Oklamaný

• USA The Beguiled (viac)

Během občanské války Severu proti Jihu je těžce zraněný voják Unie John McBurney (Clint Eastwood) od jisté smrti zachráněn mladou dívkou z nedaleké jižanské internátní školy. Když se rozhodne ukrýt ho v bezpečí internátu, jsou zdejší ženy a dívky zprvu šokované, ale nakonec se vojákovi rozhodnou pomoci, ačkoli se jedná o nepřítele. John se postupně zotavuje a ženy v jeho okolí začínají být jedna po druhé okouzleny jeho nezaměnitelným šarmem. Atmosféra ve škole začíná houstnout, ve vzduchu visí příznaky žárlivosti, lsti i zrady... Legendární herec, režisér a skladatel Clint Eastwood zde předvádí opravdu výjimečný herecký výkon, který dle mnohých světových kritiků patří mezi jeho nejlepší. Toto dílo je navíc nejoblíbenějším filmem režiséra Dona Siegela (Drsný Harry, Útěk z Alcatrazu). (oficiálny text distribútora)

Xmilden

Ještě dlouho do pozdních večerních jsem nad filmem přemýšlel. Závěrečná "finta" je poměrně zajímavá, nicméně já mám raději Clinta v trošku tradičnějších rolích. Tady na dívčí internátní škole svádí projistotu všechny dívky najednou a ani mu nevadí že je jedné z nich 12:) Prostě chce se dostat z tohodle vězení za každou cenu, protože je mu jasné, že mezi tolika ženskýma dlouho štěstí neužije. 60% ()

cheyene

Růže mezi trny? Trn mezi růžemi? Zajímavý portrét muže mezi ženami, které kvůli válce tento "element" takřka vůbec neznají. Oklamaný zároveň skýtá pozoruhodný exkurz do psychologie obou pohlaví, který vyustí v takové finále, jenž je pochopitelné ze strany Eastwooda i z pohledu dámského kolektivu. Řekl bych, že tento snímek nemá vyloženě záporné postavy, nýbrž největší "potvorou" tu jsou lidské pudy a potřeby, které vyvolávají jednání, jenž může mít (a také má) fatální následky. Za vyhrocením stojí žárlivost, nevěra, touha přežít a afektované chování, ovšem prvočinitelem je válka - v tomto příběhu spíše na pozadí - avšak svými důsledky značně dramatická, neboť způsobuje nedostatek mužů ve společnosti, což je zde částečně nastíněné a představuje roznětku pro ústřední zápletku. ()

JohnnyD

Skvelá atmosféra Juhu počas americkej občianskej vojny, charizmatický Clint, panenské osadenstvo domu a troška zvrhlosti. Bohužiaľ iba troška. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +silný filmový zážitek -nic zásadního mě nenapadá/// Téměř neviděný film, který teď uvedli v telce a mě se ho podařilo nepřehlédnout. Nebudu prozrazovat děj, to by byla škoda, tím bych vám jen zkazil ceklový dobrý zážitek. Navíc uživatelka StarsFan to vystihla za mě zcela přesně. Je to prostě film, který dokáže šokovat, dokáže si udržet vaši pozornost po celou dobu a pokud máte silný žaludek, budete ohromeni./// Celkem 79%/// ()

Aky

Vynořují se mi téměř asociace s antickými dramaty. Zcela zvláštní atmosféra nenormálnosti, tajemna, nepředvídatelnosti, ale na druhé straně zase naprostá pochopitelnost a logika v jednání všech postav. Přitom stěží uhodnete, kudy se bude vyvíjet příští sekvence, natož pak samotný závěr. Při vší zdánlivé nepravděpdobnosti člověk musí připustit, že takhle svět ve skutečnosti opravdu funguje. Hvězdičku má nutkání ubrat pro, zdálo se mi, přece jen pomalejší rozjezd, ale měl bych pocit, že tím filmu křivdím. ()

Omnibus

Charisma a mužské pižmo chlapi slibují. Bohabojně i roznožmo dívky pečují.“ Když orosená jižanská dvanáctka ctí přísloví: „Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí“, dosmýká k bráně i chlapa, co žádné peříčko není. V dívčí škole propukne vřava a válka Severu proti Jihu bude mít další oběti. Bojištěm budou postele panen, zbraně mužské i ryze ženské a krvácet budou všechna srdce. Sliby, chyby. Pro zvědavé dívky otvírám ŠKOLNÍ OKÉNKO: [][] Doris: „Mají ďábelští Yankeeové ocas?“ Odpověď: Mají, a jaký! A k čemu jim slouží? Přivádí je do neštěstí. Za co Johna McBurneyho dostihla karma? Za všechny ty ženy, fackované Dirty Harrym. Kolik váží dospělý alfasamec? Běžně až 170 liber, po odborné péči zhrzené ženy o 12 liber méně. Má amputace nohy „vliv na funkci rostlináře?“ Nemá. Jednonohý vošoust rád předvede. Dá se ve tmě sklepa souložit s černoškou? Otrokyně Hallie: „Jedině s mrtvou! Nejveselejší jazyk? Francouzština. Nejlepší incest? S bratrem. Slečna Martha potvrdí. [][] Válka je svinstvo, citová vyprahlost je svině a chlapi jsou prasata. Je to s nima na houby. Ty nasbírá Amy „dvanáct, ale bude mi třináct!“ „Věk na líbání.“ ()

