Mutanti sú ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorých odlišnosť sa prejavuje až v puberte a spôsobuje ju evolučný skok ľudského druhu. Cynický dospelý Magneto, ktorý ovláda kovové veci pomocou magnetického poľa očakáva vojnu medzi príslušníkmi svojho druhu a obyčajnými ľuďmi. Jeho bývalý priateľ Charles Xavier (Patrick Stewart) presadzuje zase mierové spolužitie. Magneto (Ian McKellen) chce pomocou špeciálneho žiarenia zmeniť na mutantov mocných tohto sveta, ktorí sa zídu na zasadnutí OSN. On i Xavier majú suitu bojujúcich mutantov, ktorí medzi sebou bojujú. Cieľom Xaviera a jeho pomocníkov (X-Men) je zabrániť katastrofe a zachrániť mladú mutantku Rouge (Anna Paquinová), ktorá má proti svojej vôli poslúžiť Magnetovým cieľom... (TV JOJ)

ARI50

Spousta schopnosti je tady a tak ve mě tenhle film vyvolává trochu obavy jak si vlastně povede co nám přinese a proto je pro mě tahle banda začátek. Akce málo a slabší herci se moc nepředvedli ale tak uvidíme dál. ()

JASON_X

Vynikající. Mám moc rád zfilmované comicsy (ač jsem comicsům, kromě Pifa a Čtyřlístku v dětství, nikdy neholdoval). Ale díky filmům se mi comicsový svět aspoň trochu přiblížil a okouzlil mě. Vyhovuje mi ta jeho strohost a přitom výstižnost dialogů a hlavně jeho fantaskní děj, ve kterém je možné prakticky cokoliv. A svět X-Menů se mi líbí obzvlášť, jeho postavy jako Wolverine, Mystique, Rogue, Profesor X, Magneto a další jsou fascinující. Kdyby mi bylo deset dvanáct let, podobné filmy bych si užíval ještě víc... ()

Bauer

Tak X-men je jeden z dalších filmů, který jsem viděl poprvé tak jsem ho po 15 minutách vypnul a řekl jsem si, že to je teda dobrá kravina. Ovšem zhruba po 6 letech jsem neměl na co koukat, tak jsem si to pustil znovu.A byl jsem překvapen o co jsem přišel.Velmi zajímavý a originální scénář.Skvěle udělané efekty.Dobrá akce a hlavně dobré herecké obsazení s Hughem Jackmane až po výborného Ianem McKellenem. Jedná se o výbornou zábavu, která nenudí a jsem rád, že jsem tu šanci tomuto filmu dal!!! ()

becki_tu

Komiks sice neznám, ale filmová adaptace je fakt parádní. Moje nadšení neutichá ani dlouho po závěrečných titulkách a tak je o hodnocení celkem lehce rozhodnuto. Všechny postavy mají více či měné důležitou roli a takřka všem jsem dříve nebo později začal fandit v jejich nelítostném boji se zlem. Komiksy ve filmové podobě mě začínají dost bavit a už se nemůžu se dočkat až po tomhle solidním X-Menovském rozjezdu uvidím další pokračování. Jen taková poznámka - při pohledu na Halle Berry "v akci" jsem si vždycky vzpomněl na Raydena z Mortal Kombatu :) ()

Sawy

Brian Singer se zhostil adaptace mého oblíbeného komiksu na výbornou.Nevydal se cestou klasického blockbusteru,kterým je pro mě Spider-man,ale vsadil spíš na realitu a psychologii,což byla spásná myšlenka.Obsadil ty nejlepší možné herce,Hugh Jackman je jako Wolverine výborný,James Mardsen jako Cyclops je sympaťák,Ian McKellen si roli záporáka Magneta vychutnal.Trošku mě mrzí,že moje oblíbená postava z komiksu Iceman není příliš využitý,ale to tvůrci napravili ve druhém díle.Jedinou vážnější výtkou je nejspíš to,že s akcí si Singer ještě úplně nerozumněl,ale to se dá přehlédnout.80 % ()

