni působili věrohodně nebezpečně i proti postavám s bla... phaserama. Ale tak nějak mi pořád přijde, že udělat to jen trochu originálnějc by vlastně nebylo až tak těžký. ()

Kvalita milosrdenství (2022) (S01E10)

Není to 5* nutně za to že by to bylo nějak ohromující, ale za to jak to pracuje s původním TOS dílem, do kterého se to celé prolíná - a jak to ukazuje že ani výbornej kapitán zosobňující ideály Federace prostě nemusí být v kritickou chvíli ten správný člověk na potřebném místě. ()

Season 2 (2023) (S02)

Objevilo se trošku víc slabších dílů. Ubylo těch fakt dobrých. Celkově to je pořád silnej seriál, ale s opadnutým nadšením z návratu skutečného star treku už to na 5* prostě nemá. Snaha napříč díly glorifikovat Uhuru a kvůli divácké oblíbenosti z ní udělat nějakou super-postavu, kterou ale v TOS nikdy nebyla, je dost na křeč. ()

Zlomený kruh (2023) (S02E01)

Námět je dobrej, Pelia je (mi) symatická (i když chápu pokud někoho irituje), drží to pohromadě - ale ta linka na planetě je taková divně uspěchaná až poslepovaná a místy to je takové lehce nedotažené nebo nevytěžené: důvod k celému dobrodružství u takhle "nové" posádky je slabý (postavám se kterýma sem strávil 10 dílů prostě nežeru takovou implicitní důvěru a oddanost jako postavám z TOS po třech dlouhejch sériích a čtyřech filmech), některé aspekty neprozkoumané (kapitán a první důstojník jsou pryč, nikdo je moc funkčně nepostrádá...) Váhal bych mezi 3 a 4*, ale je to vlastně takový "normální díl" který když byste přeskočili tak sice přijdete o dobrej díl, ale o nic zásadního. ()

Ad Astra per Aspera (2023) (S02E02)

Hodně se mi líbí zobrazení ranných dob Federační utopie, kdy ještě není všechno zabroušené a vyleštěné, ale kdy ještě zbývají věci k dořešení a vyrovnání. A sem fakt rád, že se Star trek konečně odvážil napřímo zpochybnit tu stupidní anti-eugenickou agitku, ke který přišel nějakym omylem a která vždycky byla v přímym rozporu se Star trekovou vizí techno-společenského optimismu. A pocestě si ještě kopnout do ještě stupidnější a nemorální Prime directive. Bohužel tomu obecně chybí nějaké silnější poselství (jako např. v TNG: Drumhead), dramaticky to je trochu roztahané a obecně to trpí na syndrom SNW kdy dříve rozehraný motiv je bez většího zužitkování propálený v jedné epizodě. ()

Zajtra a zajtra a zajtra (2023) (S02E03)

Neni to City on the edge of Tomorrow, ale stejně bych tomu rád dal 4* - má to myšlenku, vztahově a charakterově to funguje výborně.  Bohužel nemůžu, protože to je příliš rozbitý - stroj času co ne/funguje jak se scénáristům hodí, každý kritický moment děje (skoky v čase, setkání mezi postavami...) závislý na naprosto nepravděpodobné náhodě... do toho konspiračka o ovlivňování světový historie, k tomu ten cringe ending Khana zavřeného v nějakém Harry Potter kumbále ve sklepě třetiřadé podzemní laboratoře... ()

Medzi požieračmi lotosov (2023) (S02E04)

Po 14 dílech Strange New Worlds konečně aspoň druhý podivný svět :D A vcelku dobrej námět. Bohužel, nějak tomu chybělo silnější zpracování - mnohé scény vyzněli tak nějak nijace a ta lineární forma vyprávění, kdy vlastně od začátku vidím přesně co se tam stalo a děje, tomu za mě nějak moc neseděla. Ale je fajn vidět zase nějakej klasickej námět co prozkoumává nějakou myšlenku, místo klasického "zaměnitelného dramatického dílu". ()

Šaráda (2023) (S02E05)

Zaprvé to bylo od Spoka protivně parodicky přehrávaný (asi chyba režiséra spíš než herce). Zadruhé ta zápletka ani nedává kanonicky smysl a SNW tady hřeší na chybný stereotyp na úkor vlastního lore - vulkánské emoce jsou ty silnější, proto je vulkánci potlačují - proměna na člověka by pro Spoka měla bejt naopak chill zážitek, žádnej freak-out. A zatřetí zásnubní rituály asi cool, ale křečovitě násilný drama neni funkční, ale otravný. Dal bych tomu 1*, ale Chapel linka byla v pohodě a MZáci byli zajímavý - a projednou taky trochu "strange". ()

Stratené v preklade (2023) (S02E06)

Další Good stuff / Bad stuff díl. Good stuff je velmi hladce zpracovaný setkání Kirka, Uhury a Spoka a interakce mezi Kirkem a Uhurou. A v druhé dějové lince mezi Unou a Pelií. Popř. Kirkem a Kirkem atd. Bad stuff je přerecyklovanost zápletky a tudíž její křišťálová průhlednost a předvídatelnost a popravdě, křečovitej důraz na to jak je Uhura údajně hrozně awesome, i když vlastně nemá žádný důvod být - paradox toho, že čím víc se postava tlačí do popředí, tím víc jí to vlastně kazí - zvlášť když je významnost postavy mnohem víc na divácké meta-úrovni spíš než na úrovni postav a jejich reality. ()

Tí starí vedci (2023) (S02E07)

ok, tohle je fun fanservis, proč ne, klidně i napíšu že dobrej, Lower decks nesleduju, ale bavil sem se dobře :D . Chápu proč tomu fandové Lower decks daj 5*, osobně to až tak úžasně necítim. Stranou toho tu je podruhé v řadě naprosto neodůvodněnej důraz na Uhuru, kde jen protože je významná postava v naší realitě se musí tlačit že je nějak úplně mega-super i ve světě Star treku, i když k tomu v TOS ani nikde jinde neni moc důvod a vlastně to tu postavu spíš kazí než co jinýho. ()

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (viac)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (viac)