sochoking

Akosi nedokážem už doceniť tento sedemdesiatkový film s Eastwoodom. Schzofreidne snová atmoška  na mňa nedoľahla tak, ako zrejme mala, hoci som aj tušil, že čo to akože malo so mnou urobiť. Skôr to bolo celé také zábavné. Aj tie herecké výkony... Skoro som odpadol od smiechu! A tu v obsahu sa pritom píše, že šlo o Eastwoodov naozaj výnimočný herecký výkon. Titul filmu nesie názov Oklamaný , ale ja mám pocit, že jediným ojebávakom bol hlavný hrdina sám a všetko si nakoniec aj tak zaslúžil. Síce to nie je vyslovene zlé, ale aby som to komusi doporučoval, tak to isto nie. ()

HoneyBunny

Hmm, mladý Clint Eastwood jako sexy, charismatický a vypočítavý kocour v hnízdě osamělých kočiček s ostrými drápky. Na film z počátku 70. let je film překvapivě nabitý sexuálním napětím, ale hlavní devizou jsou chytře napsané dialogy. Náš zraněný unijní voják John se zkrátka musí umět zalíbit všem obyvatelkám dívčí školy a je radost sledovat, jak si holky omotává kolem prstu... aby ho dámy do toho prstu pořádně kously. Osobně bych preferovala trochu jiný konec, ale i tak jsou dojmy z filmu pozitivní. A teď už jen porovnat s o skoro padesát let mladším remakem. ()

Kothy

Docela drsný komorní konverzační film z období Americké občanské války. Clint Eastwood tady hraje postavu, která není úplně černobílá. Jako zraněného vojáka Unie ho najdou poblíž dívčí školy na území Konfederace. Rozhodnou se mu pomoci a nevydat ho místím vojákům. Časem se k sobě sblíží a zvyknou si na sebe. Jeden chlap ale domě plném dívek nikdy nedělá dobrotu a dojde i na násilí. Konec je celkem drsný. Trailer toho bohužel prozrazuje zbytečně moc. Remake je slabší. "Nech ty houby kolovat." ()

PetrPan

Cynický a ujetý film, jaký bych rozhodně nehledal v Siegelově ani Eastwoodově filmografii, o to jsem radši, že jsem na něj narazil.  Eastwood v roli prolhaného manipulátora, jež si však sám nakonec díky neovladatelnému chtíči zboří  zpočátku pečlivě budovaný domeček z karet.   Jeho finální podlehnutí podbízivé a chlípné holčině mohlo být výsledkem mužské ješitnosti, kdy ujištěn o své moci podlehl falešným představám o vlastní nedotknutelnosti,  případně se dá vysvětlit jinou typicky mužskou vlastností, tedy zahučí-li nám v klacku, nevidíme, neslyšíme, jdeme... Každopádně byla tahle výpověď o doupěti chlípné neřesti pod fasádou mravné výchovy mladých dívek  špinavě okouzlující.  Zasvinění dětsky naivní duše a do samotného závěru vlastně jediné kladné postavy bylo pak tou dokonale cynickou tečkou, jakou si tohle filmové zjevení zasloužilo. ()

Arsenal83

Oklamaný je dobrý názov, ale možno ešte lepší je ten poľský - Oszukany. Lebo Clint sa veru nezdá, ale aj bez cigary je to riadny neřád. Najmä v spoločnosti sedem nie všetko vábivých žien, ale stále žien, no a v čase vojny, keď ostatní čakajú, kedy ich prepichne bajonet, radšej použiješ ten svoj na niečo príjemnejšie. Avšak film prináša aj varovanie pre mužov: So ženami sa nezahrávajte. Najmä vtedy, keď ste im vydaný na milosť či nemilosť... Škoda, že film sa vďaka zlej propagácii stal prepadákom, pretože je to zabudnutý unikát v Eastwoodovej tvorbe. ()