Lucasion

Hodnotiti první X-meny je těžký. Protože slovo, které definuje tento film, je klasický. Příběh není kdovíjak propletený či nevšední. První film X-men zaujme určitě svojí technickou stránkou a herci. Herci totiž jsou skvěle vybráni a o tom není pochyb. Hugh Jackman, Ian McKellen, Patrick Stewart a další. Příběh Wolverina (Hugh Jackman), který je tady ještě mlaďounký (mládí herce) a hloupounký (nevědomost postavy). Příběh o tom jak se dostane do Xavierovi školy pro nadanou mládež, připojí se k týmu X-men a odstartuje tím jednu z nejkvalitnějších komiksových ság. Zkrátka a dobře, tento film byl první, proto je "klasický", nějaká ta akce, hláška, ale ve výsledku nic, co by nás nějak překvapilo. Každopádně už tady se objevil můj nejoblíbenější z X-menů a to Iceman (Shawn Ashmore). (80 %) ()

jhrasko

X Synonymum pre: SOFISTIKOVANÝ-NADČASOVÝ-MULTIVÝZNAM-ový&ný-ENTERTAINMENT X. Guilty pleasure quotes: X [Cyclops lands the plane abruptly]: Cyclops: Sorry. Wolverine: You call that a landing? X Wolverine: It´s me. Cyclops: Proove it. Wolverine: You are a dick. Cyclops: OK. X Fly´s message to GP: ThanX. Your response (could be/should be): Don´t mention it ! :-)))) X P.S. Málo charizmatické Rogue a Storm ma snáď presvedčia v ďalších častiach, našťastie doktorka Jean Grey ich valcuje jedna radosť. ()

ScarPoul

Vždy keď sa na prvých X-Menov pozriem z odstupom času páčia sa mi menej. Singer je možno zručný režisér, ale skôr ho mám rád ako režiséra Nadaného žiaka a Obvyklých podozrivých než komiksového režiséra. Pritom paradoxne najväčší zárez má práve v tomto žánri. Jeho Supermana mám veľmi rád, ale prvých diel mutantských príbehov je pre mňa neuveriteľným utrpením. Toľko skriptových chýb a toľko odfláknutých scén sa len tak nevidí. Príde mi to ako keby Singer opatrne našľapoval po pôde veľkorozpočtového filmu a necítil sa v ňom až tak pohodlne. Scény možno nesú jeho tradičný rukopis, ale skutočne sa vybláznil až v druhej časti - najlepšiemu dielu celej série. Ako pôda pre ďalší príbeh je to dostačujúce, ale ako samostatný film až smutno nefunčkné. Hlavne keď pripomenieme, že s tohto dielu čerpá X-Men First class, ktorý ale ignoruje nejaké vzťahy a skutočnosti prezentované už týmto filmom. Záporáci smiešny a jediné plus patrí modrému kostýmčeku Rebeccy Romijn a pohodáckemu Jackmanovi, ktorý neustále drží sériu nad vodou. Po dvoch rokoch znova uberám jednu hviezdu. Tvárou tvár súčasných komiksovkám tento film neuveriteľne zostarol. To sa napríklad prvému Supermanovi nikdy stať nemôže. ()

Lacike

Prvý diel X-Menov priniesol do žánru superhrdinov solídnu dávku serióznosti. Už to neboli šialenci v bláznivých kostýmoch alebo totálne jednorozmerný naivkovia. Zrazu to boli plnohodnotné postavy z mäsa a kostí. Teda nie úplne všetci (Magnetovi poskoci sú len tupí svalovci), ale aspoň tí hlavní, ktorým išlo o nejaké vznešenejšie ciele ako obvyklé ovládnutie sveta alebo zabránenie im v tom. Tento diel ale na mňa vždy pôsobil ako taký pilot k seriálu, ktorý sa snaží predstaviť komplexnú mytológiu. A na to, aby fungoval aj ako samostatný film, tak ju v mnohých ohľadoch zjednodušuje. To zamrzí hlavne u vzťahov rôznych postáv (napríklad Wolverine a Sabretooth), čo výjde najavo až v ďalších dieloch, ale bohužiaľ kontinuita medzi nimi miestami výrazne hapruje. Napriek celkovému vážnemu vyzneniu filmu mi tu predsalen chýbala nejaká fakt dojímavá alebo pamätná dramatická scéna. Na to čo všetko sa film snaží stihnúť, tak je príliš krátky a na poriadne prepracované scény v každom ohľade tu proste nie je čas. Z postáv ma zaujal hlavne Profesor X, Wolverine a jeho vzťah s Rogue alebo laškovanie s Jean Grey. Magneto funguje hlavne vďaka charizme McKellena, ale naplno sa predvedie až v ďalších dieloch. Po akčnej stránke je to tiež niekde na pól cesty. Na dnešné pomery film už pôsobí komorne, ale aspoň to nie je digibordel a keď niekto niekde poletuje, tak to sú skutoční ľudia zavesení na lanách. Tento štýl mám rád, ale akčným scénam chýba poriadna dynamika a často pôsobia strašne staticky. Aj po rokoch mám na tento diel rovnaký názor. Je to solídny nadpriemer a toto serióznejšie ladenie ma baví. Hlavne keď si spomeniem na sitcomové Disneyho Marvelovky, ktoré mi už lezú na nervy. Ale naplno ma tento film nikdy nedostal. Je to len úvod do nádhernej obrovskej mytológie. 7/10. ()

