Strhujúca historická dráma, nakrútená podľa skutočných udalostí, odhaľuje príbeh detí, ktoré sa stali svedkami zázraku. Desaťročná pastierka Lucia spolu so sesternicou a bratrancom ohlásia, že sa im v portugalskej Fatime zjavila Panna Mária. Inšpirujú tisíce veriacich, no musia tiež bojovať s nedôverou skeptikov. Fatimské zjavenie navždy zmení ich životy.. (Continental film)

janesX

Pekný film, to uznávam. Herci ako zo škatuľky (na tom si dal tvorca azda najviac záležať), z Márie vyžaruje až očarujúca čistota a je to celé aj veľmi pekne zahrané. Mne to ale nestačilo. Nedostal som žiadne odpovede, na ktoré som čakal a ktoré sú oveľa dôležitejšie, ako samotné to, že sa kedysi niekto niekomu vo Fatime zjavil (snáď mi panna Mária odpustí). Kto sa o túto udalosť zaujíma čo len o trošičku viacej, vie o čom hovorím. S týmto súvisí aj postava stvárnená Harveyom Keitelom, ktorá tu bola tým pádom úplne zbytočná. Ale musela tam byť, pretože Keitel ako "marketingový" ťah zafungoval. Dokonca zafungoval aj na mňa. Nie, Keitel nedával tie správne otázky, dokonca sa im vyhýbal a ak by ich aj dal, odpoveď by na ne nedostal, pretože o to tvorcovi ani nešlo. Takže film bol premňa napokon ako krásny, ale veľmi poloprázdny pohár. 65%. ()

Vesecký

Jako marxistický vědecký ateista toto dílo hodnotím vcelku pozitivně, rozhodně není ortodoxně katolické, spíše dává podněty k zamyšlení. ()

lemonova

Fatima patrí určite k tým lepším filmom s kresťanskou tematikou. Tvorcom záležalo na castingu, čo je dobre: herecké výkony počnúc deťmi sú presvedčivé a postavy vzbudzovali sympatie. Príbeh je natočený z pohľadu Lucie, ktorej odhodlanie držať sa pravdy jej prináša samé trápenie. Najviac kruté bolo pokušenie, ktorej súčasťou boli jej najmilovanejší a ktorého pointa spočívala v zákernej logike: Povedz, že si klamala a tvoja rodina bude šťastná, vytrvaj v pravde a prinesieš jej katastrofu. Nepodľahnúť tomuto lákadlu nebolo jednoduché. Bola to najsilnejšia myšlienka a odkaz celého príbehu Zjavenia pre mňa osobne. Pravda je väčšia ako šťastie. Aby som však bola aj trochu kritická, pre mňa bol najväčším sklamaním záver. Filmu úplne chýbal dramatickejší dejový oblúk. Odrazu strih, pár viet počas tituliek a choďte domov. Je to veľká škoda.. Taktiež na sentiment v hudobnej zložke akéhokoľvek kresťanského filmu si nedokážem zvyknúť. Odpútať sa od tohto sentimentu by určite prinieslo svoje ovocie. Každopádne som spokojná a čas strávený v kine vonkoncom neľutujem. ()

tomik99

Fanatismus a víra je vždy nebezpečnou myšlenkou a to se pochopitelně nemusíme bavit pouze o křesťanství. Důkazem není pouze tento film, ale i skutečné události i z dnešní doby. To ale není důvod, proč jsem se nakonec uchýlil k tak nízkému hodnocení. Film má své poselství, tomu rozumím, ale pouze tak na dvacetiminutovou povídku. Chápu, že tento nábožensky založený počin může být pro někoho důležitý, ale jako film je to velká nuda. A ohánění Bohem zkrátka k dobrému filmu nestačí. Alespoň ne u mě. ()

