Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

Ilicka

Hodně slušný hi-tech thriller, který je dost thrilling i bez vizuálního šílenství pozdějších filmů Tonyho Scotta. Vynikající hudba, hutná atmosféra a kvalitní herci. ()

Bauer

Inteligentní cool thriller který nám ukazuje co vše se dá za pomoci výborné techniky udělat.Určitě jeden z mých TOP5 filmů. ()

becki_tu

Nadupaná akčně-špionážní podívaná, které nechybí skvělí herci (Smith, Hackman, Voight...), typicky Scottovsky atraktivní zpracování, hi-tech věcičky, ale i samotný příběh a pointa jsou do detailů promyšlené. Spojení Scott - Bruckheimer opět bezchybně zafungovalo. 90% ()

Beastmaster4

Špionážní thriller, z kterého nejsem nijak zvlášť nadšen. Nevidím na něm totiž nic extra propracovaného. Možná je to tím, že jsem ho viděl po 13 letech od jeho natočení a podobné informační a technické vychytávky jsou dnes běžné. To ale nic nemění na tom, že jsem ve filmu necítil právě to nutné napětí, které by thriller měl mít. Všichni aktéři mi přišli jaksi odtažití od tématu. Vážnost situace byla místy odlehčena vtípky, které mi do podobných filmů nesedí. Navíc ani na hercích, včetně Willa Smitha jsem neviděl žádné větší emoce. To, že právník uniká několika ozbrojencům tak, že by mu mohl závidět i Jason Bourne, bych možná filmu odpustil, ale ani tak by to nepomohlo k vyššímu hodnocení. Jde o průměrný thriller, který by mohl být o dost lepší, kdyby bylo všechno vážnější a tvrdší. Na mě působí obyčejně. ()

Will_X

Tento thriller je pro mě jeden z nejlepších.. Po celou dobu je zde stále tempo a "nevíte" co se stane. Navíc Willl Smith se předvedl v plné parádě! 95% ()

Sawy

Výborný konspirační thriller,hlavně v první polovině,kterou jsem sledoval naprosto bez dechu a byl připraven dát pět.Druhá polovina je bohužel o poznání horší,ale zážitek z filmu je i tak veskrze pozitivní.Will Smith je sympaťák jak má být,role nevinného člověka na útěku mu sedí.Gene Hackman je sázka na jistotu a Jon Voight je správně démonický a charismatický.V rámci žánru rozhodně silný nadprůměr.80 % ()

Lucasion

Muž, který je nevinný a čistou náhodou se z něj stane doslova a do písmene "nepřítel států". Ptáte se proč? Protože je ve špatnou dobu na špatném místě a se špatnou nákupní taškou. Will Smith v roli právníka, kterému se náraz otočí život naruby. Film připomíná Oko dravce, samozřejmě, ale tu byl dřív. Funguje na podobném principu a to, že stačí pár chlápků u počítače a hned na vás mají největší páky. Enemy of the state je dobrý film a dělá jméno žánru thriller. Možná není úplně mrazivý, ale určitě má atmosféru, kterou buduje dobře. Film má spád a taky perfektní závěr. Svým způsobem nečekaný a chytrý konec. Rozhodně stojí za podívání. (77 %) ()

ScarPoul

Enemy of the State je postupne stupňovaný a podobne ako v prípade Crimson Tide logicky zmotivovaný film. Množstvo vedľajších postavičiek poteší hlavne kvôli svojej rôznorodosti ale hlavným ťahúňom sú Smith a Hackman. Jediné čo mi na filme vyslovene vadilo, že ich spoločné dobrodružstvo fungovalo posledných 40 minút. Inak ďalší zárez v sebareflexívnej filmárčine, ukazujúcej zábavným spôsobom neduhy politickej nadradenosti a technickej dostupnosti. Síce má Tony Scott lepšie filmy, ale stále je to príbeh, ktorý pekne pracuje s kauzalitou a je hlavne dramaturgicky funkčný. ()

Lacike

Inteligentne napisany a kvalitne zrezirovany thriller. Objektivne tomu nemam co vytknut, ale mna tieto natahovane patracky nejak extra nebavia. Pacilo by sa mi to ovela viac keby to nemalo tak prestrelenu stopaz alebo keby tak dlho netrvala cast, ked sa NSA pohrava s hlavnym hrdinom. Smith sa mal s Hackmanom stretnut ovela skôr. Vo chvili, ked sa daju ich postavy dokopy, tak je to ovela zaujimavejsie a napinavejsie. Musim pochvalit technicku stranku v ktorej je minimum CGI a akcne sceny su prehladne. A potom sa mi pacilo, ze je tu neskutocne vela znamych xichtov aj na tie uplne najmensie pidivystupy. Fanusikovia thrillerov budu krochkať blahom. No a ja som to tiez celkom v pohode prezil. Ale nabuduce si radsej asi po miliontyprvykrat pustim Columba. 7/10. ()