Rocky62

Vcelku zajímavý film s uvěřitelným tematem, který ke konci nutí k zamyšlení. Chytré dialogy a rozuzlení děje opravdu nečekané, ale podle mých představ. Všechny tyto klady však kazí herecké výkony dívek, hlavně Geraldine Page, jejíž ,,výkon'' mi přišel tak prkenný, nepřirozený a místy i hraný jak podle pravítka, takže si myslím, že paní Page na kvalitě spíše ubírá než přidává, ale jinak solidní film a Eastwood jak jinak než skvělý ()

classic

Keď prebiehala občianska vojna, tak vojak ÚNIE John McBurney, čírou náhodou zavíta do dievčenskej školy, vlastne sem ho priviedla žiačka Amy, ktorá mu tým pádom zachránila holý život. Je ich nepriateľom, lebo dá sa povedať, že v škole uznávajú stranu Konfederácie, pričom riaditeľka Martha, zo začiatku nevie, ako s ním naložiť. Zároveň si uvedomuje, že sa stáva, akýmsi - maharadžom, ktorý sa môže, ktorejkoľvek dievčine dostať do nohavičiek. Obidve strany sú strašne nadržané, najmä sexy Carol ho provokuje svojim dráždivým výstrihom, pričom netrvá dlho, pokiaľ sa zlomí. V ponuke dňa je aj istá Edwina, do ktorej sa vážne zamiluje, ale aj riaditeľka Martha, s ktorou bude mať pletky. Platonicky je doň zamilovaná taktiež Amy, ale ona ho začne nenávidieť, kvôli niečomu inému... Čo si môže želať každý heterosexuálny jedinec, ocitajúci sa medzi toľkými nadržanými ženskými, ktoré by boli ochotné urobiť preň, absolútne hocičo... ? Nachádza sa v RAJI, ktorý spočiatku extrémne chutí, bodaj by aj nie, keď má k dispozícii svoj najdôležitejší koníček, tlačiť ženským kaleráby do hlavy, aby mohol pokračovať v tom, čo ho napĺňa. Mne to pripadalo, že hrá sám seba, bez ostychu, so všetkým, čím je povestný. Čítam o ňom akurát zaujímavú biografiu, preto som automaticky zbadal totožné RYSY vo filme a v skutočnosti, že od pravdy, nie som príliš vzdialený... Čo sa javí, ako niečo, čo je pekné na pohľad, na dotyk, na rozkoš, nemá dlho - trvácneho trvania, vymkne sa to spod kontroly, z jedného nepríjemného večera, keď jedna zo slečien, ho zhodí zo schodov, odvtedy je totálne v pasci, a to ešte ani netuší, že to najhoršie sa ešte len má stať, a aby toho nebolo málo, tak to úplne najhrôzostrašnejšie ešte len príde, zatiaľ máme ticho pred búrkou... McBurney je dosť naivný, ale to už je, iba jeho problém ! Eastwood v zaujímavej polohe, v akej som ho chcel vidieť, aby som si dokázal predstaviť riadky, ktoré čítam, ide mu to náramne, ani sa nemusel extra snažiť, lebo to z neho vychádza automaticky. Prizval si na pomoc kamoša, Dona Siegela, ktorý sa mu stal dôležitým mentorom, aby mi ukázal v podstate nepokojný, nebezpečný film, z ktorého srší veľká neistota, že tu sa môže niečo stať, a aj sa stane ! Ani to tak nevypadá, no po incidente sa to zvrtne fatálnym smerom. Výborný film, ktorý som chcel vždy vidieť, lebo v ňom hral Eastwood, ktorý si zahral svoje ALTER - EGO !!! ()

jojinecko

Film, ktorý začína ako "rozprávka", začína postupom času hustnúť, pridáva sa mysterióznosť a tajomnosť spolu s jemnou (teda len zdanlivo jemnou!) prímesou zakázaného, aby sa to celé pomaly a hypnoticky "zvrhlo" do fatálneho psycho vyústenia...Oceňujem perfektne zvládnutú prácu s gradáciou príbehu, nepredvídateľnosť deja a konania postáv, ako aj zaujímavé historické zasadenie celej story do jedného domu počas americkej občianskej vojny. Veľmi zaujímavé a originálne dielko, ktoré je síce výrazne artovo štylizované, ale vo svojej podstate rovnako drsné ako ďalšie eastwoodovky:) ()

Flego

O niečo lepší ako remake verzia z roku 2017, duo Siegel-Eastwood rozohrali parádnu dusivú atmosféru v ženskom južanskom internáte. Unionistický vojak versus ženské osadenstvo plné skrytej sexuality a cynizmu. ()

Jinny

Clint Eastwood v nejlepších letech se ocitne v divčí škole, s jejímiž obyvatelkami si hraje - budiž toho důkazem i to, že políbí dvanáctiletou holku. Tyhle dámy ovšem nejsou zdaleka tak bezbranné a manipulovatelné (a některé z nich ani dámy :)) ()

Xeelee

Pomodli se za mě, ano? – Ráda, ale nemám ponětí, co to je. Oklamaný je zvláštní mrazivé mysteriózní drama se znepokojující snovou atmosférou, perfektně napsanými postavami, které jednají tak trochu jinak, a velmi silným erotickým nábojem. Navíc při operaci zamrazí i trošku někde jinde (a to tak že velmi). Zajímavé komentáře: StarFan ()