LuiCJ

O tomto filme som sa dozvedel asi iba týždeň predtým, ako som na to išiel do kina. Upútal mal plagát a ako fanúšik filmov s náboženskou tématikou, bol som veľmi zvedavý ako tvorcovia tento príbeh spracovali. Práve z takej udalosti ako sú zjavenia Panny Márie vo Fatime sa dá urobiť pekný filmový gýč. Musím však povedať, že tento snímok nesklamal. Ako rímskokatolík som už čo-to mal o fatimských zjaveniach naštudované, no Fatima ma prekvapila aj tak. Tu však ide viac o vzťahy medzi postavami ako o samotné zjavenia. Nedôvera, odmietnutie, falošné obvinenia. Malá pastierka Lucia ako ústredná postava príbehu čelí všetkým týmto neprajnostiam zo strany dospelých - či už rodiny alebo samotnej cirkvi. Jednotlivé emócie postáv sú to podoprené výborným soundtrackom od Paula Buonvina. Napríklad scéna, kde sa Lucii sníva sen - nočná mora je toho dôkazom. A nie je to práve filmová hudba, ktorú som zo začiatku očakával. Samotná výprava filmu je úžasná + celkovo farby (color grading) úžasne vystihujú atmosféru. Veľmi sa mi páčili aj zábery na portugalskú krajinu, Fatima je vskutku zasadená to veľmi zaujímavého prostredia. Táto americko-portugalská dráma v réžii Taliana Marca Pontecorva má potenciál. Ide o film, ktorý má myšlienku a aj keď je zameraný prevažne na kresťanského diváka, priestor na zamyslenie dáva aj ateistovi. Cením aj vedľajšiu postavu práve ateistického spisovateľa, vďaka ktorej je príbeh obohatený a hovorí akokeby aj do súčasnej doby. Za mňa nádherné dielo, z kinematografického hľadiska ide skutočne o niečo, čo si zaslúži väčšiu publicitu. A Fatimu raz musím navštíviť. ()

PeterFLJilek

Na úrovni nedeľného televízneho filmu. Keď už to fantasy ;) išlo do kín, mohli sa pohrať viac s efektmi. Psychológia postáv nula bodov. Aj trošku dramatizácie by nezaškodilo v scenári. Dal by som dve hviezdičky, ale od začiatku ma iritovali tie sektárske úsmevy komparzu v dave. ()

TonyHawk94

Pôsobivé, a veľmi. Nakoľko som ale kresťan-katolík (a to si dovolím tvrdiť, že praktizujúci), som mierne bias-nutý pri hodnotení filmu, lebo sa mi hodnotí brutálne veľmi ťažko. Film je veľmi pekný, necháva viaceré momenty v alegórii, výkony (vrátane detských postáv) sú vynikajúce, hudba takisto zaujímavá. Stopáž bola pomerne dobre zvolená, hoci by mi ďalšie scény vôbec nevadili. Možno ale práve preto zanechal taký dojem, aký zanechal. Veľmi slušných 80%. ()

solisoli

Príbeh, ktorý sa hlboko zapísal do dejín ľudstva, keď sa objavila Panna Mária trom malým detským pastierom, ktorí sa nedali zlomiť vo svojej pravde. Pekne natočený film o tejto udalosti z Fatimy a úcta réžii, ktorá sa zamerala podrobne tieto udalosti pripomenúť. Opäť znamenité detské postavy, ktoré pomaly a isto zatieňujú zazobané hviezdy z Hollywoodu. Hľadať, kde je pravda, je úplne nepodstatné. Že sa táto civilizácia ženie do záhuby, je evidentné, stačí sa zamyslieť a pozrieť okolo seba. Že kedy nastane, je len otázkou času. Ak si niekto myslí, že sa ho to netýka, je na omyle. Darmo sa nehovorí, Božie mlyny melú pomaly a isto. ()

xzajox

Dráma podľa skutočných udalostí. Áno. Skutočne existovali 3 deti, ktoré tvrdili (!), že videli Virgin Mary. Tiež v tom vidíte tú dvoj-sečnú zbraň? Presne tak, a v tomto duchu je celý film. Aj keď v popredí vidíme zázraky, zjavenia a ukážky, aká je viera úžasná a potrebná, takisto v každej z tých scén nájdeme obrovské logické medzery. Hlavná otázka filmu je: "Čo ak si to naozaj len vymysleli?" Za toto si film zaslúži dve hviezdy. Že viacmenej dokáže uspokojiť oba tábory a pritom nedáva odpovede na nič. Zatiaľ čo si veriaci povie, akú silu má viera, keď tam prišlo 70K ľudí, ateista si všimne, aké sú ľudia ovce, a ako ľahko sa nechajú oblbnúť. Problém je, že cieľom filmu bolo vyrozprávať udalosti z Portugalska 1917, čo mňa vôbec nebavilo. Okrem toho to neustále opakovanie otrepaných fráz, modlitieb a logiky typu: "vykúp svoje hriechy utrpením" a podobne. Hercom ich výkony neberiem, atmosféra je tiež dobrá, ale tam to asi končí. Ak ste ateista, počas filmu sa budete cítiť ako záporák, čo je tiež tak trochu výzva. Inak neodporúčam. 42% - 2* ()