PROROK14

Triler, ktorému sa len ťažko dá niečo vytknúť. Mne k tým 5* ale aj tak niečo chýbalo. Škoda no. Ale v každom prípade je to film, ktorý musíte vidieť. Naháňačky, akcia, napätie - všetko sa mi páčilo. Veľmi dobrých 85% ()

GeusX

Tak takové pěkně dynamické hyper high tech špionážní thrillery s kapkou humoru, zajímavou zápletkou a sympatickým hrdinou já můžu... A podívám se snad pokaždé, když to dávají v telce. (viděl jsem nejspíše více než 10x) 100% ()

malylada

Tony Scott ovládá své řemeslo opravdu výborně. Dlouho nepamatuji tak našlapaný akční thriller, který svojí intenzitou šlape od začátku do konce vkuse. Film se opírá o vynikající herce, chytrý scénář a výborně vymyšlenou závěrečnou scénu. Dnes o to více cool, když si člověk uvědomí nadčasovost látky.......9/10 ()

BoPo

Možno najviac šokujúci člen ČSFD kategórie Nejlepší filmy. Že práve tento film patrí medzi top 300? Čím si to vyslúžil? U mňa jasné 3*. Vláda, agenti, super moderné technológie, porušovanie ústavných práv, akcia. Nájdete tam všetko, čo by ste začali po obhliadnutí DVD obalu očakávať. Film, ktorý ničím nevybočuje, nie je ničím kontroverzný, nie je ničím originálny. Veď Will Smith by Nepřítele státu nezaradil ani medzi TOP 10 svojich vlastných filmov, takže som videl špatný zostrih, alebo mi niečo počas reklamy utieklo? ()

Terva

CITÁT - My dva toho spolu musíme hodně namonitorovat............ Čekal jsem akční snímek, ale nakonec je to děsivé....... ()

Ouwen

Trošku mě přece jen mrzelo, že film v druhé polovině trošku zvolní, já to sice čekal, ale musim říct, že ta první hodina je totální nářez. Brutální tempo, srdce mi opravdu bušilo a celej film je kurevsky napínavej. Will Smith ze sebe vydává maximum, Tony Scott se audiovizuálně vyřádil nehorázným způsobem. Scénář je fantastickej, napěchovanej zajímavými dialogy a jak psal Lacike, i v malejch rolí vídám známé xichty. Akce je hodně, nějaké ty lahůdkové exploze, pěší honičky i v autech, občas padne střelba - nasnímané adrenalinovým stylem, takže akce krom toho, že je nápaditá, nasáklá poctivou kaskadeřinou, prostě bere dech. Soundtrack je hodně dobrej, hlavně klávesovej motiv. Jon Voight jako záporák si to fakt dává. Už od prvního záběru jsem věděl, že tohle bude film pro mě. Navíc je téma dost aktuální, je zde špionáž, skvělý herci, agenti a to mám kurevsky rád. Zejména náměty, kdy cápek zdrhá před cápkama a zabijákama, aby dokázal svojí nevinu. Improvizace hlavní postavy a konečná vyjebávka s agenturou mi ho fakt postavila. I když, ta psycho přestřelka v závěru byla trošku nad rámec :-) ()

Blofeld

Kvalitní hi-tech zábava. Scottova práce s kamerou je skvělá. Podle mě to nejlepší, čím nás pán Bruckheimer kdy obšťastnil. Will Smith je sympaťák, Hackman tam byl mnohem míň než jsem čekal - ale výtečný - a nejlepší byl Voight. Ale nakonec to není nic jiného než popcorn (to není výčitka, jen konstatování) a scénář podle mě sází na náhodu víc, než je zdrávo. Závěrečný fórek ovšem v mých očích překonal jen newyorkský závěr Bournova mýtu. ()

svik

Mno pokud de o film jako takový tak bych mu dal nejspíše asi hvězdičky 2-3 , ale že ve filu hral Will Smith a Hackmen no tak to dostalo jinačí šťávu .Docela mne dostaly herecké výkony obou hercu jsou prostě ve filmové tvorbě nepostradatelnou spožkou. Regina King klasika nic nového pod sluncem obyč role.Jon Voight klasický padouch vůbec ale vůbec se k němu nehodila ro le v lovcích pokladů. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012