BoPo

Film, ktorému sa prisudzuje, že práve on bol ten prvý komiksový megafilm, ktorý započal éru dotiahnutú Marvelom k miliardovým výšinám. Tieto úvahy, kto a kedy, rád prenechám iným. Pre mňa X-Men prinieslo viacero dojmov. Rosomák, teda pardon Wolverine. Toho naozaj nešlo nežrať. No a perfektná kamarátska nenávisť medzi Profesorom X a Magnetom, ktorá je a bola ozdobou naprieč všetkými filmami. Do toho pestrá paleta mutantov, ktorí boli výborne herecky obsadení a zároveň mali prvotriedne trikové zázemie. Nasledovalo milion X-Men filmov, no pre mňa práve tento prvý zostáva tým najlepším. ()

maseer2

tak jsem dohnal tenhle rest a už se moc těším na další díly :) "-Whatever you do, don't hit him in the balls. -You said 'anything goes'! -Anything goes, but he'll take it personal." P.S.: blonďatá Halle Berry je neuvěřitelně sexy :)) ()

Tommassi3

"Profesore, on s námi nepůjde !!" - "Hele, já jsem na tom nádraží nevyrobil nový střešní okno !!" - "Ne, tys jen Rogue probodl hrudník !!" ;) ()

Vesman

Navzdory hodnocení to jsou 4,5*, ale jen kvůli druhému dílu. Brian Singer natočil něco úžasného, komiksovou adaptaci, kterou nepojal jako pouhé převedení komiksu na plátno, ale jako plnohodnotný film s reálnými charaktery, jejich vývojem a vším co k tomu patří. Navíc se odprostil od těch příliš komiksových aspektů předlohy az X-Menů udělal podívanou nejenom pro skalní fanoušky, ale skutečně pro všechny. Úspěch jeho mistrovského díla také odstartoval vlnu komiksových adaptací, která dosud neskončila. Její produkty se však jen těžko mohou srovnávat s tímto skvostem. A teď k filmu, i teď, když už znám komiks, tak můžu říct, že obsazení je velmi kvalitní a především Ian McKellen jako Magneto byl podle mého názoru výborným tahem. Tak charismatického záporáka jen tak nenajdete, ostatně můžete hádat, komu jsem fandil. To samé by se ve velké, avšak ne stejné míře dalo říct i o Hughu Jackmanovi, který se role Wolverina také zhostil velmi dobře. Na zbytek herců si také nemůžu stěžovat, snad bych jen vyzdvihnul Toada, který mi z těch menších rolí utkvěl v paměti nejvíce. V komentáři k druhému dílu píšu o neoriginalitě dílu prvního. Musím to alespoň zčásti vzít zpět, souboj dobra a zla, to je přeci hlavní motiv drtivé většiny komiksů a záleží především na kvalitě jeho zpracování, po dnešním znovushlédnutí mohu jen konstatovat, že to, je v tomto filmu, jak jinak, než skvělé. A teď bych pro změnu mohl najít také nějaké zápory…hmm, ne, opravdu nic mě nenapadá, snad leda tak český dabing, rosomáka, ropušáka apod. člověk jen těžko rozdejchává. X-Mení série si v mém srdci vysloužila čestné místo, je to prostě srdcovka nejsrdcovější a já na ní nedám dopustit. Díky pane Singere, a jen jedna prosbička, nenechte se zastoupit amatéry a udělejte pro nás 4.díl ano? ()

Terva

Některým věř, ostatních se obávej........... Scénář: David Hayter. Hudba: Michael Kamen. CHYBA VE FILMU - Když se Rogue líbá ve svém pokoji s Davidem a vysává z něj život, tak má v jednom záběru pramen vlasů volně spuštěný dolů. Ale v dalším záběru má vlasy normálně za uchem. Natalie Portman odmítla roli Tulačky. CITÁT - Hej, frajere, ještě jsem s tebou neskončil. ()

JohnCZ

Od X-Menů jsem čekal další komiksárnu točenou na efekt a proto mě nehorázně překvapila vyspělost filmu. Postavy jsou výborně napsané, herecké výkony ucházející, scénář dostačující. Byl jsem rád, že se film nezaměřuje pouze na efektní akci, ale hlavní slovo mají postavy a jejich jednání. Celkově ale rozhodně velmi příjemné překvapení. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

07.06.2023

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (viac)