blondboss

Tento snímok celkom príjemným a výživným spôsobom mapuje náboženskú udalosť, ktorá sa dostala do povedomia ľudstva a hlavne veriacich. Ja ako evanjelik verím podobným veciam, aj keď nie som tak zbláznený do Panny Márie, avšak pre veriacich je tento snímok pekným povzbudením, neveriaci si určite povedia niečo o vymývaní mozgov. Je to každého individuálny názor, každopádne ale tento snímok zobrazuje niečo, čo sa v nejakej podobe teoreticky mohlo udiať. Osobne som od toho čakal ale trošku viac. 65 % ()

pafka

Nevedel jsem, co presne cekat a opet se ukazalo, ze je to to nejlepsi, co vas pred filmem muze potkat. Film me zaujal tak, ze jsem nebyl schopen odejit drive, nez prisly zaverecne titulky. Myslim, ze dalsi kometar by byl zbytecny. Jen jedine - detsti herci na vybornou. celkove 9/10 ()

bonovox

Citlivo natočená snímka o zjaveniach Panny Márie trom malým deťom vo Fatime v roku 1917, ktorá krásne vystihuje danú dobu v ktorej zúrila I. svetová vojna a ľudia aj vďaka týmto zjaveniam dostali od Boha potrebnú silu viery v lepší život. Po stránke výpravy či hercov výborné a aj zobrazenie každého zjavenia je veľmi emotívne natočené, samozrejme s dôrazom na posledné, ktoré sa zapísalo do dejín. Ale čo je najhlavnejšie, tento snímok nám všetkým vie dať veľa aj v dnešnej dobe, už sa veľmi teším na moment kedy sa aj sám s rodinou pôjdem do Fatimy pozrieť osobne. ()

rigby

Moc pěkně natočený film. I když to občas nedává smysl nebo je to nepochopitelné, tak věřícímu se to bude líbit a nebude nad tím takto uvažovat. Ale na druhou stranu jsem unešen nebyl. 3+ ()

PTuranyi

Nové filmové spracovanie zjavení vo Fatime rámcuje príbeh dialógom profesora Nicholsa s Luciou, ktorá odpovedá na jeho otázky  pre jeho knihu. Táto dišputa medzi rozumom a vierou je trochu priamejšia oproti filmu z roku 1997, kde bol sprievodcom v príbehu novinár Avelino de Almeida. Produkcia je výborná a keď sa to dá vie pritlačiť na emócie a extatický pátos je pri tom cítiť na míle ďaleko. Je však zvláštne, že pre samotnú postavu Panny Márie zvolila produkcia profánne zobrazenie bez akýchkoľvek efektov a nadprirodzených príkras, teda okrem krásy samotnej jej predstaviteľky Joany Ribeiro. Došlo aj k zmene niektorých iných postáv. Starosta je mladší a úlohu akejsi vznešenej veriacej namiesto Margaridy zohráva starostova žena. Všetci herci hrajú svoje postavy veľmi dobre a uveriteľne. Zarazila ma jediná vec, v scéne keď sa Lucia pomerne dlho kolenačky chodiac modlila, na záver vstala a odišla akoby ani nekľačala. Očakával by som rozodraté kolená a bolestivé rany. Žeby ďalší zázrak? Silne veriacich tento film osloví omnoho viac a dajú mu aj 90% Ja dám 65% ()

sonyrx

Nejsem věřící, přesto mě příběh zajímal. Krásný film. Určitě více osloví věřícího diváka, téma je to kontroverzní, ale já bych ho klidně pustila každému. Moc pěkně natočené, zajímavé okolnosti v místě, kde se stalo/nestalo. Holčičky v roli vizionářek perfektní. ()

Capri2016

Pekne spracovaný príbeh o Fatimskom zjavení. Ako veriaci človek, ktorý Fatimu navštívil som niektoré fakty o tomto zjavení už poznala. Film výborne zachytil historické reálie Fatimy, Portugalska a sveta v období I. svetovej vojny. Mohli sme sa dozvedieť veľa o živote v rodinách detí, ktorým sa panna Mária zjavila. Pre mňa bolo zaujímavé porovnanie posledného zjavenia a doložených dobových filmových a novinových dôkazov. Film z roku 2020 bol natočený pre bežného diváka a realisticky. A práve takéto filmy treba dnes o historických udalostiach (aj náboženských zázrakoch) točiť. ()